Obsah článku
Dříve než sáhnete po antibiotikách, zamyslete se nad tím, zda je opravdu potřebujete.
Antibiotika byla vynalezena teprve před 70 lety, ale zdá se, že již brzy některá z nich přestanou fungovat. Vinou jejich nadměrného používání si na ně bakterie „zvykly“ a staly se vůči nim odolnými. Nejnovější údaje potvrzují, že v Evropské unii stoupá počet pacientů, kterým antibiotika vůbec nezabírají. Rozvážné používání tohoto typu léků může nepříznivý trend zvrátit a zachovat účinnost antibiotik i pro příští generace.
Antibiotika = obrovský přínos, ale…
Antibiotika patří bezesporu k největším vynálezům lidstva v oblasti medicíny. I díky nim se povedlo v minulém století dostat pod kontrolu mnoho infekčních onemocnění, na která lidé dříve umírali už v dětství nebo v mladém věku. Pokud se však užívají nesprávně, ztrácejí postupně svůj léčebný potenciál. K nejčastějším chybám patří nevhodné nebo zbytečné užití antibiotik, nesprávné dávkování, nepřiměřená délka léčby a podobně. Antibiotika zabíjejí jen bakterie, na viry neúčinkují a jejich nasazení v případě virové nákazy je nejenom zbytečné, ale i vysloveně škodlivé, protože organismus se vůči nim stává odolným.
Přibližně osmdesát procent spotřeby antibiotik u nás připadá na ambulantní péči, zbytek na nemocnice. Téměř třicet procent antibiotické léčby předepisují pediatři, přičemž platí, že pokud děti tyto léky užívají nesprávně a nevhodně, mohou si už v mladém věku vůči nim vypěstovat odolnost, a až je budou opravdu potřebovat, nezaberou jim.
Co dělat při užívání antibiotik
Pokud se vy a váš lékař domníváte, že byste měli užívat antibiotika, doporučujeme určit myslet na následující kroky:
1. Užívejte probiotika
Antibiotika mohou zabíjet dobré bakterie ve vašem střevě, proto se také doporučuje užívat probiotika, které bakterie ve střevě naopak podpoří. Obecně se doporučuje jíst hodně kvalitního jogurtu (až čtyři kelímky denně neslazeného, neochuceného jogurtu), abyste obnovili rovnováhu ve střevní mikroflóře.
2. Vždy antibiotika doberte
I když se budete cítit lépe, pokračujte v léčbě antibiotiky až do samého konce. Délka užívání je stanovena lékařem, aby byla zajištěna úplná porážka infekce. Pokud braní nedokončíte, riskujete opětovné množení bakterií – tentokrát mohou být více imunní vůči antibiotiku, kterému bylo vystaveno.
3. Musíte všemu dobře rozumět
Ujistěte se, že rozumíte požadavkům na dávkování a skladování a vše dodržujete. Některá antibiotika by měla být užívána před jídlem, jiná po. Musíte prostě vědět, jak je správně brát. Rozhodně to není jedno. Některé je třeba skladovat při pokojové teplotě, jiné je třeba uchovávat v chladničce. Opět, musíte to vědět. Pokud pijete alkohol, některá antibiotika jsou neúčinná nebo dokonce nebezpečná. Postupujte pečlivě podle pokynů lékaře a lékárníka, abyste zajistili rychlé obnovení vašeho zdraví.
Kdy jsou antibiotika opravdu dobrá a potřebná
Antibiotika jsou potřebná pouze k léčbě určitých infekcí způsobených bakteriemi. Při léčbě závažných život ohrožujících stavů, jako je zápal plic a sepse, extrémní reakce těla na infekci, se spoléháme na antibiotika. Účinná antibiotika jsou potřebná také u lidí s vysokým rizikem vzniku infekcí. Pacienti s vysokým rizikem infekcí jsou třeba pacienti podstupující chirurgický zákrok, pacienti v konečném stadiu onemocnění ledvin nebo pacienti s rakovinou (při chemoterapii).
Sponzorováno
Kdy antibiotika nejsou nutná
Antibiotika nepůsobí na viry – třeba jako jsou viry, které způsobují nachlazení, chřipku, bronchitidu nebo rýmu, i když je hlen hustý, žlutý nebo zelený. Na viry prostě neúčinkují.
Antibiotika jsou potřebná pouze k léčbě infekcí způsobených bakteriemi, ale i některé bakteriální infekce se bez antibiotik vyřeší. Antibiotika nejsou nutná pro mnoho infekcí dutin a při některých infekcích uší. Antibiotika zachraňují životy, a když pacient potřebuje antibiotika, přínosy obvykle převažují nad rizikem vedlejších účinků a nebezpečím rezistence vůči antibiotikům.
Mezi časté nežádoucí účinky antibiotik patří:
- vyrážka,
- nevolnost,
- průjem,
- kvasinkové infekce
Mezi závažnější nežádoucí účinky patří infekce Clostridioides difficile (také nazývaná C. difficile nebo C. diff), která způsobuje těžký průjem, jež může vést k vážnému poškození tlustého střeva a smrti. Lidé mohou mít také závažné a život ohrožující alergické reakce.
Užívejte antibiotika POUZE, pokud je potřebujete
Antibiotika tedy léčí POUZE určité infekce způsobené bakteriemi, jako jsou:
- Streptokok
- Černý kašel
- Infekce močových cest (UTI)
Antibiotika se NEPOUŽÍVAJÍ na viry, jako jsou viry, které způsobují:
- Nachlazení a rýma, i když je hlen hustý, žlutý nebo zelený
- Bolesti v krku (kromě streptokok v krku)
- Chřipku
- Většina případů nachlazení a bolesti na hrudi (bronchitida a podobně)
Antibiotika NEJSOU NUTNÁ pro některé běžné bakteriální infekce, třeba:
- při mnoha infekcích dutin
- při některých ušních infekcích
Užívání antibiotik, pokud nejsou potřeba, vám nepomůže a jejich vedlejší účinky vám mohou ublížit. Pokud jste nemocní, pomůže lékař zvolit tu nejlepší léčbu. Nikdy netlačte na svého lékaře, aby vám předepsal antibiotika. On nejlépe ví, co kdy předepsat.
Co si ještě přečíst o antibiotikách?
- Antibiotika a cvičení a sport – jde to vůbec dohromady?
- Superbakterie – vědci varují, že bakterie vyvíjejí nové způsoby, jak odolávat antibiotikům
- Rezistence na antibiotika – aneb proč je v dnešní době tak obtížné léčit infekce močových cest?
- Vedlejší účinky antibiotik – na co si dávat pozor?
- Antibiotika a alkohol – proč antibiotika nezapíjet alkoholem?
VIDEO: Jak fungují Antibiotika?
Sponzorováno
Zdroje článku a relevantní studie o antibiotikách
- Co vede k nevhodnému užívání antibiotik? Tato studie zkoumá znalosti, postoje a postupy široké veřejnosti týkající se používání antibiotik
- Účinnost častého užívání antibiotik při snižování rizika hospitalizace související s infekcí
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Antibiotika
Přečtěte si také naše další články