Brní vás občas konečky prstů nebo rovnu celé prsty tak, že je ani necítíte a ještě vám navíc zbělají? Může jít o prkotinu, i o signál nemoci. Možné hlavní příčiny jsou tři.
Řeklo by se maličkost, která se jednou za čas přihodí spoustě lidí. Ale brnící prsty na rukou dokážou být mimořádně nepříjemné a někdy, i když naštěstí ne často, mohou signalizovat i vážnější zdravotní potíže.
Jak se projevují? Krom zmiňovaného samotného brnění prstů na rukách, případně i nohách, se některým lidem jejich konečky čas od času dost neprokrvují, takže postupně vedle brnění také úplně zbělají, až zmodrají a jsou necitlivé. Stává se to v chladu i teple, kdyby snad někdo chtěl vinit zimu za okny.
Pozor, může to být utlačený nerv
Příčin může být povícero, některé jsou neurologické, jiné souvisí spíše s oběhovým systémem. „Pokud jsou tam jen parestézie neboli brnění, mrazení, mravenčení, pocity chladu, pak to může v případě rukou být projev syndromu karpálního tunelu,“ vysvětluje Pavel Houška, primář neurologie strakonické nemocnice. Tato potíž je důsledkem toho, že v zápěstí je utlačován středový nerv zvaný medianus – například po úraze nebo kvůli přetěžování ruky při práci s počítačem, někdy syndrom karpálního tunelu trápí také těhotné ženy, kterým otéká zápěstí kvůli zadržování vody.
K tomuto vysvětlení se u brnění prstů bez dalších obtíží přiklání i neuroložka Martina Švehlíková. Podle ní brnění kvůli práci s počítačem typicky postihuje ukazováček, prostředníček a prsteníček a projevuje se často hlavně v noci. „Po proklepání prstů většinou ustoupí, může se přidat porucha citlivosti, vypadávání předmětů z rukou, neobratnost,“ uvedla a doporučila návštěvu neurologa.
Sponzorováno
Poškození periferních nervů?
Péči neurologa vyžaduje také druhá možná příčina, která připadá v úvahu, pokud někoho opakovaně brní prsty horních i dolních končetin, ať už ve stejnou či různou dobu.
„Může to signalizovat poškození mnoha periferních nervů, pak jde o polyneuropatii – u nás nejčastěji diabetickou nebo alkoholickou, ale příčin je mnoho včetně těch neobjasněných,“ říká strakonický primář. Tato příčina je ale mnohem méně častá, než první.
Raynaudův syndrom
Když prsty nejen brní, ale navíc mění barvu – nejprve blednou a pak naopak zčervenají a přidává se bolest, nejspíše půjde o Raynaudův syndrom, někde se též hovoří o Raynaudově příznaku či fenoménu. Nejčastěji bývají postiženy prsty, ale může se to týkat palců, celých rukou či nohou.
„Někdy není příčina syndromu zcela zřejmá, ale jde o projev přemrštěné aktivity nervů kolem drobných kožních cév a typické je to zejména pro mladší stresované ženy, které jsou postiženy pětkrát častěji než muži,“ líčí primář Houška. Minimálně část vlivu se tu přisuzuje i hormonům, protože potíže se často poprvé objevují v pubertě a po klimakteriu naopak mizí.
Sponzorováno
Častěji je ale Raynaudův syndrom sekundárním příznakem, který jen doprovází nějakou jinou hlavní potíž, ať už to jsou neurologické problémy, stavy po úraze či problémy s oběhovým systémem. Podle lékařů je v tomto případě na místě odborné vyšetření. „Jde nejspíše o příznak onemocnění tepen, který spadá do kompetence interních lékařů,“ doplňuje doktorka Švehlíková, podle níž se problém objevuje především při chladu a vlhku.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Ruce a zdraví
Přečtěte si také naše další články