Sponzorováno

Lék Ozempic – účinky & problémy – lék pro diabetiky i jako zázrak na hubnutí? 4.75/5 (20)

  • Ozempic (semaglutid) je lék, který je schválen pro léčbu diabetu typu 2. Patří do skupiny léků nazývaných agonisté receptoru glukagonu podobného peptidu-1 (GLP-1). Ozempic zlepšuje kontrolu hladiny cukru v krvi tím, že podporuje produkci inzulinu a snižuje hladinu glukagonu, což pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.
  • V některých klinických studiích bylo zjištěno, že pacienti užívající Ozempic mohou zaznamenat úbytek hmotnosti jako vedlejší efekt. Tento úbytek hmotnosti byl považován za nežádoucí účinek u pacientů s diabetem typu 2, kteří měli nadváhu nebo obezitu.
  • Nicméně je důležité zdůraznit, že Ozempic nebyl schválen specificky jako lék na hubnutí, a jeho užívání by mělo být pod dohledem lékaře a v souladu s jeho původním účelem – léčbou diabetu. Před zahájením jakéhokoli programu hubnutí nebo užíváním léků pro hubnutí byste to měli konzultovat s lékařem. Měli byste věnovat pozornost i vedlejším efektům, interakcím s jinými léky a celkové bezpečnosti užívání Ozempicu.

Je důležité zdůraznit, že používání Ozempicu nebo jiných léků na hubnutí by mělo být vždy prováděno pod dohledem lékaře.

Je důležité zdůraznit, že používání Ozempicu nebo jiných léků na hubnutí by mělo být vždy prováděno pod dohledem lékaře.

S blížícím se příchodem nového roku už mnozí pracují na novoročních předsevzetích, z nichž velká část se týká hlavně shazování (nejen vánočních) nadbytečných kilogramů. Že nabrat nechtěné kilogramy je daleko jednodušší než se jich potom zbavit, asi není třeba zmiňovat. Prodejci super zázračných léků a nejrůznějších preparátů na hubnutí se nás však snaží přesvědčit o opaku, a tak reklamy na vysněnou figuru zcela bez námahy útočí ze všech stran na naši pozornost. A zdá se, že v této oblasti snad možná došlo k průlomu – alespoň to si myslí ti, co už vyzkoušeli OZEMPIC. O co jde? A proč se tomuto léku v poslední době dostává tolik pozornosti?

OZEMPIC – seznamte se

Zní to jako splněný sen pro každého, kdo celoživotně bojuje s nadbytečnými kily – jednou týdně si píchnete injekci a kila jdou dolů. Elon Musk, Sharon Osborne a další známé osobnosti už se touto cestou úspěšně zbavili několika kilogramů a zmenšili svou současnou konfekční velikost o několik čísel. A jak přesně?

Ozempic je injekční lék podávaný na předpis, který má primárně pomoci dospělým s diabetem 2. typu kontrolovat jejich hladinu cukru v krvi. Tento lék, který obsahuje účinnou látku semaglutid, patřící do skupiny léků známých jako inkretinové mimetika. Inkretiny jsou látky, které tělo produkuje přirozeně a pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi. Ozempic je tedy původně schválen právě pro léčbu diabetu 2. typu, ale současně se zjistilo, že má mimo jiné pozitivní vliv na hubnutí. Poté, co technologický magnát na sociální síti X potvrdil, že nadbytečných kil se zbavil kvůli Ozempicu a poukázal na možnou revoluci v hubnutí, spustilo se doslova šílenství mezi těmi, kteří touží zhubnout nějaká ta kila.

Jak to celé funguje?

Ozempic působí na několika úrovních, a to:

Snížení chuti k jídlu

Účinná látka semaglutid, obsažená v léku Ozempic, ovlivňuje část mozku (konkrétně v hypotalamu), která reguluje chuť k jídlu, což vede k tomu, že nemáme hlad a ani chuť na jídlo.

Zpomalení vyprázdnění žaludku

Semaglutid také zpomaluje vyprázdnění žaludku, což vede k delšímu pocitu sytosti po jídle a tím pádem samozřejmě dochází ke snížení příjmu potravy.

Zvýšení spalování kalorií

Ozempic může také zvyšovat energetický výdej těla, což znamená, že spalujeme více kalorií.

Sponzorováno

A jak to celé funguje v praxi? Jak už jsem uvedl výše, přímo v oblasti mozku, která má na starost centrum pro řízení příjmu potravy se semaglutid naváže na receptory a dá mozku signál, že už je sytý. Právě tento mechanismus bývá u obézních a diabetických pacientů porušený. I když se následně bude pacient snažit, nechuť k jídlu překoná jen velmi těžko. Pokud se to přesto někomu výjimečně podaří, dostaví se pocit nevolnosti, případně potřeba zvracení. Semaglutid je v tuto chvíli možné podávat injekčně nebo ve formě tablet. Problém však nastane ve chvíli, kdy pacient přestane lék užívat – pak se může velmi rychle dostavit tzv. jojo efekt. Lék je proto potřeba užívat dlouhodobě.

Ozempic nebo Wegovy? Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (neboli FDA) ve skutečnosti schválil semaglutid na hubnutí v roce 2021 pod značkou Wegovy. Wegovy poskytuje vyšší dávku semaglutidu než Ozempic (2,4 miligramů semaglutidu ve Wegovy ve srovnání s 0,5 – 2 miligramy semaglutidu v Ozempicu).

Je použití Ozempicu bezpečné?

Ačkoliv je Ozempic propagován jako poměrně bezpečný lék pro diabetiky, i tak není vhodný pro každého.

Vyhnout by se mu měli především lidé s pankreatitidou, či Diabetes 1. typu, děti věku do 18 let, těhotné nebo kojící ženy a také lidé s problémy se slinivkou či ledvinami. Vedlejší účinky pak mohou zahrnovat nevolnost, dehydrataci, malátnost, velmi silné zvracení, žlučové kameny, zánět slinivky, velmi silný průjem nebo naopak velmi těžkou zácpu a mnoho dalších.

Ve skutečnosti existuje jen velmi málo studií, které by mohly potvrdit, jak bezpečné nebo naopak jak nebezpečné je užívání léků jako Ozempic pro ty, kteří netrpí cukrovkou 2.typu. V žádném případě není vhodné užívat tento lék bez předchozí porady se svým lékařem, a proto není žádoucí, aby léky jako Ozempic byly prodávány volně bez předpisu. Dle odborníků by všichni ti, kteří užívají Ozempic či Wegovy měli být pod lékařským dohledem.

Zajímavost pod čarou

Ozempic mohl být pacientům v Česku podáván až od roku 2019. Ale první látkou s podobnými účinky jako semaglutid byl exenatid, který je odvozen od molekuly nacházející se ve slinách mexického ještěra korovce. Ten nepotřebuje žádnou potravu až několik měsíců a dokáže takto přežít v poušti. Semaglutid se u nás v tuto chvíli používá pouze u pacientů, kteří trpí cukrovkou. Existují však i alternativy pro ty, co touží po štíhlé figuře a diabetes nemají – například účinná nebo možná ještě dokonce účinnější látka liraglutitid. Ale ani ten samozřejmě není bez nežádoucích účinků.

Pozor na padělky

Masivní poptávka po svatém grálu na hubnutí, která způsobuje jeho nedostatek na trhu a ohrožuje tak skutečně nemocné pacienty také vede k tomu, že se začínají objevovat padělky. Riziko je pak především u léků zakoupených přes internet. Aplikace takového léku může mít vážné zdravotní důsledky vedoucí až k ohrožení života. Falešný lék byl zjištěn letos v Rakousku. Místo semaglutidu však obsahuje pouze inzulin a ten, kdo si takový lék aplikuje může dostat záchvat a dostat se až do stavu hypoglykémie. V Rakousku tak po aplikaci padělku skončilo v nemocnici hned několik lidí.

Ozempic vedlejší účinky

Ozempic může způsobit určité nežádoucí účinky, z nichž některé jsou častější než jiné. Tyto nežádoucí účinky mohou být dočasné a trvají několik dní nebo týdnů. Pokud však nežádoucí účinky trvají déle, obtěžují vás nebo jsou závažné, určitě si promluvte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Toto jsou jen některé z častějších nežádoucích účinků hlášených lidmi, kteří užívali přípravek Ozempic v klinických studiích:

  • nevolnost
  • zvracení
  • průjem
  • bolest břicha
  • zácpa

Sečteno a podtrženo

Sponzorováno

Je zřejmé, že nadváha a obezita jsou velkým problémem současné společnosti. Ačkoliv jde věda kupředu mílovými kroky, stále platí, že základním kamenem pro účinné, udržitelné, a hlavně zdravé snížení hmotnosti by měla být pravidelná a vyvážená strava a pravidelný pohyb. Snaha získat vysněnou figuru, pokud možno bez námahy se nám totiž může ošklivě vymstít.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva