Obsah článku
- Folikuly stimulující hormon (FSH) je hormon produkovaný hypofýzou (podvěskem mozkovým), který hraje klíčovou roli v reprodukčním systému, a to jak u žen, tak u mužů.
- V ženském těle FSH stimuluje růst a zrání ovariálních folikulů, což jsou váčky, kde se vyvíjejí vajíčka. FSH je důležitý pro regulaci menstruačního cyklu a podporu ovulace.
- U mužů FSH podporuje tvorbu spermií stimulací buněk ve varlatech.
- Hladiny FSH se mění podle fáze menstruačního cyklu a jsou také citlivé na věk a hormonální změny (např. během menopauzy u žen). Změřením hladiny FSH lékaři často zjišťují plodnost nebo příčiny hormonální nerovnováhy.
Co je folikuly stimulující hormon (FSH)?
Folikuly stimulující hormon (FSH) je hormon, který vytváří a uvolňuje vaše hypofýza, který hraje roli v sexuálním vývoji a reprodukci. Ovlivňuje funkci vaječníků a varlat.
Navzdory svému názvu folikuly stimulující hormon neovlivňuje přímo vaše vlasové folikuly nebo růst vlasů. Zvláštní skupina hormonů zvaná androgeny ovlivňuje růst vlasů. Folikuly stimulující hormon (FSH) získal své jméno díky svému účinku na ovariální folikuly, což jsou malé váčky naplněné tekutinou, které obsahují vaječné buňky ve vaječnících.
Hormony jsou chemikálie, které koordinují různé funkce ve vašem těle tím, že přenášejí zprávy vaší krví do vašich orgánů, svalů a dalších tkání. Tyto signály říkají vašemu tělu, co má dělat a kdy to dělat.
Jaká je funkce folikuly stimulujícího hormonu (FSH)?
Folikulostimulační hormon je důležitý hormon, který má několik různých funkcí v závislosti na typu pohlavních orgánů (gonád), které máte, a na vašem věku.
Funkce FSH ve vývoji plodu
Ve druhém a třetím trimestru těhotenství (od 13. týdne do konce 26. týdne a od 27. týdne do konce těhotenství) uvolňuje hypofýza plodu FSH a luteinizační hormon (LH).
Tyto hladiny hormonů dosahují vrcholu uprostřed těhotenství, protože první ovariální folikul nebo semenotvorný kanálek (svinuté tubuly ve varlatech) dozrávají u plodu.
Funkce FSH během puberty
Hladiny FSH jsou u dětí obvykle nízké. Jak se ale blíží puberta (obvykle mezi 10. a 14. rokem), hypotalamus produkuje hormon uvolňující gonadotropin (GnRH), který spouští FSH a LH. Tím začínají změny směrem k sexuální zralosti a vývoji.
U chlapců FSH a LH spolupracují, aby spustily jejich varlata, aby začaly produkovat testosteron. Je to hormon zodpovědný za fyzické změny v pubertě (jako je růst ochlupení a prohlubování hlasu) a produkci spermií.
U dívek FSH a LH spouštějí jejich vaječníky, aby začaly produkovat estrogen. Tento hormon je zodpovědný za fyzické změny v pubertě, jako je vývoj prsou a menstruace.
Funkce FSH u menstruujících žen
U žen, které mají menstruaci, je hlavní funkcí FSH pomáhat regulovat menstruační cyklus. Konkrétně FSH stimuluje folikuly na vaječníku k růstu a připravuje vajíčka na ovulaci. Jak se folikuly zvětšují, začnou uvolňovat estrogen a nízkou hladinu progesteronu do krve.
Ovulace je fáze menstruačního cyklu. Objevuje se asi 14. den 28denního menstruačního cyklu. Konkrétně ovulace je uvolnění vajíčka z vaječníku.
Každý měsíc, mezi 6. a 14. dnem menstruačního cyklu, FSH způsobí, že folikuly v jednom z vaječníků začnou dozrávat. Během 10. až 14. dne však pouze jeden z vyvíjejících se folikulů tvoří plně zralé vajíčko. Přibližně 14. den menstruačního cyklu způsobí náhlý nárůst LH prasknutí zralého folikulu a uvolnění vajíčka (ovulace).
Po ovulaci se z prasklého folikulu vytvoří žluté tělísko (dočasná endokrinní žláza), které produkuje vysoké hladiny progesteronu. Progesteron blokuje uvolňování FSH a pomáhá připravit děložní sliznici na těhotenství.
Vajíčko začíná svou pětidenní cestu vejcovodem do dělohy. V tomto okamžiku, pokud spermie úspěšně oplodní vajíčko, vede to k těhotenství. Pokud nedojde k oplodnění, ke konci cyklu se žluté tělísko rozpadne. Produkce progesteronu pak klesá a začíná další menstruační cyklus – žena dostane menstruaci – kdy hladiny FSH začnou opět stoupat.
Funkce FSH u mužů
U mužů stimuluje FSH produkci spermií. Ve spolupráci s testosteronem ve varlatech, který je spouštěn LH, FSH také podporuje produkci spermií.
Co spouští produkci FSH?
Komplexní zpětnovazební systém hormonů nazývaný hypothalamo-hypofyzárně-gonadální osa reguluje hladiny FSH v těle. Pokud některá ze žláz nebo orgánů v tomto systému nepracuje správně, pak to vede k abnormálním hladinám hormonů zapojených do systému.
Nejprve váš hypotalamus uvolňuje hormon uvolňující gonadotropin (GnRH), který stimuluje vaši hypofýzu, aby uvolňovala folikuly stimulující hormon (FSH) a také luteinizační hormon (LH) – gonadotropiny. Váš hypotalamus uvolňuje GnRH v pulzech (malých, krátkých dávkách), přičemž nízké pulzní frekvence stimulují větší produkci FSH a vysoké pulzní frekvence spouštějí větší produkci LH.
Uvolněné FSH a LH putují vaším krevním řečištěm a poté se vážou na receptory ve varlatech nebo vaječnících (gonádách). Takto může FSH spolu s LH řídit funkce varlat a vaječníků.
Na oplátku hormony, které uvolňují vaše varlata nebo vaječníky, kontrolují množství GnRH, které vytváří váš hypotalamus, a zahajují cyklus znovu. Různé množství některých hormonů v tomto systému však ovlivňuje uvolňování jiných hormonů odlišně.
Například u žen estrogen ovlivňuje hladiny uvolňování FSH různými způsoby. Chronická (dlouhodobá) expozice estrogenu inhibuje uvolňování FSH, zatímco zvyšující se hladiny estrogenu, k nimž normálně dochází před ovulací, spouští hypofýzu ke zvýšení hladin gonadotropinů (FSH a LH). Progesteron zpomaluje frekvenci, při které váš hypotalamus uvolňuje GnRH, ale zvyšuje gonadotropinové reakce na GnRH.
U mužů hormon inhibin B, který buňky ve varlatech uvolňují, blokuje sekreci FSH jako součást zpětné vazby.
Opět platí, že jakékoli narušení nebo problém v tomto řetězci uvolňování hormonů způsobuje nedostatek pohlavních hormonů. To brání normálnímu sexuálnímu vývoji u dětí a normální funkci varlat nebo vaječníků u dospělých.
Jaké jsou normální hladiny FSH?
Normální hladiny folikuly stimulujícího hormonu (FSH) se liší v závislosti na vašem věku a pohlavních orgánech.
Normální hladiny FSH u mužů
Obecně normální hladiny FSH u mužů jsou:
- Před pubertou: 0 až 5,0 mili-mezinárodních jednotek na mililitr (mIU/ml).
- Během puberty: 0,3 až 10,0 mIU/ml.
- Dospělí: 1,5 až 12,4 mIU/ml.
Normální hladiny FSH u žen
Obecně normální hladiny FSH u žen jsou:
- Před pubertou: 0 až 4,0 mIU/ml.
- Během puberty: 0,3 až 10,0 mIU/ml.
- Menstruující ženy: 4,7 až 21,5 mIU/ml.
- Po menopauze: 25,8 až 134,8 mIU/ml.
Jaká je normální hladina FSH pro otěhotnění?
Načasování testování FSH pro určení aspektů plodnosti je zásadní. U menstruujících žen se hladiny FSH mění ze dne na den v průběhu menstruačního cyklu. Pro základní testování plodnosti musíte mít krevní test FSH v 3. den menstruačního cyklu (den 1 je den, kdy začíná vaše menstruace).
Studie o hladinách FSH 3. dne a výsledcích oplodnění in vitro (IVF) ukázala, že ženy s hladinami FSH 3. dne nižšími než 15 mili-mezinárodních jednotek na mililitr (mIU/ml) měly větší šanci otěhotnět při pokusu o IVF, než u žen s hladinami FSH mezi 15 mIU/ml a 24,9 mIU/ml. U žen s hladinami FSH nad 25 mIU/ml byla míra otěhotnění na pokus ještě nižší.
Je důležité si uvědomit, že plodnost ovlivňuje několik faktorů – hladina FSH není jediným určujícím faktorem. Máte-li otázky týkající se plodnosti a otěhotnění, zeptejte se svého lékaři nebo specialisty na plodnost.
Sponzorováno
Jaké problémy jsou spojeny s vysokými hladinami FSH?
Nejčastěji jsou vyšší než normální hladiny folikuly stimulujícího hormonu (FSH) známkou problému ve vaječnících nebo varlatech (gonádách).
Pokud vaše gonády nedokážou vytvořit dostatek estrogenu, testosteronu a/nebo inhibinu, dojde ke ztrátě správné zpětnovazební smyčky produkce FSH z hypofýzy a hladiny FSH i LH stoupají. Tento stav se nazývá hypergonadotropní-hypogonadismus nebo primární hypogonadismus a je spojen s primární ovariální insuficiencí nebo se selháním varlat. Primární hypogonadismus může být vrozený (narodíte se s ním) nebo může být výsledkem jiných stavů (získaných).
Mezi vrozené formy primárního hypogonadismu patří:
- Klinefelterův syndrom u mužů
- Turnerův syndrom u žen
- Syndrom necitlivosti na androgeny
- Určité enzymové nedostatky (velmi vzácné)
Stavy a situace, které mohou způsobit získaný primární hypogonadismus, jsou:
- Gonadotoxiny – látky poškozující gonády – jako je ozařování nebo chemoterapie.
- Poranění vaječníků nebo varlat.
- Pokles pohlavních hormonů se stárnutím.
- Určité autoimunitní stavy.
- Infekce, jako jsou příušnice.
Ve velmi vzácných případech mohou problémy s hypofýzou u žen zvýšit hladiny FSH. To přebije normální zpětnovazební smyčku a může někdy způsobit ovariální hyperstimulační syndrom, který způsobí zvětšení vaječníků a potenciálně nebezpečné hromadění tekutiny v břiše.
Ženy přirozeně zažívají zvýšené hladiny FSH během menopauzy. To je normální.
U dětí jsou vyšší hladiny FSH a LH, než se očekávalo na základě věku – kromě vývoje sekundárních sexuálních charakteristik – známkou předčasné (brzké) puberty. To je mnohem častější u žen než u mužů. Puberta je považována za brzkou, pokud začíná před 9. rokem u dívek a před 10. rokem u chlapců.
Jaké problémy jsou spojeny s nízkou hladinou FSH?
Nižší než normální hladiny FSH obvykle vedou u dětí k neúplnému vývoji během puberty. U dospělých vedou ke špatné funkci vaječníků nebo varlat, což pak může vést k neplodnosti. Tento stav se nazývá hypogonadotropní hypogonadismus a je obvykle způsoben problémy s hypofýzou nebo hypotalamem.
Problémy s hypofýzou, které mohou způsobit nízké hladiny FSH
Hypopituitarismus je vzácný stav, při kterém dochází k nedostatku jednoho, více nebo všech hormonů, které vaše hypofýza vytváří. Hypopituitarismus by tedy mohl potenciálně vést k nedostatku FSH.
Ačkoli je to celkem vzácné, mnoho stavů a situací může způsobit hypopituitarismus. Obecně platí, že tyto tři hlavní faktory mohou způsobit hypopituitarismus:
- Něco vyvíjí tlak na vaši hypofýzu nebo hypotalamus.
- Došlo k poškození vaší hypofýzy nebo hypotalamu.
- Máte vzácnou nemoc, která může způsobit hypopituitarismus.
Jednou z nejčastějších příčin primárního hypopituitarismu je adenom hypofýzy. Pokud má adenom určitou velikost nebo roste, může vyvíjet tlak na vaši hypofýzu nebo blokovat průtok krve do ní.
Problémy s hypotalamem, které mohou způsobit nízké hladiny FSH
Kallmannův syndrom je zděděný stav, při kterém váš hypotalamus nevytváří dostatek hormonu uvolňujícího gonadotropin (GnRH). Bez dostatečného množství GnRH máte nízké hladiny FSH a nízké hladiny pohlavních hormonů. Bez léčby se člověk s Kallmannovým syndromem nedostane do puberty a nebude moci mít biologické děti.
Jaké jsou příznaky abnormálních hladin FSH?
Kromě abnormálně vysokých hladin FSH u dětí, které mohou způsobit předčasnou pubertu, abnormální hladiny FSH – ať už příliš vysoké nebo příliš nízké – obvykle poukazují na hypogonadismus. Hypogonadismus nastává, když pohlavní žlázy (buď varlata nebo vaječníky) produkují málo pohlavních hormonů, pokud vůbec nějaké.
Nižší než normální hladiny FSH v důsledku problému s hypotalamem nebo hypofýzou přímo způsobují hypogonadismus. Ale vyšší než normální hladiny FSH jsou obvykle známkou nebo vedlejším účinkem hypogonadismu, když problém pochází z gonád.
Je to proto, že nedostatek produkce pohlavních hormonů gonádami (často kvůli nějakému typu poškození) způsobuje, že vaše hypofýza uvolňuje nadbytek FSH, aby se pokusila stimulovat větší produkci pohlavních hormonů. V tomto případě FSH nemá svůj normální účinek, protože je něco v nepořádku s tkání v gonádách, která normálně tvoří pohlavní hormony.
Příznaky hypogonadismu se liší v závislosti na vašem věku a pohlaví.
Příznaky hypogonadismu u novorozenců mohou být:
- Abnormálně malý penis (mikropenis)
- Nesestouplá varlata (kryptorchismus)
Příznaky hypogonadismu u dětí mohou být:
- Absence vývoje prsou u dívek.
- Absence menstruace (tomu se říká amenorea) nebo opožděná menstruace.
- Absence zvětšení varlat u chlapců.
- Nedostatek růstového spurtu během puberty
Příznaky hypogonadismu u mužů jsou:
- Ztráta zájmu o sex
- Únava
- Neplodnost, pravděpodobně kvůli nedostatku spermií (azoospermie)
- Erektilní dysfunkce
- Zvětšení prsou (tj. gynekomastie)
- Ztráta svalového tonusu
- Mít méně vousů na obličeji nebo chlupů na těle
Příznaky hypogonadismu u žen mohou být:
- Ztráta zájmu o sex
- Únava
- Neplodnost, pravděpodobně kvůli problémům s ovulací
- Návaly horka
- Nepravidelná menstruace nebo úplná absence menstruace
- Ztráta ochlupení na ohanbí
Jaké vyšetření měří hladiny FSH?
Lékař může zkontrolovat hladinu folikuly stimulujícího hormonu (FSH) pomocí krevního testu. Znamená použití jehly k odebrání vzorku krve ze žíly na paži.
Lékaři si mohou objednat krevní testy FSH z několika důvodů a mohou si objednat další hormonální krevní testy, které pomohou diagnostikovat nebo vyloučit stavy, jako třeba test test těchto hormonů:
- Luteinizační hormon (LH)
- Testosteron
- Estradiol a/nebo progesteron
Obecně mohou tyto testy pomoci:
- Určit příčinu neplodnosti
- Diagnostikovat problémy spojené s dysfunkcí vaječníků nebo varlat
- Při diagnostice problémů a nemocí hypofýzy nebo hypotalamu, které mohou ovlivnit produkci FSH.
Konkrétněji, pro ženy mohou krevní testy FSH poskytnout informace pro:
- Vyšetřování menstruačních nepravidelností (nepravidelné menstruace).
- Předvídání, kdy nebo zda žena vstoupí do menopauzy.
Muži mohou krevní testy FSH pomoci určit důvod nízkého počtu spermií.
U dětí lékaři používají krevní testy FSH a LH k diagnostice opožděné nebo rané puberty.
Kdy zavolat svému lékaři?
Pokud pociťujete příznaky hypogonadismu, kontaktujte svého lékaře.
Pokud vaše dítě vstupuje do puberty dříve nebo později, než se očekávalo, kontaktujte jeho doktora. Může provést několik jednoduchých krevních testů, aby zjistil, zda je problém s jejich hladinami FSH.
Pokud máte potíže s otěhotněním, promluvte si se svým lékařem nebo specialistou na plodnost. I když obecně mnoho faktorů může přispět k neplodnosti, vaše hladiny FSH mohou být jedním z nich.
Shrnu to
Sponzorováno
Folikulostimulační hormon (FSH) je důležitý hormon, který má silný vliv na sexuální vývoj a plodnost člověka. Vzhledem k tomu, že FSH je součástí komplexní sítě dalších hormonů a žláz, není neobvyklé mít nepravidelné hladiny FSH. Pokud vy nebo vaše dítě pociťujete příznaky související se sexuálním vývojem a/nebo plodností, poraďte se se svým lékařem.
Studie a zdroje článku
- Physiology, Follicle Stimulating Hormone Autoři: Michelle Orlowski; Manbeer S. Sarao
- Zdroj obrázku: Pikovit / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Hormony
Přečtěte si také naše další články