Sponzorováno

Mykóza nohou a jak na ní 4.63/5 (8)

Mykoza nohouPlísně a kvasinky jsou velmi nepříjemné společnice. Zejména během letních měsíců rady potrápí vaše nohy. Nepříjemné pálení, řezání a svědění na chodidlech možná znáte. Proč mykózy vznikají a jak se jich zbavit? Na to, aby se kvasinky a plísně uvelebily v organismu, potřebují dvě základní věci: vhodné prostředí a oslabeného hostitele.

Povrchové plísňové infekce jsou velmi časté a pokud se hned nezačnou léčit, mohou se dlouhodobě vléct a recidivovat. Objevit si na těle mykózovou nákazu není pro laika snadná věc, mnoho lidí si ji zaměňuje se suchou podrážděnou pokožkou, polovina o ní vůbec neví a spokojeně ji šíří dál. Plíseň se ráda usazuje na nohou, mezi prsty a úžasně se jí daří zejména ve vlhkém a teplém prostředí.

Koupaliště je ideální prostředí na „chycení“ mykózy chodidel

Lidé, kterým se často potí nohy, jsou pro ni neodolatelným lákadlem. Výhodou pro plísně a nevýhodou pro nás je, že jsou chytlavé. Na své oběti číhají v bazénech, na dlaždicích ve společných sprchách, v ručnících, na dřevěných lavicích v saunách. Na člověka se dokonce mohou přenést i ze zvířat. Pokud proniknou do nehtů, mohou je úplně zničit.

Prvním příznakem, že jsme dostali nečekanou houbovou návštěvu, je svědění a zarudnutí pokožky. Ale pozor, samozřejmě ne všechno, co svědí, má však vždy do činění s kvasinkami. Často může jít o alergické reakce, různé atopické či seboroické dermatitidy, proto je vždy nezbytné laboratorní vyšetření, které přítomnost houby potvrdí. Pokud se antimykotiky, tj. protiplísňovými léky, léčí jiné onemocnění, může to vyvolat závažnou alergickou reakci.

Příznaky mykotického onemocnění kůže, nohou a nehtů

  • podráždění a svědění
  • olupování kůže
  • nepříjemný zápach
  • trhlinky v kůži
  • nehty měknou, lámou se, ošklivě zhnědnou a třepí se, nehtové lůžko je narušeno a rohovina odpadává

Léčba mykózy kůže

Při mírných formách zabírají protiplísňové masti a zásypy, v těžších případech se léky podávají ústně.

Prevence mykózy kůže

  • používejte pantofle, pokud se pohybujete ve společných sprchách
  • vyvářejte ručníky a ložní prádlo
  • důkladně si vysušte kůži po každém umytí
  • upřednostňujte bavlněné prádlo a ponožky
  • pokud jste náchylní na plísňová onemocnění, vyhýbejte se bazénům s teplou vodou
  • ošetřujte a hydratujte pokožku, pečlivě ošetřovaná kůže je odolnější

Za lékařem nebo alespoň do lékárny – stydět se nemusíte!

Mykóza na nohách je však onemocnění, za které se přes jeho vysokému výskytu, neoprávněně stydíme. A místo toho, abychom řešili nemoc okamžitě, často raději čekáme, že tak jako přišla, i odejde. Je to přitom velká chyba, protože mykóza sama nezmizí a bez účinných látek bude na našich nohou parazitovat nadále.

Sponzorováno

Pokud z jakéhokoliv důvodu neplánujete navštívit dermatologa a plíseň je jen v počátečním stadiu, měli byste si opatřit léčivé masti z lékárny. Je to minimum, které pro své nohy můžete udělat. Naštěstí existují i ​​takové přípravky, které stačí nanést jednou za den a po zbytek dne se obejdete i bez nich. Nejsou finančně náročné a úspěšnost je relativně vysoká.

Nezapomínejte na pravidelné mytí nohou, zásypy a udržování suché, čisté pokožky chodidel. Účinné jsou i lázně z odvarů z kaštanových listů a dubové kůry, kterou seženete v některých obchodech s bioprodukty. Je důležité upozornit ostatní členy domácnosti na svůj problém a používat zásadně ručník určen pouze pro oblast nohou. Tak snížíte možnost přenosu infekce a urychlíte léčbu.

Některá fakta o plísních na nohou

Plíseň na nohou je jedním z nejběžnějších onemocnění vůbec

Každý čtvrtý člověk trpí tímto onemocněním. Houbovité mikroorganismy se přenášejí prostřednictvím infikovaných šupinek kůže. Typickými místy na šíření plísní jsou plovárny, veřejné sportoviště, hotelové pokoje, sauny, převlékárny, ale i v domácnosti, může dojít k přenosu mezi členy rodiny.

Plíseň na nohou je snadno vyléčitelná moderními antimykotickými léky, například krémem Canesten.

Patogeny číhají všude

Plísně na nohou se nacházejí všude tam, kde se setkává mnoho lidí a chodí bosí. Kdykoliv vejdete do veřejné sprchy, bazénu, sauny, fitness centra, hotelového pokoje – plíseň na vás číhá. I společné ručníky, sportovní oblečení a hygienické potřeby jako pinzety či kartáčky mohou vést k přenosu patogenů.

Jen zdravá noha vypadá dobře

Naneštěstí jen málo lidí infikovaných plísní na nohách s tím opravdu něco dělá, přesto, že léčba moderními antimykotik je jednoduchá. Myšlenka ukrýt nohy v botách a ponožkách zní lákavě. Plíseň nohou je však doprovázena nejen nepříjemným vzhledem, ale i zápachem a příznaky svědění a pálení. Jak by toto nestačilo, stále je zde hrozba rozšíření postižení na nehty či přenosu na členy rodiny. Kvůli všem těmto důvodem jsou zdravé nohy nepostradatelnou součástí fyzické a duševní pohody. Nečekejte již déle a osvoboďte své nohy od utrpení a nepříjemné plísně!

VIDEO: Na nohou mám rohovité, nažloutlé nehty, mám podezření na plíseň

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva