Sponzorováno

Jaký je normální srdeční puls a tep? Kolik je už nebezpečný? 4.79/5 (629)

Jaký je správný srdeční tep?

Jaký je správný srdeční tep?

Hodnotu svého krevního tlaku zřejmě znáte. Víte však, jaký máte puls? Co je ještě norma a kdy byste měli zpozornět? Pokud vám bude srdce bít rychleji dlouho, poškodí se. Víte, jaký máte puls a kdy je v normě?

O srdečním pulsu obecně

Na krku, zápěstích či v tříslech si nahmatáte tepovou vlnu. Přenáší se po velkých tepnách do každého orgánu a pokud tepna vede pod povrchem kůže, můžete ji cítit. Tepová vlna vzniká při stažení levé komory a je vlastně odrazem tepu srdce.
Puls citlivě reaguje na potřeby těla. Zrychluje se při fyzické zátěži, protože organismus má tehdy větší nároky na přísun kyslíku. Na jeho rychlost mají vliv i nervové impulsy. Proto je vyšší ve stresu, strachu a očekávání něčeho nepříjemného. V jednu minutu si naměříte puls sedmdesát, o dvě minuty jeho hodnota může vzrůst na devadesát pět úderů.

Puls se od narození vyvíjí, novorozencům tluče srdce rychlostí kolem sto padesát až sto osmdesát úderů za minutu. Vysoká tepová frekvence u dětí souvisí s vyššími nároky vyvíjejícího se organismu. Srdeční sval ještě není tak vytrénovaný na pumpování. Tento údaj se postupně snižuje a na hodnoty typické pro dospělého člověka klesnou v období puberty.

Puls máte kolem 60

Je to ideální
Kdysi se za zdravý považoval puls sedmdesát až osmdesát úderů za minutu. „V souladu s novými poznatky jsme zkorigovali ideální hodnoty tepové frekvence. Optimální je, pokud se pohybují kolem šedesátky,“ tvrdí profesor Hatala – přednosta oddělení arytmií. „Výsledky velkých epidemiologických studií totiž potvrdili, že delší život se spojuje s nižšími hodnotami tepu v klidu. Když srdce pracuje na nižších otáčkách, méně se opotřebovává a více vydrží.“
Studie odhalily i další negativní vliv rychlejší práce srdečního svalu. „Lidem s pulsem dlouhodobě vyšším než pětasedmdesát úderů za minutu hrozí až trojnásobně větší riziko srdečně-cévních chorob,“ objasňuje profesor.

Pulz stoupl ze 70 na 93

Není to v pořádku
Oficiálně je zdravý puls v klidu od čtyřiceti do sedmdesáti, ale protože se to málokdy podaří změřit v absolutním klidu, tolerován je i údaj kolem stovky. Nepatří však k ukázkovým. „Pokud puls opakovaně, minimálně pětkrát za sebou, v klidu dosáhne hodnoty mezi devadesát a sto dvacet, vyhledejte lékaře,“ doporučuje profesor Hatala.

Čeká vás elektrokardiografické vyšetření. Odhalí, zda netrpíte arytmií – poruchou srdečního rytmu – nebo jiným srdečním onemocněním, které může zrychlit srdce. Pokud neodhalí nic, pátrání po příčinách pokračuje. Může to být užívání hormonální antikoncepce, onemocnění štítné žlázy, obezita, permanentní stres, ale i nevhodný životní styl. „Nedávno nás vyhledal muž, jehož puls byl už déle nad normou. Ukázalo, že denně vypil deset až dvacet káv a k tomu ještě několik kolových nápojů. Není divu, že jeho srdce pracovalo mnohem intenzivněji. Musel dávky kofeinu výrazně omezit,“ prozrazuje profesor Hatala. Denně je zdravé vypít maximálně tři kávy. Tehdy mají na srdečně-cévní systém dokonce ochranný vliv, stejně jako černý čaj nebo sklenici červeného vína. „Obsahují antioxidanty, které chrání cévy před škodlivým vlivem cholesterolu.“

Zrychlený puls vám neublíží

Ne vždy
Ve výhodě jsou mladší. Jejich srdce snese dlouhodobější zrychlenou aktivitu. Je to však individuální a určitě se na to nespoléhejte. „Pokud jste mladý a vyšetření nepotvrdí srdeční onemocnění, obvykle nedostanete léky. Nejprve upravíte životní styl. Když máte nadváhu, měli byste zhubnout. Omezit kávu, kolové nápoje a cigarety. Ale ty ne nárazově. Kdyby silní kuřáci odrazu přestali kouřit, kardiovaskulární aparát na to může zareagovat dalším vzestupem pulsu.“

K nejprospěšnějším opatřením patří relax a pohyb. Nezvedejte však ve fitku těžké závaží, srdce posílí a uklidní pouze aerobní aktivita. „Ideální je rychlá chůze, jejíž věnujete alespoň čtyřicet minut čtyřikrát týdně. Kráčejte rychlostí šest kilometrů za hodinu,“ radí odborník. I dvacetiminutové procházky však srdci pomohou. Ale se sportem to nepřehánějte. „Srdce velmi aktivních a profesionálních sportovců ve zvýšené míře ohrožují poruchy srdečního rytmu, hlavně po šedesátce. Dnešní vrcholoví sportovci totiž dosahují extrémní výkony, které už se zdravím nemají nic společného a srdce v dlouhodobém horizontu spíše poškozují.“

Pokud srdce nezpomalí úprava životosprávy, na řadu přijdou léky. Obvykle ze skupiny betablokátorů. „Zrychlený puls sice bezprostředně neohrožuje život, ale zvyšuje riziko srdečně-cévní příhody. Nasazení léků se však snažíme maximálně oddálit, protože obvykle je třeba brát doživotně. Přestože neodstraňují přímou příčinu rychlejšího pulsu,“ vysvětluje profesor Hatala, který si pochvaluje i nejnovější lék. „Snižuje frekvenci elektrických výbojů buněk, které řídí činnost srdce. Puls se proto sníží.“ Betablokátory však nenahradí. „Jen ty dokáží minimalizovat působení stresových hormonů na některé orgány včetně srdce, čímž ho chrání před dalším poškozováním,“ dodává profesor Hatala.

Sponzorováno

Puls opakovaně dosahoval hodnoty přes 100, přestože jste nic necítili

Je to častý jev
Nebolí, nevyráží dech a nezpůsobuje nevolnost. Obvykle zrychlený puls odhalíte náhodně při měření krevního tlaku. „V praxi se setkáváme s mladými ženami, které mají puls sto čtyřicet. Odchylku zachytí gynekolog při vyšetřeních souvisejících s těhotenstvím. Do té doby ženy nic netušily. Nemusí to znamenat nic špatného, ale pokud to trvá příliš dlouho, srdce se unaví,“ upozorňuje profesor Hatala. O něco vyšší hodnoty pulsu jsou tolerovány u žen. „Těžko říct, s čím to souvisí, možná s tím, že jsou emotivnější,“ přiznává kardiolog a přidává ještě jeden zajímavý poznatek. „Ví se, že čím má člověk nižší puls, tím má lepší předpoklady pro delší život. Neplatí to při ženách. V průměru mívají rychlejší puls než muži, přitom žijí déle. Ženské srdce mají záhady, které neumí vysvětlit ani moderní medicína.“

Buší vám srdce, ale nemáte zrychlený puls

Na vině je tlak
Stává se to často a pomáhá k tomu fakt, že obtíže pociťuje hlavně v poloze ležmo a večer. „V tom případě však jde spíše o příznak vysokého krevního tlaku. Podobný jev registrují i pacienti, kteří užívají léky na jeho snížení, obvykle ráno. Večer jejich účinek může být slabší, přestože účinkují čtyřiadvacet hodin. Řešení je jednoduché. Pokud máte zvýšený tlak večer a ráno před užitím léku, stačí do léčby zařadit večerní dávku léku a nepříjemný příznak většinou ustoupí,“ tvrdí odborník.

Rychlost tepu závisí na tělesné výšce

Ne
Hodnoty pulsu souvisí s výkonností srdce a s nároky organismu na prokrvení. Na rychlost má vliv především hmotnost, ne vyšší vzrůst. Ten má sice za následek rozměrnější orgány. S tím však organismus počítá a srdce se na tuto situaci předpřipraví, protože má naprogramované, jak má správně pracovat. Jiná situace nastává, když přiberete. „Pokud si na tělo naložíte třicet kilo navíc, už to není naprogramováno. Srdce se musí více namáhat.“

Puls máte pod 40, ale cítíte se dobře

Není to zdravé
Problém hrozí především tehdy, když jste si běžně za minutu naměřili pětasedmdesát úderů a najednou puls dosahuje hodnoty pod padesát. „Častěji je to ve vyšším věku, protože po padesátce se i v zdravém srdci některé svalové buňky mohou nahradit vazivovými. Výkonnost srdce proto klesá,“ vysvětluje profesor Hatala pokud příčinám tohoto stavu zařazuje i degenerativní změny elektrického systému srdce, který se věkem opotřebovává. „Dalším důvodem může být poškození srdce vysokým krevním tlakem, ale i vrozené onemocnění a myokarditida – zánět srdečního svalu. Zejména v letních měsících se pod tento jev může podepsat i borelióza,“ prozrazuje kardiolog.

I pomalejší srdce je důvod k vyhledání odborníka. „Nemusíte se cítit špatně ani unaveně. Tehdy netřeba dělat nic. Pokud vás však trápí ztížený dech či výrazná únava, potřebujete léčbu. Zpomalený puls upraví jen kardiostimulátory. Implantát je však až tehdy, když mezi jednotlivými údery srdce uběhnou i tři sekundy. Puls dosahuje kolem dvaceti úderů za minutu.“

Výrazně pomalejší puls je přípustný pouze v jednom případě. U aktivních sportovců. „Špičkoví cyklisté mají v klidu i kolem třiceti úderů za minutu. Extrémnímu a pravidelnému tréninku vděčí za výkonnější srdeční sval, nemusí se častěji smršťovat. Trénované srdce do krevního oběhu při jednom stahu vypudí více krve než srdce nesportovce. O tom, že je to v pořádku, svědčí fakt, že puls sportovců při maximální zátěži dosáhne i dvě stě úderů za minutu. Srdce přiměřeně reaguje na zvýšenou zátěž a přizpůsobí se jí. Při chorobném stavu ani výrazná námaha nevyžene puls nad sto úderů za minutu.“

Věkem se tep zvyšuje

Ne
Vyšší věk se projeví spíše poklesem hodnot pulsu. Může jít o takzvanou fibrilaci síní, arytmie typickou pro seniory nad sedmdesát let. Postihuje až dvacet procent. „Porucha může způsobit mozkovou příhodu. Proto starším lidem doporučuji měřit si nejen krevní tlak, ale i puls. Pokud se vám něco nezamlouvá, jděte za lékařem. Pokud diagnózu potvrdí, možná dostanete léky proti zvýšené srážlivosti krve,“ říká specialista.

Jak si změřit správně puls?

Měřte ho v absolutním klidu a určitě ne v práci. Pracovní prostředí zkresluje výsledek. Před měřením potřebujete minimálně pětiminutový klid. Nesmíte číst, telefonovat ani pracovat. Nesmíte být nervózní, podrážděný ani příliš naťešený. Pokud to všechno splníte, měli byste dosáhnout reprezentativní hodnoty pulsu. Zapněte stopky a puls si měřte celou minutu. Nebo použijte zkrácenou verzi měření. Počet úderů srdce počítejte patnáct sekund a výsledek vynásobte čtyřmi. Jednejte tak samozřejmě jen tehdy, pokud nemáte možnost změřit si ho pomocí tlakoměru. Ty modernější tuto možnost nabízejí.

Věděli jste, že …

… Srdce u průměrně vážícího člověka každým stahem vypudí 70 – 80 ml ​​krve? Srdce sportovce 140 až 160 ml,
Při nejvyšší fyzické námaze se minutový objem krve může až pětinásobně zvýšit,
… Při maximálním sportovním výkonu může srdce udeřit i dvěstěkrát,
Srdce za minutu přečerpá 5-6 litrů krve,
… Poruchy srdečního rytmu si dnes vybírají čtyřicátníky a padesátníky. Je to daň za hektický způsob života.
Bazalka posiluje srdce

VIDEO: Tepová frekvence

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    14 Komentářů u článku “Jaký je normální srdeční puls a tep? Kolik je už nebezpečný?”

    1. Drahoslava napsal:

      Dobrý den chtěla jsem se optat na správné hodnoty tlaku a srdce ohledně maminky .Má chopn 4 stupně a selhávání srdce . Koupila jsem si proto tlakoměr abych jí mohla kontrolovat protože je na 4 litrů kyslíku celý den .Můžete my prosím poradit .Děkuji Zívalová

      • Josef Papoušek napsal:

        Dobrý den, v březnu 2014 mi byl implantován ICD a nepodařilo se zavést elektrodu ovládající kardiostimulátor.Ta mi byla zavedena až v březnu letošního roku intraverozně.Kardiostimulátor by l nastaven na 70tepů ale při kontrole v červnu t.r.jsem žádal o snížení TF na 60 tepů,de mi bylo vyhověno.Nyní se ale cítím při námaze hůře nežli při klidové 70ti TF.Mám se vrátit k původnímu nastavení ICD?

    2. antonín Koch napsal:

      Dobrý den,před 17ti lety jsem prodělal náročnou chemoterapii /Hotch./ a od té doby mám v yšší frekvenci tepu.Stále cca 90 tepů.Sportuji,2x týdně ve fotku anic namáhavého jinak nedělám.Je mi 65let a na pravidelných ročních kontolách vše OK a cítím se /Zaklepávám na kov/ dobře.

    3. Hana Maxerová napsal:

      Dobrý den, léčím se asi deset let s vyšším tlakem – Lorista H půlka ráno. Nyní mám bolesti hlavy hlavně při předklonění obrovský tlak do horní poloviny hlavy, při zvedání se bílo před očima…Domácím tlakoměrem jsem si změřila tlak, myslela jsem, že bych si měla vzít celou Loristu a při opakovaném měření v klidu jsem naměřila tlak 60/97, puls 83. Týden si beru Magnezium koupené v lékárně na křeče v nohách. Může to souviset s problémy? Je mi 58 let. Děkuji za zprávu.Hana

    4. Mariana napsal:

      Nepleťte lidem hlavy! Lidský průměr je 62-80 úderů za minutu při klidové činnosti. Takže přestaňte vyvolávat paniku tím, že nad 75 už má člověk riziko cévních onemocnění!
      Copak nevíte, že činnost srdce a ostatních orgánů ovlivňuje i strava, prostředí a psychicko-fyzické zatížení? Asi ne, co?
      Občas mám pocit, že jsem větší doktorka než vy!

    5. Luki napsal:

      az vam nekdo bude vnucovat tablety a prasky na hubnuti, prectete si nejdrive podrobny rozpis idealni frekvence / vydej energie. da se i vypocitat, kolik zhubnete, ale chce to vzdy idealni frekvenci. s nizsi nepalite, s vysokou „prepalujete“ a telo potrebuje ukladat energie, takze priberete..

    6. jan napsal:

      spatne se my dycha kdyz jdu treba do druheho patra tak nemohu popadnout dech tep se zvysi na 120 mell jsem budika na mereni v klidu byl tep 58 pri mensi zatezi 120 lekar rekl ze srdce je v poradku a poslal me na plicni toto vysetreni srdce plice trva devet mesicu tri mesice nez me vemou tri mesice cekat na merak dalsi tri mesice nez me vemou na plicni na zatezovou skousku je to hrozne zdlouhave je to v poradku kdyz neubehnu ani dvacet metru pak lapam po dechu dekuji za odpoved

      • Vladimír napsal:

        Dobrý den, měl jsem obdobné problémy jako popisujete vy ve svém příspěvku. Rok jsem byl léčen na astma a mezitím vyšetření srdce a rentgen plic, rehabilitace zad a nakonec jsem skončil v nemocnici s masivní sukcesivní plicní embolií. Doporučuji zkontrolovat D-dimery z krve a obecně myslet i na tuto variantu. Případně zkontrolovat rodinnou anamnézu na výskyt tromboz nebo poruchy srážení krve.

      • Kristofek napsal:

        Jane,
        záleží i na věku, fyzickém stavu a genetických dispozicích.
        Tyhle informace jste nám neprozradil.

        Lidé v osumdesáti letech už moc neběhají a do pater jezdí výtahem.
        Ale ve třiceti letech to bude asi zásadní chyba.

        A když neuběhnete ani dvacet metru pak lapáte po dechu, myslíte, že je to normální ? Jestli vám to vadí, nenechte se otrávit dobou vyšetření.

        Se stížností na doby vyšetření vám však nepomohu.

        Bylo by možná zajímavé pro mně i pro ostatní čtenáře, jak jste po sedmi letech
        dopadl a jak se cítíte.

        Kristofek

    7. Dagi napsal:

      Dobrý den, je mi 24 let a mám od dětství i v klidu zrychlený tep ale tlak nízký s typickými projevy nevolnosti a motáním hlavy. Co to proč to a co se s tím dá dělat? Léky moc brát nechci :( Děkuji za odpovědi.

    8. Hana napsal:

      Dobrý večer mám dotaz manžel bere léky.ma vysoký tlak a aretmiji tedkom je to rok kdy se mu pri sexu nepostaví. lékař mu řekl že se to stává prosím o radu dekuji

    9. Julius Goralik napsal:

      Méně arytmií při vyšším pulzu.
      … vysoký, nízký krevní tlak, zrychlený, normální, pomalý puls … čert (a asi taky kardiolog) aby se v tom vyznal. Každý rok mi kardioložka kontrolovala srdce – no v 77 už je tam trochu nedomykavá chlopeň, trochu zvápenatělé cévy – ale nic moc, nález vždy v „normě“. Kdopak vlastně ty „normy“ dělá, je to ta tajemná lékařská organizace, co se každoročně sejde ve švýcarském St. Gallen?
      No, how ever: tento rok jsem změnil kardioložku za kardiologa a ten po 24 h Holter EKG diagnostikoval srdeční arytmii v řádu tak kolem 20 tisíc za 24 hodin. Což je prý ještě v té „normě“. Jiné prameny tvrdí, že i 30 tisíc je ještě normální. No předepsal mi nějaký přípravek jménem Nebilet. Je to sice medikament na vysoký krevní tlak, ale prý to také sníží počet arytmií. Nic, žádné výsledky v rukou nemám, jen to diagnózu. EKG protokol, ty křivky, jak srdce tluče a jestli tluče správně jsem neviděl. Celé mi to připadlo, jako by ta moje Holterová data byla tajná – ale to je zřejmě tady v této zemi usus, patient na svá data asi nemá nárok. Tak jsem si za „pár peněz“ nechal od Alibaba z Číny poslat Holter přístroj včetně vyhodnocovacího software a udělal jsem si několik EKG: jednohodinový, pětihodinový a 24hodinový. Vylezlo tam 40% arytmií během 24 hodin. Znamená pro mně, že mi medikament Nebilet sice docela hezky snížil tlak, ale zvojnásobilo to počet arytmií. Napsal jsem to a poslal všechny výsledky i data mému kardiologovi, ten ale dodnes neodpověděl. Tak jsem medikament vysadil a po několika týdnech zkontroloval, co to udělalo.
      Překvapení: Zatímco se sice zas trochu zvýšil tlak (průměr: 130 SYS/85 DIA, puls 72) množství arytmií se snížilo přímo úměrně s pulzem – čím rychleji srdce tluče, tím stabilnějsí je tep a tím menší je počet arytmií. Nejvíce srdeční tep kolísá při frekvencích kolem 45 – 60/min. Nejlepší = nejméně arytmií počítám, když je puls výšší než 75/78 za min. 24 Holter jsem ještě nedělal, ale jsem přesvědčen už teď, že to bude také lepší. Tolik k „normám“.
      Julius

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva