Obsah článku
- Příštitná tělíska (lat. glandulae parathyroideae) jsou čtyři malé endokrinní žlázy (každá přibližně o velikosti hrášku), které se nacházejí na zadní straně štítné žlázy.
- Příštitná tělíska v krku produkují hormon parathormon, který reguluje množství vápníku, fosforu a hořčíku v kostech a krvi.
- Mezi jejich problémy patří nadměrná aktivita (hyperparatyreóza) a nedostatečná aktivita (hypoparatyreóza).
- V závislosti na stavu mohou možnosti léčby zahrnovat změny stravy, doplňky a chirurgický zákrok k odstranění žláz.
Kolem štítné žlázy v krku jsou čtyři drobná příštítná tělíska (lat. glandulae parathyroideae). „Para“ znamená „blízko“, „thyroide“ je „štítná žláza“, což vysvětluje jejich latinský název. Tyto žlázy jsou součástí endokrinního systému, který se skládá z řady žláz, které vylučují hormony do krevního řečiště. Hlavní funkcí příštítných tělísek je tvorba hormonu parathormonu (PTH). Tento hormon reguluje množství vápníku, fosforu a hořčíku v kostech a krvi.
Minerály vápník a fosfor jsou klíčové pro zdravé kosti. Vápník přenášený krví je také potřebný pro správné fungování svalových a nervových buněk. Když jsou hladiny vápníku v krvi příliš nízké, příštítná tělíska uvolňují více hormon parathormon (PTH), který vyplavuje vápník z kostí a stimuluje reabsorpci vápníku v ledvinách. Na druhou stranu, pokud je hladina vápníku v krvi příliš vysoká, žlázy produkci hormonů snižují. Problémy mohou nastat, pokud jsou příštítná tělíska hyperaktivní (hodně aktivní) nebo naopak nedostatečně aktivní.
Pojďme se blíže podívat na problémy příštitných tělísek.
Hyperparatyreóza
Přibližně jeden z 2 000 lidí má hyperaktivní příštítná tělíska neboli hyperparatyreózu. U žen ve věku 50 let a více je pravděpodobnější, že se tento stav rozvine. Žlázy produkují příliš mnoho hormonů a umožňují zvýšení hladiny vápníku v krvi. Kvůli tomu jsou kosti „oloupeny“ o životně důležitý vápník a ledviny jsou vystaveny velkému zatížení. Až 50 procent pacientů s hyperparatyreózou má příznaky způsobené ledvinovými kameny.
Malý nádor (adenom) je obvykle příčinou hyperparatyreózy. Mezi další příčiny patří chronické onemocnění ledvin nebo určité léky, jako jsou antikonvulziva.
Příznaky hyperparatyreózy mohou být:
- Bolest v kostech a kloubech
- Zvýšená náchylnost ke zlomeninám kostí
- Zmenšující se výška
- Bolest zad
- Bolest svalů
- Žízeň
- Časté močení
- Bolest břicha
- Únava
- Nevolnost
- Ztráta chuti k jídlu
- Deprese a další změny osobnosti
Hypoparatyreóza
Hypoparatyreóza je charakterizována nízkou hladinou PTH, která snižuje množství vápníku v krvi. Nervové a svalové buňky pak nejsou schopny správně fungovat. Mezi příčiny hypoparatyreózy patří nedostatek hořčíku, poranění žláz, operace blízké štítné žlázy, genetická porucha nebo vrozený nedostatek příštítných tělísek.
Mezi příznaky hypoparatyreózy patří:
Sponzorováno
- Mravenčení
- Lámavé vlasy a nehty
- Suchá, zdrsněná kůže
- Svalové křeče a křeče
- Křeče
Mnohočetná endokrinní neoplázie typu 1 (MEN 1)
Příštitná tělíska jsou součástí endokrinního systému. Mezi další žlázy patří hypofýza, pankreas, nadledvinky a štítná žláza. Mnohočetná endokrinní neoplazie 1 (MEN1) je dědičný stav, charakterizovaný nádory na alespoň dvou z těchto žláz. Příznaky závisí na tom, které žlázy jsou postiženy, ale mohou být obecně následující:
- Gastrointestinální potíže – jako je nevolnost, zvracení, černá stolice, bolesti břicha, přetrvávající poruchy trávení a nadýmání
- Problémy se zrakem
- Ztráta váhy
- Hypotenze (nízký krevní tlak)
- Snížená chuť na sex
Komplikace poruch příštítných tělísek
Komplikace způsobené neléčenými onemocněními příštítných tělísek mohou být:
- Hyperparatyreóza – ledvinové kameny, infekce močových cest, pankreatitida (zánět slinivky břišní) a poškození kostí.
- Hypoparatyreóza – zuby se netvoří nebo se pomalu objevují, narušený duševní vývoj, Addisonova choroba a dysmenorea (bolestivá menstruace).
- Mnohočetná endokrinní neoplazie 1 – nádory.
Diagnostika poruch příštítných tělísek
Diagnostika problémů příštítných tělísek závisí na stavu, ale může to znamenat obecně toto:
- Hyperparatyreóza – krevní testy pro kontrolu hladiny vápníku, fosforu, hořčíku a PTH; rentgenové snímky kostí; skeny ledvin. Malý kousek tkáně může být odstraněn a analyzován (biopsie).
- Hypoparatyreóza – krevní testy pro kontrolu hladin vápníku, fosforu, hořčíku a PTH; testy (včetně EKG) ke kontrole srdeční arytmie (nepravidelný srdeční tep).
- Mnohočetná endokrinní neoplazie 1 – krevní testy; skeny, včetně MRI a CT skenů.
Léčba poruch příštítných tělísek
Léčba závisí na stavu a jeho závažnosti, ale může to znamenat:
- Hyperparatyreóza – v těžkých případech může být nutné chirurgicky odstranit příštítná tělíska a související nádory.
- Hypoparatyreóza – celoživotní doplňky vitaminu D a uhličitanu vápenatého a dieta s vysokým obsahem vápníku a nízkým obsahem fosforu. Akutní záchvat hypoparatyreózy musí být léčen v nemocnici intravenózním podáním vápníku.
- Syndrom mnohočetné endokrinní neoplázie typu 1 (MEN 1) – radiační terapie a chirurgický zákrok k odstranění nádorů a souvisejících žláz. Po operaci je nutná hormonální substituční terapie.
Operace k odstranění příštítných tělísek
Paratyreoidektomie je operace k odstranění příštítných tělísek. Částečná paratyreoidektomie znamená, že alespoň jedna žláza je ponechána nedotčená, aby pomohla tělu regulovat vápník. Kompletní sada žláz je odstraněna během totální paratyreoidektomie. Komplikace chirurgického zákroku zahrnují poranění blízké štítné žlázy.
Shrnu to
Příštítná tělíska jsou 4 malé žlázy, které se nacházejí na vašem krku. Vaše příštítná tělíska produkují parathormon, který řídí hladinu vápníku v krvi. Na každé straně vašeho krku jsou obvykle 2 příštítná tělíska. Jsou umístěna za další žlázou zvanou štítná žláza.
Sponzorováno
Ačkoli je normální mít 4 příštítná tělíska, asi 13 % lidí jich má méně a 5 % jich má více. A někteří lidé mají příštítná tělíska na jiných místech, například vedle jícnu nebo v hrudníku. Tato odchylka je nedůležitá, pokud není nutná operace k odstranění jednoho nebo více z nich.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: CLIPAREA / depositphotos.com
- Physiology, Parathyroid Autoři: John J. Lofrese; Hajira Basit; Sarah L. Lappin.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Hormony, Štítná žláza
Přečtěte si také naše další články