Sponzorováno

Střevní mikrobiom – proč je tak důležitý pro naše zdraví? 4.73/5 (22)

Mikrobiom - proč je tak důležitý pro naše zdraví?

Co je to vlastně ten mikrobiom?

Podobně, jak je to s genetickou výbavou, která je u každého člověka jedinečná, má každý z nás i jedinečné mikrobiální vybavení. Naše tělo jak zevnitř (například v trávicím traktu), tak zvenčí osidlují pouhým okem neviditelní společníci – různé mikroorganismy, jako například bakterie, viry, houby apod. Společenství těchto kolonizátorů je velmi četné, je jich více než sto miliard a jen na kůži podle dle dermatologů „nosí“ průměrný dospělý okolo 0,8-1 kg mikroorganismů.

Co přesně si máme pod mikrobiomem představit? Tvoří ho všechny nepatogenní mikroorganismy v lidském těle včetně bakterií, kvasinek, virů, jako jsou i roztočů. Mikrobiom osídluje pět částí našeho těla: nosní sliznici, ústní dutinu, pokožku, trávicí a močový-pohlavní trakt. A podobně jako otisky prstů, každý z nás má i svůj unikátní mikrobiom. Naše tělo obývá 10-krát více bakterií a mikroorganismů jako máme lidských buněk.

Každý má ten svůj mikrobiom…

Odborníci je označují jako druhý genom. Odlišnost mikrobiomu každého z nás determinuje několik faktorů – například věk, pohlaví, část těla, kde se mikroorganismy nacházejí, ale i různé faktory životního prostředí – vlivy pracovního prostředí, užívání léků, zejména antibiotik apod. Pokud se rovnováha tohoto citlivého živého systému naruší, důsledkem mohou být různé zdravotní potíže a onemocnění. Stav mikrobiomu má také vliv na stav stávajících onemocnění. A naopak onemocnění ovlivňuje i na stav mikrobiomu.

Mikrobiom je důležitý pro zdraví pokožky i celého těla

Výhodou mikrobiomu ve srovnání s genetickou výbavou je to, že ho můžeme určitými způsoby modifikovat a znovuobnovit rozmanitost – rozmanitost mikroorganismů, které kůži osidlují. Tento poznatek je zvlášť důležitý při léčbě některých kožních onemocnění, jasným příkladem je atopický ekzém, když rovnováha mikrobiomu hraje v celkovém průběhu onemocnění významnou roli. Pokud by se i léčbou obnovila kožní bariéra a mikrobiom nebude vyvážený, budou se opakovat fáze akutního vzplanutí onemocnění, vysušení kůže, její svědění a podráždění.

Sponzorováno

Mikrobiom kůže zdravých pacientů se liší od mikrobiomu atopiků. A také pokud bychom porovnali mikrobiom kůže atopických pacientů během akutních stavů s mikrobiomom jejich kůže v klidné fázi onemocnění, při akutních stavech je mikrobiom změněn, postižená místa kůže vykazují chudší rozmanitost než ty zdravá.

Už i v kosmetice se ví, že mikrobiom pomáhá

Bakterie, které se na povrchu těla cítí jako doma, na kůži vytvářejí pořádnou mapu suchých i vlhkých míst. A to je dobrá zpráva pro ty, kteří bojují s kožními problémy. Dosud všechny kosmetické přípravky na atopický ekzém nejdříve uklidňovaly zánět a pak upravovali narušenou kožní bariéru. Jenže díky novým výzkumem vědí, že to už nestačí a že pokožka potřebuje vyvážit i mikrobiom. Pokud se to nepodaří, extrémně vysušení kůže, svědění a podráždění se stále bude opakovat. Pokud vás tedy ničí atopický ekzém, nestačí pokožku jen krémovat a zvlhčovat, ale také dohlédnout na to, aby se z ní odstranila „špatná zvířátka“ a nahradily je ty dobré. Jednoduše, aby mikrobiom fungoval tak, jak má. A tento revoluční objev se dá využít i při potížích s akné.

Věděli jste, že?

  • Každý člověk má své vlastní unikátní bakteriální dědictví
  • Novorozenec přichází na svět se sterilní pokožkou, ale hned při porodu se mu na pokožce objeví matčin mikrobiom a už po pár týdnech získává svůj vlastní
  • 50 milionů Evropanů trpí na atopickou dermatitidu a trápí až 20 procent dětí

A dále si o mikrobiomu přečtěte

VIDEO: Lidský genom, mikrobiom a medicína – vše je spojeno

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Střevní mikrobiom – proč je tak důležitý pro naše zdraví?”

  1. Martin napsal:

    Dobry den, chtel bych se zeptat, kde najdu zbytek videa od pana Vachy, jeho prednaska me nesmirne zaujala a skoncila v tom nejlepsim…na youtube jsem nic nenasel.Muzu aztora poprosit o zdroj?Dekuji moc!

Zanechat komentář ke článku

Zpráva