Obsah článku
Pigmentové skvrny můžete mít již od dětství, nebo se mohou vytvořit náhle v průběhu života, většinou po intenzivním slunění nebo spálení kůže, u někoho se mohou objevit až na stáří. Na vznik hnědých pigmentových skvrn jsou náchylnější dámy. Hnědé fleky vytahují ven nejen sluneční paprsky. Jak proti nim bojovat, případně jak snížit riziko jejich výskytu vám poradí dermatoložka MUDr. Petra Mečiarová. Vznik pigmentových skvrn podmiňují genetické faktory, hormonální změny a sluneční záření, proto trvalá léčba není možná. Tyto proměny jsou ve většině případů chronické a jejich léčbu provázejí střídavé zlepšení a zhoršení.
Při dlouhodobé aplikaci bělících krémů nebo při použití některých typů laserů může dojít k trvalé depigmentace kůže. Vznikne tak opačný problém, esteticky rušivá bílá ložiska.
Mohou za fleky léky?
Hormonální změny u žen, jako jsou těhotenství, užívání hormonální antikoncepce nebo substituční hormonální léčby v menopauze, mohou způsobit vznik pigmentových skvrn. Některé léky jako tetracykliny a antimalarika zvyšují senzitivitu kůže na sluneční záření. Při jejich užívání av kombinaci se sluncem může dojít k vytvoření hyperpigmentací, hnědých skvrn. I během chladnějších slunečných dnů si chraňte pokožku před slunečním zářením.
Fleky chtějí trpělivost
Objevili jste si na tváři první pigmentové skvrny? Vyzkoušejte bělící krémy. V současnosti jsou v lékárnách a kosmetických salonech dostupné kvalitní produkty na zmírnění pigmentových skvrn, ale jejich efekt nastane až po dlouhodobém ošetřování.
Zlepšení se dočkáte až za pár měsíců. Vždy si pozorně přečtěte návod. Některé výrobky není vhodné používat během slunečných dnů. Intenzivnější léčba vyžaduje spíše podzimní či zimní měsíce. Efektivita bělících přípravků závisí na uložení pigmentu. Pokud je příliš hluboko, zvolte raději lékařský chemický peeling nebo laserové ošetření.
Kdy pigmentové fleky vznikají?
- hormonální změny v organismu u žen kolem 30 – 40 let
- hormonální změny v těhotenství
- hormonální poruchy
- hyperpigmentace – zvýšená tvorba kožního barviva – většinou se objevuje nad horním rtem
- depigmentace – snížená tvorba kožního barviva – nejčastěji kolem očních partií
- genetické dispozice
- přesušená, poškozená nebo zjizvená kůže
- návštěvy solárií
- používání kosmetiky s obsahem látek s fotosenzibilačním účinkem
- zánět na pokožce
- nedostatek vitamínů
- příjem některých léků (antibiotika, léky na vysoký tlak, psychofarmaka)
- nedostatečná funkce jater
Pozor na paprsky
Výskyt pigmentových skvrn v mnoha případech ovlivňuje genetika. Nejčastěji vznikají mezi dvacítkou a padesátkou. Jedinou prevencí je důsledná ochrana před slunečním zářením. Při pobytu na slunci používejte krémy s vysokým ochranným faktorem. Okolí očí chraňte slunečním brýlemi. Pigmentové skvrny nejvíce ohrožují lidi s tmavší pletí s fototypem. U mužů se vyskytují jen zřídka, v devadesáti procentech postihují ženy.
Sponzorováno
Nechte se hýčkat
Dokud se rozhodnete pro chemický peeling nebo ošetření laserem, mohou vám při začínajících hnědých flecích pomoci i profesionální masky. Používají se při nich například mořské řasy, bílý jíl nebo extrakty z hroznů či z okurky.
V salonech najdete i produkty, které nebělí pleť celkově, ale účinné látky najdou jen melaninové shluky. Následně je rozbijí. Počítejte však s tím, že procedury se musí opakovat. Výraznější pigmentové skvrny vždy řešte s dermatologem.
Metody odstranění pigmentových skvrn
Téměř každý z nás má nějaké znaménko nebo pigmentovou skvrnu, név nebo kožní výrůstek. V některých případech odezní pigmentové skvrny samy. Jedná se především o pigmentové skvrny, které vznikly působením hormonů. Nestane-li se tak, je nutné vyhledat odbornou pomoc. Zde uvádíme přehled metod, které slouží k odstranění těchto kožních problémů.
- Odstranění pigmentových skvrn přírodními a kosmetickými přípravky
- Odstranění pigmentových skvrn doplňky stravy a léky
- Odstranění pigmentových skvrn laserem
- Odstranění pigmentových skvrn chemickým peelingem
- Odstranění pigmentových skvrn intenzivním pulzním světlem IPL
- Odstranění pigmentových skvrn chirurgicky
Většinou platí, že kosmetické přípravky neúčinkují okamžitě, ale jejich síla se může naplno projevit až po několika měsících, a především lze touto cestou pouze odstranit samotné skvrny, ale nikoliv příčinu jejich tvorby.
TIP: Jak se zbavit pigmentových skvrn
Opakovaně se tak ukazuje, že v současnosti nejúčinnějším prostředkem léčby je jejich odstranění laserem. Tato metoda, která ani v nejmenším nepoškozuje vlastní pokožku, funguje na poměrně zajímavém principu. Laserový parsek pigmentové skvrny „rozdrobí“ na malé částečky, které následně naše bíle krvinky v rámci jejich péče o naše tělo samy odstraní.
Přečtěte si další tipy pro odstranění pigmentových skvrn.
VIDEO: Jak na pigmentové skvrny?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články