Sponzorováno

Luteinizační hormon – jaké má funkce a úlohy v těle? 4.5/5 (4)

  • Luteinizační hormon (LH) je důležitý hormon, který se tvoří v předním laloku hypofýzy (podvěsku mozkového). U žen i mužů hraje významnou roli v reprodukčním systému.
  • U žen luteinizační hormon spolu s folikuly stimulujícím hormonem (FSH) reguluje menstruační cyklus a ovulaci.
  • U mužů luteinizační hormon stimuluje varlata k produkci testosteronu, který je nezbytný pro tvorbu spermií a rozvoj sekundárních pohlavních znaků, jako je růst ochlupení, svalová hmota a hloubka hlasu.
  • Měření hladiny luteinizačního hormonu v krvi může pomoci diagnostikovat různé hormonální poruchy, problémy s plodností nebo přechod do menopauzy u žen.

Luteinizační hormon je chemická látka ve vašem těle, která spouští důležité procesy ve vašem reprodukčním systému. Luteinizační hormon podněcuje ovulaci a pomáhá při produkci hormonů potřebných k podpoře těhotenství. Pokud má žena problémy s plodností nebo nepravidelnou menstruaci, může její lékař doporučit vyšetření (test) ke kontrole hladiny luteinizačního hormonu v krvi.

Co je luteinizační hormon?

Luteinizační hormon (LH) stimuluje procesy ve vašem těle, které jsou důležité pro sexuální zdraví, vývoj a reprodukci. Drobná struktura ve vašem mozku zvaná hypofýza vylučuje luteinizační hormon. Luteinizační hormon způsobuje změny ve vašich pohlavních orgánech – ve vaječnících nebo varlatech – které umožňují správné fungování vašeho reprodukčního systému.

Funkce luteinizačního hormonu

Vaše hypofýza vylučuje dva důležité hormony, které spolupracují na regulaci procesů ve vašem reprodukčním systému:

  1. folikuly stimulující hormon (FSH)
  2. luteinizační hormon (LH)

Tyto hormony jsou chemičtí poslové, které signalizují vašim pohlavním orgánům (u žen vaječníky nebo u mužů varlata), aby zahájily procesy potřebné k podpoře jejich reprodukčního zdraví.

Představte si luteinizační hormon jako chemickou látku, která podněcuje váš reprodukční systém k akci. Pohlavní orgány produkují v reakci na LH buď steroidy, nebo hormony (progesteron, testosteron).

V hypofýze žen se luteinizační hormon uvolňuje pouze v druhé části menstruačního cyklu. To znamená, že poté, co počáteční nárůst způsobí uvolnění vajíčka (ovulaci), se luteinizačního hormonu uvolňuje konstantním tempem po dobu dvou týdnů. To stimuluje produkci progesteronu ve vaječnících.

V hypofýze mužů se luteinizační hormon uvolňuje konstantním tempem v průběhu času a testosteron je také produkován na konstantní úrovni.

Luteinizační hormon u žen

Luteinizační hormon u žen stimuluje změny ve vaječnících, které udržují menstruační cyklus ženy a podporují těhotenství.

  • Ovulace: Nárůst luteinizačního hormonu způsobí, že vaječník ženy uvolní zralé vajíčko kolem druhého týdne každého menstruačního cyklu. Vysoká hladina LH v této době znamená, že se žena nachází v tom okamžiku cyklu, kdy je nejpravděpodobnější, že otěhotní.
  • Produkce progesteronu: Luteinizační hormon způsobuje, že struktura ve vaječníku zvaná žluté tělísko produkuje více progesteronu během třetího a čtvrtého týdne menstruačního cyklu. Progesteron je hormon, který je potřebný k podpoře raných fází těhotenství.
Ženské reprodukční hormony

Ženské reprodukční hormony – vidíte i LH

 

Jak pak žena stárne a prochází menopauzou, její hladiny luteinizačního hormonu se budou zvyšovat, protože hladiny estrogenu a progesteronu klesají.

Luteinizační hormon u mužů

Luteinizační hormon stimuluje varlata muže k tvorbě testosteronu, hormonu, který jeho tělo potřebuje k produkci spermií. Testosteron je také zodpovědný za sekundární sexuální charakteristiky, jako je hlubší hlas a více tělesného ochlupení a svalové hmoty. LH způsobuje uvolňování testosteronu u mužů.

Mužské pohlavní hormony

Mužské pohlavní hormony – vidíte i LH

 

Hladiny hormonu LH zůstávají po pubertě u mužů poměrně stabilní.

Luteinizační hormon u kojenců a dětí

Během puberty luteinizační hormon stimuluje jak vaječníky, tak varlata, aby produkovaly více testosteronu. Ve vaječníku se pak testosteron přeměňuje na estrogen. Tyto hormony způsobují změny související se sexuálním vývojem.

Kde v těle luteinizační hormon najdete?

Luteinizační hormon se tvoří v části vašeho těla, která je zodpovědná za regulaci složitých procesů, ve vašem mozku. Ale orgány, které luteinizační hormon pomáhá regulovat, jsou ve vašem reprodukčním systému.

Sponzorováno

Luteinizační hormon je součástí komplexní komunikační sítě, která zahrnuje váš mozek (hypotalamus a hypofýzu) a vaše pohlavní orgány (vaječníky a varlata). Hypotalamus vylučuje hormon zvaný hormon uvolňující gonadotropin (GnRH), který signalizuje vaší hypofýze, aby vylučovala LH. LH signalizuje vašim vaječníkům nebo varlatům, aby vytvořily hormony potřebné k zahájení a udržení reprodukčních procesů.

Pochopení této komunikační sítě je důležité, pokud jde o diagnostiku problémů reprodukčního zdraví. Například hlavní příčina problémů s plodností může zahrnovat vaše pohlavní orgány nebo produkci hormonů v mozku. Lékař zváží několik faktorů, které hrají roli ve vašem reprodukčním zdraví, když diagnostikujete stavy, které zahrnují LH.

Problémy a poruchy spojené s luteinizačním hormonem

Hladiny luteinizačního hormonu kolísají, zejména s ženským menstruačním cyklem. Vysoká nebo nízká hladina LH není jen dobrá nebo špatná. Například nárůst LH může ukázat, že se žena chystá k ovulaci. V této době s největší pravděpodobností otěhotní. Tyto informace, které LH poskytuje o plodnosti, jsou užitečné, pokud se snaží žena počít dítě.

Hladiny LH ve vašem těle však mohou také signalizovat problémy. Znalost vaší hladiny LH v konkrétním okamžiku může lékaři pomoci rozpoznat:

  • Zda máte poruchu hypofýzy
  • Co způsobuje problémy s plodností
  • Co způsobuje, že máte nepravidelnou menstruaci (u žen)
  • Jak blízko jste k perimenopauze nebo menopauze (u žen)
  • Co způsobuje, že máte nízké hladiny testosteronu (u mužů)

Vyšetření hladin LH může také pomoci lékaři diagnostikovat časnou nebo opožděnou pubertu u dětí.

Co, když jsou hladiny luteinizačního hormonu vysoké?

Vysoké hladiny LH mohou znamenat, že vaše pohlavní orgány neprodukují dostatek steroidních hormonů potřebných pro reprodukční proces. To je typické, když vaječníky a varlata vyčerpají svou schopnost produkovat estrogen a testosteron z genetických, autoimunitních, chirurgických nebo fyziologických příčin.

Turnerův syndrom nebo syndrom fragilního chromozomu X u žen a Klinefelterův syndrom u mužů jsou příklady genetických problémů spojených s vysokými hladinami LH.

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je stav, který postihuje ženy a může způsobit mírně zvýšené hladiny LH. Ty jsou pak spojeny s nepravidelnou menstruací a neplodností.

Co, když jsou hladiny luteinizačního hormonu nízké?

Nízké hladiny luteinizačního hormonu mohou znamenat, že vaše hypofýza nevytváří LH potřebný k vyvolání změn ve vašem těle, které podporují sexuální vývoj nebo reprodukci.

Nízké hladiny LH mohou být příznakem těchto problémů:

  • Kallmannův syndrom: Vzácný stav, který vede k nedostatečné produkci testosteronu a estrogenu.
  • Funkční hypotalamická amenorea: Když nepravidelná nebo vynechaná menstruace souvisí s nadměrným cvičením.

Vyšetření hladin luteinizačního hormonu

Test hladiny luteinizačního hormonu zkontroluje, kolik luteinizačního hormonu je ve vaší krvi – je třeba jednoduchý odběr krve. Někdy lékař doporučí provést test hladiny LH spolu s testem FSH, protože tyto hormony spolupracují na regulaci vašeho reprodukčního systému.

Jaká je normální hladina luteinizačního hormonu?

Až budete mít výsledky testů, pamatujte, že to, co je považováno za normální, závisí na různých faktorech – jde o váš věk, pohlaví a anamnézu. U žen načasování menstruačního cyklu nebo to, zda prošly menopauzou, ovlivní jejich hladiny LH.

Níže uvedená čísla poskytují obecný přehled normálních hladin LH pro muže a ženy. Zeptejte se svého lékaře, co pro vás znamenají výsledky vašich testů.

  • Ženy, první a druhý týden menstruačního cyklu: 1,37 až 9 IU/l (mezinárodní jednotky na litr).
  • Ženy, týden dva, před ovulací: 6,17 až 17,2 IU/l.
  • Ženy, třetí a čtvrtý týden menstruačního cyklu: 1,09 až 9,2 IU/l.
  • Ženy po menopauze: 19,3 až 100,6 IU/l.
  • Muži: 1,42 až 15,4 IU/L.

Které potraviny zvyšují hladinu luteinizačního hormonu?

Sponzorováno

Několik studií zkoumalo vztah mezi vegetariánskou stravou a nízkými hladinami LH a estrogenu. V současné však době neexistuje žádný důkaz, že by vegetariánská strava snižovala hladiny LH. V souvislosti s tím, žádný důkaz aktuálně nepodporuje myšlenku, že jídlo nebo strava mohou zvýšit hladiny LH.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva