Sponzorováno

Valeriánské kapky a zdraví – poradí si nejen s nespavostí 4.7/5 (44)

Valeriánské kapky slouží v první řadě na eliminaci problémů s nespavostí.

Valeriánské kapky slouží v první řadě na eliminaci problémů s nespavostí.

Valeriánské kapky, extrakt získaný z kozlíku lékařského (Valeriana officinalis), se používá k řešení problémů s nespavostí, nervozitou, úzkostí i duševním napětím. V porovnání s běžnými léky nemá tinktura vedlejší účinky (kromě snížení schopnosti koncentrace a pozornosti) a není návyková. Co byste o ní měli ještě vědět?

Kozlík nám pomáhá už dlouho

Kozlík lékařský pochází z oblastí Evropy, aktuálně se pěstuje i v Asii a Americe. Jako sedativum se využívala tisíce let. V 12. století nechyběla v léčebné medicíně Sv. Hildegardy z Bingen. V období světových válek se kozlík lékařský používal na tlumení psychických stavů zraněných vojáků. Sloužila i jako prostředek proti nadýmání, kožním vyrážkám i otokem kloubů.

Valeriánské kapky – Tinktura z kozlíku pro lepší spánek

Valeriánské kapky slouží v první řadě na eliminaci problémů s nespavostí. Jsou běžně dostupné i u nás. V Německu je kozlík lékařský uznán za efektivní sedativum s mírným účinkem a v USA je podle GRAS (Generally Recognized as Safe) považován za bezpečnou bylinu.

Složení kapek a vědecké výzkumy

Tinktura se vyrábí z kořene kozlíku lékařského a alkoholu. Velmi důležitou roli hrají látky s názvem valepotriáty, které stimulují produkci kyseliny gama-aminomáselné (známé pod zkratkou GABA) v mozku. Podle odborníků je GABA zodpovědná za kvalitní hluboký spánek. Kořen rostliny dále obsahuje cholin, flavonoidy, alkaloidy, esenciální oleje a steroly, které se vyznačují sedativním a analgetickým působením.

Sponzorováno

Valeriánské kapky a nervové vyčerpání, migrény i křeče

Kromě poruch spánku se valeriánské kapky používají při pocitech nervového vyčerpání, neurózách, úzkosti, panice a migrénách. V tradiční medicíně slouží jako prostředek tlumení bolesti, uvolnění křečí při menstruaci nebo nadýmání, pomáhají i při syndromu neklidných nohou i při menších fobiích.
Kozlíkové nebo valeriánské kapky se užívají při srdečních a žaludečních neurózách, úzkosti, rozrušení nebo nespavosti. Kozlík se většinou užívá ve formě tinktury z kořene, bývá také součástí uklidňujících čajových směsí.

Pro dospělé i děti …

Kapky se užívají půlhodinu až hodinu před plánovanou dobou odpočinku (pro lepší výsledky i jednou až dvakrát během dne). Dávkování se většinou přizpůsobuje tělesné hmotnosti, to znamená, že dětem se podává zhruba polovina z doporučené dávky určené pro dospělé. Ideální je, pokud se kapky rozmíchají ve vodě nebo ovocné šťávě.

Tinktura z kozlíku není pro všechny

Jelikož kapky obsahují alkohol, nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy, ani lidi, kteří trpí nemocemi jater, epilepsií a podobně. Pokud dlouhodobě užíváte nějaké léky (například antidepresiva, barbituráty, antihistaminika), konzultujte užívání kapek s lékařem.

Kdy se vyskytují vedlejší účinky?

Platí pravidlo, že po maximálně 4 týdnech užívání je třeba udělat si dostatečnou přestávku. Přestože jsou valeriánské kapky přírodním produktem, je třeba dodržovat stanovené dávkování a zbytečně neprodlužovat dobu užívání jinak paradoxně může dojít k rozrušení, nervozitě a bolestem hlavy.

Vyzkoušet můžete i čaj

Sponzorováno

Pokud dáváte přednost čistě přírodním a čerstvým produktům, můžete vyzkoušet i čaj z kořene kozlíku lékařského. Nejlepší terapeutické účinky má však tinktura, protože tepelné zpracování bylinky ztrácí některé účinné látky.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva