Sponzorováno

Menstruační krev – jak má vypadat? 4.75/5 (24)

Průměrná žena menstruuje 42 let, má 12 - 13 menstruací v roce.

Průměrná žena menstruuje 42 let, má 12 – 13 menstruací v roce.

Na různých fórech najdeme otázky a otazníky ohledně toho, jaký je vlastně normální vzhled menstruační krve. Jaká barva, jaká konzistence, jak mnoho či málo jí má být … a co když ne. Víte, co všechno vlastně obsahuje menstruační krev a co mohou znamenat její jednotlivé odchylky? Přečtěte si náš článek.

Kolem 520 menstruací za život

Průměrná žena menstruuje 42 let, má 12 – 13 menstruací v roce. Při každé menstruaci ztratí 50 – 80 ml krve. Každý měsíc po první menstruaci (menarché) je děloha připravena přijmout oplodněné vajíčko. Pokud se však takové vajíčko neobjeví, děloha se vrací do původního stavu a uvolňuje krev ze svých tkání. Proto v této fázi menstruačního cyklu žena krvácí – v průměru 3-7 dní.

Menstruační krev není „špína“

Menstruační krev sestává z krve, staré výstelky děložní (endometria), hlenu, který pokrývá vagínu a vaginálních bakterií. Její součástí je i neoplodněné vajíčko – to je však pouhým okem neviditelné. Je odlišná od normální krve jednak svým složením, a také fyzikálními vlastnostmi. Výstelka – endometrium je pevný materiál, který vidíme v menstruační krve jako pevný kus, či sraženinu.

Složení menstruační krve se mění:

  • Cyklus od cyklu,
  • V závislosti na věku ženy (jiná ve věku 20 let, jiná v menopauze),
  • V závislosti ode dne menstruace (první den je jiné, než např. Na 5. den).

Čím je jiná menstruační krev od běžné krve?

Je více tekutá

Menstruační krev neobsahuje složky (protrombin, trombin a fibrinogen), které jsou potřebné pro srážení, proto je více tekutá, nesráží se ani uvnitř těla, ani mimo něj.

Má méně krevních destiček

Také množství krevních destiček je v menstruační krve nižší, než v normální krvi. Menstruační krev je hustší, než běžná krev, či voda. Její hustota je závislá i na množství cervikálního hlenu.

Jaký je normální vzhled menstruační krve

Děloha je lemována tkání – endometriem. Tato tkáň roste pod vlivem hormonů – vždy největší tloušťku dosahuje kolem 16 dne cyklu. Tato tkáň je bohatá na krev. Pokud se neobjeví oplodněné vajíčko, toto tkáň se odlučuje a vychází z dělohy ven – v době menstruace. To, co se při vzhledu menstruační krve řeší, je její barva a konzistence.

Sponzorováno

Barva menstruační krve

Je normální, pokud se barva krve pohybuje od jasno červené po hnědou či černou. Tyto změny mohou svědčit o tom, že krev byla v děloze déle a neodešla hned. Některé ženy však mají obavu, že tmavá barva krve znamená nějaký problém.

Jak to tedy je:

  • Zářivě červená krev znamená, že tělo opustila velmi rychle. Pokud krev odchází v této podobě, bývá to obvykle rychlé a bezbolestné.
  • Tmavočervená krev je obvykle starší. Byla v děloze déle. U mnoho žen se tento typ krve objeví ráno.
  • Hnědá až černá krev se často objevuje ke konci menstruace. Může to být ale i krev, která zůstala v děloze, v nějakém záhybu z předešlé menstruace. Objevuje se také u žen, které menstruují častěji – mají krátký cyklus.
  • Oranžová krev může být spojena s infekcí a je vhodné, abyste v tomto případě nechali zkontrolovat u svého gynekologa.

Konzistence menstruační krve

  • Rosolovitá – rosolovitá krev může být smíchána s cervikálním hlenem. Dohromady vytvoří strukturu podobnou gelu. Tato konzistence je nejčastější.
  • Řídká, vodová – může být způsobena rychlým odtokem krve.
  • Krev s většími sraženinami – je znakem náročnějšího období, silného krvácení. Tyto sraženiny se mohou objevit v ledajaké barvě krvi, ale často jsou tmavé.

menstruační krev a zápach

Co ještě ženám při hodnocení menstruační krve napadá je, zda krev může zapáchat. Odborníci uvádějí, že by neměla mít specifický zápach. Pokud se objeví, může to být důsledkem vaginální infekce nebo nedostatečné „menstruační hygieny“ – při používání tamponů, nebo jiných alternativ zaváděných do pochvy, kdy tam tyto zůstávají po dlouhou dobu (6 a více hodin).

Na co nás vzhled menstruační krve může upozornit

Pokud ženy něco v souvislosti s menstruací řeší, tak je to příliš intenzivní krvácení nebo bolestivost. Ženy se také často zaleknou velkých shluků krve, jakoby celých kusů či chuchvalců.

Tyto příznaky mohou mít souvislost např. s:

  • Myomy na děloze,
  • Hormonální nerovnováhou,
  • Potratem.

Je vždy vhodné, při jakékoliv pochybnosti kontaktovat vašeho gynekologa a poradit se s ním o vaší situaci.

TIP: Jak využít menstruaci ve svůj prospěch?

VIDEO: Blogerka o menstruaci

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva