Sponzorováno

Bolest zubů – co ji může způsobovat? 4.76/5 (21)

Bolest zubů„Dobry den, co Vás trápí? Bolí mě zub …“ tak toto slyšíme ve stomatologických ambulancích každý den. I přes existenci mnoha léků proti bolesti zubů, návštěva zubního lékaře nakonec nikoho nemine. Léky totiž na nějaký čas mohou zmírnit příznaky onemocnění, čili utlumit bolest, nevyléčí ale jeho příčinu – onemocnění se dříve či později ozve zas a většinou ještě výrazněji než poprvé.

Bolesti zubů můžeme rozdělit do dvou skupin:

  • bolesti zubního původu – chorobný proces postihuje samotný zub
  • bolesti zubů mimozubného původu – chorobný proces postihuje jiné tkáně, ale projeví se i bolestí zubů

Bolesti zubního původu

Zubní kaz

  • zubní kaz je nejčastější příčina bolesti zubu. Chorobným procesem jsou postiženy jen tvrdé zubní tkáně – sklovina, dentin, ev. cement. Zubní dřeň je zdravá.
  • malý kaz se bolestí neprojeví. Bolí až hlubší kaz, nebo kaz v oblasti zubního krčku, kde je vrstva skloviny tenká a kaz se rychleji dostane k dentinu, ve kterém jsou zakončení nervů zodpovědné za vnímání bolesti
  • bolest na podněty – termické, sladké a kyselé
  • pokud je kaz na žvýkací plošce zubu – bolest při skusnutí, nakousnuté na tvrdou stravu
  • bolest ustává po ukončení dráždění

Zvýšené prokrvení zubní dřeně = hyperémie

  • bolest na podnět – studené, sladké, kyselé
  • bolest krátce trvající, je však intenzivnější než u kaze
  • po odeznění podnětu bolest odeznívá
  • pacient umí lokalizovat bolest
  • příklady hyperémie: zubní kaz (hluboký, pod plombou), odlomená výplň, obroušený zub na protetickou náhradu, čerstvá výplň, po bělení zubů

Zánět zubní dřeně = pulpitída

  • zánět zubní dřeně – rozšíření cévek a otok zvýší tlak uvnitř dřeňové dutiny, protože dřeňový dutina nemůže zvětšit svůj objem. Vedle bolestivých podnětů vyvolaných vlastním zánětem přistupuje i mechanické dráždění.
  • dělení zánětu zubní dřeně: akutní serózní (bolest na CHLAD) nebo akutní hnisavý (bolest na TEPLO), chronický zánět

Odumření zubní dřeně

  • zub otevřený – bez plomby, korunky – bolesti nejsou
  • zub uzavřený – teplo vyvolá bolest, studené nápoje bolest tiší
  • zub je mrtvý, bolest při poklepání není

Periodontitis – zánět ozubice

Pokud zánětlivý proces postoupí z dřeňové dutiny dál a pronikne hrotem zubního kořene, dostane se do peridonta – ozubice, což jsou vazivová vlákna mezi kořenem zubu a alveolární kosti. V ozubici je i bohaté cévní a nervové zásobení.

Akutní periodontitis

  • bolest spontánní, na nepřetržité, bez intervalů klidu
  • silná bolest na poklep, dobře lokalizovaná
  • pokud je zánět hnisavý, pacient má pocit že zub je „povystoupený“
  • zub je mrtvý

chronická periodontitis

  • nebolí, nebo jen neurčitá bolest v oblasti kořene
  • na poklep pacient udává „divný pocit“
  • bolest pouze při akutním vzplanutí zánětu
  • na rentgenovém snímku granulomprojasnění v oblasti hrotu kořene
  • častý nález u dětí s neošetřeným dočasným chrupem, nebezpečí postupu zánětu dále do kosti!

Zánět okostice = periostitida, subperiostální absces a submukózního absces

(pozn. absces = dutina vyplněná hnisem)

Sponzorováno

Při zánětu okostice se infekce dostává ze zubu přes ozubice do kosti, pod okostici = Perios (blána kryjící kost, mezi kostí a sliznicí). Postupně se objevuje zduření a tvoří se absces pod okostice tzv. subperiostální absces. Sliznice nad ním je prosáklá, červená, na pohmat cítit přítomnost tekutiny-hnisu, je přítomen i otok obličeje v příslušné oblasti.
Hromadění zánětlivého výpotku mezi povrchem kosti a okostice je provázeno bouřlivými klinickými příznaky, jako jsou bolestivost sliznice na tlak, spontánně bodavé bolesti, zvětšené a bolestivé lymfatické uzliny, teploty.
Pokud dojde k odumření a proděravění okostice, hnis proniká pod sliznici a vytváří se submukózního absces. Pacientovi se v této fázi vývoje choroby výrazně uleví, bolesti pominou.

Ztížené prořezávání zubů moudrosti

  • nejčastěji dolní zuby moudrosti
  • silné bolesti, vystřelující do úhlu dolní čelisti a do ucha
  • za postiženým zubům moudrosti otok a hnisavá sekrece, omezené otevírání úst, teploty

Úrazy zubů

Úrazy zubů jsou vždy doprovázeny bolestí, její intenzita závisí na druhu a stupni poškození tvrdých ale i měkkých tkání.

Patří sem: zlomeniny zubů (korunky, kořene, korunky a kořene), luxace poranění zubů – od mírného naražení až po úplné vyražení zubu ze zubního lůžka, ev. z úst.

Dentikly

  • dentikly jsou oválné nebo kulovité zvápenatělé útvary v dřeňové dutině zubu
  • vzácná, ale zákeřná příčina bolesti zubu
  • bez rentgenového snímku zubu je není možné zjistit
  • mohou způsobit silné bolesti zuba. Proto při silných bolestech v oblasti úst a obličeje je třeba zhotovit rentgenový snímek všech zubů, i zubů na pohled zdravých-bez plomby, bez kazu.

Bolesti zubů mimozubního původu

Onemocnění v sousedství zubů

  • zánět dásně – pokud se zánět omezí pouze na jednu mezizubní papilu, mohou být silné bolesti typu akutního zánětu zubní dřeně nebo akutního zánětu ozubice
  • zánět vedlejších nosních dutin; mohou být bolesti ve formě akutního nebo chronického zánětu zubní dřeně; nejčastější je akutní zánět čelistní dutiny-pacient je malátný, bolí ho hlava, je hlenohnisavého až hnisavá sekrece z nosu, objevují se bolesti pod okem, které dosahují maxima zpravidla v odpoledních hodinách a stupňují se při sklonění hlavy k hrudníku nebo při předklonu. Objektivně zjišťujeme Poklopové citlivost nad dutinou, Poklopové citlivost živých zubů v příslušném kvadrantu, difúzní otok obličeje a prosáknutí měkkých tkání v ústní předsíni. V nosní dutině je zduřelá sliznice, z nosu vytéká hnisavý sekret.
  • onemocnění nosu – méně často
  • onemocnění oka (napr. glaukóm, zánět rohovky …) – pacienti udávají bolesti očních a třenových zubů horní čelisti
  • akutní záněty středního ucha – mohou vyzařovat i do zubů, prudké, tepavé bolesti, stupňují se v noci, při smrkání, polykání

Pokud je příčina bolesti zubu jakákoliv, bolest umí pořádně znepříjemnit život. Pokud se chceme bolesti zbavit natrvalo, nestačí si vzít tabletku, je třeba odstranit příčinu bolesti – např. ošetřit zubní kaz, při zánětu a odumření zubní dřeně je nutné již její odstranění a vyplnění dřeňové dutiny příslušným materiálem – tzv. endodontické ošetření zubu, při vzniku abscesu je nutné již jeho naříznutí a vypuštění hnisu … a to ví jen zubní lékař. Dnes se již dá ošetřovat téměř bezbolestně, existuje celá řada anestetik. Proto netřeba s návštěvou zubního lékaře otálet, pokud se zánět velmi rozvine, anestetika již nemusí pořádně zabrat a ošetření je nepříjemnější. Zubní lékař není strašák, naopak, jen on bolest odstraní spolehlivě.

VIDEO: Neskutečná bolest zubu se může změnit v boj o život, příběh paní Květoslavy

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Bolest zubů – co ji může způsobovat?”

    1. […] TIP: Trápí Vás bolest zubů? […]

    2. Xylitol napsal:

      Ahoj,
      proti kazivosti zubů (a tudíž i proti bolestivosti) může kromě dobré ústní hygieny a stravy bez cukrů pomoci také xylitol. Je to sladidlo, které pomáhá udržovat zuby bez zubního kazu, našla jsem to tady http://www.brezovycukr.cz/pozitivni-ucinky-xylitolu Je to přírodní sladidlo, které se přidává i do zubních past apod. Existují i bonbony a žvýkačky s xylitolem.

    3. Haluz napsal:

      Provokujete komentář? :D tak tu máte ! Nikdo se nevyhne? Jsem snad nikdo? :) Vyhýbám se zubaři víceméně úspěšně již 15 let.. a to již před tou dobou jsem měl spoustu problémů… ale Bohužel je zde jedna obrovská překážka.. A tou je právě medicína.. Představte si že jako laik.. najdete jednoduchou chemikálii a téměř omylem příjdete na to, že je prakticky univerzálním léčivem.. ale ani tak né lčivem.. jako spíše čistitčem. No jde o chlordioxid.. přemýšlím že tady založím na tom nové náboženství, myslím že si to zaslouží, neboť mi to celý život zachraňuje prdel, vždy v akutním případě, kdy jde do tuhého, kdy mám být na cestě na pohotovost. Se toho napiju, vypláchnu si tím hubu, vyčistím zuby.. a čím déle v tom pokračuji, tím více jakýkoli problém se záněty se zuby, mizí.. Je to právě na tyhle problémy naprosto bezkonkurenční věc. Ihned po napití ten zánět mizí, vím že to může vypadat všelijak, ale já už to cca po 7mé opakuji.. opět vážný stav, opět, otok bolest rozjezd zánětu.. malátnost, horko asi i horečka.. Prvně to bylo úplně jasné, to mi huba otékala, hlava motala, horečka, blbě mi bylo na zdechnutí…a do večera jsem se z toho dostal.. Přísahám.. jinak bych tu asi nebyl.. Co takhle si to ověřit.. sakra já tu věc sem tam popíjím dle potřeby už několik let!! Žiju.. je ale nemožné vysvětlit veřejnosti, že tady ta jednoduchá primitivní téměř zadarmo látka, je naprosto bezkonkurenční záchrana.. opravdu za celý život neznám nic účinnějšího a když vidím postoj WHO CDC a dalších k této látce.. pouze mě to utvrzuje v jejím potenciálu..

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva