Sponzorováno

Problémy s krásou a tělem, které vás mohou v těhotenství zaskočit 4.67/5 (3)

Problémy s krásou a tělem, které vás mohou v těhotenství zaskočitChloupkem nad horním rtem, v okolí bradavek i na bříšku se budoucí maminky nepotěší. Na vině jsou hormonální změny. Hladiny hormonů mohou i za ekzémy a tvorbu lišejů. Co všechno Vám těhotenství přinese v oblasti krásy?

Chloupky rostoucí všude

V těhotenství můžete zpozorovat i jev, který vám jistě nebude po vůli. Ochlupení je na klasických místech výraznější, rychleji roste a raší dokonce i tam, kde po něm předtím nebylo ani vidu. Vyrůstá nad horním rtem, v okolí bradavek a i na bříšku. Opět jsou na vině hormonální změny. „Odstraňování chloupků laserem v těhotenství není možné, dá se ho zbavit jen žiletkou, nůžkami nebo depilačním krémem, ale ten nepatří na obličej. Zde je nejlepší pinzeta. Dovolené jsou i vosky a depilační strojky, ale pouze tehdy, pokud jejich žena používala i před otěhotněním. Odstraňování chloupků těmito prostředky v těhotenství bývá bolestivější. Aby se na oholených místech nezapalovaly vlasové váčky, ihned pokožku přepudrujte dětským pudrem s obsahem Septonexu nebo natřete gelem s Aloe vera,“ radí MUDr. Adriana Tomeková.

Jaterní skvrny

Jsou strašákem mnoha budoucích maminek, ale nedá se jim předejít. Během těhotenství si je můžete ošetřovat bělícími přípravky, ale pouze takovými, které neobsahují ovocné kyseliny. Nepotírejte si je proto ani osvědčenou šťávou z citronu, mohla by uškodit citlivější pleti a citrusy navíc provokují i alergie. Pigmentové skvrny již z pokožky nezmizí, ale po porodu se dají odstranit laserem či ovocnými kyselinami. V těhotenství se nevyplatí podstoupit tyto kúry ze dvou důvodů. Pokožka by mohla zareagovat jinak než za normálních okolností a hnědavé skvrny by se i tak nadále tvořily.

Praskající žilky

Jejich tvorbě přejí velké teplotní rozdíly zejména v zimě. Venku je minus pět a v bytech i pětadvacet stupňů. Není divu, že cívky jsou křehčí a praskají. Předejdete tomu, pokud po návratu z procházky dvě – tři minuty počkáte v předsíni. Pleť se tím připraví na vyšší teplotu. Prevencí je i pravidelné používání krémů na rozšířené žilky. Na tvářích a nose sice spontánně nezmizí, ale dají se odstranit laserem.

TIP: Co sex a těhotenství?

Ach ty ekzémy

V těhotenství vás může zaskočit tvorba lišejů a ekzémů. I za ně většinou mohou jiné hladiny hormonů. Není třeba se vylekat, nejsou doživotní. Po těhotenství nebývá po nich ani vidu, ale i v tomto případě je třeba vyhledat lékaře, který neduhy přeléčit krémy či mastmi. Hlavně však musí zjistit, zda potíže nevyvolává alergie.

Sponzorováno

Celulitida

Těhotenství má za následek výraznější celulitidu. Mimo bříška se můžete masírovat masážními žinkami, na stehnech vždy zdola nahoru, směrem k srdci.

Změny na pohlavních orgánech těhotné ženy

Děloha

Změny v tomto orgánu patří k nejvýraznějším: hmotnost dělohy se během těhotenství zvýší ze 70 gramů před těhotenstvím na téměř 1 100 gramů v době porodu. Při růstu plodu se děloha zvětšuje a vystupuje z pánve, přičemž ve 3. měsíci těhotenství dosahuje horního okraje stydké spony, v 6. měsíci dosahuje k pupku, v 9. měsíci pod mečovitý výběžek kosti hrudní a v 10. lunárním měsíci zasahuje její horní okraj 2 až 3 prsty pod něj.

Nejčastěji je děloha mírně nakloněná a natočená na pravou stranu, což je ovlivněno uložením konečné části tlustého střeva. Hrdlo děložní se zhruba měsíc po oplození stává měkčím a má nafialovělou barvu. V prostoru mezi hrdlem a tělem děložním se během těhotenství vytváří část dělohy nazývaná dolní děložní segment.

Vaječník

U těhotné ženy má jiné funkce než u netěhotné: během těhotenství neprobíhá zrání a uvolňování vajíček (ovulace). Po oplození zde vzniká žluté tělísko, ve kterém se tvoří ženské pohlavní hormony estrogeny a zejména progesteron – jsou nezbytné pro udržení a další vývoj těhotenství. Okolo 8. týdne těhotenství funkci žlutého tělíska začíná přebírat vyvíjející se placenta, která je ale plně funkční až od 12. týdne těhotenství.

Změny v pochvě a na hrázi

Souvisí s tím, jak se v těchto místech zvyšuje prokrvení, prosáknutí a změkčení tkání. Poševní stěna se stává silnější a pochva se vlivem zvětšující se dělohy, jež vystupuje z pánve, prodlužuje. Sliznice pochvy je nafialovělá (lividní). Zvyšuje se poševní sekrece, což se navenek může projevit nesvědivým světlým výtokem.

Prsa v těhotenství

Změny na prsech patří v těhotenství k nejnápadnějším. Vlivem ženských pohlavních hormonů se prsy zvětšují a připravují k tvorbě mléka, také prsní dvorce se zvětšují a tmavnou. Někdy již od prvních týdnů těhotenství, typicky ale v jeho druhé polovině, může z prsů samovolně odtékat mlezivo (kolostrum), což je vazká žlutavá tekutina. Po porodu vlivem poklesu ženských pohlavních hormonů dochází ke spuštění procesu tvorby mléka – laktaci, která nastává obvykle třetí den po porodu.

VIDEO: Co se děje s Vaším tělem v prvním trimestru

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva