Sponzorováno

Radost a smích z pohledu zdraví 4.88/5 (8)

Smích léčíRadost je spontánní vnitřní emocionální reakce na příjemnou událost, osobu nebo vzpomínku. Je spojena s pocitem štěstí, jasnou a pozitivní náladou. Ve chvílích radosti jsou naplněny naše okamžité psychické potřeby. Radost se může projevit úsměvem, smíchem, tleskáním, poskakováním či radostným výskání.

Kdy můžeme pociťovat radost?

Radost může být naplňována již při uspokojování základních organických potřeb jako například nasycení. Naplněni pocitem štěstí a cítíme při uspokojování společenských potřeb, individuálních potřeb (dostatek volného času na vlastní zájmy), uspokojování potřeby setkávat se s druhými lidmi či uplatnění v práci. Při tvořivosti, seberealizaci pociťujeme radost. Tam, kde je radost, vidíme tvořivé lidi. Na druhé straně, čím bohatší je tvoření, tím hlubší je radost. Nejen pasivní přijímání požitků a těšení se například z krásné hudby nebo obrazu, ale i vlastní tvorba je zdrojem potěšení.

Štěstí a radost může přijít i tehdy, pokud dosáhneme určitý cíl – to co dává našemu životu směr. Na začátku je to motivace k něčemu, pak následuje cesta k cíli. Během cesty se střídají nálady, pocity. Při dosažení cíle pociťujeme radost. Je dobré dávat si krátkodobé cíle, které nám přinášejí pozitivní emoci. Nemusí jít jen o pracovní nebo životní cíle. Může to být i vytvoření, výroba nějaké pěkné věci, zda koupě ničeho co nás potěší.

Radost můžeme mít i z darování, či přijetí daru. Je důležité umět se těšit, když někomu něco darujeme ale umět se potěšit i když jsme obdarováni.

S radostí se dělíme. Lewis říká: „Rádi se chlubíme, s tím co nás potěší, protože chvála nejen vyjadřuje ale stejně dovršuje potěšení, je to jeho vyjádřen vrchol. Chvála je vnitřní zdraví, kterému je půjčený hlas. Ani naše radost z daru není dovršena, když se nemáme za něj komu poděkovat.“

Radost se smyslu života

O radosti a jejím místě v životě se zamýšleli mnozí filozofové, psychologové, mluví o ní i téměř všechna náboženství. Například podle buddhismu je radost skutečná, pokud vychází ze samotné mysli. Když mysl prožívá radost, snadněji se snášejí materiální potíže. Epikúros považoval radost a slast za hlavní cíl lidského života. E. Fromm rozlišuje mezi radostí, potěšením a veselím. Tedy krátkodobým povznášejícím pocitem a radostí spjatou s lidskou seberealizací. V. Frankl se snažil hledat radost ve spojitosti se smyslem života. „Kdo nemá pro co žít, přestává žít“ – řekl. Co tedy dává našemu životu smysl? Obecně pokud jde v něm o něco, co má pro člověka smysl.

Sponzorováno

TIP: Gelototerapie – když smích léčí

Jsou tři druhy oblastí, v nichž lze hledat smysl života:

  • zážitkové hodnoty – radost, kterou nám přináší například krásný obraz, hudba, kniha, krajina, přátelství, láska. Tedy hodnoty, kde jsme příjemci.
  • vlastní tvorba
  • postoj k tomu, co se děje – obrana spravedlivé věci, snášení těžké životní situace, statečný postoj pokud to situace vyžaduje.

 

Smích je lék

Jedním z projevů radosti je smích. Části mozku, které jsou zodpovědné za smích jsou uloženy v jeho vývojově nejstarších vrstvách. Z toho vyplývá, že se smáli i naši předkové a smějí se i některá zvířata.

Smích přináší pro lidský organismus množství pozitiv. Srdečný smích uvolňuje napětí a stres, posiluje imunitní systém, zvyšuje krevní tlak, zlepšuje funkci krevního oběhu, zmírňuje bolest, podporuje trávení, rozpouští tuky. Zapojuje do činnosti množství svalů. Podle vědeckých výzkumů není důležité čemu se smějeme, ale zda se smějeme.

Smích nám přidává radost a chuť do života, zmírňuje úzkost a stres, zlepšuje náladu, zvyšuje životaschopnost. I pro sociální fungování má smích řadu výhod: posiluje vztahy, zlepšuje týmovou práci, pomáhá zmírňovat konflikty, podporuje soudržnost skupiny. Smích s ostatními má větší sílu než smích samotě. Používání smíchu a humoru ve společnosti umožňuje být spontánní, uvolňovat zábrany a vyjadřovat skutečnou emoci.

Smích rozpouští stresové pocity – nemůžete se cítit napjatý nebo smutný, když se smějete. Smích může být obrannou reakcí před přílišným dlouhotrvajícím napětím a stresem. Vědci zjistili, že smích dokáže snížit práh bolestivosti.
Smích napomáhá tomu, abychom se cítili dobře. Dobrá nálada zůstává v nás dlouho potom jak se dosmejeme. Humor obecně pomáhá udržet si optimistický pohled na těžké situace, umět vidět i absurdity.

Óda na radost

Jsou lidé, kteří mají sklon k schopnosti umět se těšit. Dokáží mít radost z maličkostí. Na druhé straně jsou lidé, kteří vidí ve všem problém a nedovolí si zažívat pocit radosti.

Rozvíjejte svůj smysl pro humor. Zkuste se zasmát i sami nad sebou, zkuste hledat humor iv nepříjemných situacích, eliminujte stres a zkuste se podobat dětem – ty jsou největšími experty na lehkost života, hru a smích. Radost je nakažlivá emoce. Je pro náš život velmi důležitá. Není náhoda, že i Evropská unie si zvolila za svou hymnu Beethovenovu Ódu na radost.

Tip na čtení: 10 zajímavostí o smíchu

VIDEO: Smích před jídlem zlepšuje trávení

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva