Sponzorováno

Prevence křečových žil – TOP 8 tipů 4.86/5 (22)

Máme pro vás několik tipů, jak na prevenci křečových žil...

Máme pro vás několik tipů, jak na prevenci křečových žil…

Křečové žíly jsou tak trochu daní za moderní způsob života. Trpí jimi průměrně každý druhý člověk. Nevyskytují se však v kulturách, kde sezení nepatří k náplni života. Věkem se předpoklady pro vznik varixů, tedy křečových žil, zvyšují a lidé nad šedesát mají až čtyřnásobně zvýšené riziko onemocnění jak čtyřicátníci. Nejvyšší čas něco pro sebe a své zdraví udělat.

Existuje několik způsobů, jak lze proti křečovým žilám bojovat. Většinou nejde o nic složité a zvláště pokud máte genetické předpoklady na jejich vznik, neměli byste nic zanedbat. Jak tedy na prevenci proti křečovým žilám?

1. Rozhýbejte se – a zejména svá lýtka

Pro tělo není jednoduché dostat krev z dolních končetin vzhůru, zpět do srdce. V tom mu pomáhá svalová pumpa. Pokud však svaly nekultivujeme a ochabnou sezením, krevní systém začne mít problémy a vznikají varixy. Proto je pohyb jedním ze základních atributů boje proti křečovým žiilám. Dokonce pomáhá i v případech, kdy je sklon k tomuto onemocnění podpořen dědičností. Lze říci, že lýtka jsou jakýmsi srdcem oběhu krve v dolních končetinách. Proto by neměly dlouhodobě zůstat ztuhlé. Při delším sezení pomáhá alespoň jejich střídavé napínání a uvolňování, kroužení kotníky, či hýbání prsty. I tyto malé úkony mohou odehnat velké problémy.

TIP: Jaké existují metody pro odstranění křečových žil?

2. Vsaďte na šťávy a vitamíny

Zeleninové šťávy přinášejí do těla výživu, ze které profitují žíly i cévy. Vynikající i osvěžující během léta je mrkvová šťáva a zabírá i vývar z pohankových otrub. Nejúčinnější preventivní kombinace se ukázaly vitamín C, zinek, vitamin E, koenzym Q10. Ve stravě by měla dominovat vláknina a méně nasycených tuků.

Dbejte také na dostatečný příjem tekutin. Cílem je předcházet zácpě a nadváze, které žilní systém zatěžují.

Sponzorováno

3. Nohy nahoru, to je nejlepší

Nejlepším preventivním opatřením je vyložit si nohy a to několikrát denně. Nejde však jen o natažení nohou například na taburet před televizorem. Chcete-li předcházet problémům, nohy je třeba dostat do pohybu. Skutečně nejvhodnějším způsob je takzvaná cyklistika, které znáte ze školy – ležíte na podložce na zádech a nohama „jízdě na kole“.

4. Zkuste elastické punčochy

Tyto punčochy se lidem ve vyšším věku a v případě dědičné predispozice ke vzniku křečových žil. Takovou ozdobu si dopřejte hlavně tehdy, když musíte v práci dlouhodobě sedět nebo naopak stát bez možnosti procházky, uvolnění nohou, procvičení.

TIP: Jak na metličkové žilky?

5. Nohy ale nestahujte

V protikladu se zdravotními elastickými punčochami jsou podkolenky, ponožky, u žen silonky, které nohy stahují pod kolenem a tím ještě více ztěžují proudění krve. Pokud je to byť jen trochu možné, vyhýbejte se oblečení, které dělá na nohých pověstné „kroužky“.

6. Teplo raději střídejte

Ke vzniku křečových žil přispívá i dlouhodobé působení vysokých teplot. Střídání teploty je však nejlepší prevence. Takzvané skotské střiky, kombinace horké a studené vody je příjemným relaxem a výjimečně účinným nástrojem pro flexibilní cévy. Určitě této proceduře neříkejte ne.

7. Kouříte? Tak stop!

Pokud po padesátce kouříte, zhoršujete si vyhlídky na klidné stáří. Tedy pokud si s ním právě nespojujete pobyt v čekárně u lékaře. S množstvím civilizačních onemocnění si můžete připočítat i varixy. Kouření totiž vede k oslabení a zúžení cévních stěn.

8. Cviky jako prevence křečových žil

a) Nohy do vzduchu a hýbejte

Už jsme si o tomto cviku pověděli výše ve článku. Lehněte si na záda a dělejte, že jedete na kole. Nebo šmikejte nohama, jako nůžkami. Tyto cviky jsou jako prevence „křečáků“ opravdu super.

b) Chůze po patách + vytáhnutí na špičky

Zkuste chodit po patách. A také se vytahujte na špičky. Zkuste to třeba 10x za sebou.

c) Na paty, na špičky a zpět

Zkuste se zvednout na špičky, pak přejděte na paty.Takto několikrát za sebou.

TIP NA KONEC: Jakmile zaznamenáte první příznaky jako bolest nohou, otoky, křeče nebo se vaše žíly stanou viditelné, vyhledejte lékaře. Dodržujte pravidelné preventivní prohlídky jednou za dva roky.

A co si ještě o křečových žilách přečíst?

VIDEO: Jak předcházet křečovým žilám?

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva