Sponzorováno

Chcete podstoupit facelifting? Počkejte si na kmenové buňky 4.86/5 (7)

Chcete podstoupit facelifting? Počkejte si na kmenové buňkyOd chvíle, kdy lékaři koncem 50. let provedli první transplantaci kmenových buněk, nacházejí tyto buňky stále více možností využití. Nejnověji je to estetický zákrok facelifting.

Buňky lidského těla, které mohou léčit a možná i úplně vyléčit to, co vás trápí. V uplynulých desetiletích se transplantace kmenových buněk vyžívala při léčbě rakoviny, jako potenciální lék na Parkinsonovu nemoc, ochrnutí, či jako výplně prsou. Nejnověji bojují i proti stárnutí pokožky.

Odkud kmenové buňky pocházejí?

Pokud je vám představa pleťových krémů s lidskými buňkami nepříjemná, bát se nemusíte. Tyto krémy obsahují proteiny z kmenových buněk pěstovaných v laboratoři. Původní kmenové buňky pocházejí z různých zdrojů. Například od anonymních dárců kostní dřeně, či z embryonálních kmenových buněk z neoplodněných vajíček pocházejících z laboratoří na umělé oplodnění.

Sponzorováno

Jak se aplikují na kůži?

Kmenové buňky mohou být botoxem dalších generací. Někteří dermatologové vstřikují pacientům buňky extrahované z tělesného tuku na stehnech nebo na břiše. Tento zákrok redukuje vrásky, ale také pomáhá stimulovat tukové vrstvy obličeje. Tvář se vyplní, pleť není taková převislá, a vrásky jsou méně výrazné. Kmenové buňky se dají přidat i do krémů. Jsou to ty vypěstované ve sterilních podmínkách, smíšené s antioxidanty, hydratačními a pleť chránícími látkami.

Zajímavost: Pacientům po mrtvici pomohla léčba kmenovými buňkami

Jak to funguje?

Proteiny uvolňovány kmenovými buňkami podle prevention.com pomáhají při hojení ran. „Funguje to i při chronických poruchách kůže, jako jsou i vrásky, poškození sluncem a zarudnutí“ vysvětlil kosmetický chirurg Fredric A. Stern. Kmenové buňky podporují regeneraci buněk, které následně opraví buňky poškozeny sluncem a stárnutím. Zároveň je stimulují, aby produkovaly více kolagenu a elastinu na vypnutí pokožky.

Je třeba se takové léčby obávat?

Léčebné účinky kmenových buněk vypadají slibně, ale k jejich běžnému využívání ještě vede dlouhá cesta. „Kmenové buňky by mohly vyvolat růst buněk i u osob náchylnějších na vývoj rakoviny. Tento růst by byl nekontrolovatelný,“ varuje doktor Paul S. Knoepfler, expert na rakovinu a kmenové buňky z University of California. U jedné ženy se z těchto buněk dokonce vytvořili malé kousky kostí v okolí očí. Vědci tedy musí ještě důkladně prozkoumat jejich možné účinky.

VIDEO: Příběh kmenových buněk

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva