Sponzorováno

Krevní obraz a jeho hodnoty – vysvětlení 4.55/5 (20)

Krevní obraz a jeho hodnoty

Krevní obraz a jeho hodnoty

Běžnou procedurou při určování původu nebo typu onemocnění, ale i při preventivních prohlídkách je odběr krve. Dnešní vyspělé technologie umožňují z krve vyčíst množství různých údajů o stavu lidského organismu. Lékař na základě příznaků a osvědčených postupů vybírá, jaká vyšetření jsou potřebné a dokáže interpretovat výsledky. Jsou pro vás písmena a čísla z biochemického laboratoře španělskou vesnicí? Objasníme vám základní údaje, které se dají z krevních testů vyčítat.

Krevní obraz

Krevní obraz je celkové vyšetření množství jednotlivých součástí krve, odchylky od normy ukazují nesprávnou činnost orgánů nebo fungování systémů v těle. Stanoví se množství:

  • červených krvinek RBC (3,7-5,25 miliard / l)
  • bílých krvinek WBC (4-10 miliard / l)
  • krevních destiček PLT (150-400 miliard / l)
  • krevního barviva hemoglobinu HGB ​​(124-145g / l)
  • hematokrit HCT – poměr objemu krevních buněk k celkovému objemu krve (36-45%)
  • sedimentace FW, ESR – rychlost usazování červených krvinek
  •  

    Zánět v těle?

    Při podezření na přítomnost zánětu v těle se zjišťuje z krve množství tzv. zánětlivých markerů:

    • CRP – bílkovina, která je v krvi přítomna při bakteriální infekci doprovázené horečkou, hodnoty se vyhodnocují podle času trvání příznaků onemocnění, pomáhají lékaři rozhodnout o vhodnosti léčby antibiotiky
    • ASLO / ASO – zkratka pro enzym, jehož přítomnost v krvi způsobují bakterie streptokoka, obecně hodnoty nad 200IU/ml se považují za pozitivní, po léčbě se sleduje dlouhodobě pokles této látky v krvi
    • RF – revmatoidní faktor, naznačuje diagnózu a průběh revmatického zánětu
    • C3, C4 – složky komplementu, enzymy přítomné v krvi, odchylky jsou při poruchách imunitního systému

     

    TIP: Jak darovat krevní destičky?

    Jaterní testy

    Vyšetření, kterým se zjišťuje množství enzymů v játrech (jaterní testy), poukazuje na možné poškození jater. Testy se provádějí při virových onemocněních jako žloutenka nebo infekční mononukleóza, při užívání některých léků a antikoncepce, u osob závislých na alkoholu a drog.

    Sponzorováno

    • zvýšené hodnoty AST, ALT signalizují poškození buněk jater
    • zvýšené hodnoty ALP, GMT – souvisejí s městnáním žluči
    • bilirubin Bi – poukazuje na nedostatečné odbourávání barviva po rozpadu červených krvinek

     

    Krev a biochemie

    Některé látky přítomné v krvi jsou při výskytu hodnot mimo normu ukazatelem poruch metabolismu a signálem na další vyšetření, které mohou odhalit závažná onemocnění.

    Glukózakrevní cukr, jehož zvýšené hodnoty signalizují možné problémy s slinivkou, nejčastěji jde o cukrovku, ale i jiné poruchy metabolismu. Velmi nízké hodnoty mohou svědčit o špatném vstřebávání živin, intoleranci některých potravin, ale i o nedostatečné funkci štítné žlázy. V normě jsou Honotí 3,35-6,1 mmol / l.

    Močovina (urea) – tvoří se v játrech při odbourávání bílkovin a vylučuje ledvinami. Spolu s kreatininem vypovídá o fungování ledvin.

    Kreatinin – je látka, která se vylučuje ledvinami. Příliš vysoké hodnoty upozorňují na možné nemoci ledvin, velmi nízké na nedostatek svalstva, ale i chorobný stav.

    Cholesterol – stanoví se celkový cholesterol (hodnota by měla být nižší než 5,2 mmol / l), důležitý je však i podíl jeho složek. LDL cholesterol – má vliv na usazování tuků na stěnách krevních cév zvyšování krevního tlaku a HDL – tzv. dobrý cholesterol, který má zase protisklerotické účinky.

    Triacylglyceroly – tuky v krvi, vysoká hodnota představuje riziko pro cévy srdce, běžná hodnota je méně než 1,7 mmol / l.

    Krev a protilátky a alergie

    Protilátky nebo imunoglobuliny se vyšetřují při různých typech alergií, také při určování, zda se v organismu vyskytovaly nebo vyskytují cizí látky (bílkoviny, viry, toxiny), proti kterým tvoří tělo protilátky. Označují se zkratkami IgA, IgE, IgG, IgM. Přítomnost specifických protilátek v organismu pomáhá diagnostikovat průběh nebo překonání určitých onemocnění jako infekční mononukleóza, toxoplazmóza, zarděnky.

    KAM DÁLE? Přečtěte si další informace o krevním rozboru.

    Čtěte také: Jak zředit krev?

    VIDEO: Vyšetření krve | Vyšetřovací metody

    VIDEO: Mikroskopické vyšetření krve

    Sponzorováno

      Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

      Autor článku

      Daniel Borník (více o nás)

       

      Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

      Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


      Štítky:

      Přečtěte si také naše další články

       

    8 Komentářů u článku “Krevní obraz a jeho hodnoty – vysvětlení”

    1. Lenka curillova napsal:

      KO:WBC:7.02 RBC4.35 HGB138.00 HCT0.42 MCV96.30
      MCH31.70 MCHC329.00 PLT220.00 RDW12.60 PDW13.70
      MPW11.30

      S-GLU4.34 S-UREA2.28 S-KREA65.6 eGF-CKD-EPI1.85 S-KM294.7 S-BILC7.90 S-AST0.30 S-ALT0.25 S-GMT0.34 S-ALP0.69 S-CHOL4.04 S-TAG1.34 S-HDL0.98 S-Na137.0 S-K4.33

    2. Antonín napsal:

      Byl jsem na vyšetření krve,bylo mě řečeno,že mám 087,co to znamená? Děkuji

      • Rehabilitace.info napsal:

        Je potřeba určit u čeho tato hodnota platí. Je to určení glomerulární filtrace (GFR) na základě koncentrace sérového kreatininu? Glomerulární filtrace (GFR) je měřítkem funkce ledvin.

    3. Moravec napsal:

      Mám dotaz , při odběru krve musím být na lačno, nesmím brát žádné léky ? Nebo mohu snídat a vzít si lék na tlak ( Lozap 50 ) ? Děkuji za odpověď

      • Záleží na typu odběru. Jde o darování krve? Je vhodné dostavit se na lačno. Před odchodem z domu vypijte hodně vody nebo neslazeného čaje. To je také dobré.

        Co se týče léků na tlak, pro darování krve je v tomto případě nutná zpráva od ošetřujícího lékaře.

    4. Anděla Nosková napsal:

      Dobrý den, kde bych prosím našla vysvětlivky ke zkratkám a hodnoty v normě těchto zkratek Jedná se o KO hematologie nemoc polycitemia Vera + bioKO…děkuji Nosková

    5. Jiří Giňa napsal:

      Dobrý den, byl jsem na krvi, a zjistili mi hladinu draslíku 5.5. Beru lék verospiron, byl mi vysazen, a mám také méně červených krvinek. Jsem diabetik 2 . stupně, a dočetl jsem se, že to může způsobovat lék metformin. Beru ho léta. Můžete mi k tomu něco říci. Děkuji

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva