Obsah článku
Teplé počasí vás často láká obout si sandálky a pochlubit se krásnými nohama. Nedovolí vám to však jeden zdánlivě jednoduchý problém – popraskané paty. Naštěstí se jich můžete zbavit i doma. Mezi časté příčiny popraskaných pat patří dehydratace organismu, nedostatek hydratačního krému na nohy, diabetes a podobně. Také nadváha může zhoršit tento problém. Některé běžné příznaky zahrnují svědění, olupování kůže kolem paty, bolest, hluboké trhliny a jiné nepříjemnosti.
Kromě rad, které si přečtete níže, se ujistěte, že zvýšíte příjem tekutin, spotřebu čerstvé zeleniny, kvalitního masa a celkově zlepšíte svůj stravovací režim. Pokud tímto způsobem již fungujete, je na čase přejít k domácím receptům na zjemnění pat.
Zkuste citron
Pro odstranění popraskaných pat byste si měli každý druhý den namočit nohy do teplé vody s citrónovou šťávou. Nechte je tam 15 – 20 minut. Pro lepší výsledek na vymočené paty použijte pemzu. Další možností je použít směs citronové šťávy, růžové vody a medu. Potřete ní paty, nechte působit a smyjte.
Olej
Masáž nohou se směsí sezamu a kokosového oleje byste si měli dělat na denní bázi. Natřete si směsí chodidla před spaním, aby v noci mohla léčit popraskané paty. Na nohy si dejte na noc bavlněné ponožky, abyste si neušpinili postel.
Je vhodné, abyste tento proces opakovali po dobu tří až pěti dnů, abyste získali opravdu efektivní výsledky. Také můžete zkusit koupel nohou v teplé vodě s obsahem mandlového oleje (2 – 3 polévkové lžíce). Dokonce i směs mátového oleje s medem může pomoci v léčbě tohoto nepříjemného estetického problému.
Ovocná kaše
Patám prospěje masáž ovocnou kaší. Zkuste rozmáčknout banány a směsí si masírujte nohy alespoň deset minut. Pro lepší výsledky si pastu na patách nechte i půl hodiny. Kromě banánu můžete vyzkoušet i papáju. Je to skvělý zdroj vlákniny, která vyživí a zjemní vaše chodidla.
Vosková kúra
Toto je jeden z nejúčinnějších prostředků pro domácí léčbu popraskaných pat. Připravte si jednu svíčku a hořčičný olej. Pastu vytvoříte z roztátého vosku a teplého hořčičného oleje. Pokud ji budete aplikovat na paty na denní bázi, odstraníte popraskání kůže a s ní spojenou bolest.
Olivový olej
Natíráním olivového oleje na popraskané paty můžete tento problém zmírnit. Kvalitní olivový olej totiž pokožku vyživí a poskytne jí potřebnou vlhkost. Pomozte pokožce i zevnitř – konzumujte potraviny, které obsahují olivový olej. I díky němu bude pokožka zdravá a hebká.
Sponzorováno
Aloe vera
Gel z čerstvé aloe vera si na nohy natřete po jejich namočení ve vlažné vodě. Případně můžete vyzkoušet pastu z aloe vera a medu. Pokud ji budete používat každý den po celý týden, pocítíte a spatříte rychlé zlepšení stavu vašich nohou. Ideální je používat aloe vera před spaním. V noci se může do pokožka velmi dobře vstřebat. Opět však nezapomeňte na ponožky.
Víte, že aloe vera prospívá i vlasům?
Ovesná kaše
Zkuste si nohy drhnout směsí z ovesných vloček a jojobového oleje. Tuto masáž byste si měli dělat alespoň 15-20 minut. Vločky působí jako účinný peeling a olej opět zvláční pokožku. Nezapomeňte však, že péče o chodidla by se měla stát pravidelnou záležitostí. Po odstranění popraskané pokožky přece nelze zapomínat na prevenci.
Jak ještě na popraskané paty
U péče o nohy bychom měli jenom pamatovat, že jde o opravdu osobní a hygienickou záležitost. Takže rozhodně bychom neměli škrabku a hlavně pemzu půjčovat jiným lidem. Tu první jde ještě průběžnou péčí nějak omýt, ale v druhém případě vytváříme riziko přenosu různých více či méně závažných zdravotních problémů (pemzu bychom měli také pravidelně a často měnit). Pravidelné drbání pat je nejlepší prevence. Ale je možno prevenci ještě zesílit, zvláště pokud víme, že se nás tento problém může týkat. V domácích podmínkách se raději vyhneme různým koupelím s mýdlem či solemi a vsadíme na bylinky.
Sponzorováno
Heřmánek je univerzální a pomáhá, i když některým se může jeho vůně spojovat s miminky. Takže je možné sáhnout i po jiné síle z přírody. Vhodná je komonice smíchaná se semeny pískavice a nebo komonice s kořenem kostivalu. Ale je možno přidat i další rostliny, ovesná sláma, všeléčivý měsíček, březové listí, lněné semínko či listí jitrocele. Směsí si můžeme vytvořit téměř neomezené množství, podle vlastních preferencí a také podle toho, jak naše paty budou reagovat. Bylinky v koupeli fungují nejen jako prevence, ale i jako léčba ve chvíli, kdy nám již paty praskly. Před koupelí je dobré prokrvit naše nohy střídavým namáčením do teplé a studené vody. A po koupeli bychom je měli pravidelně namazat, ideální jsou krémy, které obsahují měsíček nebo propolis. Rozhodně nezapomínejme dodržovat i pitný režim (což v letních dnech znamená více tekutin než obvykle) a na nohou nosme pouze takové ponožky a obuv, které jsou vytvořeny z přírodních materiálů. Paty také budou méně praskat, pokud omezíme nošení otevřených bot či jak bylo uvedeno výše, chození na boso. Náš jídelníček by měl obsahovat dostatek vitamínu A, který pomůže pokožku regenerovat.
Co si dále o patách přečíst?
- Podívejte se na další přírodní rady, jak na praskliny na patách
- Jak na ztvrdlé paty? Máme pro vás super rady
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Problémy a zdraví nohou
Přečtěte si také naše další články