Obsah článku
Chcete-li mít bystrý mozek do vysokého věku, měli byste na tom začít pracovat co nejdříve. Právě životospráva hraje totiž v péči o něj hlavní roli. A čím dříve s tou správnou začnete, tím lépe. Čeho se tedy raději vyvarovat a co mu naopak dopřát?
Dobře jez, směj se, miluj, k tomu dostatečně spi a hýbej se. Tato pravidla bychom měli dodržovat, abychom si co možná nejdéle uchovali mozek při dobrém zdraví. K takovému závěru dospěli vědci, jejichž studii publikoval ve svém zvláštním vydání věnovaném kognitivnímu zdraví časopis Nature. Léky, které by chránily neurony a zvyšovaly jejich potenciál, totiž nejsou v dohledu. Naopak je jisté, že mnohem jednodušší pravidla týkající se každodenního života mohou mozku prospět.
Rady babiček nad zlato
Základní výzkum nám možná přichystá pěkné překvapení, ale dnes bychom místo víry v zázračné léky měli spíše naslouchat radám našich babiček, které se ukázaly být prospěšné našemu mozku. A to vám potvrdí i neurologové.
TOP rada: Co v mládí zaseješ ve stáří sklidíš
Zdravá strava, vyhýbání se cigaretám a alkoholu, pravidelné cvičení a dobrý spánek brání vzniku kardiovaskulárních chorob, ale i demence. V podstatě víme dosud jen málo o tom, jak to funguje. Kdybychom to zjistili, mohlo by nám to pomoci v prevenci. Důležité je chovat se podle těchto pravidel už od mládí. Pozitivní účinky zdravého životního stylu se projeví tehdy, pokud je praktikována desítky let. Málo zřetelné jsou v případě, že se do zdravého životního stylu pustíme až v šedesáti letech, kdy začneme mít obavy z poklesu kognitivních funkcí (patří mezi ně paměť, pozornost a koncentrace, zpracovávání informací, prostorová orientace či schopnost vyjadřování).
Dopřejte mozku více dobré stravy
Co tedy dělá mozku dobře? Podle neurologů je to jasné, zejména zdravá strava obsahující:
Sponzorováno
- omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty
- málo cukru
- ořechy a lněná semínka
- olivový olej
- ovoce a zelenina
- vitamin B12 z masa, ryb a mléčných výrobků
Cukr a stres = NE!
Pozor na jednoduché cukry, které poškozují neurony. Druhým pravidlem je dostatečný spánek a také cvičení. Chronický stres s sebou nese přetížení hormonů s negativním dopadem na choulostivé mozkové struktury jako hipokampus, který je významný pro paměť.
Úsměv, to je šance i pro mozek
Smích prospívá srdci i mysli. Urychluje srdeční tep, zlepšuje krevní oběh. Sto výbuchů smíchu se rovná deseti minutám veslování. Stejně úsměv dělá dobře, protože usnadňuje mezilidské vztahy. Sociální síť pak je oporou v těžkých chvílích a chrání před upadání kognitivních funkcí a před depresí. Ale pozor, jde o přátele z masa a kostí, nikoli o virtuální kontakty na internetu.
Starší lidé to mají v dnešní době těžší než kdysi
Očekává se, že v roce 2020 bude v Evropě trpět 15 milionů osob senilní demencí. V minulosti mohl být člověk ‚výkonný‘ i s jistým deficitem paměti, protože požadavky byly méně náročné a život nebyl tak dlouhý. Dnes si starý člověk musí pamatovat kombinaci, aby mohl otevřít dveře, PIN, aby si mohl vybrat peníze z bankomatu, dálkové ovládání garáže a další tisíce informací. Pak stačí malé kognitivní problémy a hned se stává méně schopným zorientovat se v životě. Vzniká tak rostoucí podíl analfabetů neschopných čelit složitosti moderní doby. Technologie by mohla pomoci alespoň v tom, že by stačil jediný klíč umožňující přístup ke všemu.
Co si dále o mozku přečíst?
- Těchto 5 věcí váš mozek fakt nemá rád
- Přednáška: Jak mozek reaguje na hudbu?
- Těmito jídly krmte svůj mozek – poděkuje vám
- Jak efektivně cvičit mozek?
VIDEO: Věda a náhoda – Záhadný mozek
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek
Přečtěte si také naše další články