Sponzorováno

Jak přírodně a přirozeně řešit bolesti a problémy žlučníku? 4.73/5 (11)

Jak bojovat s bolestí žlučníku přírodní cestou?

Jak bojovat s bolestí žlučníku přírodní cestou?

Žlučník je takový malý orgán v těle, který tvarem trochu připomíná hrušku. Najdete ho na spodní straně jater. Jeho úkolem je zachytávat žluč a pomáhat trávení. Žluč napomáhá trávicímu procesu tím, že odbourává tuk z jídla přicházejícího do vašeho střeva. Žlučník také posílá žluč do vašeho tenkého střeva, což pomáhá krevnímu oběhu snadno absorbovat vitamíny a živiny.

Pokud dojde k přerušení některého z těchto procesů, může se u vás objevit řada problémů a infekcí způsobených onemocněním žlučníku. Nejčastějším příznakem onemocnění žlučníku je bolest ze zánětu. Bolest se obvykle vyskytuje v pravé horní části břicha. Mezi další příznaky, které se mohou vyskytnout, patří:

  • nevolnost
  • zvracení
  • horečka
  • průjem
  • tmavá moč

Lékaři často léčí bolest žlučníku protizánětlivými léky nebo léky proti bolesti. Některé z těchto léků však mají nepříjemné vedlejší účinky a mohou zvyšovat riziko závislosti.

Přírodní přístupy k úlevě od bolesti se staly alternativou k lékům. Před prováděním těchto přírodních a přirozených metod se ideálně poraďte se svým lékařem o jiných možnostech a možných rizicích. Níže jsme pro vás připravili sedm možností léčby bolesti žlučníku přirozenou cestou.

1. Cvičení

Pravidelná fyzická aktivita může snížit hladinu cholesterolu a zabránit tvorbě žlučníkových kamenů. I když i malé, žlučové kameny mohou způsobit vážné záněty, bolesti a infekce. Mohou také růst do větších rozměrů. A to je pak problém.

Udržování zdravé váhy a zapojení do fyzických aktivit může snížit bolest žlučníku a snížit počet záchvatů bolesti žlučníku. Obecně se u těchto problémů doporučuje nejméně 150 minut fyzické aktivity týdně, aby se zabránilo nárůstu tělesné hmotnosti a zlepšilo se vaše zdraví.

Před prováděním jakékoli namáhavé činnosti se poraďte se svým lékařem. Cvičení je jistě užitečné, ale některé činnosti způsobují namáhání břicha a mohou naopak zhoršovat vaše příznaky.

2. Dietní změny – změny v jídelníčku

Špatné stravovací návyky a potraviny s vysokým obsahem cukru a tuků mohou přispívat k onemocnění žlučníku a žlučových kamenů. Strava s nižším obsahem tuku a více vlákniny může zabránit žlučovým kamenům a zlepšit vaše zdraví.

Smažená a tučná jídla se obtížněji rozkládají a mohou způsobit tento typ bolesti. Zvýšení množství potravin bohatých na živiny ve vaší stravě, jako je zelenina a ovoce, může zlepšit funkci žlučníku a zabránit jeho komplikacím.

Potraviny, u kterých byste měli zvážit začlenění do jídelníčku, jsou například tyto:

  • tmavé, zelené listy, obecně listová zelenina
  • ořechy
  • hnědá rýže
  • celá zrna
  • ryby
  • olivový olej
  • fazole
  • citrusové plody
  • nízkotučné mléčné výrobky

3. Teplé zábaly

Použití teplých zábalů může být uklidňující a zmírnit bolest. Při problémech žlučníku může teplý zábal pěkně uklidnit křeče a uvolnit tlak z nahromadění žlučových cest.

Pro zmírnění bolesti žlučníku navlhčete ručník teplou vodou a aplikujte na postiženou oblast po dobu 10 až 15 minut. Ke stejnému efektu můžete také použít nahřívací podložku nebo láhev s horkou vodou. Tento postup opakujte, dokud bolest nezmizí.

Sponzorováno

4. Mátový čaj

Máta peprná obsahuje mentol, uklidňující látku, která podporuje úlevu od bolesti. Může být použita ke zmírnění bolesti žaludku, zlepšení trávení a zmírnění nevolnosti.

Pro zmírnění bolesti žlučníku a zlepšení zdraví žlučníku pijte čaj z máty peprné, dokud bolest nezmizí. Pijte tento čaj ideálně pravidelně, aby se snížilo množství záchvatů bolesti žlučníku, které se mohou vyskytnout.

5. Jablečný ocet

Surový jablečný ocet má jisté protizánětlivé vlastnosti, které mohou být užitečné při úlevě od bolesti žlučníku.

Chcete-li léčit bolest žlučníku tímto octem, rozpusťte 2 lžíce jablečného octa v teplé vodě. Popíjejte tuto směs, dokud bolest nezmizí. Je důležité nepít jablečný ocet najednou, protože kyselina může poškodit vaše zuby. Takže ho pijte raději brčkem.

6. Kurkuma

Kurkuma je koření používané k léčbě mnoha zdravotních problémů a stavů. Kurkuma obsahuje kurkumin, který je známý svými protizánětlivými a hojivými účinky.

Kurkuma stimuluje žlučník k produkci žluči a pomáhá žlučníku vyprazdňovat se. Kurkuma může také stimulovat tvorbu žluči, aby se usnadnilo vyprázdnění žlučníku. Začlenění kurkumy do vaší stravy může také snížit zánět a bolest žlučníku.

Kurkuma může být popíjena i pomocí mléka, ano, existuje zdravé kurkumové mléko. Kurkumin je také k dispozici jako doplněk stravy. Před užitím jakéhokoli doplňku stravy se ideálně poraďte se svým lékařem o správných dávkách a případných rizicích.

7. Hořčík

Hořčík je užitečnou součástí vyprazdňování žlučníku. Může také zmírnit křeče a bolest žlučníku. Nedostatek hořčíku může zvýšit riziko vzniku žlučových kamenů.

Chcete-li zmírnit příznaky bolesti, smíchejte lžičku práškového hořčíku v teplé vodě a směs pijte každých několik hodin. Hořčík je také k dispozici jako perorální doplněk. Konzultujte vhodné dávky se svým lékařem.

Pár slov o bolesti žlučníku na závěr

Přírodní metody léčby mohou pomoci zmírnit bolest žlučníku. Tradiční lékařské ošetření by však nemělo být ignorováno. Zatímco domácí léky mohou zmírnit příznaky nemoci žlučníku a infekce, nemusí léčit příčinu těchto problémů. Na to pamatujte. Před zkoušením alternativní léčby bolesti žlučníku prodiskutujte své možnosti a očekávání se svým lékařem. Může vám moc dobře poradit.

A co si dále o žlučníku přečíst?

VIDEO: Cvik na bolest hlavy, žlučník a kyčle

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva