Sponzorováno

Krevní destičky a jejich úloha v lidském těle 4.76/5 (33)

  • Krevní destičky, nebo také trombocyty, hrají klíčovou roli v procesu srážení krve a hemostáze. Jsou to malé buněčné fragmenty bez jádra, které vznikají v kostní dřeni z megakaryocytů.
  • Při poranění krevních cév krevní destičky rychle reagují a shlukují se na místě poranění, čímž vytvářejí dočasnou "zátku". Tento proces se nazývá primární hemostáza.
  • Kromě vytváření zátky destičky také uvolňují chemické látky, které aktivují koagulační kaskádu, vedoucí k tvorbě fibrinu. Fibrin tvoří stabilní síť, která spolu s destičkami tvoří pevnou krevní sraženinu. Tento proces se nazývá sekundární hemostáza.
  • Krevní destičky také hrají roli v udržování integrity cévních stěn a mohou uvolňovat růstové faktory, které podporují regeneraci a opravu poškozených tkání.
  • Dále jsou krevní destičky zapojeny do imunitní odpovědi a mohou uvolňovat látky, které ovlivňují zánět a přilákají imunitní buňky na místo poranění nebo infekce.
  • A konečně krevní destičky podporují tvorbu nových krevních cév tím, že uvolňují růstové faktory jako je vaskulární endotelový růstový faktor (VEGF), což je důležité pro hojení ran a regeneraci tkání.
    • Krevní destičky pomáhají kontrolovat krvácení a podlitiny.

      Krevní destičky pomáhají kontrolovat krvácení a podlitiny.

      Krevní destičky se v lékařském světě označují jako trombocyty. Jsou to krevní buňky, které jsou zodpovědné za normální srážení krve. Co přesně rozumíme pod pojmem srážení krve? Je to soubor enzymatických reakcí v těle, jejichž výsledkem je přeměna tekuté krve v nerozpustný gel. Srážení krve je velmi důležitým procesem hemostázy, tedy zástavy krvácení. A zde jsou právě krevní destičky naprosto klíčové, nepostradatelné.

      Kořen slova „thrombo“ znamená sraženina nebo srážet se.

      Principem srážení krve je tvorba nerozpustné sítě tvořené fibrinem, do které se zachytí červené krvinky a krevní destičky. Tím se ucpe případná rána nebo trhlinka někde v těle.

      Složení krve - ilustrace

      Složení krve – ilustrace

       

      Co dělají a jak pracují krevní destičky

      Destičky pocházejí z buněk známých jako megakaryocyty, které se nacházejí v kostní dřeni. Jak jsme už uvedli, krevní destičky jsou důležité pro normální srážení krve. To znamená, že když dojde k poranění krevní cévy, krevní destičky jakoby přilnou k místu, a vysílají chemické signály pro přivolání další pomoci – destičky se k sobě připojují za účelem vytvoření „špuntu“ v ráně. Jakmile se vytvoří tento špunt, aktivuje se koagulační (srážecí) kaskáda, která přidává do sraženiny fibrin (vláknitý nerozpustný protein), aby se udržela pohromadě.

      Skutečným příkladem normální srážlivosti krve je, pokud si pořežete prst a zastaví se vám krvácení z rány. Tento proces se ale také odehrává v cévách celého těla.

      Pokud není dostatek krevních destiček (stav nazývaný trombocytopenie), zvyšuje se riziko nekontrolovaného nebo dlouhého krvácení. Když je v krvi příliš mnoho krevních destiček (stav nazývaný trombocytóza), může to vést k abnormální tvorbě krevních sraženin, což může být vážné a život ohrožující. Ani jeden z těchto stavů není v pořádku. Krevních destiček musí být prostě tak akorát.

      Zajímavost: Aspirin a některé nesteroidní protizánětlivé léky inhibují (blokují) funkci krevních destiček, a proto můžete být požádáni, abyste je přestali užívat po určitou dobu před nějakou operací nebo podobným zákrokem.

      Co znamená počet krevních destiček

      Pohled na počet, velikost a obecné zdraví krevních destiček (trombocytů) je součástí kompletního krevního obrazu (vyšetření krve). Počet krevních destiček je pro lékaře důležitým číslem, musí ho vědět před a po operaci, aby předvídal případné problémy s krvácením a srážením krve. To je také důležité číslo během chemoterapie a radiační terapie, protože tyto zákroky mohou inhibovat produkci krevních destiček v kostní dřeni.

      Údaje o krevních destičkách:

      Sponzorováno

      • Počet krevních destiček: normální rozmezí je 150-450 103 / mikrolitr neboli 150 000 – 450 000 na mikrolitr krve.
      • Průměrná velikost destiček: mladší destičky jsou větší než starší, takže vyšší číslo znamená, že je produkujete a uvolňujete rychle, zatímco menší číslo znamená změnu produkce v kostní dřeni.
      • Distribuční křivka krevních destiček: odchylka velikosti destiček, která může indikovat stavy, které ovlivňují destičky.

      Co způsobuje trombocytopenii, nízký počet krevních destiček?

      Existuje řada potenciálních příčin nízkého počtu krevních destiček. Pokud podstoupíte chemoterapii nebo radiační terapii, můžete mít nízký počet krevních destiček v důsledku supresivních účinků na buňky produkující krev v kostní dřeni.

      Další příklady stavů, které mohou způsobit trombocytopenii, zahrnují virové infekce, které napadají kostní dřeň, autoimunitní syndromy, jako je lupus, imunitní trombocytopenická purpura, syndrom HELLP v těhotenství, mechanické srdeční chlopně, protilátky proti heparinu, některé léky, chronické užívání alkoholu, onemocnění jater, těžké sepse a expozice toxickým látkám.

      Počet krevních destiček pod 20 000 na mikrolitr je život ohrožující riziko, protože se může objevit spontánní krvácení, které je obtížné zastavit. Na této úrovni můžete dostat transfuzi krevních destiček.

      Co znamená trombocytóza, neboli vysoký počet krevních destiček

      Vysoké počty krevních destiček se mohou objevit v důsledku primární poruchy kostní dřeně (například esenciální trombocytóza) nebo v důsledku chronického zánětu v těle, infekce, anémie z nedostatku železa nebo odstranění sleziny pacienta.

      Vysoký počet krevních destiček může být také pozorován také u rakoviny, zejména s rakovinou gastrointestinálního traktu, stejně jako u lymfomu, rakoviny plic, vaječníků a prsu. Předpokládá se, že je to způsobeno zánětem spojeným s malignitou stimulující produkci krevních destiček v kostní dřeni.

      Jiné stavy, které mohou způsobovat trombocytózu, zahrnují zánětlivé stavy, jako je revmatoidní artritida a IBD – zánětlivá onemocnění střev. Kromě toho může dojít k dočasnému zvýšení počtu krevních destiček po velké operaci nebo traumatu.

      TOP zajímavosti o krevních destičkách

      Krevní destičky tedy hrají důležitou úlohu při zastavování krvácení. Zde je deset nejlepších faktů o destičkách, které je určitě fajn vědět:

      1. Trombocyty jsou jednou z buněk přítomných ve vaší krvi. Jsou nezbytné pro zastavení krvácení a pomoci při srážení krve. Jsou produkovány ve vaší kostní dřeni z velmi velkých buněk kostní dřeně zvaných megakaryocyty.
      2. Jedna kapka krve obsahuje až 1 500 000 – 4 000 000 krevních destiček.
      3. Transfuze krevních destiček může pomoci pacientům s některými nemocemi krve, rakovinou a může pomoci kontrolovat krvácení po těžkém traumatu či velké operaci.
      4. Zatímco třeba krevní plazma může být zmrazena a skladována po dobu až dvou let, destičky mají omezenou životnost cca 7-10 dní, takže představují větší výzvu k udržení jejich dostupnosti.
      5. Neexistuje žádná umělá náhrada destiček, takže se obecně spoléhá na velkorysost dobrovolných dárců krevních destiček.
      6. Když dáváte krevní destičky, darujete pomocí procesu nazývaného „destičková syntéza“. Stroj na aferézu odděluje vaši krev, ukládá krevní destičky a vrací červené krvinky a plazmu zpět k vám. Tento stroj se také používá pro darování plazmy.
      7. Když darujete krevní destičky, trvá to mnohem déle než darování „celé“ krve. V závislosti na počtu krevních destiček se obvykle dostanete až na hodinu a půl.
      8. Kvůli stálé poptávce po krevních destičkách se zvou dárci krevních destiček pravidelně a někdy v krátkém čase v naléhavých případech.
      9. Teoreticky můžete darovat krevní destičky každé dva týdny, až 24 krát za rok.
      10. Destičky dosahují pouze asi 20% průměru červených krvinek.

      Destičky jsou malé, bezbarvé, diskovité částice cirkulující v krvi, které pomáhají kontrolovat krvácení a podlitiny. Aktivují látku v plazmě, která tvoří sraženinu a umožňuje hojení rány. Potřebujeme je. A to moc.

      Co si o krevních destičkách přečíst?

      VIDEO: Krevní destičky v dobrém i ve zlém

      Sponzorováno

      Studie a zdroje článku

      Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

      Autor článku

      Daniel Borník (více o nás)

       

      Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

      Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


      Štítky:

      Přečtěte si také naše další články

       

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva