Obsah článku
- Játra jsou tedy mimořádně důležitým orgánem pro udržení celkového zdraví a správného fungování těla. Je důležité chránit a udržovat zdraví jater tím, že budete dodržovat zdravý životní styl, omezíte konzumaci alkoholu a konzumujete vyváženou stravu.
- Pokud máte jakékoli problémy s játry, měli byste se poradit s lékařem nebo hepatologem pro správnou diagnostiku a léčbu.
Dobrou zprávou je, že drtivá většina problémů žlučníku a jater je způsobena špatnou životosprávou a nahromaděnými toxiny v těle ze špatného metabolismu a toxinů ze životního prostředí v důsledku snížené imunity organismu. Nastavením správné funkce imunity dosáhneme obnovení zdraví jater a odstranění bolestí. Jedná se vlastně o generální úklid v organismu. Toto je možné přesným určením toxinů nepříznivě působících na správnou funkci jater a špatně metabolizovaných potravin.
Játra jsou největší vnitřní lidský orgán
Játra jsou uložena převážně pod pravou klenbou bránice, v horní části břicha. Váží cca 1500 g, má hnědočervenou barvu, a na dotek jsou játra měkká a poddajná. Obsah jater je přibližně 1398 ml u žen (v rozsahu 1296 – 1502 ml) a 1831 ml u mužů (v rozsahu 1796 – 1956 ml), u obou pohlaví v závislosti na tělesné váze. Krev ze žaludku, sleziny, slinivky břišní a tenkého i tlustého střeva se tzv. vrátnicovou žilou dostává do jater. Játry každou minutu proteče 1,4 l krve. Odtud proudí přes jaterní tepnu, až skončí v srdci.
Projevy onemocnění jater a stravovací zlozvyky
Poruchy, či nedostatečnou činnost jater signalizují bolesti. Mezi nejběžnější doprovodné příznaky onemocnění jater patří únava a slabost, celkový pocit nepohody, zvýšená teplota, napínání a zvracení, nechuť k jídlu, ztráta váhy, bolesti svalů a kloubů, nepříjemný pocit a bolest břicha, větry, žloutenka, žlutě zbarvená pokožka a oční bělmo, tmavě zbarvená moč a světlá stolice. Žádné z projevů nepohody, které člověk na sobě sleduje, by se neměly zanedbávat, protože z dlouhodobého hlediska vedou k závažnějším poruchám, které již nemusí být tak snadno odstranitelné.
Jak se projevují problémy s játry navenek?
- problémy při vyprazdňování
- tlakem v pravém podžebří
- celkovým ztuhnutím (zejména trapézových a krčních svalů)
- zkracováním šlach
- opakovanými křečemi v oblasti břišní stěny
- bolestmi kolen, kyčlí a palců na nohou
- problémy s vnějšími pohlavními orgány (vyrážkami, svěděním, poševními výtoky u žen a bolestmi varlat u mužů)
- lámavé a vroubkované nehty
- zhoršené vidění (přecitlivělost, pálení, slzení, únava zraku, záněty spojivek)
- ukazatelem stavu jater je také jazyk, jeho postranní části, např. viditelné otisky zubů, svědčí o lehce snížené funkci jater
Funkce jater v lidském těle
1. Výroba žluči
Játra mají v zásadě dvě funkce. Výrobu žluči, která se vylučuje do dvanáctníku a ve střevě slouží pro trávení tuků a cholesterolu, který se vstřebává do krevního oběhu a tělem je využíván pro stavbu hormonů. Cholesterol tvoří také součást stěny buněk a dalších struktur organismu. Vylučování cholesterolu je regulováno, a tak jeho vysoká hladina je důsledkem poruchy regulace jeho tvorby játry. Vedle této poruchy se můžeme setkat i s narušením celkového metabolismu tuků, který má také úzký vztah s játrovými funkcemi. Porucha metabolismu tuků může mít za následek vznik cévní sklerózy, tedy ukládání cholesterolu a dalších látek na stěnách cév. K tomu dochází v kombinaci s toxickým zatížením srdce jako vůdčího orgánu oběhového systému.
2. Detoxikace organismu
Druhou oblastí, které játra řeší, je vlastní detoxikace organismu. Zde se dokončují metabolické procesy, které se začínají ve střevech, odkud veškerá krev proudí přes játra a kde probíhá zpracování živin. Stejně tak přes játra proudí i všechny jiné látky, například léky, látky vytvářející se v našem těle, které jsou rozkládány, metabolizovány, připravované k likvidaci, vyloučeny a tedy detoxikovány. Tímto způsobem dochází například k rozkladu purinů jako zbytku metabolismu živočišných bílkovin a jiných potravin. Vzniká kyselina močová, která se dále metabolizuje a vylučuje ledvinami. Pokud dojde k poruše metabolismu kyseliny močové, začne se v těle ukládat a hromadit a následkem jsou zdravotní poruchy, například nemoc dna.
Takto bychom mohli mluvit ještě dlouho o dalších několika tisících reakcí, které jsou zajišťovány enzymatickými pochody v játrech. Je to velmi složitý orgán, naštěstí s velkou schopností regenerace, a tak jsou játra schopny i po větším poškození obnovy.
Sponzorováno
A co dál? Játra jsou velkým orgánem v těle s mnoha důležitými funkcemi. Následující seznam popisuje hlavní funkce jater v těle:
Metabolismus: Játra hrají klíčovou roli v metabolismu, což zahrnuje zpracování živin, které získáváme z potravy. Játra přeměňují glukózu na glykogen (a ukládají ji pro pozdější použití) a naopak, když je potřeba energie, rozkládají glykogen na glukózu.
Detoxikace: Játra jsou hlavním orgánem odpovědným za detoxikaci těla. Pomáhají rozkládat a odstraňovat toxiny a škodliviny, které můžeme vstřebat z potravy nebo prostředí. Tím pomáhají udržovat tělo v čistotě.
Produkce žluče: Játra produkují žluč, která je ukládána ve žlučníku a používá se k trávení tuků. Žluč je vylučována do střeva, kde pomáhá emulgovat tuky a usnadňuje jejich trávení.
Metabolismus tuků: Játra hrají roli v metabolizmu tuků. Pomáhají uvolňovat tuky do krevního oběhu pro energii nebo je ukládají pro pozdější použití.
Regulace glukózy v krvi: Játra jsou zodpovědná za udržování stabilní hladiny glukózy v krvi. Ukládají glukózu jako glykogen, když je hladina cukru v krvi vysoká, a uvolňují ji zpět do krve, když je potřeba energie.
Produkce bílkovin: Játra vytvářejí různé druhy bílkovin, včetně proteinů krevní plazmy, které jsou důležité pro srážení krve a transport živin.
Uchovávání živin: Játra fungují jako zásobárna některých důležitých živin, včetně vitamínů (zejména vitamínů A, D a B12) a minerálů (zejména železa a mědi).
Imunitní funkce: Játra jsou součástí imunitního systému a pomáhají při obraně proti infekcím a patogenům v těle.
Rozklad a odstraňování červených krvinek: Játra rozkládají staré nebo poškozené červené krvinky a pomáhají recyklovat železo z hemoglobinu.
Co všechno játrům škodí?
Nejvíce játra zatěžuje nevhodná strava, zejména živočišná (ve větší míře než rostlinná). Tuky zatěžují játra stejně jako živočišné bílkoviny, ale ani rostlinné margaríny nejsou ideální. Játra oslabují i barviva, stabilizátory, aromata, emulgátory, leštidla, konzervanty (tzv. „éčka“) a pochopitelně alkohol. Množství zkonzumovaného alkoholu s rozvojem jaterního onemocnění většinou úzce souvisí. Nemocná játra se projeví také netrpělivostí, netolerancí, až agresivitou člověka.
Vhodné potraviny pro játra i žlučník
- mungo (fazolové klíčky)
- modré hrozny
- borůvky, ostružiny
- červená řepa
- meruňky, broskve
- fazole (zejména zelená)
- pšenice
- pórek
- ředkvička, mrkev, petržel
- kopřiva, řeřicha setá, medvědí česnek
- celozrnné obiloviny
- ryby – sardinky
- kuřecí maso.
Z léčivých bylin a koření pomáhá zejména:
- petržel, kardamom, kmín
- zázvor, pepř, křen
- pastiňák, bobkový list, bazalka
- rozmarýn, máta peprná, heřmánek pravý a kořen skořice
Jednoznačně mezi nejlepší pomocníky patří ostropestřec mariánský (známý také pod názvem ostropestřec nebo bodlák) – nejlépe ve formě kapek nebo oleje či z kvalitních rostlinných za studena lisovaných olejů. Z vitamínů jsou to antioxidační přípravky s obsahem vitamínů C, E, beta-karotenu a selenu.
Játra posílí i čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, v objemu 2-2,5 dcl denně. Např. mrkvová šťáva, šťáva z červené řepy, borůvková šťáva nebo šťáva z černého rybízu. Šťávy střídejte obden, a nemíchejte ovoce a zeleninu v jedné porci. Hýbejte se!
Názor lékaře na starání se o játra a jejich detoxikaci
„Filtrační orgány našeho těla, játra a ledviny, nepotřebují pomoc, aby plnily své funkce. Stejně tak střeva nemohou z fyziologického hlediska skladovat ani nejmenší odpad, jinak by se staly neprůchodnými. Domnívat se, že doplňky stravy mohou přispět k očistě našeho trávicího systému, je čistá iluze. Úplně stačí, vyvážená strava, abychom se cítili lépe.“
A co děláte pro zdravá játra vy? Podělte se s námi v komentářích.
Lidská játra – co si přečíst dále?
- 10+ potravin pro zdravá játra
- Jaterní fibróza – příznaky, příčiny a léčba
- Gilbertův syndrom – co je to – příznaky, příčiny a léčba
- 10 způsobů, jak odtučnit játra přirozenou cestou
VIDEO: Neumírejme mladí – Játra
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: sciencepics / depositphotos.com
- Morphological Study of Human Liver and Its Surgical Importance Autoři: Heena J Chaudhari, Minal K Ravat
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Detoxikace, Játra
Přečtěte si také naše další články