Obsah článku
- Existuje několik způsobů, jak rozproudit lymfu a podpořit lymfatický systém, který je odpovědný za odtok lymfy a odstraňování toxinů z těla. V tomto článku je několik možností, jak toho dosáhnout.
- Pohyb a cvičení: Pohyb a cvičení jsou účinným způsobem, jak podpořit proudění lymfy v těle. Pravidelná fyzická aktivita, jako je chůze, běh, plavání, jóga může stimulovat "pumpování" lymfy a zlepšit cirkulaci. Důležité je najít aktivitu, která vám vyhovuje a pravidelně ji provozovat.
- Masáž: Lymfatická masáž je speciální technika, která stimuluje lymfatický systém. Tato masáž se provádí jemnými pohyby a tlakem, které směřují k odtoku lymfy. Masážní terapeut se zaměřuje na specifické oblasti těla, jako jsou krk, podpaží, třísla a nohy. Lymfatická masáž by měla být prováděna kvalifikovaným terapeutem.
- Pití vody: Dostatečný příjem vody je důležitý pro správnou funkci lymfatického systému. Voda pomáhá udržovat optimální objem a konzistenci lymfy, což podporuje její proudění a odplavování odpadních látek z těla. Doporučuje se pít dostatek čisté vody každý den.
- Správný jídelníček: Zdravá strava, bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty, může také podpořit zdraví lymfatického systému. Konzumace čerstvého ovoce, zeleniny, celozrnných produktů a potravin s nízkým obsahem tuku může pomoci snížit zánět, udržovat zdravou hmotnost a podporovat fungování lymfatického systému.
- Provozování hlubokého dýchání: Hluboké dýchání a dechové cvičení mohou stimulovat pohyb bránice a pomoci při odvodňování lymfatických uzlin v hrudní oblasti. Pravidelné provádění hlubokého dýchání a cvičení zaměřených na dech mohou podpořit proudění lymfy.
Obtížnost spočívá v tom, že se kolování mízy často pozastavuje a toxiny i lymfa samotná se na určitých místech hromadí v podobě otoků. A nejen to. Nefunkční lymfatický systém ovlivňuje i vaši imunitu, takže se může podepsat na tom, jak moc jste nebo nejste zdraví, nakolik vám fungují klouby, jsou pohyblivé vaše končetiny a podobně. Míza je prostě příliš důležitá na to, abyste ji ignorovali.
Základní principy
Nejdůležitější je i v tomto směru věnovat pozornost životnímu stylu. Proudění lymfy rozhodně neprospívá tlustá, sladká strava s nadměrnou „chemií“. Spíše vsaďte na lehký, vyvážený a pestrý jídelníček plný ovoce, zeleniny a kvalitních sacharidů i bílkovin, který tělo zbytečně nezatíží, zato ho udrží v optimální kondici. A především – aby se hýbala lymfa, musíte se hýbat i vy sami. Pro začátek zkuste pohyby aerobní a tělu co nejpřirozenější pohyby, tedy chůzi, kolo, nordic walking nebo plavání.
Cokoliv, u čeho se zbytečně nenadřete. Při pohybu, který má rozproudit lymfu, jde totiž hlavně o to, aby dlouhodobě aktivoval svaly, které jsou motorem, který pohání samotnou mízu. A pokud chcete udělat pro svůj lymfatický systém ještě něco víc, zaměřte svou pozornost na následující.
Relax v sauně a zábaly
Zapotit se, to je pro rozproudění lymfy to pravé. Dojde totiž k prokrvení všech tkání a zároveň k zvýšené činnosti lymfatického systému. A když pak teplo vystřídá chlad pod sprchou nebo v bazénku se studenou vodou, míza bude kolovat ještě lépe. Pokožka se napne, „dopravní cesty“ se pročistí – zvlášť když se v sauně také promasírujete kartáčem. Saunování pak můžete vyměnit i za některé ze zeštíhlujících zábalů.
Skvělé jsou například zábaly skořicové, bahenní nebo z mořských řas, které pokožku zahřívají, vyživují a také stlačují a svým způsobem masírují. Proto dokážou i aktivovat lymfatický systém a fungují skvěle proti celulitidě.
Pod rukama maséra – lymfodrenáž
Asi nejúčinnější „pasivní“ cestou k rozproudění lymfy jsou tzv. lymfodrenáže. Speciální jemné masáže absolvujte u zkušeného maséra, který dokáže rozpoznat, co potřebuje právě váš lymfatický systém. Na trhu jsou sice k dispozici i lymfodrenáže přístrojové, ale ty ruční jsou pečlivěji, individuálnější, cílenější a také ohleduplnější. Začínají uvolněním lymfatických uzlin na krku, které ovlivňují horní polovinu těla, a pak se zaměřují na uzliny v tříslech, které rozvádějí lymfu po spodní polovině těla.
U takové masáže každopádně platí, že nesmí být bolestivá a další lymfodrenáž se může provádět až po absolvování uvolnění zmíněných krčních i tříselných uzlin. Také vás samozřejmě nespasí jedna návštěva – obvyklý je cyklus deseti lymfodrenáží, během nichž dostanete i doporučení ohledně navýšení pitného režimu, které je pro rozproudění lymfy zásadní. Během této „terapie“ se nedoporučuje ani nošení těsného prádla, aby se lymfa doslova neškrtila.
TIP: 11 tipů jak vyčistit lymfu a lymfatický systém
Podtlakové řešení
Chcete-li zkusit pro změnu něco akčnějšího, otestujte přístroje, které pracují na principu podtlaku, ve kterém si navíc můžete i zacvičit. Dávka energie nejen pro lymfatický systém bude tedy dvojnásobná.
Sponzorováno
Z čeho se skládá lymfatický systém?
Lymfatický systém se skládá ze sítě lymfatických cév, skupin lymfatických uzlin, mandlí, sleziny, brzlíku a další lymfatické tkáně v ostatních orgánech. Lymfatický systém se podílí na obraně organismu a udržuje i rovnováhu tělesných tekutin. Lymfatické cévy sbírají tekutinu, zvanou lymfa nebo míza, z celého těla.
Lymfa vzniká z tekutiny, která unikla vlásečnicemi z krve az buněk do mezibunkových prostorů, sbírá tak z tkáně přebytečné tekutiny a ve vlastních cévách jejich vrací do krevního obehu. Tak pomáhá zachovat rovnováhu tělesných tekutin. Obsahuje i bílé krvinky, které bojují s infekcemi. Hlavní část lymfatické tkáně se nachází v kostní dřeni, slezině, brzlíku, mandlích a v lymfatických uzlinách.
Slezina
Slezina je velká asi jako lidská pěst. Je uložena v břišní dutině hluboko při páteři, vlevo. Za normálních okolností není hmatná. Uvnitř je vyplněna červenou a bílou houbovitou dření. V červené se nacházejí cévy plné červených krvinek, v bílé klubíčka lymfatické tkáně.
Funkce sleziny: Jedna z hlavních úkolů sleziny je kontrolovat množství krvinek v krvi. Slezina slouží jako síto pro červené krvinky. Poškozené krvinky se totiž nedokážou prodrat sítí v červené dřeni, zachytí se v ní a zanikají. Pro lidský plod je slezina orgánem krvetvorby. Bílá dřeň hraje důležitou roli při obranyschopnosti organismu. Podílí se na tvorbě a dozrávání některých druhů bílých krvinek a na tvorbě protilátek.
Když nefunguje: Poranění sleziny bývá provázeno závažným krvácením. Při sepsi (otravě krve) se slezina aktivuje, zvětšuje až na několikanásobek své velikosti. Zvětšení sleziny se odborně nazývá splenomegalie. Slezina se zvětšuje i při některých onemocněních krvetvorby, jako je leukémie, Hodgkinův lymfom, primární polycytémie, či jater, např. při hepatitidě či infekční mononukleóze.
Příznaky: Při krvácení ze sleziny, které nejčastěji vzniká po úrazu (pád nebe náraz), postižený bledne, zrychluje se mu puls, může se dostat do šoku. Objevují se bolesti břicha. Splenomegalie nemusí mít žádné příznaky. V případě pokud tlačí na okolní orgány, může se to projevit poruchami trávení, zácpy, průjmy, bolesti břicha. Onemocnění sleziny bývá provázeno únavou. Slezina nepatří k životně důležitým orgánům, takže v nutných případech (krvácení) se zvykne odstranit.
Lymfatické uzliny
Uzliny jsou vsunuty do průběhu lymfatických cév. Jsou to oválné útvary fazolovitého tvaru. Jejich velikost je proměnlivá: asi půl cm v klidu a několik cm, když se aktivují. Vnitřek uzliny je vyplněn síťovitým vazivem, ve kterém jsou uloženy bílé krvinky z řady lymfocytů (B i T), které se podílejí na obranyschopnosti organismu. Shluky lymfatických uzlin se nacházejí na mnoha místech v těle, například v krku, podpaží a tříslech.
Funkce uzliny: Uzlina funguje jako filtr pro protékající lymfu. Ta je v uzlinách čištěná od škodlivin a cizorodého materiálu včetně nádorových buněk a je obohacována bílými krvinkami a protilátkami. Když je v uzliny přítomno více škodlivých látek, uzlina se aktivuje – zvětšuje se a cestují do ní další bílé krvinky.
Když nefunguje: Aktivovaná uzlina se během mohutné reakce na znečišťující látku může „spotřebovat“ – zhnisá nebo se může rozpadnout. Nádorové buňky se někdy v uzlině uchytí a místo toho, aby byly zničeny, zde rostou dál. Pokud bílé krvinky v uzlině nerozpoznají nádorové buňky jako cizí, přejdou uzlinou dále do těla a nádor se šíří. Některé mikroorganismy uzliny osidlují a ničí.
Příznaky: Nejčastější reakcí uzliny na škodlivinu, infekci či nádorové buňky je její zvětšení. Rozdíl bývá v bolestivosti, tuhosti uzliny, pohyblivosti vůči podkladu (nádorová uzlina bývá většinou nebolestivá, tuhá, přisedlá, nepohyblivá).
Brzlík
Co je to: Škola pro bílé krvinky. Brzlík je žláznatý orgán uložen v horní části hrudníku za hrudní kostí. Je složen ze dvou laloků, pravého a levého. Velikost brzlíku se v průběhu života mění. Při narození váží 10 až 15 gramů. Největší je mezi druhým a třetím rokem života. Od puberty se postupně zmenšuje a jeho tkáň se postupně nahrazuje vazivem.
Jak funguje: V brzlíku se určitý typ bílých krvinek „školí“ na speciální obranné buňky T – lymfocyty, aby uměly rozeznávat vlastní a cizorodé struktury. Vyzrálé T- lymfocyty pak putují do celého těla a účastní se na obranných mechanismech proti cizorodým látkám.
Když nefunguje: Pokud se brzlík vůbec nevytvoří, T-lymfocyty prakticky nedozrávají a je narušen vývoj dalších lymfatických orgánů. Jiná porucha brzlíku vede k nekontrolovanému a nesprávnému označování buněk vlastního těla T-lymfocyty jako cizorodé. To je podkladem některých autoimunitních onemocnění.
Příznaky: Chybění brzlíku se projeví častými a závažnými virovými, plísňovými a bakteriálními infekcemi. Asi nejznámějším Autoimunitní onemocnění vázaným na brzlík je myasthenia gravis (nadměrná svalová únavnost).
A jak lymfu umíte rozproudit vy? Máte na to nějakou osvědčenou metodu? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Co si dále přečíst na toto téma
- TIP: Informace o lymfatické masáži a jejího vlivu na zdraví
- Co je to lymfatický systém těla? Jednoduše, přehledně
VIDEO: Cvičení na lymfu
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Modeling Lymph Flow and Fluid Exchange with Blood Vessels in Lymph Nodes Autoři: Mohammad Jafarnejad, MS, Matthew C. Woodruff, MD
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Brzlík, Lymfatický systém
Přečtěte si také naše další články