Sponzorováno

Jak na zdravou prostatu po celý život? 4.89/5 (9)

Pánové, máte s močením problémy? Může za tím být prostata...

Pánové, máte s močením problémy? Může za tím být prostata…

Onemocnění prostaty jsou nejčastějším urologickým problémem u mužů a riziko se s věkem zvyšuje. Tato žláza, která je součástí mužského pohlavního systému, je přitom velmi důležitým orgánem při tvorbě spermií a při ejakulaci. Rakovina prostaty je jedním z největších strašáků, co se týče nemocí u mužů – jde o druhý nejčastější typ rakoviny, po rakovině plic. Se správným životním stylem, zdravou stravou a prevencí si ale můžete své zdraví ochránit.

Na co si dát u prostaty pozor?

Prostata má přibližně velikost vlašského ořechu a nachází se při horní části močové trubice. S věkem se může zvětšovat a tak způsobovat různé nepříjemnosti. Nezhoubné zvětšení prostaty (benigní hyperplazie prostaty) se nejvíce vyskytuje u mužů po 50-tce. Představuje až 80% všech případů onemocnění, které se projevují těmito příznaky:

  • silná a náhlá potřeba močit
  • neustálé nutkání na močení
  • slabý proud moči
  • namáhavé nebo bolestivé močení
  • přerušované močení
  • potíže se zahájením močení
  • svévolný únik moči
  • pocit nevyprázdněného měchýře i po močení

Mohou se však přidávat další symptomy jako bolest při ejakulaci, krev v semenu nebo moči a problémy s erekcí. Všechny tyto faktory jsou jednoznačným důvodem k urychlené návštěvu urologa. Kromě nezhoubné zvětšení prostaty totiž může jít buď o zánět nebo infekci nebo dokonce rakovinu. Problémy s prostatou výrazně snižují kvalitu života a zanedbání léčby může vést až k vážným onemocněním močového traktu. Většina pacientů přichází k lékaři až tehdy, když jsou bolesti nesnesitelné.

Pravidelné kontroly prostaty mají smysl

V první řadě byste ale měli myslet na pravidelné preventivní prohlídky, které dokáží onemocnění odhalit dříve, než se stihnout projevit a ušetří vám tak mnoho bolesti. Zejména pokud se rakovina prostaty vyskytla u někoho v rodině. Mnozí muži se totiž stydí, když přijde na vyšetření prostaty, které se provádí přes konečník. Je ale nebolestivé, proto není důvod k panice. Včasnou diagnostikou lze zabránit budoucím komplikacím, proto nečekejte.

Sponzorováno

TIP: Rakovina prostaty – příčiny, projevy a léčba

Jak na zdravou prostatu?

Rovněž se doporučuje upravit si jídelníček. Konzumací vhodných potravin zamezíte mnoha problémům.

Sója má zelenou

Měli byste začít jíst více sóji a sójových produktů. Sója totiž obsahuje látku isoflavonoidy, který pomáhá zastavit růst rakovinných buněk.

Zelený čaj

Stejně prospěšné je pití zeleného čaje, který obsahuje antioxidanty – polyfenoly. V zemích, kde je vysoká spotřeba sóji a běžné pití zeleného čaje, v Japonsku a Číně, je výskyt rakoviny prostaty u mužů velmi nízký.

Lykopen

Další mimořádně účinná látka v boji proti rakovině prostaty je lykopen, který najdete v rajčatech (lépe se vstřebává z tepelně upravených).

Zelené potraviny

Antioxidanty mají prokázaný účinek proti rakovině, proto byste měli jíst co nejvíce zelené zeleniny. Rovněž byste měli konzumovat stravu bohatou na vitaminy D a E, také brusinky, které pomáhají při onemocněních močových cest.

Zinek

Zdraví vaší prostaty prospěje i zvýšený příjem zinku, například v podobě dýňových jadérek.

Pohyb a pitný režim

Samozřejmostí by měl být pravidelný pohyb a dostatečný pitný režim. Pokud kouříte a patříte do rizikové skupiny nad 50 let, raději se se svým zlozvykem rozlučte. Rovněž to nepřehánějte s červeným masem, solí, ani s alkoholem a udržte si zdravou prostatu až do vysokého věku.

Co číst dále o prostatě?

VIDEO: Přednáška – Časná diagnostika karcinomu prostaty

Sponzorováno

Zdroje ke článku a relevantní studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva