Sponzorováno

Jaký vliv má cvičení na močový měchýř? 4.8/5 (5)

činky a cvičení a močový měchýřMočový systém se skládá z ledvin a močového měchýře, společně s močovodem a močovou trubicí. Mezi jeho nejdůležitější funkce patří vylučování toxinů a metabolických vedlejších produktů, udržování tělesných tekutin a acidobazické rovnováhy. Reguluje i hladiny elektrolytů a vylučuje několik důležitých hormonů. Cvičení má vliv na močový systém v několika důležitých ohledech.

Průtok krve do ledvin

Když cvičíte, průtok krve do ledvin je snížen z důvodu zvýšení aktivity sympatického nervového systému. Při tomto sníženém průtoku se množství tekutiny filtrované ledvinami ztrácí už při střední intenzitě pohybu. Výsledkem je snížená tvorba moči.

Sponzorováno

Cvičení, sodík a bilance tekutin

Při cvičení můžete přijít o značné množství tekutin, stejně jako sodíku v potu. Pro udržení rovnováhy tekutin šetří ledviny sodík moudře jeho reabsorpci. Ačkoliv se tělu nepodaří vždy zachovat tímto způsobem během cvičení tekutiny v těle, protože se také potíme, ledviny se snaží šetřit sodík dokonce ještě několik hodin nebo i dnů po intenzivní fyzické aktivitě.

Hormonální vliv na ledviny

Hlavní hormon, který se podílí na udržování rovnováhy tekutin v průběhu cvičení je antidiuretický hormon, jehož funkce je podobná, a to šetřit sodík, což má za následek více koncentrovanou moč. Hormon je i zodpovědný za obnovení normální hladiny elektrolytů po cvičení.

Ostatní vliv cvičení na ledviny

Sponzorováno

V průběhu cvičení mají ledviny tendenci odfiltrovat i více bílkovin, což způsobuje zvýšenou hladinu bílkovin v moči. Ledviny jsou částečně zodpovědné za udržování acidobazické rovnováhy. Když cvičíte intenzivně, budete produkovat i kyselinu mléčnou. Z tohoto důvodu si během cvičení (když si odběhnete) všimnete, že je i moč kyselejší. Po cvičení ledviny pomáhají metabolizovat zbývající kyselinu mléčnou.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva