Obsah článku
Problém s popraskanými patami trápí mnoho lidí, způsobuje jim nepohodlí a silné bolesti při chůzi. Drsná a hrubá pokožka nevypadá esteticky, je zanícená od nepohodlných bot a potu. Objeví-li se praskliny na patách, měla by být okamžitě zahájena domácí léčba. Nejdříve však musíte zjistit příčiny jejich vzniku, a poté najít vhodné recepty z lidových prostředků.
Příčiny trhlin na patě
Zbavit se trhlin a mít patu hladkou jako dítě je možné pouze po zjištění příčiny jejich vzniku. Kožní defekty vznikají narušením elasticity kůže v důsledku mnoha faktorů. K tomu dochází nejčastěji v létě – v sandálech, plážových papučích nebo při chůzi naboso.
Nejčastější příčiny trhlin na patě jsou tyto:
- dermatitida, zánět kůže na noze;
- nepohodlná, těsná nebo tuhá obuv;
- nošení nylonových punčoch, syntetické ponožky;
- odpověď nohou na otoky v důsledku porušení oběhu nohy;
- nedostatek vitaminů E a A;
- diabetes mellitus;
- plísňové onemocnění nohou;
- důsledek olupování kůže, zneužívání pemzy;
- hormonální poruchy během těhotenství.
Dojde-li k závažnému onemocnění kůže, je nejlepší se poradit s dermatologem, který vám doporučí léčivý přípravek nebo krém.
Doporučení k odstranění trhlin – rady a lidové recepty
Lidových receptů, jak se zbavit trhlin na patě, je mnoho. Nicméně, před zahájením léčby si musíte uvědomit, že pokud budete i nadále chodit v nepohodlných botách, zřídka si budete mýt nohy, tak vám zvlhčující prostředky, koupele a masky nepomohou.
1. Péče o nohy
Naše rady a doporučení pro péči o nohy:
- koupel nohou, pečovat o své nohy musíte každý den, praktikovat solné lázně, výživné masky a masáž s oleji;
- zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na vitaminy E, A;
- boty by měly být lehké, měkké, pohodlné, vyrobené z přírodních materiálů;
- denně by měla být použita na paty maska ze smetany, medu, želé, nebo sprej z aloe;
- chodidla musí být udržována v čistotě, vyvarovat se kontaktu s nečistotami a prachem;
- můžete zajít na pedikúru, aby se odstranily vrchní vrstvy hrubé pokožky a masky a krémy tak mohly lépe proniknout dovnitř. Nebo si také můžete pedikúru udělat doma.
2. Vazelína
Nohy si napaříte v horké vodě, vysušíte ručníkem a namažete kosmetickou vazelínou – tlustou vrstvu, poté zalepíme širokou náplastí, necháme působit celou noc.
Sponzorováno
3. Koupele s peroxidem vodíku
V 5 litrech teplé vody, se rozpustí lžíce 3% peroxidu. Paty v tomto roztoku namáčíme 10-15 minut, poté odstraňte odumřelé vrstvy tvrdou houbou. Pemza nelze použít, podporuje praskání. Periodicita postupu – 2-3 krát týdně.
4. Recept s aspirinem
Aspirin (balení po 10 ks) a sklenka vodky. Rozetřete tablety na prášek, zalijeme vodkou a po dobu dvou dnů používáme jako obklad v noci, na který dáme teplé ponožky.
5. Léčba hluboké praskliny – glycerin s octem
Uděláte si obklad z glycerolu, 9% octu a amoniaku. Všechny komponenty vzít ve stejném poměru, amoniak se přidává nakonec. Namočte hadřík v kapalině a ovažte si s ním paty.
6. Zinková mast
Zinková mast se aplikuje se ve večerních hodinách v rozumné vrstvě, nahoru pak dát bavlněné ponožky.
7. Mýdlo na praní
Nalijte 2 litry teplé vody, rozpusťte lžičku jedlé sody. Přidejte lžíci strouhaného mýdla, zamíchejte. Děláme takovou koupel každý večer, macerace kůže 20-25 minut. Propláchneme vodou.
8. Receptura s cibulí
Vyčistěte cibuli, nakrájíme na kroužky, a ty položíme na paty v husté vrstvě, držet po dobu 2-3 hodin pod celofánem nebo ponožkami.
10. Medový zábal
Rozetřeme na paty tlustou vrstvu medu, dáme bavlněné ponožky. Aplikujeme celou noc, je nutné smýt zbytky ráno s teplou vodou.
11. Maska z mladé cukety
Cuketu umixujeme, přidáme lžíci olivového oleje, masku dáme na paty, necháme působit celou noc. Masku izolujeme bavlněným šátkem.
12. Směs medu a lopuchu
Sponzorováno
Hněte lopuchové listy na kaši, přidáme med a trochu mouky. Aplikujeme stejně jako masku z mladé cukety.
Další rady, jak na praskliny na patách
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Problémy a zdraví nohou
Přečtěte si také naše další články