Obsah článku
Plíce jsou párový orgán patřící do dýchací soustavy. Slouží pro výměnu kyslíku ze vzduchu a oxidu uhličitého z krve během dýchání. Při dýchání se do těla dostává vzduch obsahující kyslík, který je mimořádně potřebný pro uchování života. Plíce jsou určeny na přijetí co největšího množství kyslíku, slouží i na to aby tělo zbavily oxidu uhličitého. Dýchání je řízeno mozkem, při těžké fyzické práci potřebujeme více kyslíku, pracující svaly si ho berou z krve – je ho potřeba více vdechnout – rychleji dýcháme. Čím větší jsou plíce, tím větší objem kyslíku mohou brát; na každé straně je přes 300 000 000 drobných vzduchových bublinek-plicních sklípků (alveoly). Vnitřek dýchacích cest filtruje vdechovaný vzduch, takže při vstupu do plic je již vyčištěn od prachu.
Lidské plíce
Lidské plíce jsou rozděleny na levou a pravou část. Levá část se skládá ze dvou a pravá ze tří plicních laloků. Plíce dospělého člověka se skládají z přibližně 300 milionů alveolů, které spolu zabírají plochu kolem 140 m2.
Objem lidských plic je průměrně 4 – 6 litrů. Je to ovlivněno několika faktory, jako například tělesná konstrukce (vyšší lidé mají obvykle větší plíce), tělesná kondice (sportovci mají větší plíce), nebo pohlaví (ženské plíce jsou o 20 – 25% menší než mužské).
Umístění plic v těle
Plíce jsou umístěny v hrudníku a jsou chráněny hrudním košem. Na povrchu plic se nachází tenká přilnavá blána, nazývaná poplicnice (lat. pleury pulmonalis). Na vnitřní straně hrudního koše se nachází podobná blána, které říkáme pohrudnice (lat. pleury parietální). Mezi těmito blánami se nachází malé množství mazlavé tekutiny – pleurální tekutiny, která zajišťuje jejich hladké vzájemné klouzání a jednoduché oddělení. Levá strana plic je menší než pravá, čímž vzniká prostor pro srdce.
Plíce
Plíce se tak trochu podobají houbě je to směs vzduchových trubiček, průdušek, plicních měchýřků, krevních cév. Na konci každé z průdušek je střapec plicních sklípků, které jsou obaleny malými krevními cévami. Kyslík se dostává do krve přes tenkou stěnu plicních sklípků oxid uhličitý zase proniká přes stěnu do sklípků.
Sponzorováno
Jak plíce fungují?
Vdech
Při vdechu se bránice (kopulovitě vyklenutý sval) stahuje a zplošťuje, tak jistě se stahují svaly mezi žebry. Touto činností svalů se hrudník zvětšuje. Plíce se roztahují a přes průdušice do nich proniká vzduch.
Výdech
Abychom mohli vydechnout musí se uvolnit svaly, které jsme použili při vdechu. Plíce se stáhnou a vzduch se přes průdušnici vytlačí ven.
Kýchání
Při kýchání se nejprve uzavřou dýchací cesty a zvýší se tlak v plicích a pak se náhle vypustí.
Škytavka
Bránice se začne stahovat prudší než obvykle, může to být zapříčiněno nadměrným jídlem nebo pitím.
Zívání
Může být zapříčiněno i povrchním dýcháním a nahromaděním oxidu uhličitého v těle. Při zívání se z těla odstraňuje.
Smích
Při smíchu se náhlými záškuby bránice vytlačuje vzduch do průdušnice a hrtanu.
Plíce a kouření
Mnozí lidé začínají kouřit v útlém věku, v době, kdy nedokáží ještě dostatečně pochopit hrozící nebezpečí a neúprosně se dostavující pozdější následky z kouření tabáku, zejména jeho hlavní složky: nikotinu, kysličníku uhelnatého, ale i dalších jedovatých, dráždivých a nádorotvorných látek.
Zmizením řasinek plíce ztrácejí schopnost bránit se vůči infekcím, což vede k chronickému zánětu průdušek, doprovázeného dusivým kašlem. Je to první krok k rakovině. Tento stav je možné ještě zastavit, takže je vhodné přestat kouřit dokud není příliš pozdě. U kuřáků se rakovina plic vyskytuje 9 až 10krát častěji než u nekuřáků, u silných kuřáků je riziko až 20-násobné. Riziko se počítá balíčkově rokem t.j. pokud kuřák kouří jednu krabičku denně po dobu jednoho roku. Po 20 balíčkových letech je kuřák akorát zralý na rakovinu.
V současnosti připisujeme kouření v celosvětovém měřítku asi 15-20% všech onemocnění na rakovinu, což představuje asi 1,1 milionu případů ročně. Kromě rakoviny plic s kouřením souvisí i zhoubné nádory dutiny ústní, hltanu, hrtanu, jícnu a horních partií žaludku, dále zhoubné nádory močového měchýře, ledvin, slinivky břišní, tlustého střeva, konečníku a u žen děložního čípku. V ČR tvoří zhoubné nádory plic asi 25% všech onemocnění a jednu třetinu úmrtí na všechny nádory u mužů ročně. Tak co, ještě máte chuť na cigaretku?
Plíce si proto hýčkejme, jsou důležité.
Další články o plicích
- TIP: Přečtěte si jak na zdravé plíce
- 28 super zajímavostí o plicích
VIDEO: Jak vypadají plíce kuřáka a nekuřáka?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Plíce
Přečtěte si také naše další články
[…] nemusí organismu zajistit dostatečné množství kyslíku. Využíváte při něm menší část plic. Rytmus dechu se přirozeně přizpůsobí běžeckému tempu. Pokud budete dýchat rychle a […]
[…] jejich kapacitu, je vám to nanic. Klíčem k úspěchu je zapojit bránici, která umožní plicím rozšířit se […]
[…] nižší je tato schopnost plic, tím hůře se vám dýchá. Existuje mnoho faktorů, které mohou zvýšit kapacitu plic, […]