Sponzorováno

Jak účinné jsou antiperspiranty? 4.76/5 (17)

Jak účinné jsou antiperspiranty?Nejúčinnější antiperspiranty se aplikují večer. Celou noc budují zátku, která na celý den ucpe potní žlázy v podpaží. Každý výrobce si účinnost antiperspirantů testuje po svém, ale podstata je stejná. Zkoušejí se na lidech. Do jednoho podpaží jim aplikují testovaný přípravek s antiperspirační složkou, do druhého bez ní. Testovače antiperspirantů strčí do místnosti, ve které je do 40 °C, a třičtvrtě hodinu ho nepustí ven. Pak zkoumají reakci v obou podpaží po dvaceti čtyřech hodinách, následně po čtyřiceti osmi, případně po sedmdesáti dvou hodinách. Pokud antiperspirant zkouškou projde, alespoň o pětinu snížil pocení v podpaží. Antiperspiranty z lékárny se testují i na jiných částech těla – dlaních, chodidlech, v tříslech …

Po týdnu zmírní pocení i o polovinu! Aplikují se večer, před spaním, kdy je činnost potních žláz přirozeně nízká a antiperspirant může nerušeně pracovat.

Neuvaříte se

Pokud ucpete potní žlázy v podpaží, organismus si toho ani nevšimne. „Na těle jsou asi tři miliony potních žláz, je nemožné ucpat antiperspirantem všechny najednou. V podpaží se nacházejí jen dvě – tři procenta,“ uklidňuje dermatoložka MUDr. Michaela Blaško. „Nejvíce žláz produkujících pot je na dlaních a chodidlech, různé hustě však pokrývají celé tělo,“ prozrazuje pozice „nepřátel“.

Až devadesát procent potních žláz má termoregulační funkci. Vylučují čirou tekutinu, kterou tvoří voda, jemně osolená minerály. Pokud se rychle odpaří, nepáchne. Po pár hodinách v teplých a vlhkých zákoutích se však stane potravou pro bakterie, které se na kůži přirozeně nacházejí. Začne páchnout. Potní žlázy bez termoregulační funkce se rozběhnou až v pubertě. „Větší žlázové klubíčka ústí ve vlasovém kořínku v podpaží, kolem prsních bradavek, pupku či konečníku. Pot z nich je mléčné zkalený, obsahuje množství organických látek a má charakteristický pach.“ Naštěstí, antiperspiranty fungují i ​​na ně.

Hliník je na svobodě

Pocení nejčastěji blokují soli hliníku. Při vyústění potní žlázy vytvoří zátku, která znemožní vyloučení potu. „Soli hliníku jsou hydrofilní, vážou se na vodu, nepronikají tedy do hlubších struktur kůže. Do mozku či do krve se teoreticky mohou dostat pouze látky vázající na tuk. Proto je teorie o podpoře vzniku Alzheimerovy choroby nepodložená,“ vyvrací doktorka i fámu o podpoře vzniku rakoviny prsu.

„Příčina vzniku rakoviny prsu je nejasná, vstřebávání hliníku z podpaží do tkáně prsu je však nemožné. Přímé propojení mezi kůží podpaží a mléčnou žlázou neexistuje, v případě lymfatické cesty by lymfa musela téct opačně, což je rovněž nemožné,“ odvolává se doktorka na závěry Americké onkologické společnosti, která hliník zbavila obvinění. Některé antiperspiranty však obsahují i parabeny, alkoholy, stahující látky a jiné chemikálie, které jsou pod drobnohledem odborníků.

Jeví se bezpečné, ale jen pokud jejich aplikujete na neporaněnou zdravou kůži. Drobné trhlinky po holení nevidíte, ale chemikálie v nich vidí otevřenou bránu do vašeho organismu. Proto se doporučuje po holení pár hodin s aplikací antiperspirantu počkat. „Co se týče alergií, setkala jsem se jen s reakcí na parfémované složk. Tehdy je třeba používat antiperspiranty bez nich,“ radí dermatoložka.

Potíte se nezdravě?

Přirozeně se více potíte ve stresu, vinou nervozity, obezity či nadměrné fyzické zátěže. „Produkci potu spustí i strach, bolest, tréma, radost či šok,“ doplňuje doktorka a zdůrazňuje, že zvýšené pocení může být i znak chorobně nízké hladiny vitaminu D, chronické otravy arsenem a lézí centrální nervové soustavy. Nadměrné pocení je diagnóza, hyperhidróza. Predispozice na ni jste mohli zdědit, a přestože reálný důvod žádné vyšetření neodhalí, alespoň vyloučí hormonální a metabolické poruchy, ale i neurologické a systémové onemocnění.

Boj proti potu

Lékaři mohou začít bojovat proti potu. Kromě antiperspirantů a léků je účinná injekční aplikace botulotoxinu do podpaží, vodní ionoforéza slabým proudem vysuší dlaně a chodidla. Laser je účinný na všechny části těla, v lokální anestezii. Ani ten však nefunguje navěky. Takovou moc má jen operace.

„Přistupujeme k ní, až když selžou neinvazivní metody,“ tasí tvrdé zbraně lékařka. Hrudní sympatektomie odstraňuje pocení rukou a podpaží, při pocení spodní části těla se neprovádí, aby se neporušila funkce pohlavního ústrojí. V celkové anestezii se přeruší nerv v blízkosti páteře, který odpovídá za přenos příkazu pocení. Novější metoda nerv jen zablokuje svorkou, která se při komplikacích chirurgicky odstraní. O potní žlázy můžete nadobro přijít jen v podpaží. Po operaci v celkové narkóze se zotavujete pár dní.

Smrdíte si?

Pokud užíváte některé léky, můžete navzdory hygieně smrdět potem. „Pot charakteristicky páchne vinou kyseliny salicylové, amitriptilínu, neostigminu, organofosfátů či sibutraminu. Pokud cukrovkáři nezvládají svou nemoc, mívají pot a moč nasládlý, ovocný, respektive hnilobně páchnoucí,“ konkretizuje doktorka.

Sponzorováno

Aroma potu mohou měnit i některé potraviny. Česnek se vylučuje z těla ještě dva dny, a to všemi tělesnými tekutinami. Na páchnoucím seznamu je i cibule a aromatické koření. Pocení jako takové zvyšuje alkohol, kofein, nikotin. Čím méně vody pijete, tím více páchne pot. A čím nezdravěji jíte, tím víc se potíte. Zdravý životní styl je tedy na prvním místě. „Noste vzdušné bavlněné oblečení, protože tělo na oděv ze syntetiky reaguje zvýšeným pocením. Pokožka nemůže dýchat a umělá vlákna intenzivněji šíří pach potu, který díky nim zůstává déle na pokožce. Doporučuji i častěji sprchování, pokud je to možné, v průběhu dne, používání kvalitních deodorantů na odstranění zápachu a antiperspirantů omezujících pocení. K hygieně patří i depilace podpaží,“ dodává dermatoložka.

TIP: Když Vás trápí tělesný zápach

Deo nebo anti?

Deodorant snižuje míru zápachu, ale neredukuje množství potu. Většinou obsahuje alkohol, který omezuje množení bakterií, a parfém, což maskuje zápach. Antiperspirant tvoří soli hliníku nebo sloučeniny hliníku a zirkonu, které snižují množství vyloučeného potu. Obvykle obsahuje parfém, a tak plní zároveň funkci deodorantu.

Tuhé, sprejové, kuličkové

Ačkoli rozdíly jsou zanedbatelné, pořadí antiperspirantů podle účinnosti je jasné. Přípravky s vyšším než 20procentním obsahem účinné látky musí být prodávány v lékárně. Bývají tekuté a krémové, minimálně parfémované. Nedělají rozdíly v potících se mužích a ženách. Po aplikaci obvykle vyvolají pálení, někdy až bolestivé pocity v aplikovaném místě.

Věděli jste, že …
… pot z tepla je stejný jako pot ze stresu či ze strachu?

… Složení potu žen a mužů je stejné. Muži se potí přirozeně více – 250 ml potu za hodinu oproti ženám, jejichž tělo vyloučí maximálně 180 ml ​​za stejný čas. Navíc, v mužském podpaží čeká více bakterií, které pot rozkládají.

… Denně vypotíme při maximální zátěži až deset litrů za den, přirozeně litr za den a v samotném podpaží při běžné zátěži jen 6 ml denně.

… Většina lidí se potí v jednom podpaží více než v druhém.

Když sami sebe necítíte

Pokud se intenzita čichového podnětu nemění, zvyknete si na něj a už ho necítíte. Adaptace je důsledkem odlišení na membráně čichového receptoru. Na tomto principu v místnosti přestanete po určitém čase pociťovat zápachy nebo vůně.
Rychlost adaptace záleží pouze na typu vonné látky – od patnáct sekund do několika minut. Pokud změníte intenzitu podnětu, například vyvětráte, obnoví se čichový pocit. Ačkoli ne hned, nejdříve o tři minuty. Někdy dochází i ke křížové adaptaci, když přílišné vystavení jedné látce způsobí necitlivost nebo sníženou citlivost na jinou látku, která však většinou zapáchá podobně.

Nervová adaptace má za úkol chránit nervový systém, aby se nepřetěžoval. Intenzivní zápachy mohou výrazně ovlivnit i vegetativní systém a mohou vyvolat i poruchy trávení – zvracení, čímž samozřejmě zanechají velmi silnou paměťovou stopu. Naopak, příjemná vůně spojená s příjemným zážitkem může vyvolat příjemné pocity, které působí blahodárně na psychiku člověka – aromaterapie.

Pijte pohanku, jezte bílý jogurt

Ostružiny, maliny a špenát jsou plné hořčíku. Oceníte jej, pokud se hodně potíte. Prospěje vám i draslík z meruněk a bílého jogurtu. Ukrývá sodík, bez kterého draslík správně nefunguje, i zinek. Díky němu vás bude okolí méně cítit. Neodmítejte ani ústřice a hovězí maso, loupejte ořechy, dýňová a slunečnicová semínka. Nadopují vás vitaminy skupiny B, které zlepšují termoregulaci. Zevnitř vás zchladí mátové a meduňkové lístky. Přidejte je do ovocných salátů, osvěžte nimi studený malinový, ostružinový, jahodový nebo borůvkový čaj.

Zmírňují pocení. Dopřejte si i studený šípkový odvar a Vylouhovanou pohankovou nať. Jídla ochucujte koriandrem. Inspirujte se středomořskou kuchyní. Snažte se nepít příliš studené nápoje – ideální teplota iv té největší horku je 16 stupňů Celsia. Tak tělo nebude muset nápoj ohřát, aby ho zpracovalo, a vás to nebude stát krůpěje potu na čele. Jídla nejezte velmi teplá, aby je tělo nemuselo chladit, při čemž se zase jen zapotí.

Čtete také: Jak zastavit noční pocení?

Redukce pocení o 20 %

Pocení zredukují alespoň o dvacet procent antiperspiranty z drogerie. Nejúčinnější jsou tuhé a nejnověji i krémové, které mají nejvyšší přípustný obsah hliníkových solí.

Redukce pocení o 50 %

Minimálně o polovinu vaši mokrou situaci vysuší antiperspiranty z lékárny – jsou minimální parfémované a pokožku nevysušují.

Redukce pocení o 70 %

Buď si dáte napíchat do podpaží botulotoxin, nebo si ruce a nohy ponoříte do vaničky se slabým proudem. Nebo si dáte „spálit“ problém laserem, co vás bude stát několik návštěv a lokálních anestézii.

Redukce pocení o 90%

Nejúčinnější jsou operační zákroky, ale nesou s sebou riziko, kterému se tělo vystavuje při každé plné anestezii.

TIP: Jak si udělat kvalitní a přírodní antiperspirant doma?

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Fotolia.com

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva