Sponzorováno

Kóma a umělý spánek: na čem závisí, zda se člověk probere? 4.87/5 (15)

Kóma a umělý spánekDůležitější než to, kolik dní leží člověk v kómatu je to, kterou stranu mozku má poškozenou. Levá je horší. Kóma je nápor na psychiku i zdravých příbuzných.

I zázraky se dějí

Američan Terry Wallis je důkaz toho, že zázraky se v tomto oboru dějí. Jako dvacetiletý ztratil při autonehodě vědomí a probral se po dlouhých devatenácti letech. První tři slova která řekl byly: mami, mléko, pepsi. Nejvíce se těšil z toho, že si mohl vyprávět s dcerou, která se narodila pár dní před jeho nehodou a mezitím dospěla. Lékaři po vyšetřeních zhodnotili, že Terryho mozek si i po devatenácti letech v kómatu zachoval dost funkcí, našli dokonce důkazy, že se v něm vyvinuly nová nervová propojení. Terry dnes ovládá jen některé části těla a vypráví, ale paměť mu zůstala v roce nehody – 1984, myslí si, že má dvacet let.

Přednostka Kliniky anesteziologie a intenzivní medicíny z Fakultní nemocnice s poliklinikou MUDr. L. Romanová, PhD ., Vysvětluje: „Kóma znamená bezvědomí, je to selhání nebo selhávání funkcí centrálního nervového systému, způsobené anatomickým nebo funkčním poškozením tkáně mozku. Pacient v komatu není schopen reagovat na vnější podněty – bolest, zvuk a světlo. Mohou být porušeny i některé fyziologické funkce organismu, které kontroluje mozek – krevní oběh, dýchání či vylučování iontů ledvinami. Pokud pacientovi selhávají životní funkce, vyžaduje stav intenzivní medicínskou péči. Například dýchání nahradíme přístrojem. Cílem minimalizovat rizika vdechnutí žaludečního obsahu, nebo zapadnutí jazyka, musí se dýchací cesty zajistit intubační kanylou. Pacientům podáváme léky na podporu a udržení práce srdce a cév, případně na regulaci vnitřního prostředí. Děláme vše pro to, aby se udržely základní životní funkce a mozek se sekundární nepoškodil nedostatkem kyslíku,“ zdůrazňuje odbornice.

Pomůže, nebo poškodí?

Příčin kómatu je mnoho. Dá se do něj propít, upadnout po úrazu mozku či po cévní příhodě, při epileptickém záchvatu, diabetikům hrozí při hypoglykémii nebo hyperglykémii„Musíme udělat komplexní vyšetření, hledáme poruchy krevního oběhu, známky poranění, vpichy, zjišťujeme, kolik a jakých léků pacient užil, testy směřují k cukrovce, epilepsii, onemocnění srdce … Uděláme neurologické vyšetření, laboratorní, CT nebo MR, biochemické ukazatele, případně i další speciální vyšetření,“ mdodává MUDr. L. Romanová. „Léčba bezvědomí začíná vypátráním příčiny, která ho způsobila. Například po úrazu může být nutná operace, při cévních příhodách se rozpouští krevní sraženina, nebo naopak chirurgicky odstraňuje krvácení. Při otravách se eliminuje nebezpečná látka z organismu, případně se upraví hladina cukru při diabetu,“ říká anestezioložka.

Ne vždy se však dá příčina odstranit. „Bezvědomí, které mělo medicínský neřešitelnou příčinu, směřuje většinou k bdělému kómatu. U pacienta se střídají fáze spánku a bdění, není však schopen vnímat, asociovat, myslet, ovládat své pohyby. Pokud mluvíme o bdělém kómatu, je třeba si uvědomit, že vědomí jako uvědomování si sama sebe má dvě dimenze: bdění a uvědomování si. Uvědomování si vyžaduje bdělost, ale bdělost může být přítomna bez uvědomování,“ říká MUDr. Romanová.

V bdělém kómatu může být i doma

Pokud má pacient v bdělé kómatu zachovány vitální funkce, čili spontánní dýchání a stabilní krevní oběh, nemusí ležet na jednotce intenzivní medicíny nebo oddělení anestezie a intenzivní medicíny. Může být na oddělení dlouhodobě nemocných, v ústavech sociální péče. Může být i doma, ale vyžaduje 24hodinovou přítomnost člověka, který se o něj umí postarat, umí ošetřovat dýchací cesty – odsávat, polohovat pacienta, krmit ho přes hadičku zavedenou do žaludku a podobně.

Sponzorováno

Probere se?

Podle lékařů, důležitější než počet dnů, měsíců či let v umělé kómatu je typ a rozsah poškození mozku. To rozhoduje i o tom, zda a kdy se začnou pokoušet o probuzení. Je rozdíl, jestli je poškozená levá nebo pravá strana mozku, v každé jsou centra zodpovědné za něco jiného. Obecně je horší, pokud se poškodí levá strana mozku. Levá hemisféra ovládá schopnost vyjádřit se prostřednictvím jazyka. Téměř 95 procent praváků ji má dominantní pro řeč, u leváků je to asi 70 procent. Řídí logiku, analytické schopnosti, psaní. Pokud se vážně poškodí, může mít člověk potíže s vyjadřováním, ale také s chápáním řeči. Pravá hemisféra mozku je zaměřena na analýzu, geometrické útvary, je kreativní, rozvíjí hlavně tvůrčí a emoční inteligenci. Po jejím vážném poškození se může výrazně změnit chování pacienta. „Příbuzní nám často říkají, že se z něj stal jiný člověk,“ říká docent MUDr. Jozef Firment, PhD., Přednosta I. kliniky anesteziologie a intenzivní medicíny Univerzitní nemocnice v Košicích.

Probouzet pomalu a opatrně

Pacienta z umělého spánku probouzí snižováním dávek sedativ, nebo i některých skupin léků a sledují, jak zareaguje. Probouzení nebývá jednoduché, ani krátké, může trvat i týdny či měsíce. „Pacienta kontrolujeme a probouzení regulujeme podle stavu,“ říká docent MUDr. Jozef Firment. Důležité jsou neurologické parametry – především tlak v lebce. Když kóma trvá příliš dlouho, dá zabrat i příbuzným. „Stává se, že nám řeknou – už ho tolik netrapte a odpojte jej. O tom však rozhodovat nemohou, to je výlučně v rukou lékařů. O všem, co se s jejich příbuzným v komatu děje jejich informujeme, i pokud chceme udělat razantní krok v léčbě,“ říká docent Jozef Firment. „Není nic výjimečného, že nám při probouzení pomáhají příbuzní. Hladí ho, vyprávějí mu, nebo pouštějí oblíbenou hudbu,“ říká docent Jozef Firment.

Kóma a umělý spánek

Kóma způsobí poškození tkáně mozku a jeho funkcí.
Umělý spánek je navození spánku léky – hypnotiky a analgetiky. Je to je léčebná procedura. Pomáhá lépe snášet období, kdy pacient potřebuje různé nepříjemné, bolestivé výkony nebo operace. Umělý spánek snižuje metabolické požadavky mozku, chrání do té doby nepoškozené tkáně, případně některé poškozené zregeneruje. Je to podobné, jako reset při nefungujícím počítači. Trvání umělého spánku je individuální, řídí se klinickým stavem pacienta a rozsahem poškození mozku, případně tím, jaké výkony potřebuje. Sleduje se průtok krve mozkem, hladina kyslíku, tlak v lebce, mozek se pravidelně vyšetřuje na CT a rutinně se sledují základní vitální funkce.

Příčiny kómatu

Poranění mozku při autonehodách, sportu, úrazech
Mrtvice
Nádor na mozku
– Nedostatek kyslíku, například při otravě plynem, nebo při potápění
– Předávkování drogami
Výkyvy hladiny cukru u diabetiků
– Alkohol

Ze života: I to se stalo …

Cristy Lili po infarktu a mozkové mrtvici ležela v komatu šest let. Jednoho dne najednou odpověděla své matce na pozdrav, začala si povídat s ostatními příbuznými, dokonce i jíst. Její návrat do běžného života však byl velmi krátký – po třech dnech opět upadla do kómatu.

Dvojče slavného českého fotografa Jana Saudka, malíř Karel, leží v kómatu už přes sedm let. Nešťastně vdechl kousek jídla, které mu zaskočilo, upadl do bezvědomí, začal se dusit a mozek zůstal dlouho bez kyslíku.

Neobvyklým případem je mladý český plochodrážní jezdec Matěj Kus. Během závodu ve Skotsku mu soupeř přejel hlavu a on upadl do bezvědomí. Naštěstí se poměrně rychle probral a všechny kolem šokoval svou dokonalou angličtinou, ačkoliv do té doby uměl jen několik frází. Vydržela mu pouze několik hodin. Matěj později řekl, že si vůbec nepamatuje závody, ani úraz a ani to, že se se zdravotníky mluvil anglicky. Ve skutečnosti má někdy problém vůbec porozumět tomuto jazyku.

Angličtí lékaři označili jeho případ za výjimečný syndrom cizího přízvuku. Způsobuje ho mrtvice, nebo rána do hlavy, při které se dočasně poškodí řečové centrum v mozku. Matěj Kus od té doby se smíchem tvrdí, že k tomu, aby se naučil cizí jazyk, potřebuje ránu do hlavy.

Sponzorováno

TIP: Přečtěte si další zajímavé informace o kómatu

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva