Sponzorováno

Jak fungují střeva? A jak jsou vlastně střeva dlouhá? 4.86/5 (14)

  • Střevo je vinutá svalová trubice táhnoucí se od žaludku až po řitní otvor. Jeho hlavním účelem je trávení potravy.
  • Střevo však není jen pro trávení: produkuje také různé hormony, které přenášejí zprávy do jiných částí těla, a hraje důležitou roli v boji proti choroboplodným zárodkům a regulaci vody vstupující do těla a opouštějící tělo.
  • Ve stěně střeva je zvláště vysoký počet nervů. U některých lidí střevo odráží to, jak se cítí: Například je může bolet žaludek, ohou mít průjem nebo zácpu, když jsou z něčeho ve stresu nebo rozrušení.
  • Tenké střevo, které je přímo spojeno se žaludkem, je od jednoho konce k druhému dlouhé tři až pět metrů. Skládá se ze tří částí známých jako duodenum, jejunum a ileum. Vnitřní stěna tenkého střeva má v sobě záhyby jako tělo harmoniky. Díky tomu je jeho plocha velmi velká.

Střeva absorbují živiny a vitamíny a jsou součástí gastrointestinálního traktu. Společně probíhají tenké a tlusté střevo od konce žaludku k řitnímu otvoru.

V tomto článku popisujeme, co jsou střeva a co dělají, a také související zdravotní problémy a jejich léčbu.

Střevo

Střevo

Co dělají střeva

Střeva máme v břiše a absorbují živiny a i část vody. Níže se dozvíte o tenkém a tlustém střevě podrobněji:

Tenké střevo

Potrava rozložená žaludkem se přesouvá do tenkého střeva, které absorbuje živiny a posílá je do krevního oběhu.

Tři hlavní třídy živin procházejí tenkým střevem:

  • proteiny
  • lipidy neboli tuky
  • sacharidy
Tenké střevo v lidském těle

Tenké střevo v lidském těle

 

Tenké střevo se skládá ze tří částí:

  1. Duodenum: část střev připojená k žaludku.
  2. Jejunum: Tato střední část střeva absorbuje živiny a vodu.
  3. Ileum: Tato část střeva dále tráví to, co bylo jídlem, a poté to přechází do tlustého střeva.

Tenké střevo také podporuje imunitní systém. Jak naznačuje starší studie z roku 2011, role tenkého střeva při udržování bakterií pod kontrolou je zásadní a vyžaduje další zkoumání.

V tenkém střevě tedy enzymy rozkládají různé části potravin – jako jsou sacharidy, bílkoviny nebo tuky – na jejich stavební kameny (cukry, aminokyseliny a mastné kyseliny). Tyto enzymy jsou produkovány ve slinných žlázách v ústech, v žaludku a ve slinivce břišní a jsou uvolňovány jako trávicí šťávy ve střevě. Uvolňuje se také žlučová tekutina a střevní sekrece. Pomáhají enzymům rozkládat potravu. Žaludek a střevo také produkují hlen, který zabraňuje enzymům napadat sliznice. Částečně natrávená potrava, různé trávicí šťávy a hlen jsou pak smíchány s velkým množstvím vody, takže obsah tenkého střeva se stává velmi tekutým.

Stěna tenkého střeva většinou vstřebává živiny, vitamíny a soli. Odtud se živiny dostávají do krevního oběhu a jsou přenášeny do všech tělesných orgánů.

Stěna tenkého střeva také produkuje různé hormony. Tyto hormony ovlivňují věci, jako je produkce žluči nebo pankreatické šťávy. To způsobí, že se do střeva uvolní ještě více vody. Hormony také vysílají zprávu do vašeho mozku, že jste sytí.

Jak dlouhé je tenké střevo?

Tenké střevo je dlouhé zhruba 3 až 5 metrů, což z něj činí delší část střev. Má velmi velký povrch. Celý povrch sliznice je pokryt štíhlými prstovitými výběžky zvanými villi intestinales neboli střevní klky. Jsou vysoké 0,3–1 mm (postupně se jejich výška zmenšuje), na 1 mm2 připadá 10–40 klků. Díky klkům je povrch sliznice zvětšen až na 7 m2 (větší plocha pro resorpci živin).

Tenké střevo tedy není ploché či hladké. Tyto části tenkého střeva maximalizují jeho povrchovou plochu a absorpční kapacitu:

  • slizniční záhyby – složité záhyby na povrchu střeva
  • klky — drobné výběžky podobné prstům, které lemují vnitřní stěnu střeva
  • mikroklky (microvilli) — ještě menší, vlasové výběžky na klcích

Tlusté střevo

Tlusté střevo absorbuje vodu, sůl a další odpadní látky z trávicího produktu a jeho funkce je ta, že ztuhne odpad těla do stolice, která pak přechází do konečníku.

Tlusté střevo má několik částí, jsou to:

  • Slepé střevo (cecum): Tato část přijímá trávicí produkt z tenkého střeva a přesouvá jej do tlustého střeva.
  • Apendix (červovitý výběžek slepého střeva): Toto je kapsa ve tvaru prstu, která se spojuje se slepým střevem. Jedná se úzký trubicovitý útvar, široký asi jako tužka a dlouhý obvykle 5-10 centimetrů. Jedná se o tzv. rudimentární orgán – tedy vývojový pozůstatek (podobně jako například zuby moudrosti), který při trávení neplní žádnou funkci.
  • Tlusté střevo (colon): Jedná se o nejdelší část tlustého střeva. Absorbuje vodu a sůl a řídí ztuhnutí tekutého odpadu těla do stolice.
  • Rektum (konečník): Ukládá stolici, dokud neprojde řitním otvorem a ven z těla.

V pravém podbřišku ústí tenké střevo do tlustého střeva dlouhého zhruba 1 až 1,5 metru.

Důležitým úkolem tlustého střeva je vstřebávání vody a solí. Pomáhá ztuhnout natrávenou potravu na stolici. Svaly ve stěnách tlustého střeva vytvářejí silné, vlnovité pohyby, které pomáhají vytlačit obsah střeva směrem ke konečníku. Nutkání jít na záchod a vyprázdnit střeva se spouští, když se stolice dostane do konečníku. Pokud toto nutkání potlačíme, konečník dočasně uloží stolici.

Jak často dochází ke stolici, se velmi liší od člověka k člověku: někteří lidé chodí třikrát denně a jiní třikrát týdně. Obojí je úplně normální. Frekvence závisí na různých faktorech, včetně toho, kolik vlákniny přijímáte ve stravě.

Tlusté střevo je také zodpovědné za vstřebávání a tvorbu vitamínů. Tuto práci vykonávají střevní mikroby („střevní flóra“) – miliardy bakterií, které jedí nestrávené potraviny. Bakterie produkují esenciální vitamíny B a K a brání dalším (škodlivým) druhům bakterií usazovat se ve střevě a množit se tam.

Sponzorováno

Stavy, problémy a nemoci, které ovlivňují střeva

Střeva mohou ovlivnit různé zdravotní problémy. U člověka se například mohou vyvinout tyto problémy se střevy:

Zácpa

Zácpa znamená gastrointestinální trakt, který se snaží vyprazdňovat stolici, ale nejde to. Může být důsledkem nízkého příjmu vlákniny nebo tekutin, hormonální nerovnováhy nebo nedostatečné pohyblivosti. Vedlejším účinkem léků může být i zácpa. Je častější u starších lidí než u mladších lidí.

Konzumace více vlákniny, pít hodně tekutin a pravidelně cvičit může pomoci zmírnit zácpu. Osoba může také vyzkoušet volně prodejné doplňky vlákniny a projímadla. I ty se zácpou pomáhají.

Virová gastroenteritida

Virová gastroenteritida se také nazývá žaludeční chřipka. Vzniká v důsledku infekce a může způsobit křeče, vodnatý průjem, nevolnost, zvracení a horečku. Příznaky mohou trvat od několika dnů do 10 dnů.

Klíčem k léčbě je udržení hydratace a výměna elektrolytů. K řešení specifických příznaků, jako je průjem, mohou pomoci volně prodejné léky, jako je loperamid (Imodium).

Syndrom dráždivého tračníku

Syndrom dráždivého tračníku je charakterizován bolestí břicha, nadýmáním a změnami ve vyprazdňování.

Přesná příčina není známa, ale autoři jedné studie pozorují, že s ní bývají spojovány specifické bakterie.

Správná léčba závisí na symptomech osoby, ale výsledky studie z roku 2019 naznačují, že holistický přístup, včetně personalizované probiotické terapie a úprav stravy, může být nejlepší.

Celiakie

Postupem času u osoby s celiakií lepek v pšenici poškozuje tenké střevo, takže už neabsorbuje živiny tak efektivně. Příznaky jsou různé, od průjmu a bolesti břicha až po podrážděnost a depresi. Dodržování bezlepkové diety je klíčovým prvkem léčby.

Crohnova nemoc

Crohnova choroba způsobuje chronický zánět v gastrointestinálním traktu. Nejčastěji postihuje konec tenkého střeva a spojení s tlustým střevem. Protože příznaky tohoto zánětu pramení také z mnoha dalších zdravotních problémů, může lékař osobu odeslat ke specialistovi, nazývanému gastroenterolog, k dalšímu testování a diagnóze.

Frekvence a závažnost příznaků se může lišit od člověka k člověku. Léčba zahrnuje užívání léků, včetně biologické léčby.

Ulcerózní kolitida

Ulcerózní kolitida způsobuje zánět, vředy a zjizvení tlustého střeva. Příznaky zahrnují křečovité bolesti břicha a naléhavou potřebu vyprázdnit se.

K řešení vzplanutí příznaků může lékař předepsat léky: aminosalicyláty, kortikosteroidy nebo imunosupresiva. Pokud jsou příznaky závažné a nereagují dobře na léky, může lékař doporučit i operaci.

Kolorektální rakovina

V závislosti na tom, kde se abnormální buňky nejprve vytvoří, může lékař označovat kolorektální rakovinu jako rakovinu tlustého střeva, tlustého střeva nebo konečníku. Celkově vzato je kolorektální rakovina třetí nejčastější rakovinou v Evropě.

Různé testy mohou detekovat kolorektální karcinom, včetně kolonoskopie, CT skenu a biopsie. Většina časných forem rakoviny nevyvolává žádné příznaky, takže screening a včasná intervence jsou klíčové.

Příznaky kolorektálního karcinomu jsou: průjem nebo zácpa, krev ve stolici, takže vypadá černě, krvácení z konečníku, pocit plnosti, bolesti nebo nadýmání v břiše, únava, nevysvětlitelné hubnutí. Nejběžnější léčbou je chirurgický zákrok, i když vhodnost této léčby závisí na velikosti a umístění nádoru a na stadiu rakoviny.

Prevence problémů se střevem

Ne všem zdravotním problémům souvisejícím se střevem lze předejít, ale existuje několik způsobů, jak se o střeva starat.

Toto jsou vhodné způsoby, jak se o střeva starat

  • jíst zdravou stravu, která je bohatá na bílkoviny, vlákninu a komplexní sacharidy
  • dbát na dobrou hydrataci
  • zvládání vašeho stresu
  • přestat kouřit a vyhnout se pasivnímu kouření

Pár slov závěrem

Dvě důležité funkce střeva jsou:

  • vytváření svalových pohybů, které posouvají obsah střeva směrem k řitnímu otvoru, a
  • vstřebávání vody a solí v tlustém střevě.

Tenké střevo. Svaly tenkého střeva mísí potravu s trávicími šťávami ze slinivky, jater a střeva a posouvají směs dopředu k dalšímu trávení. Stěny tenkého střeva absorbují vodu a natrávené živiny do vašeho krevního oběhu. Jak peristaltika pokračuje, odpadní produkty trávicího procesu se přesouvají do tlustého střeva.

Tlusté střevo. Odpadní produkty z trávicího procesu zahrnují nestrávené části potravy, tekutiny a starší buňky z výstelky vašeho trávícího traktu. Tlusté střevo absorbuje vodu a přeměňuje odpad z tekutiny na stolici. Peristaltika pomáhá přesunout stolici do konečníku.

Sponzorováno

A co vy? Staráte se dobře o svá střeva? Napište nám do komentářů.

A dále si o střevech přečtěte

Studie a zdroje článku

  • Study: How does the intestine work? Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-.
  • Zdroj fotografie: Olga_larionova_11 / depositphotos.com
  • Zdroj obrázku ve článku: sciencepics / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva