Sponzorováno

Endorfiny neboli hormony štěstí – jak zvýšit jejich počet v těle 4.82/5 (34)

  • Endorfiny jsou hormony, které tělo produkuje jako reakci na různé podněty, včetně fyzické aktivity, pozitivních emocí a bolesti. Jsou známé jako "hormony štěstí", protože mohou způsobovat pocit euforie a pohody. V tomto článku je několik způsobů, jak podpořit tvorbu endorfinů v těle.
  • Fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita, zejména kardiovaskulární cvičení a aerobní cvičení, může zvýšit produkci endorfinů. Běhání, plavání, jízda na kole a další aktivity mohou způsobit uvolnění endorfinů a pocit pohody.
  • Smích a radost: Pozitivní emoce, jako je smích, radost a štěstí, mohou také stimulovat tvorbu endorfinů. Setkávání se s přáteli, dělání věcí, které milujete, a vytváření pozitivních zážitků mohou podpořit uvolňování těchto hormonů.
  • Dopřávání si určitých potravin: Některé potraviny mohou stimulovat uvolňování endorfinů. Čokoláda, chilli papričky a ořechy jsou některé z potravin, které jsou spojovány s uvolňováním těchto hormonů.
  • Masáže a relaxace: Relaxační techniky, jako jsou masáže, jóga a meditace, mohou stimulovat uvolňování endorfinů a snižovat stres.
  • Sluneční světlo: Sluneční světlo a vitamín D mohou také podporovat tvorbu endorfinů. Pokuste se trávit čas venku na slunci, aby se zvýšila tvorba vitamínu D.
  • Umění a kreativita: Dělání uměleckých činností, jako je malování, hudba nebo psaní, může stimulovat tvorbu endorfinů tím, že aktivuje kreativní a pozitivní části mozku.
  • Dobrovolnictví a pomoc druhým: Poskytování pomoci druhým a zapojení se do dobrovolnických aktivit může podporovat pocity spokojenosti a uvolňování endorfinů.
  • Sociální interakce: Trávit čas s přáteli a blízkými může stimulovat pozitivní emoce a podporovat tvorbu endorfinů.
  • Hluboké dýchání: Hluboké a zpomalené dýchání, jako je praktikováno při meditaci, může podpořit uvolňování endorfinů tím, že uklidňuje nervový systém.
  • Pamatujte si, že každý člověk může reagovat na tyto faktory různě. Je důležité najít aktivity a strategie, které vám osobně pomáhají uvolňovat endorfiny a zlepšovat náladu.

Endorfiny - hormony štěstí v našem těleVíte, že náš organizmus umí vyrábět léky? A jaké že léky vyrábí? Látky podobné narkotikům – ENDORFINY. Adrenalin v krvi. Negativní emoce a smutek. Blokace bolesti. Šance nad nemocí – endorfiny. Jak podpořit vylučování endorfinů?

Endorfiny – skoro jako narkotika

Ano. Pokud léky definujeme jako chemické látky, pak jejich organismus vyrábí denně desítky tisíc. A také v případě, že bychom tuto definici zpřísnili a označili léky jako látky určené k léčbě nejrůznějších onemocnění , by odpověď stále zůstala kladná. V organismu neustále probíhá „samoozdravný“ program.

Nejsilnější léky, které vyrábí farmaceutický průmysl a po kterých se budete cítit lépe, se nazývají narkotika. Narkotika blokují bolest a vyvolávají pocit extrémního blaha. Tyto léky jsou velmi užitečné při tišení silných bolestí, ale při delším užívání vyvolávají silnou závislost. Vědci zjistili, že náš organismus si vytváří látky podobné narkotikům, byly nazvány endorfiny. Chcete vědět, jak tyto látky fungují? Až se příště udeříte do palce, všimněte si, jak rychle intenzivní bolest ustoupí a jak brzy ji nahradí příjemné znecitlivění.

Lidé, kteří utrpěli úraz při nějaké nehodě, nebo vojáci zranění ve válce si málokdy uvědomí závažnost svého zranění. Byly popsány případy sportovců, kteří si v zápalu boje zlomili kost, a přitom do konce zápasu necítili bolest. To je jen několik příkladů, jak působí endorfiny.

Adrenalin v krvi

Ještě jiný příklad „léku“. Dr. Hans Selye zjistil, že strach nebo hněv způsobuje vyplavení adrenalinu do krve. Větší dávka adrenalinu způsobí mobilizaci všech sil a poskytne člověku možnost bojovat nebo utéct před nebezpečím.
Výzkum ale ukázal, že dlouhodobá přítomnost strachu nebo zlosti organismus poškozuje. Pokud negativní emoce jako smutek, nenávist, hořkost či zášť trvají delší dobu, mohou vést k vyčerpání energetických zásob a oslabení odolnosti vůči chorobám. Když se Američan Norman Cousins ​​v šedesátých letech sám vyléčil ze závažného onemocnění, a to především díky pocitům radosti, lásky a vděčnosti a na základě víry, vytvořil tak vlastně úplně nový vědecký obor – psychoneuroimunologii. Dnešní psychoneuroimunologové izolovali mnoho chemických látek, které produkuje mozek pod vlivem emocí. Endorfiny ale dokážou podstatně víc než jen blokovat bolest. Posilují imunitní systém , navozují pocit dobré nálady a podporují rychlejší léčbu.

Sponzorováno

Emoce organismu a souvislost s endorfiny

Pocity jsou pevnou součástí našeho života. Zatímco však orientace na ty negativní může podporovat rozvoj různých onemocnění, zaměření se na pozitivní pocity naopak prospívá celému organismu. Například lékaři se musí naučit taktnímu jednání, aby smrtelně nemocným pacientům nevzali neuváženými slovy všechnu naději a nepodporovali tím jejich negativní emoce.
Lékař, který s důvěrou a optimismem řekne svému pacientovi: „Věřím, že právě vy budete ten jeden z deseti, který zvítězí nad touto nemocí!“ Bude možná sám překvapen, když se vyplní jeho vlastní „proroctví“. Hlavně je to úplně něco jiného než poznámka typu: „Máte jen desetiprocentní šanci na přežití“.

Endorfiny – pokus na potkanech

Na dvou krysách byl proveden následující pokus: Jedna krysa byla dána do nádoby s vodou. Po dvaceti minutách usilovného zápasu o život se unavila a utopila se. S druhou krysou udělali totéž jen s tím rozdílem, že ve chvíli, kdy jí docházely síly a chtěla se vzdát, vytáhli ji z vody. O několik dní později stejnou krysu dali opět do nádoby s vodou. Tentokrát krysa vydržela plavat hodinu a půl. Jak je to možné? Vysvětlení je prosté: vydržela plavat déle, protože měla naději. Už jednou přežila, tak proč by se to nemohlo stát i podruhé.

Jak podpořit vylučování endorfinů?

Už dlouho známe prospěšnost cvičení pro zdraví. Vědci ale zjistili, že příjemné zážitky spojené s cvičením se nedají vysvětlit pouze zvýšeným pohybem. Je ještě něco dalšího, co vyvolává pocit pohody – endorfiny, vyplavování do krve v průběhu tělesné aktivity.
Účinek narkotik nebo endorfinů může být zrušen určitou chemickou látkou. U osoby, která užila proti bolesti narkotikum morfin, po podání této chemické látky morfin přestal účinkovat. Podobně i příjemná účinek endorfinů lze podáním této chemické látky zrušit.
Produkci endorfinů lze naopak podpořit pozitivním myšlením. Snažit se vyřešit nedorozumění, nepodporovat nenávist a zášť, pěstovat laskavý, štědrý, vděčný postoj k životu, mít pevnou víru a smysl života – to vše podpoří tvorbu endorfinů v mozku a zvýší vaši odolnost vůči chorobám. Pokud vám to nestačí a chcete endorfinů ještě více, dejte si svižnou procházku nebo půlhodinku aerobiku.

Zvyšte hladinu endorfinů tímto

  • Cvičte každý den
  • Každý den buďte chvíli o samotě
  • K druhým lidem přistupujte s láskou a úctou
  • Naučte se říkat „ne“
  • Nemrhejte časem, plánujte
  • Vybírejte si, čemu se budete věnovat
  • Smějte se

Při jakých činnostech se vyplavují endorfiny?

Cvičení spojené s hudbou

Aerobic, zumba nebo i drsnější fitbox jsou jednoduše činnosti, při kterých vyplavil neskutečné množství endorfinů a vyčistíte mysl. Samozřejmě i při cvičení se vás zmocní pocit dobré nálady a radosti, avšak méně ve srovnání s tím, když se nacházíte ve skupině lidí, která vás motivuje.

Kvalitní a dlouhý sex

Pokud vás cvičení ve společnosti nijak nebere, můžete soustředit své síly na cvičení v posteli. Dobrý, kvalitní a dlouhý sex včetně vášnivého líbání má na svědomí vyplavení tolika endorfinů, o kterých jste ani netušili. Právě líbání produkuje v mozku neuropeptify a ty aktivizují imunitní systém a posilují organismus. Věřte, že se stanete závislými na milování, respektive na tom dobrém pocitu.

Gurmánství a gurmánský orgasmus

Orgasmus můžete mít i z jídla. Vaření gurmánských specialit se stalo jakýmsi životním stylem mladých. Pokud vaříte ve dvojici, pořádně to opepřete. Pikantní pálivé koření pomáhá zvýšit produkci endorfinů. Něžné dotyky, spontánní smích a radost z vaření dokáží vykouzlit výborné jídlo, které získává na chuti právě atmosférou kolem příprav.

Smích z dobré komedie

I pasivní sledování televize je určitým druhem relaxu. Nabídka programů však ztratila na pestrosti a zda ji díváte přes den nebo v noci, vždy natrefíte na kriminálky. Dobrá komedie vždy člověku zlepší náladu a pokud se za ní vyberete do kinosálu, váš smích bude mnohem intenzivnější i díky atmosféře kina.

Relax při vonných svíčkách

Na to, abyste se cítili příjemně někdy nepotřebujete vyvíjet extra aktivitu. Stačí relaxační koupel a odpočinek v příjemně osvětleném prostředí s aromatickou vůní. Pocit blaženosti získáte tímto rozmazlování pokud máte kolem sebe dostatek světla. Právě světelné paprsky dopomáhají k produkci těchto hormonů. O důvod víc, těšit se na léto.

Sponzorováno

A co vy? Jak podporujete tvorbu endorfinů ve vašem těle?

A dále si přečtěte

Zdroje článku a odborné studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Endorfiny neboli hormony štěstí – jak zvýšit jejich počet v těle”

  1. […] faktor a vylučuje látky které mají organismus uchránit pro stresem. Především jsou to endorfiny – hormony štěstí, které jsou mnohonásobně účinnější než morfium a způsobují euforii, která dokáže […]

  2. […] a prokrvit celý organismus, zbavíte se bolestí zad, vaše chůze bude pružná a vzpřímená a endorfiny, které se při cvičení uvolňují vám dodají energii a dobrou […]

  3. […] 20–30minutové cvičení několikrát týdně může pomoct; při cvičení se totiž vylučují endorfiny, které zlepšují […]

  4. […] znovu zlepšení stavu člověka. Organismus si vytváří své vlastní hormony štěstí – endorfiny, díky čemuž se člověku zlepšuje nálada, opadává z něj úzkost a strach a spánek po […]

  5. […] časně, tělu trvá dlouhou dobu, dokud se uklidní. Cvičením se vám totiž uvolňují endorfiny a další chemikálie, které způsobují, že jsme čilejší a aktivnější. Vaše tělo […]

  6. […] trénink také vyvolává radost tím, že uvolňuje v těle endorfiny, chemické látky dobrého pocitu v mozku. Výzkum ukazuje, že cvičení se zátěží může […]

  7. […] a zároveň stimulují srdce, snižují hladinu krevního cukru a cholesterolu a uvolňují endorfiny. Budete nejen hubnout, ale navíc budete mít i dobrou […]

  8. […] V první řadě jde o relax a odpočinek, často se uvádí, že světlo a teplo solária pomáhá lépe překonat jarní únavu a depresivní stavy, opalováním by se totiž měly vyplavovat do těla endorfiny […]

  9. […] vzruchy mezi mozkovými buňkami. Jednou z látek ovlivňujících náladu je serotonin. Dále pak endorfiny. Tvorbu serotoninu je možné podpořit konzumací jídel bohatých na sacharidy, například […]

  10. […] produkuje adrenalin, který tlumí bolesti. Podobně se při intimních chvílích uvolňují i endorfiny, které jsou také bojovníky s bolestí. Když vás tedy nejblíže bude bolet hlava, zkuste tento […]

  11. […] si uvědomíme, že při cvičení se do těla uvolňují mnohé účinné látky jako například endorfiny, tedy hormony štěstí, zda chondroitin, který je základní stavební strukturou mezibuněčné […]

  12. […] Endorfiny, které DLPA chrání, přispívají k potlačení mírné sklíčenosti. Ty se totiž vážou na opioidní receptor na mozku, čímž pomáhají zvládat vnitřní neklid. Kromě toho dokáže DLPA i zvýšit hladinu noradrenalinu, který pomáhá snižovat sklony ke depresím, únavě a přecitlivění. DLPA je prekurzorem dopaminu, což znamená, že má výrazné antidepresivní účinky. Také zlepšuje schopnost učení, paměti, stimuluje mozkovou aktivitu a používá se i pro prevenci a léčbu Parkinsonovy nemoci. […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva