Sponzorováno

Jak na líná střeva? Jak je rozhýbat? 4.32/5 (19)

Jak na líná střevaKdo z nás nenabere během zimy nějaké to kilo navíc? „Škody“ napáchané zimou na vaší postavě by neměl být problém snadno odstranit mírnou úpravou stravy a s trochou pohybu během jarních měsíců. Co však dělat v případě, že diety dodržujete, sportujete a žádný pokrok není moc vidět? Je možná potřeba rozhýbat střeva a trávení.

Očista organismu

Váš problém může spočívat v líném trávení. Zkuste ho rozhýbat očistou organismu. Díky detoxikaci těla nejen zhubnete, ale budete se cítit mnohem lépe než předtím. Detox totiž pomáhá při plynatosti, zácpě, únavě, nafouknutém břiše či kožních problémech. Je několik cest jak na to. Některé jsou radikální, jiné mírnější: od přísné hladovky, přes jedení výhradně jen hroznů, jablek či rýže až po poměrně normální vyváženou stravu. Podle svých preferencí a konkrétních zdravotních potíží si každý určitě vybere kúru, která mu bude vyhovovat. Doporučujeme spíše dlouhodobější vyváženou stravu a dodržování pitného režimu.

Rada 1: Pravidelný pohyb je důležitý

Pohyb působí blahodárně nejen na tělo, ale i na duši. Po cvičení vás zaplaví endorfiny a pozitivní energie. Navíc kolik dobré nálady vám přivodí pohled do zrcadla, když na sobě spatříte první pokroky! Pravidelným pohybem však nezlepšíte jen svou postavu, ale i zpomalené trávení. Zkuste alespoň každé ráno místo výtahu použít schody, nebo vystoupit o zastávku dříve a pár kroků projít pěšky. I malá snaha dokáže udělat s vaším tělem velké věci. V současnosti je nabídka různých cvičení ve fitness centrech obrovská. Energické ženy se mohou vyřádit na zumbě, klidnější na józe a tancechtivých na jazzu či kubánské salse. Zatáhněte do toho i vaši kamarádku a po hodině si jděte sednout na ovocnou šťávu. Případně si kupte měsíční permanentku, to na nás praktické Čechy také zabírá.

Rada 2: Relax, pohodka

Možná je tomu pro někoho těžké uvěřit, ale pod naše nemoci a zdravotní potíže se podepisuje i naše psychika. Stres, strach, pesimistické myšlenky či hněv také negativně ovlivňují trávení. Na negativní pocity můžete vyzkoušet různé bylinkové čaje, například meduňku lékařskou na uklidnění nebo třezalka tečkovaná, který je považován za přírodní antidepresivum. Raději se mu ale vyhněte v případě, pokud užíváte antikoncepci. Snižuje totiž její účinek. Naše rada je tedy jasná, odpočívejte, dostatečně relaxujete a NESTRESUJTE SE. To zažívání jednoznačně škodí.

Rada 3: Ranní rituál – masáž břicha

Při trávicích obtížích může pomoci i masáž břicha. Břicho masírujte jemnými krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček nasucho nebo s tělovým krémem. Masáž můžete zařadit i do svého každodenního rituálu. Začněte den promasírování břicha a vypitím sklenice teplé vody nalačno. Teplá voda vám povzbudí nejen trávení, ale také krevní a lymfatický oběh. Na pitný režim nezapomeňte ani během dne. Pravidelným a dostatečným pitím se zlepší váš metabolismus. Navíc někdy platí, že hlad je jen převlečená žízeň.

Rada 4: Strava je šíleně důležitá

To, co jíte, se odrazí na vašem zdraví, ale i na kráse vašich vlasů, nehtů či pleti. Zrcadlem dobrého trávení je jazyk, který by měl být růžový, čistý a bez povlaku. Také byste měli jednou za čas hodit očkem i na svou stolici. Je to možná nechutná představa, ale v zájmu vašeho zdraví byste se tomu neměli vyhýbat. Zdravá stolice by měla být tuhá a bez výrazného hnilobného zápachu.

Velmi důležitou roli při úpravě trávení sehrává vyvážená strava. Základem vašeho jídelníčku by měly být obiloviny, byliny, ořechy, semena, ovoce a zelenina rozděleny do pěti menších porcí denně. Strava vystavěna z těchto potravin zajistí vašemu tělu dostatek vlákniny, která je pro dobré trávení základem. Změnit stravovací návyky a životní styl není vůbec jednoduché. Navzdory osvětě a množství dostupných informací mnozí ne a ne udělat alespoň první krok. Závazky typu „od zítra se stravuji zdravě“ nefungují. Udělejte něco pro sebe již dnes. Dobré trávení vám zaručí pohodu, dobrou náladu a dlouhý a kvalitní život.

Sponzorováno

Jíte dostatek vlákniny?

Dostatečný denní příjem vlákniny představuje množství 25-30g. Při hektickém životním stylu jí do sebe dostaneme sotva polovinu. Pokud si nejste jistí, kolik vlákniny vlastně přijímáte, zvykněte si na pravidelnou porci ovesných vloček na snídani, jablka na svačinu a vařené kukuřice na večeři. To je samozřejmě jen jeden z tisíců příkladů. Pokud pro vás ovoce, zelenina a cereálie nejsou svátečním pokrmem, pravděpodobně se nedostatečného příjmu vlákniny obávat nemusíte.

Sypká pomoc

Chcete se pojistit? Zkuste vlákninu jako doplněk stravy. Jde o cenově dostupné, neškodné přírodní projímadlo, nejčastěji v sypké podobě sušených semen rostlin. Nevypadá sice vábně, ale můžete ho zamíchat do nápoje nebo do jogurtu. Bez důkladného dodržování pitného režimu však od vlákniny zázraky nečekejte. Pokud nepřicházejí do styku s tekutinou, bude v žaludku ležet úplně zbytečně.

Tekutá pomoc

Existuje množství čajů s prohánějícím účinkem. Často jde o bylinné směsi, které pomáhají regulovat tělesnou hmotnost. Známý je například asijský pu-erh čaj nebo vylouhovaný nápoj z extraktu aloe vera. Vedle čajů zařaďte do stravy zeleninové šťávy, především mrkvovou, i ta by vám měla přinést úlevu.

Lněné semeno

Když nepomáhají žádné čajíky, sušené švestky, rozvařené hrušky a jiné notoricky známé prostředky, možná zabere lněné semeno. Najdete ho například v obchodech se zdravou výživou. Obsahuje slizové složky, které pomáhají upravit trávení.

Nejenže vás zbaví zácpy, stejně dobře poslouží i když vás bude trápit opačný problém – průjem. půl polévkové lžíce lněné směsi byste měli zalít 2 dl vařící vody. Nejlépe hned ráno, jakmile vstanete. Nechte půl hodiny odstát a potom vypijte.

Rada 5: Nepřehánějte to s projímadly

„Nakapat si toho raději více, ať mám jistotu, že to učínkuje“, řeknou si mnozí. Tím, že jde o volně prodejné léky, je bohužel dosti problematické zamezit jejich zneužívání. Jednorázově uleví, ale pokud problém přetrvává i nadále, tělo si zvykne, střeva také a zažívací potíže tak ještě více narostou. Kromě toho může dlouhodobé užívání laxativ způsobit závislost, narušit přirozené fungování trávení a omezit vstřebávání důležitých vitamínů a minerálních látek.

Rada 6: Pijte, pijte, pijte!

Přestože jste to už slyšeli stokrát, pitný režim je nesmírně důležitý a opravdu nestačí vlít do sebe dvě sklenice džusu a dvě kávy. Pokud na to nedbáte, hrozí vám dehydratace, při které se stolice rychle změní na tvrdou a nehybnou skálu. Organismus se totiž o sebe částečně postará a chybějící tekutiny si odsaje z střevního obsahu.

Kolik tekutin je dost?

Jejich množství závisí hlavně na stavbě těla. Pokud jste štíhlá 45 osůbka, postačí vám minimálně litr a půl, statný stokilový chlap však potřebuje i přes dva litry. Které nápoje jsou zaručení bojovníci proti zácpě? „Optimální je čistá voda z vodovodu nebo stolová v láhvi. Je vlastní tělu, člověk nemá problém s jejím zpracováním, a proto může pomoci pravidelnému vyprazdňování. Mnozí si při zácpě nasadí stoprocentní ovocné džusy z obchodů. Nejsou špatné, ale nachází se v nich mnoho chemických konzervantů, stabilizátory, které zbytečně znečišťují střevní sliznici. Pokud si už chcete do pitného režimu zařadit fresh, výhodnější je ovoce si odšťavnit doma. U tekutin však nelze opomenout ještě na jednu věc, na dostatek vlákniny ve stravě, aby se voda měla na co navázat,“ vysvětluje MUDr. Novák. Pozor! Nenalévejte se kolovými nápoji, silným černým čajem a velkým množstvím kávy, patří k vyvolávačům zácpy.

Co si dále o zdravých střevech přečíst?

VIDEO: Cviky pro pravidelnou stolici a čisté tlusté střevo – s předmluvou

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva