Obsah článku
Klimatizace i hory
Pokud se vám v nosní dutině tvoří strupy a příškvary, někdy s hustým, pevně přilepeným hlenem, trápí vás suchý nos. Samostatnou kapitolou je krvácení vysušené, křehké sliznice nosu, která se v důsledku toho ztenčuje. Děti, ale i dospělí si prstem odstraňují strupy, často si při tom poraní sliznici, ta začne krvácet a začarovaný kruh se uzavírá. Pokud jste zdraví, suchý nos vás může překvapit při pobytu v klimatizovaném prostředí, v přetopených místnostech či vysoko nad mořem, kde je vzduch přirozeně velmi suchý.
Zvlhčujte nos!
Na to, aby nos správně fungoval, potřebuje vlhko. Ale vlhkost vzduchu v místnosti by neměla překročit padesát procent, aby se nemnožily roztoči. Sliznici si zvlhčíte i dostatečným přísunem tekutin a pobytem v parní sauně. Starý čínský recept řadí vyplachovat nos slanou vodou. Upřednostněte mírně hypertonický roztok mořské soli, který zmírňuje otok sliznice. Pokud vám nevoní vazelína z ropy, vytírejte si nos vatovou tyčinkou s gelem z aloe vera a oleji. Vyzkoušejte mandlový nebo kokosový olej. Suchému nosu prospěje zvlhčování kapkami, které obsahují látky s hojivým bisabololem a dexpanthenolem. Pomohou i kapky s kombinací éterických olejů a hypromelózy.
Pozor na konzervanty!
Rozhodli jste se pro nosní sprej? Sledujte, zda neobsahuje konzervační látky, které ještě více vysušují sliznici. Důležité je správné pH – příliš alkalické snižuje funkčnost žláz, kyselé znehybňuje řasinky. S kapkami a se spreji se stahujícím účinkem opatrně. Rychle odstraní otok, ale jsou návykové a hrozí vám medikamentózní, chronická rýma.
Kdy nos vysychá?
● při akutní, alergické nebo autoimunní rýmě
● po dlouhodobém užívání nosních kapek a sprejů a při závislosti na nich
● při atrofických změnách sliznice způsobených hormonálními změnami
● jako vedlejší účinek léků proti vysokému tlaku, cytostatik, kortikoidů
● při Sjögrenově syndromu
● po úrazech nosu
● po operacích v nose a nosních dutinách
Sponzorováno
Vhodný je i zvlhčovač vzduchu
Aby vlhkost vzduchu v místnosti skutečně vzrostla na přijatelnou úroveň, musí se vzduch obohatit o několik litrů vody. A toho pomocí mokrých hadrů rozprostřených po radiátorech dosáhneme velmi obtížně. S příliš nízkou vlhkostí vzduchu nám příliš nepomůže ani odpařovač, tedy zvlhčovač vzduchu na radiátor. Jde sice o levné zařízení, které funguje bez přívodu proudu, avšak množství odpařené vody je i u největších z nich velmi nízké. Ve vlažné vodě odpařovače se navíc brzy začínají množit bakterie.
Na zvlhčování vzduchu skutečně neexistuje efektivnější řešení než elektrický zvlhčovač.
Rady pro správný výběr a používání zvlhčovačů vzduchu
1. Lékaři obecně doporučují optimální vlhkost 40 až 50 %. Jak už jsme psali, řada zdravotních problémů je způsobena suchým vzduchem. Například suchý dráždivý kašel, chronická rýma, pocit stále ucpaného nosu, chronické záněty nosohltanu, ranní škrábání v krku, časté onemocnění horních i dolních cest dýchacích, chronická bronchitida, opakovaná laryngitida zvláště u dětí, vysušená a podrážděná pokožka, často popraskané rty a zvýšená únava.
2. Zvlhčování je nezbytné především v topném období, kdy vlhkost často nedosahuje 20 %. V létě pouze krátkodobě při výše uvedených onemocněních.
3. Dáme přednost zvlhčování parnímu před odparem stojaté vody pokojové teploty. Vysoká teplota spolehlivě zlikviduje choroboplodné zárodky.
4. Ultrazvukové a mechanické zvlhčovače nejsou zcela schopny zničit mikroorganismy, které se za provozu ve vodě namnoží a na víc řada z nich vyžaduje použití demineralizované vody a desinfekčních prostředků.
5. Zvlhčovače vzduchu plní svoji funkci pouze v uzavřené místnosti.
6. Zvlhčovač vzduchu umístíme vždy na zem (nikdy ne na nábytek). Neumísťujeme ho v blízkosti oken a dveří, aby se kvůli většímu proudění vzduchu nesnižovala vlhkost v místnosti.
7. Abychom dosáhli optimální vlhkost, měli bychom zvlhčovat nepřetržitě a vlhkost průběžně kontrolovat.
8. Doporučujeme pokud možno zvlhčovač s regulací (tzv. humidistatem).
9. Současně se zvlhčovačem doporučujeme zakoupit kvalitní měřič vlhkosti popřípadě i teploty.
10. Při výběru zvlhčovačů a čističů vzduchu se poraďte s ošetřujícím lékařem.
Co si dále přečíst o nose z pohledu zdraví?
VIDEO: Jak na ucpaný nos bez kapek a spreje
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nos a zdraví
Přečtěte si také naše další články
já na zvlhčení nosu používám nejvíc asi quixx soft. funguje skvěle i jako prevence. doma nemám zvlhčovač a hlavně v zimním období máme doma hodně suchý vzduch. používám i pro malou, které dávám i normální quixx při rýmě..aby se jí nos uvolnil a líp odsával..je to dobrá prevence i na záněty středního ucha
Tento týden jsem chytla příšernou rýmu, jak tomu nejlépe předejít?
Na zvlhčení nosní sliznice se mi také nejlíp osvědčil Quixx Soft. Já si ho dávám průběžně pořád, máme doma totiž strašně suchý vzduch a nic na to nepomáhá.
My doma také používáme mořskou vodu – Quixx, i u miminka, protože pro ty se dá koupit Quixx Baby – kapičky, co se dají užívat od narození. V tomhle počasí k nezaplacení, jako prevence, když je všude puštěná klimoška.
Letošní léto je opravdu horké a suché…a sucho či klimoška sliznicím neprospívá…takže když třeba vezu 3.měs. dcerku v autě s klimoškou, tak jí preventivně kapu do nosu mořskou vodu…mám ráda Quixx baby, má šikovné kapátko a může se už i pro novorozeňátka.
Jinak zvlhčovat vzduch jakkoli, třeba mokrýmy ručníky.
My už jsme si také zvykli pravidelně čistit nos mořskou vodou…vyplatí se to! protože o rýmu nikdo nestojí…takže stříkáme každý den sprej Quixx…pro malýho synka máme teda kapičky pro nejmenší Quixx baby…a fakt se držíme bez rýmiček :)
Já mám pro mimčo stejné kapičky, Quixx Baby, doporučila mi je naše dětská doktorka. Vyhovuje mi, že jde o přírodní přípravek a dají se dávat hned od narození, i jako prevence. Jsem s nimi moc spokojená, malému jsou 4 měsíce a žádná rýma!
Od narození pečujeme o nosánek pomocí kapiček Quixx baby…zvlhčený a čistý nos dokáže odolat bacilům :o) aspoň tak to říká naše dr….