Sponzorováno

Kortikoidy (kortikosteroidy) a jejich nežádoucí účinky – co si pod tímto názvem vlastně představit? 4.92/5 (24)

  • Kortikoidy (nebo také kortikosteroidy) jsou skupina hormonů, které přirozeně produkují nadledviny (žlázy umístěné nad ledvinami) v našem těle. Mají klíčovou roli v regulaci různých tělesných funkcí, jako je metabolismus, imunitní odpověď, zánětlivé procesy a rovnováha vody a solí.
  • Syntetické kortikosteroidy (např. prednison, hydrokortizon) se používají v medicíně k léčbě různých stavů, jako jsou různá zánětlivá onemocnění (artritida, astma), autoimunitní nemoci (např. lupus), alergické reakce či kožní onemocnění.
  • Kortikosteroidy jsou velmi účinné, ale dlouhodobé užívání může mít vedlejší účinky, jako je zvýšení hmotnosti, oslabení imunitního systému nebo řídnutí kostí.
  • Proto se podávají opatrně a často pod dohledem lékaře.

kortikoidyKortikoidy se používají ve všech aplikačních formách – tablety, injekce, krémy, aerosoly. Dávky kortikoidů indikujeme podle charakteru onemocnění od nízkých – 5 až 10 mg přes střední – 20 až 60 mg až po vysoké – přes 60 až 1000 mg na den. Pacienti by měli být informováni, že nesmí svévolně snižovat (či zvyšovat) nebo vynechat dávku. Při stresu musí dávky kortikoidů zvýšit a měli by u sebe nosit záznam, že jsou léčeni kortikoidy, což je důležité v případě úrazu či bezvědomí. Při léčbě kortikoidy využíváme jejich protizánětlivý, imunosupresivní, protialergický, protišokový, hypokalcemický a antineoplastiský účinek.

Kortikoidy – tyto léky bývají pacienty často zatracovány a často i samotní lékaři mívají obavy při jejich použití. Tyto látky sice mají nežádoucí účinky, ale při správném používání se dají aplikovat tak, aby z toho měl člověk prospěch a nepoškodil se. Jaké nežádoucí účinky kortikoidy mají?

Kortikoidy a nežádoucí účinky

Vnitřní účinky

První skupinou jsou vnitřní účinky. Ty by nastaly v případě, pokud by člověk používal kortikoidy na více než 30% tělesného povrchu. Pak by se část mohla vstřebat i do krve. Podobné riziko hrozí i v případě použití na místech s velmi tenkou kůží, jako je obličej či oblast genitálií. Dnes také záleží i na typu kortikoidu. Starší generace léků měli větší nežádoucí účinky, modernější, používané v současnosti, mají daleko bezpečnější profil.

Kožní účinky

Dále existují kožní nežádoucí účinky, ale ty nastávají pouze v tom případě, že pacient užívá tyto léky špatně, tedy aplikuje tlusté vrstvy, několikrát za den, dlouhodobě bez pauzy. Jedná se o atrofii, tedy ztenčování kůže, tvorbu žilek či jizviček, tedy o jakési stárnutí kůže. Kortikoidy jsou látky lidskému tělu v podstatě přirozené. Jsou obdobou hormonů kůry nadledvin, takže pokud dávka není přehnaná, organismus si s nimi dokáže bez problémů poradit a nedochází k jejich hromadění v organismu, nebo ke sčítání účinků po letech. Pokud se tyto léky používají v souladu se zásadami bezpečnosti a podle instrukcí lékaře, nemusí nežádoucí účinky vůbec nastat.

Jak používat kortikoidy?

Jak tedy kortikoidy používat, abychom z nich vytěžili to pozitivní a vyhnuli se nežádoucím účinkem? Je třeba zdůraznit, že kortikoidy nejsou určeny pro péči o suchou kůži, ale jde o protizánětlivé léky. Během jejich užívání je třeba kůži dostatečně promašťovat promasťujícimi prostředky. Kortikoidy se často kombinují s dalšími látkami ve formě mastí a krémů, které mají protizánětlivé účinky, třeba ichthamol. Samozřejmě je třeba dodržovat všechny běžné preventivní opatření.

Pokud se onemocnění nezlepšuje, nasazují se různé režimy léčby. Obvykle se korikoidy aplikují jednou denně večer v tenké vrstvě na postižená místa. Jakmile začne zánět ustupovat, nanáší se lék každý druhý den na noc, pak každý třetí den na noc a frekvence používání se pomalu snižuje. Je to proto, že sklon k zánětu v kůži neustále přetrvává, takže pokud by došlo k náhlému vysazení a zánět by nebyl zcela zahojen, znovu by propukl v plné intenzitě. Buď se postupným snižováním lék úplně vysadí, to v případě, že se zánět zcela zahojil, nebo se onemocnění zlepší, ale zbytky zánětu v kůži přetrvávají. Pak stačí používat kortikoidy dvakrát týdně. V kůži se vytvoří jakási zásobárna a tu stačí jen doplňovat. Také záleží na lokalizaci ekzému. Existují místa, která jsou pro použití kortikoidů kritické – obličej, krk, případně použití u malých dětí a také záleží na samotném průběhu onemocnění. Totiž ani malá frekvence používání kortikoidů dvakrát týdně, pokud by probíhala dlouhodobě, není bezpečná. Pak se jejich použití vysadí a léčby se doplňuje dalšími léky.

Sponzorováno

Kortikoidy pro lokální použití

Lokální léčba nejčastěji usnadňuje život alergikům a astmatikům – nosní spreje, inhalátory. Ti dopraví účinnou látku přesně tam, kde ji je potřeba a podrážděnou tkáň zahojí. Vedlejší účinky se mohou projevit mírným pálením, nic víc obvykle nenastane. Spreje se užívají krátkodobě a vysazují postupně. Masti s kortikoidy se nanáší ve velmi tenké vrstvě. Při delším užívání je třeba doplnit do těla vápník a vitamín D, tím to se ochráníte proti osteoporóze. Hlavním rizikem místně podávaných kortikoidů na alergickou rýmu nebo astma je jejich neužívání. Nemocni přestanou užívat léky, jakmile se jim trochu uleví. Vždy by pacienti měli vše konzultovat s lékařem a kortikoidy nevysazovat dřív, než je jim doporučeno.

Kortikoidy pro systémové použití

Druhým typem je podávání tablet nebo injekcí. Ty působí systémově, na celý organismus. Pomáhají nemocným s roztroušenou sklerózou, revmatikům nebo lidem s Crohnovou chorobou. Jejich zradou je, že jsou to silné léky ovlivňující metabolismus v těle. Zahrnují rizika, jako jsou žaludeční vředy, akné, osteoporóza a také zhoršují cukrovku. Lidé se také bojí neplodnosti a karcinogenních účinků, ale tyto účinky nebyly nikdy prokázány. Tyto léky vám napíše lékař pouze jen na nezbytně nutnou dobu, když nic jiného nezabírá. Dlouhodobé užívání je nežádoucí a vyžaduje pomalé vysazování s vědomím lékaře.

Kortikoidy mají silný účinek, někdy až moc…

Glukokortikosteroidy (nebo i kortikosteroidy, glukokortikoidy nebo jen kortikoidy) mají v medicíně široké použití zejména kvůli jejich silnému účinku. Při delší léčbě se však mohou výrazněji projevit jejich nežádoucí účinky, které mohou být i velmi vážně. Léčbu glukokortikoidy by měl vždy řídit erudovaný odborník.

Imunomodulátory

Pokud i během léčby kortikoidy zánět propukne nanovo, nebo v případě malých dětí, nebo je ekzém na citlivých partiích obličeje, krku či genitálií, používají se léky relativně nové a to jsou lokální imunomodulátory. Také tyto prostředky tlumí nežádoucí zánět v kůži. Tak jako v případě léčby kortikoidy, musí paralelně s touto léčbou docházet k dostatečnému promašťování kůže a zde je nutné vyhýbat se dráždivým látkám a vlivům. Lokálních imunomodulátorů není takové množství jako kortikoidů, ty mohou být slabší, silné, v mastech, v krémech či roztocích. Neznamená to ale, že by nebyla dostatečná možnost, jak tyto imunomodulátory použít. Tyto léky mají velkou výhodu v tom, že jejich dlouhodobé používání je bezpečné, nenastávají zde tedy nežádoucí účinky jako v případě kortikoidů. Není tedy chybou ze začátku na několik dní uklidnit kůži kortikoidy a pak přejít k dlouhodobé, udržovací péče lokálními imunomodulátory. Ty se na začátku používají intenzivněji, tedy dvakrát za den, nebo jednou denně večer, poté co se nemoc stabilizuje, přechází se na udržovací frekvenci dva až třikrát týdně.

Otázka čtenáře: Pokud jsou kortikoidy přírodní hormony tvořené kůrou nadledvin, proč jsou škodlivé vlastnímu tělu, připadne jen kůži, protože vím, že na sliznici, např. nosu pomáhají?

V potřebných dávkách, kterou určí lékař podle diagnózy, organismu pomáhají ve vice ohledech (astma, alergie, zánětlivé procesy, …), když si neumí pomoct sám, ale jako všechny chemické látky, které se do organismu dodávají, mají i své vedlejší účinky. Hlavně mohou tlumit vlastní tvorbu hormonů a při vysazování to může dělat problémy.
Proto jsou to látky, které se nemají užívat dlouhodobě. Samozřejmě, jsou i případy, kdy je nezbytně užívat právě kortikoidy, ale to s sebou nese všechna rizika a je to vždy pod dohledem lékaře.

Kortikoidy nemusí být nebezpečné

Paradoxně jak vysoká míra informovanosti, tak i nedostatek informací mohou často u pacientů vést k obavám z vedlejších účinků léků, které obsahují kortikoidy, a ze závislosti na nich. Po konzultaci s lékařem je však tyto obavy zpravidla opouští.

Sponzorováno

Pokud pacienti užívají lokálně působící léky s kortikosteroidy dle pokynů svého lékaře, nemusí se jejich vedlejších účinků obávat.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva