Sponzorováno

Jak tělo bojuje se zkaženým jídlem? 4.67/5 (30)

zhile

Jak tělo bojuje se zkaženým jídlem?

Otrava jídlem postihuje několik stovek lidí v ČR každý rok, z toho je přibližně polovina hospitalizovaných. Existuje řada různých bakterií a jejich toxiny mohou způsobit otravu těla. Zatímco otrava jídlem způsobuje řadu nepříjemných příznaků, jsou pro vás velkým přínosem. Snaží se vám totiž ukázat, že vaše tělo bojuje s neznámým útočníkem a vy byste mu měly pomoci. V lepším případě jej tehdy nijak nezatěžovat.

Různé druhy otravy mají i své určující typy příznaků. Podle způsobu, jakým vaše tělo bojuje s těmito vetřelci, lékaři umí určit, čím jste se nakazili. Mnoho potravinových onemocnění postihne především střeva, zatímco otrava houbami a rybami útočí hlavně na nervy. Jedy, které napadají nervy mohou způsobit vážnější následky než ty, které mají vliv pouze na žaludek. Tělu musíte pomoci již v prvních fázích příznaků, než způsobí vážné poškození, jako je ochrnutí či něco podobného.

Střevní příznaky

Nevolnost, zvracení, průjem a bolesti břicha jsou nejrozšířenějšími skupinou symptomů u lidí se salmonelou nebo E. coli, jejichž bakterie vstupují do těla přes střeva. Bakterie infikují sliznici střev, produkují toxiny, které způsobí řadu zmíněných symptomů.

Sponzorováno

Vaše tělo táhne tekutiny do střev, aby jejich umývalo rychleji od bakterií, což způsobuje průjem, nebo se snaží vyhnat bakterie prostřednictvím zvracení. I když nám tyto příznaky způsobují zažívací potíže, je to nejrychlejší způsob, který vaše tělo zvolí, aby se zbavilo toxinů.

Tehdy byste se neměli snažit zastavit tyto akcie léky na potlačování stolice nebo kyseliny. Většina potravinových infekcí se omezuje jen na střeva, ale také se šíří krevním řečištěm do jiných částí těla.

Vnitřní pochody

Žaludeční příznaky jsou součástí boje těla s infekcí, které si navenek všimnete, ale mnohem více se toho děje uvnitř vašeho těla, co nevidíte a necítíte. Žaludeční kyseliny mohou inaktivovat škodlivé bakterie.

Takže neberte žádné antacida na léčbu příznaků, protože mohou snížit efektivitu žaludku kontrolovat infekci. Vaše tělo si vytváří i vlastní protilátky k útoku, mobilizuje bílé krvinky, snaží se jimi obklopit a zničit škodlivé bakterie.

Extra pomocník

Užívání vápníku nebo probiotik, konzumací jogurtu s živými kulturami může pomoci vašemu tělu bojovat proti otravě jídlem zvýšením počtu „dobrých“ bakterií v žaludku a střevech, a tím vytlačit ven ty „špatné“. Aktivní uhlí se váže na bakterie a vylučujete je ve výkalech, což se projeví jako černá stolice.

Komplikace

Sponzorováno

Zatímco dehydratace je nejčastější komplikace při otravě jídlem, objevují se i jiné závažné účinky, těžší pro tělo. Pokud máte horečku vyšší než 39 stupňů Celsia a průjem trvá déle než dva až tři dny, tělo se maximálně vyčerpá, oslabí, začnete pociťovat závratě nebo se objeví problémy s pulsem. Tehdy tělo už neumí s infekcí bojovat a vy potřebujete intravenózně tekutiny nebo antibiotika.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva