Obsah článku
- Žlučník je malý orgán ve tvaru hrušky, který se nachází pod játry. U dospělého člověka má žlučník obvykle délku kolem 7-10 cm a může pojímat přibližně 30-50 ml žluči.
- Hlavní funkcí žlučníku je skladovat žluč produkovanou játry a uvolňovat ji do tenkého střeva, zejména po jídle, aby pomohla trávení tuků. Žluč obsahuje látky, které pomáhají emulgovat tuky a usnadňují jejich trávení.
- Žluč obsahuje bilirubin, který je odpovědný za žlutou barvu stolice. Pokud je vylučování žluči omezeno, může to vést ke změnám v barvě stolice.
- Pokud žlučník způsobuje opakované problémy, jako jsou žlučové kameny nebo záněty, lékaři mohou doporučit jeho odstranění chirurgickým zákrokem nazývaným cholecystektomie. I bez žlučníku může tělo stále normálně fungovat, protože žluč je stále produkována játry a je přímo vylučována do střeva.
V tomto článku najdete několik zajímavostí a faktů, které byste o žlučníku měli vědět.
1. Naplněný žlučník má velikost i tvar malé hrušky
Těsně předtím, než si dáte první sousto pizzy, je váš žlučník plný žluči – to je alkalická tekutina, která se vytváří v játrech, uvolňuje se do tenkého střeva, aby pomohla rozložit tuk a bilirubin. Žlučník pojme ekvivalent panákové sklenice žlutozelené kapaliny, což způsobí, že nabobtná až do velikosti malé hrušky.
Žlučník uchovává žluč vylučovanou z jater a je schopen uchovávat 30 až 50 ml tekutiny.
Když jíte určitá jídla – zejména tučná – žlučník uvolňuje žluč a vyfoukne se (jako balónek). Ačkoli většina žlučníků je zhruba 3 cm široká a 8 cm dlouhá, existují v tomto směru i výrazné výjimky. V roce 2017 měřil žlučník odebraný ženě v Indii téměř 30 cm, což z něj dělá nejdelší žlučník na světě.
2. Můžete v klidu žít i bez žlučníku
K tomu, abyste žili plnohodnotný a zdravý život, nepotřebujete žlučník. Žlučník prostě nepotřebujete. Pokud se se žlučníkem objeví nějaké problémy, doporučuje se často jeho odstranění. Kromě prevence tvorby žlučových kamenů může lékař doporučit, aby byl pacientovi odstraněn žlučník z důvodu jiných onemocnění, jako je cholecystitida (zánět žlučníku) a rakovina.
Jeho odstranění ve většině případů nemá vliv na trávení, ale mohou nastat určité komplikace. „Lidé určitě mohou žít bez žlučníku, ale musí si dávat pozor na příjem tuků,“ říká lékař. Lidé, kteří nemají žlučník, stále produkují žluč, ale ta proudí přímo z jater do tenkého střeva. Jediný rozdíl je v tom, že nebudete mít najednou tolik žluči, kterou byste mohli snadno uvolnit, což může způsobit drobné problémy, jako je průjem, pokud jíte hodně mastná jídla.
3. Pro naše předky lovce byl žlučník důležitější
Žlučník byl pravděpodobně pro lidi důležitější ve dnech, kdy jedli méně jídel během dne, a byly to spíše větší jídla. To byla obecně situace, ve které byli naši předkové lovci a sběrači. Obecným pravidlem byl svátek jídla nebo hlad. Kočovné skupiny jedly velké kusy masa asi jednou týdně a žlučník pomohl rychle strávit nápor bílkovin a tuků.
I když se naše strava a stravovací návyky od té doby drasticky změnily, evoluce na to v tomto smyslu nereagovala – stále máme stejný trávicí systém. Pravděpodobně z tohoto důvodu většina masožravých zvířat má žlučník. Psi ano, kočky ano – dokáží soustředit žluč stejně jako my. Žlučník vám také pomáhá vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích, jako jsou A, D, E a K, takže ano, stále slouží užitečné funkci.
4. Astronautům se žlučník doporučuje odstranit
Zpráva z magazínu Canadian Journal of Surgery z roku 2012 doporučila astronautům, aby zvážili odstranění slepého střeva a žlučníku – i když jsou jejich orgány naprosto zdravé – aby se zabránilo tomu, že apendicitida, žlučové kameny nebo cholecystitida nebudou dělat problémy, když jsou daleko, velmi daleko od nemocnic na Zemi. Zdá se, že snadnost a bezpečnost chirurgické profylaxe v současné době převažuje nad logistikou léčby akutní apendicitidy nebo cholecystitidy během kosmického letu s prodlouženým trváním.
5. Alexander Veliký zemřel pravděpodobně kvůli žlučníku
Alexander Veliký mohl být skvělý při dobývání celých říší, ale jeho orgány ho zradily. Král Makedonie zemřel ve věku 34 let a někteří historici se domnívají, že příčinou byla peritonitida (zánět pobřišnice, tkáně lemující břicho), která byla sama o sobě výsledkem akutní cholecystitidy. Historici odhadují, že smrtelné onemocnění žlučových cest bylo poháněno nadměrnou konzumací alkoholu a přejídáním se na banketech, který Alexander rád pořádal pro své vedoucí důstojníky v Babylonu.
Sponzorováno
6. Lékař, který provedl první úspěšnou operaci odstraňování žlučníku, nevěděl přesně, co dělá
Žloutenka související s onemocněním trpí lidi po tisíce let, o čemž svědčí žlučové kameny nalezené v egyptských mumiích. Po tisíce let toto utrpení lidé snášeli, protože nevěděli, co se děje nebo jak to napravit. Ve skutečnosti to bylo až v roce 1867, kdy byla provedena první operace k odstranění žlučových kamenů. Operaci provedl Dr. John S. Bobbs z Indianapolisu, který netušil, co trápí jeho pacientku, 31letou Mary Wigginsovou, dokud nerozřízl vak, o kterém si později uvědomil, že je to její žlučník. Wigginsová překvapivě přežila a dožila se věku 77 let. Patnáct let po této operaci byla v Německu provedena první cholecystektomie (odstranění žlučníku).
7. Světový rekord v počtu odstraněných žlučových kamenů z jednoho těla? Více než 23 000
Asi nejde o rekord, který by kdokoliv z nás rád někdy držel nebo se ho snažil překonat. To prostě nechcete. V roce 1987 se v nemocnici Worthing ve West Sussexu v Anglii objevila 85letá žena, která si stěžovala na silné bolesti břicha, a lékaři zjistili překvapivě vysoký počet žlučových kamenů – přesněji 23 530. V květnu 2018 byl podobný (i když méně závažný) případ žlučových kamenů hlášen v Indii, kde 43letý muž podstoupil operaci, při které mu byly odstraněny tisíce kamenů. „Obvykle vídáme dva až 20 kamenů, ale tady jich bylo tolik a když jsme je spočítali, bylo to neuvěřitelných 4100,“ řekl později chirurg.
8. Některé východní kultury věří, že je vztah mezi žlučníkem a bolestí hlavy
Někteří praktici východní medicíny – zejména tradiční čínské medicíny (TCM) – tvrdí, že problémy se žlučníkem mohou způsobovat určité bolesti hlavy. Praktici TCM říkají, že naše vnitřní orgány jsou spojeny kanály zvanými meridiány, které směrují tok několika základních látek – jako je krev, jiné tělesné tekutiny a qi (životní životní energie) – do celého těla. Meridián žlučníku například vede po boku hlavy poblíž našch spánků. S pomocí akupunktury se do kůže podél meridiánu žlučníku vkládají drobné jehličky ve snaze zmírnit napětí a uvolnit zablokovanou čchi. Západní vědci mají tendenci nesouhlasit.
9. V Číně jsou odvážní lidé nazývání lidmi „s velkým žlučníkem“
Když už mluvíme o Číně, primární jazyk země, čínština (mandarínská čínština), naznačuje vazbu mezi funkcí orgánů a osobností. Například slovo přiřazené odvážným lidem se překládá jako „velký žlučník“ a o statečných lidech se říká, že mají „sílu žlučníku“. Slovo pro zbabělce se naopak překládá jako „má žlučník malý jako myš“. Zajímavé je, že myši ve skutečnosti mají žlučníky, ale krysy ne.
10. Staří Etruskové žlučníky používali k věštbě
Dobře, nešlo o lidské žlučníky.
Etruskové jsou málo poznané starověké etnikum, které sídlilo v Etrurii, na území dnešního Toskánska v Itálii. Jako svébytná kultura existovali zhruba od 8. století př. n. l. a mocenského vrcholu dosahovali v období do 4. století př. n. l.
Starověcí Etruskové, skupina lidí, kteří kdysi žili v dnešním Toskánsku a jejichž civilizace se stala součástí římské říše, praktikovali druh věštění zvaného haruspicy. Věštcům se říkalo haruspices a hledali stopy od bohů ve zbarvení a tvaru obětovaných ovčích jater a žlučníku. Toto se často dělo před tím, než Římané šli do bitvy, ale tato praxe nebyla nikdy přijata jako součást státního náboženství.
11. Žlučové kameny jsou častější u žen
Žlučové kameny jsou velmi časté, zejména pak u žen. Asi u každé čtvrté ženy a u jednoho z osmi mužů se v určitém stadiu života vyvinou žlučové kameny.
12. Téměř 12 procent populace má žlučové kameny, ale jen někomu způsobují nějaké problémy
Kromě lidí s obezitou a těch, kteří jedí špatnou stravu nebo stravu s vysokým obsahem tuku nebo mají vysokou hladinu cholesterolu, mají těhotné ženy také větší pravděpodobnost, že budou mít žlučové kameny, což znamená, že během těhotenství bude pravděpodobně třeba věnovat zvýšenou pozornost tučným jídlům. Pacienti s určitými poruchami krve, jako je srpkovitá anémie, mohou mít vyšší riziko vzniku kamenů způsobených bilirubinem.
Starší dospělí a lidé určitých etnik, jako jsou domorodí Američané, mají také vyšší riziko žlučových kamenů a jejich rodinná anamnéza může zdvojnásobit riziko jejich vzniku. Některé léky, jako jsou orální antikoncepce, mohou zvýšit riziko žlučových kamenů, ale zvýšené riziko je malé a nemělo by nikomu bránit v užívání potřebných léků. Ve skutečnosti má až 12 procent populace žlučové kameny, ale jen někomu z nich způsobuje problémy.
A co vy? Máte nějaké zkušenosti se žlučníkem? Třeba s nějakými problémy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Co si dále o žlučníku přečíst?
- Cholecystektomie (odstranění žlučníku) – kdy se provádí a co byste o ní měli vědět?
- Přírodní a přirozené řešení žlučníkových kamenů – alternativní léčba
- Jak přírodně a přirozeně řešit bolesti a problémy žlučníku?
VIDEO: Cvik na bolest hlavy, žlučník a kyčle
Sponzorováno
Zdroje článku a studie na toto téma
- O žlučových kamenech - studie (anglicky) Autor: Gabriel E Njeze
- Zdroj obrázku: yodiyim / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Žlučník
Přečtěte si také naše další články