Sponzorováno

První pomoc při infarktu myokardu 4.73/5 (11)

infarktInfarkt myokardu a mozková mrtvice jsou život ohrožující stavy, proto je u nich zapotřebí rychlý lékařský zásah. Při zpozorování uvedených příznaků u sebe nebo u jiných osob neváhejte a volejte záchrannou službu – 112. Ačkoli mnohé srdeční záchvaty jsou nepředvídané a prudké, ve většině případů začínají pomalu, mírnou bolestí nebo nepohodlím. Ne vždy se tyto příznaky musí objevit, někdy samy odezní. Pokud se však projeví, okamžitě jednejte!

Varovné příznaky při infarktu

  • Nepříjemný pocit až bolest v hrudi. Většina srdečních záchvatů bývá provázena tlakovou nebo pálivou bolestí uprostřed hrudi, která trvá několik minut nebo po chvíli odejde a později se vrátí. Můžete pociťovat nepříjemné napětí, pocit úzkosti, strachu nebo pocit plnosti.
  • Nepříjemný pocit v jiných částech horní poloviny těla. Projevem může být bolest v ramenou, v zádech, krku, čelisti nebo v žaludku.
  • Potíže s dýcháním.
  • Jiné signály, např. náhlý studený pot, nevolnost nebo závratě.

Podobně jako u mužů, tak u žen se projevuje srdeční infarkt bolestí v hrudníku nebo nevolností. U žen se častěji projevují i další příznaky infarktu – zejména potíže s dýcháním, nevolnost a zvracení, bolest v zádech a čelisti. Pokud máte uvedené příznaky, ihned přivolejte lékaře. Pokud se nemůžete dostat k telefonu, požádejte někoho, aby vás okamžitě zavezl do nemocnice. Pozor! Dokud si nejste jisti, že nemáte žádnou jinou možnost, neřiďte sami!

První pomoc při infarktu

Největším nebezpečím z hlediska první pomoci je, že postižený takto vážnou situaci podcení. Člověk postižený infarktem se zkrátka domnívá, že nej­de o nic vážného, že „to přej­de.“ Ačkoli výše popsané bolesti na hrudníku jsou vždy alarmující, skutečně nemusí hned ohlašovat infarkt. Kdy se tedy máme obrátit na odbornou pomoc?
Kardiologové při bolestech na hrudi doporučují počkat přibližně 15 minut, zda opravdu nejde například o zablokovaná záda. Pakliže však po této době bolest nepomine, je třeba volat záchrannou službu, nejlépe číslo 155; můžeme volat i číslo 112, ale k záchranářům se tak dostaneme mírnou oklikou.

Sponzorováno

Pokud tedy člověk cítí svíravou bolest za hrudní kostí, která ani po čtvrt hodině neustala, ať rozhodně na nic nečeká a zavolá lékaře. To by zvlášť měli mít na paměti lidé, kteří už infarkt prodělali, ale i lidé, kteří patří k tzv. rizikovým skupinám. O jaké skupiny se jedná? Jde o lidi trpící vysokým tlakem, cukrovkou, lidi obézní a také ty, jejichž některý rodinný příslušník už infarkt měl. Nezapomínejme dále, že rizikový věk u mužů začíná okolo 35 roku života, u žen pak okolo 45 let.

Co tedy dělat při infarktu myokardu?

Jak tedy máme postupovat, když ani po 15 minutách svíravá bolest za hrudní kostí nepominula a lékařská pomoc je teprve na cestě? Především nemáme nechat takového člověka nic dělat. Dotyčný potřebuje absolutní klid, nechť se klidně natáhne a dá nohy na horu. V dané chvíli je to opravdu to nejlepší, co může udělat. Druhá věc je, nenechat takového člověka samotného. Je totiž třeba dotyčného neustále sledovat, zda náhodou neupadl do bezvědomí. V první hodině po infarktu totiž hrozí, že pacienta postihne výše zmíněná porucha srdečního rytmu, což znamená, že srdce se přestane stahovat tak, jak má. V tu chvíli, upadne-li tedy člověk do bezvědomí, je pak zapotřebí okamžitě poskytnout mu první pomoc, a to ještě dříve než přijede záchranná služba. Zde proto musíme pomoci sami, a to tak, že provedeme masáž srdce. Jenže jak?

Jak se masíruje srdce?

Je-li dotyčný člověk skutečně v bezvědomí, zakloníme mu nejprve hlavu. Potom propneme své ruce a uprostřed hrudníku, zhruba v úrovni prsních bradavek, začneme takto propnutýma rukama mačkat. Mačkat bychom měli zhruba do hloubky 5 centimetrů, a to co nejrychleji dokážeme – ideální frekvence by měla být zhruba stokrát za minutu. Mačkat bychom měli neustále až do té doby, dokud nepřijede záchranka. Přitom se ­samozřejmě může stát, že dotyčnému zlomíme i nějakou kost, to je ale v dané situaci to nejmenší zlo. Jde přece o záchranu života.
Mnozí mají první pomoc spojenu i s umělým dýcháním. To dnes ovšem ustupuje poněkud do pozadí. Sami lékaři dnes lidem doporučují, aby hlavně masírovali a dýchání, protože ho většinou neumí a protože mají často i estetické zábrany, klidně vypustili. Je to vstřícný krok k lai­kům, neboť ti často z nechuti k umělému dýchání raději pacienta nechali napospas osudu, než by ho třeba jen masírovali. Přitom umělé dýchání není v danou chvíli tak důležité jako právě masáž srdce, a tu zvládne úplně každý.

TIP: Podívejte se jak se dělá masáž srdce.

VIDEO: Infarkt myokardu a jeho příznaky

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Bez komentáře u článku “První pomoc při infarktu myokardu”

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva