Obsah článku
- Amygdala, nazývaná také "mandlové jádro", je část mozku ve tvaru mandle, která se nachází v hloubce spánkových laloků. Tato struktura je součástí limbického systému, což je oblast mozku zodpovědná za zpracování emocí, chování a paměti.
- Amygdala hraje hlavní roli ve zpracování a regulaci emocí, jako je strach, hněv, radost a smutek. Pomáhá mozku rychle reagovat na hrozby a nebezpečí.
- Její hlavní úlohou je identifikovat možné hrozby a aktivovat obranné mechanismy těla, což se projevuje reakcemi jako „útěk nebo boj“. Například, když zaznamenáme něco potenciálně nebezpečného, amygdala vysílá signál do dalších částí mozku, které spouští produkci stresových hormonů.
- Amygdala je klíčová pro ukládání emočně významných vzpomínek. Silné emoce, jako je radost nebo strach, ovlivňují způsob, jakým si události pamatujeme. Amygdala spolupracuje s hippocampem (další oblastí mozku) na ukládání a vybavování vzpomínek.
Co je amygdala?
Amygdala je malá struktura ve tvaru mandle uvnitř vašeho mozku. Je součástí větší sítě ve vašem mozku zvané limbický systém. Pokud jde o vaše přežití, vaše amygdala a limbický systém jsou nesmírně důležité. Jsou to části vašeho mozku, které automaticky detekují nebezpečí. Hrají také roli v chování, emoční kontrole a učení.
Amygdala a její funkce – co vlastně dělá amygdala?
Strach je hlavní emocí, kterou amygdala ovládá. To je důvod, proč je vaše amygdala tak důležitá pro přežití. Zpracovává věci, které vidíte nebo slyšíte, a využívá tento vstup k tomu, aby zjistila, co je nebezpečné. Pokud se v budoucnu s něčím podobným setkáte, vaše amygdala ve vás vyvolá strach nebo podobné emoce.
Výzkumy však ukazují, že amygdala přispívá k více než jen úzkosti nebo strachu. Hraje také roli v následujícím:
- Agresivita a regulace agresivního chování. Amygdala ovlivňuje impulzivní a agresivní chování. Při dysfunkci amygdaly může dojít k poruchám nálady nebo chování, což se může projevovat agresivitou nebo zvýšenou podrážděností.
- Učení prostřednictvím odměn a trestů
- Manipulace a používání implicitní (nevědomé) paměti, která vám umožňuje zapamatovat si, jak dělat určité věci, aniž byste si pamatovali, jak jste se je naučili (jako je jízda na kole nebo zavazování bot)
- Sociální komunikace a porozumění (empatie), včetně toho, jak interpretujete něčí záměry z toho, jak mluví nebo jedná) – amygdala pomáhá při interpretaci a vyhodnocování sociálních podnětů, například při rozpoznávání výrazů obličeje nebo odhadu emocí druhých lidí. Hraje tak roli v sociální interakci a rozvoji empatie.
- Emoce, které se týkají rodičovství a péče
- Emoce, které spojujeme se vzpomínkami – amygdala hraje hlavní roli ve zpracování a regulaci emocí, jako je strach, hněv, radost a smutek. Pomáhá mozku rychle reagovat na hrozby a nebezpečí.
- Naučené chování související se závislostí
- Paměť – amygdala je klíčová pro ukládání emočně významných vzpomínek. Silné emoce, jako je radost nebo strach, ovlivňují způsob, jakým si události pamatujeme. Amygdala spolupracuje s hippocampem (další oblastí mozku) na ukládání a vybavování vzpomínek.
Kde se nachází amygdala?
Vaše amygdala je součástí vašeho temporálního laloku. Amygdala je párová struktura ve spánkových lalocích, která představuje jakési emoční jádro mozku. Je to tedy párová struktura, což znamená, že máte dvě amygdaly, jednu na každé straně vašeho mozku (odborníci ale označují obě za použití jednotného čísla slova). Amygdala se nachází v blízkosti několika struktur, které přenášejí informace z vašich smyslů, zejména čich (proto se vůně mohou silně propojit s emocemi a vzpomínkami). Vaše amygdala se také připojuje k oblastem mozku, které zpracovávají zrak a sluch.
Vertikálně je vaše amygdala téměř na úrovni vašich očí. Pokud se dotknete špičkou prstu spánku své hlavy (těsně nad kloubem, kde se vaše čelistní kost připojuje k lebce) a míříte přímo ke spánku na opačné straně hlavy, míříte na svou amygdalu nebo velmi blízko ní. Je téměř v polovině cesty mezi středem vašeho mozku a lebkou (více do středu).
Jak vypadá amygdala?
Amygdala získala svůj název podle svého tvaru. Amygdala pochází z řeckého slova pro „mandle“. Většina mozkové tkáně je růžovo-béžová, když skrz ni cirkuluje krev (bez cirkulace krve vypadá šedě). Amygdala má o něco tmavší barvu než okolní mozková tkáň.
Amygdala je malá, i když její velikost se může mírně lišit v závislosti na celkové velikosti vašeho mozku a dalších faktorech. Průměrná amygdala je velká asi jako vyloupaný arašíd. Obvykle má délku přibližně 10–15 mm (1–1,5 cm). Váží kolem 1–2 gramů.
Velikost amygdaly může mít vliv na její funkci. Některé studie naznačují, že větší nebo menší amygdala může být spojena s určitými emocionálními nebo behaviorálními charakteristikami.
- Zvětšená amygdala: Může být spojována s vyšší reaktivitou na stres nebo strach, což se často pozoruje u lidí s posttraumatickou stresovou poruchou.
- Zmenšená amygdala: Může být spojována s poruchami empatie nebo problémem s rozpoznáváním emocí, například u některých autistických poruch.
Z čeho je amygdala?
Vaše mozková tkáň, včetně amygdaly, se skládá hlavně z:
- Neurony: Tyto buňky vysílají a předávají elektrické a chemické signály v celém mozku a nervovém systému.
- Gliové buňky: Patří sem několik typů buněk, které jsou jako „opatrovníci“ neuronů. Provádějí údržbu a další důležité podpůrné úkoly na neuronech a kolem nich.
Neurony se shlukují do vláken. Tato vlákna se shlukují a vytvářejí jádra. Vaše amygdala se skládá celkem z 13 jader. Amygdala je tedy tvořena skupinou jader s bohatými vnitřními spoji a zároveň je propojená s okolní mozkovou tkání hojnými vstupními a výstupními drahami.
Problémy, nemoci a poruchy, které ovlivňují amygdalu
Většina problémů, které mohou ovlivnit nebo zahrnovat amygdalu, je psychiatrická (související s duševním zdravím) nebo neurologická (související s mozkem). Mnoho stavů ovlivňujících amygdalu pak spadá do obou těchto kategorií, protože poruchy funkce mozku běžně ovlivňují vaše duševní zdraví.
Problémy s duševním zdravím mohou být (ale nejsou omezeny jen na ně) následující:
- Úzkostné poruchy
- Intermitentní explozivní porucha
- Klüver-Bucyho syndrom
- Poruchy nálady
- Panická porucha
- Posttraumatická stresová porucha
- Různé fobie
- Poruchy osobnosti
Problémy související s mozkem, které mohou zasáhnout amygdalu, zahrnují (ale nejsou omezeny na ně) následující:
Sponzorováno
- Alzheimerova choroba
- Porucha autistického spektra
- Rakovina mozku
- Epilepsie (zejména epilepsie temporálního laloku)
- Mrtvice
Příznaky problémů, které ovlivňují amygdalu
Příznaky stavů ovlivňujících vaši amygdalu se značně liší v závislosti na daném problému. Příznaky mohou být třeba různé emocionální změny nebo automatické změny tělesného procesu kvůli těmto emocím. Změny jsou třeba:
- Aktivace sympatického nervového systému (běžně známá jako reakce „bojuj nebo uteč“)
- Rychlejší tep a srdeční frekvence
- Pocení
- Zrychlené dýchání (či tachypnoe)
A další příznaky jsou také možné. Pokud víte, že máte stav, který ovlivňuje vaši amygdalu, můžete si promluvit s lékařem o tom, co vás znepokojuje nebo co konkrétně zažíváte. Může vám pomoci identifikovat příznaky, které byste měli sledovat, a vést vás, co s nimi můžete dělat.
Pokud nevíte, že máte onemocnění, které ovlivňuje vaši amygdalu, ale myslíte si, že byste nějakou mohli mít, měli byste také navštívit doktora. Může udělat vyšetření a testy a diagnostikovat jakékoli problémy, které najde. Může vás také vést možnými způsoby léčby a způsoby, jak můžete zvládnout své příznaky.
Vyšetření amygdaly
Hned několik zobrazovacích a diagnostických testů může zkontrolovat problémy ovlivňující amygdalu. Jsou to nejčastěji tato vyšetření:
- Magnetická rezonance (MRI)
- vyšetření pomocí pozitronové emisní tomografie (PET)
- Elektroencefalogram (EEG)
- Magnetoencefalografie (MEG)
A i další vyšetření jsou také možné, v závislosti na příznacích pacienta.
Léčba amygdaly
Neexistují žádné metody léčby, které by konkrétně pomohly amygdale. Místo toho se léčba zaměřuje na specifické příznaky nebo problémy, které s ní souvisí.
Léčba se může velmi lišit a může být třeba následující:
- Terapie v oblasti duševního zdraví (tj. psychoterapie)
- Léky
- Operace mozku
Je to samozřejmě hodně individuální. Léčba, která pomáhá jednomu stavu, nemusí pomoci jiným (nebo by dokonce mohla některé stavy zhoršit). Lékař je vždy nejlepším zdrojem informací o možné nebo doporučené léčbě.
Jak pečovat o svou amygdalu?
Pro péči o mozek, včetně amygdaly, můžete udělat hned několik věcí. Patří mezi ně:
- Udržujte si váhu, která je pro vás zdravá. Toto je klíčový způsob, jak zabránit (nebo alespoň oddálit a omezit závažnost) problémům, jako je mrtvice. Lékař vám může dát návrhy a pokyny, jak to udělat.
- Jezte kvalitní, nezpracované a čerstvé jídlo. Nedostatek vitamínů a minerálů může mít zásadní negativní dopad na váš mozek. Vyvážená strava vám může pomoci vyhnout se těmto problémům.
- Chraňte se před zraněním. Nošení přilby nebo používání bezpečnostních pásů vám může pomoci vyhnout se zraněním hlavy a mozku.
- Řešte své chronické zdravotní problémy. Pokud podstupujete léčbu chronických onemocnění, postupujte podle pokynů svého lékaře. To platí zejména pro záchvaty a epilepsii, ale může se to týkat i stavů, které zvyšují riziko mrtvice, jako je vysoký krevní tlak (hypertenze), diabetes 2. typu nebo vysoký cholesterol (hyperlipidémie).
Co je emoční únos (únos amygdaly)?
Jedna zvláště cenná schopnost, kterou má vaše amygdala, je přeskočit kroky zpracování související s vašimi smysly. Pokud například uslyšíte známý, nebezpečný zvuk, vaše amygdala okamžitě vyšle nouzové signály, abyste zareagovali dříve, než ostatní oblasti mozku zpracují, jaký zvuk to byl. To je důvod, proč náhlé hlasité zvuky mohou způsobit akustický úlekový reflex, při kterém uskočíte nebo ucuknete.
Tento efekt může mít také extrémnější podobu: emocionální únos. Hollywoodské filmy často zobrazují policisty, kteří v nouzi zabavují (kradou) něčí auto. Únos amygdaly je, když vaše amygdala převezme kontrolu nad vaším tělem, aby vás ochránila před nebezpečím.
Tento efekt je užitečný v nebezpečných situacích, aktivuje vaši reakci boj nebo útěk, takže se můžete chránit. Může však také přispívat k duševním poruchám, jako je posttraumatická stresová porucha, zvláště když mylně interpretuje věci kolem vás jako známky nebezpečí.
Jak poznáte, že máte problém s amygdalou?
Problém s amygdalou narušuje vaši schopnost cítit strach nebo se z něj poučit. I když to může znít jako dobrá věc, strach může být cenný. Takto se naučíte rozpoznat nebezpečí a chránit se.
Pokud máte podezření, že máte poškození nebo problém ovlivňující vaši amygdalu, měli byste si promluvit s lékařem. Může pomoci určit, zda došlo k problému, udělat testy, aby zjistil poškození vaší amygdaly, nebo vás odkázat na specialistu, který vám může pomoci dále.
Jak zklidnit svou amygdalu?
Stejně jako mnoho funkcí ve vašem mozku, vaše amygdala není něco, co můžete přímo ovládat. Potřebujete ji z mnoha důvodů, nejen ze strachu. Ale může to narušit váš život, pokud způsobuje nadměrný strach nebo úzkost nebo je způsobuje příliš často.
Některé věci, které můžete udělat, abyste pomohli čelit účinkům úzkosti, strachu nebo paniky, jsou tyto:
- Nezanedbávejte své duševní zdraví. Promluvte si s lékařem, pokud zaznamenáte opakující se problémy se strachem, úzkostí nebo panikou. Jeho úkolem je pomáhat vám, ne vás soudit. Lékař může poskytnout zdroje a rady, které vám mohou pomoci vypořádat se s krátkodobými a dlouhodobými emočními a duševními problémy.
- Naučte se, jak se vypořádat se záchvaty paniky. Pokud máte záchvat paniky, můžete udělat několik věcí, abyste znovu získali kontrolu nad svým mozkem. Dechová cvičení, uzemňovací techniky a další mohou být užitečné.
- Najděte si voje způsoby, jak zvládat stres a úzkost. Lidé používají terapii duševního zdraví, koníčky, meditaci, fyzickou aktivitu a další metody, které jim pomáhají vypořádat se s úzkostí a strachem. Najděte, co vám vyhovuje, a poté to použijte podle potřeby. Pokud máte potíže najít něco, co funguje, váš lékař může dát rady.
Shrnu to
Vaše amygdala je jednou z prvních částí vašeho mozku, která reaguje na nebezpečí, což z ní činí klíčovou součást přežití a ochrany před zraněním. Hraje také roli v pozitivních emocích, učení, paměti a dalších. Pochopení toho, jak vaše amygdala funguje, vám může napovědět, zda máte problém s mozkem nebo duševním zdravím. Tímto způsobem můžete žít bez obav, že strach převezme váš život a zabrání vám dělat věci, které vás třeba hodně baví.
Sponzorováno
Poruchy funkce amygdaly mohou souviset s řadou psychických a neurologických onemocnění, včetně úzkostných poruch, posttraumatické stresové poruchy, deprese, autistických poruch a některých poruch osobnosti.
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku: CLIPAREA / depositphotos.com
- Neuroanatomy, Amygdala Autoři: Qais AbuHasan; Vamsi Reddy; Waquar Siddiqui.
- Zdroj obrázku: VectorMine / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidský mozek
Přečtěte si také naše další články