Obsah článku
- Jak vlastně antikoncepční pilulka funguje? Hormony v antikoncepčních pilulkách zabraňují těhotenství: Zastavení nebo snížení ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku). Zahuštění cervikálního hlenu, aby se spermie nedostaly do dělohy. Ztenčení děložní sliznice, takže je méně pravděpodobné, že se oplodněné vajíčko uchytí.
Antikoncepce je obecně způsob, jak zabránit těhotenství. Existuje mnoho různých metod antikoncepce, včetně hormonální antikoncepce.
Některé ženy berou pilulku ústy, aby zabránili otěhotnění, a při správném užívání je až 99,9% účinná. Ale pilulka vás nechrání před sexuálně přenosnými chorobami, včetně HIV. Latexový kondom používaný k zakrytí penisu poskytuje nejlepší ochranu před většinou pohlavně přenosných chorob. Mezi další typy kombinované estrogenové a progestinové hormonální antikoncepce patří antikoncepční tyčinka a vaginální kroužek.
Jak fungují antikoncepční pilulky?
Otěhotníte tehdy, když je vajíčko uvolněné z vašeho vaječníku (orgán, který drží vajíčka) oplodněno spermií. Oplodněné vajíčko se přichytí k vnitřku vaší dělohy, kde se z něj vyvine miminko. Hormony ve vašem těle řídí uvolňování vajíčka z vaječníku – nazývané ovulace – a připravují vaše tělo na přijetí oplodněného vajíčka.
Hormonální antikoncepce (pilulka, náplast a vaginální kroužek) všechny obsahují malé množství hormonů estrogenu a progestinů vytvořených člověkem. Tyto hormony inhibují přirozené hormony vašeho těla, aby zabránily těhotenství několika způsoby. Hormonální antikoncepce obvykle zastaví ovulaci těla. Také mění cervikální hlen, aby bylo obtížné pro spermie projít děložním čípkem a najít vajíčko. Mohou také zabránit otěhotnění změnou děložní sliznice, takže je nepravděpodobné, že by došlo k implantaci oplodněného vajíčka. Tato kombinace věcí většinou dost spolehlivě brání proti početí.
K dispozici jsou různé typy antikoncepčních pilulek. Pokud přemýšlíte o použití některé z nich, zde je to, co byste měli vědět, abyste se mohli chytře rozhodnout. Ale jinak se zeptejte lékaře, kde dostanete odborné a dobré rady.
Jaké jsou hlavní typy antikoncepčních pilulek?
Většina lidí v Evropě, kteří užívají pilulku, užívá to, čemu se říká kombinovaná hormonální antikoncepce. Taková kombinovaná hormonální antikoncepce obsahuje estrogen a progesteron. Funguje na základě tří principů. Estrogen a progesteron zabraňují z vaječníků uvolňovat vajíčka a provádějí změny ve vašem děložním čípku a děloze, které snižují vaši šanci na otěhotnění. Nejprve tedy hormony z antikoncepčních pilulek blokují ovulaci, tedy vajíčko se ani neuvolňuje z vaječníku a není tedy nic, co by se mohlo spojit se spermií.
Dalším účinkem je to, že hormony z antikoncepčních pilulek zahušťují hlen děložního hrdla a značně komplikují spermiím cestu za vajíčkem.
A třetí účinek? Nakonec se pod vlivem hormonální antikoncepce mění děložní sliznice, ta narůstá pouze nízká, a případně oplodněné vajíčko by se na ni tedy nemohlo uchytit. Právě tento třetí účinek, zeslabení děložní sliznice, je ženami velmi vítán, protože výrazně zeslabuje menstruační krvácení, a tak snižuje ztráty krve, s nimi související chudokrevnost a také bolestivost menstruace.
Některé druhy antikoncepčních pilulek používají pouze progesteron. Funguje většinou tak, že způsobuje změny, které brání spermiím dostat se k vajíčkům.
Lidé, kteří mají nechráněný sex nebo si myslí, že jejich metoda antikoncepce selhala, mohou použít levonorgestrel nebo ulipristal, což jsou nouzové antikoncepční pilulky, které fungují s hormony nebo i bez nich, aby zabránily těhotenství.
Jak účinná jsou antikoncepční pilulky?
Antikoncepční pilulky má potenciál být 99% účinná při prevenci otěhotnění, pokud ji užíváte bez selhání – což znamená, že si pilulku nezapomenete vzít. Bezchybné užívání pilulek však může být obtížné, a proto dle odhadů 9 ze 100 žen, které pilulku užívají, bude mít každý rok nechtěné těhotenství. Protože si zapomenou antikoncepční pilulku vzít. Pilulka je nejspolehlivější, když ji užíváte důsledně každý den ve stejnou dobu. Být v tomto konzistentní pomáhá udržet hladinu hormonů v kolísání.
Sponzorováno
Zabraňují antikoncepční pilulky sexuálně přenosným chorobám?
Ne, antikoncepční pilulky vás nechrání před sexuálně přenosnými nemocemi nebo infekcemi. Pohlavně přenosné choroby, jako je genitální herpes, chlamydie a virus lidské imunodeficience (HIV), se přenášejí přímým sexuálním kontaktem a výměnou tělesných tekutin, jako je sperma.
Pokud jste sexuálně aktivní, nejlepším způsobem, jak zabránit sexuálně přenosným chorobám, je kromě nepromiskuitního chování používat kondomy. Kondomy, pokud se používají samostatně, jsou asi z 85% účinné při prevenci těhotenství. Pokud se však antikoncepční pilulky a kondom používají společně, je optimalizována jak infekce, tak prevence otěhotnění.
Pokud nejste v monogamním vztahu s jedním partnerem, váš lékař pravděpodobně navrhne používání kondomů spolu s antikoncepční pilulkou, abyste zabránili těhotenství a pohlavně přenosným chorobám.
Jaké jsou výhody užívání antikoncepčních pilulek?
Některé ženy užívají antikoncepční pilulky ze zdravotních důvodů. Antikoncepční pilulka může:
- Upravit nebo zlepšit menstruaci.
- Předcházet anémii tím, že menstruace zmírníte nebo zkrátíte.
- Zmírnění menstruačních křečí (dysmenorea).
- Pomoci zvládnout premenstruační syndrom (PMS) a premenstruační dysmorfní poruchu (PMDD).
- Léčba syndromu polycystických ovarií.
- Jako léčba endometriózy nebo děložních myomů.
- Snížit riziko rakoviny vaječníků, rakoviny dělohy a rakoviny tlustého střeva.
- Pomoci zlepšit akné.
- Zastavit nežádoucí růst chloupků.
- Snížit migrény.
- Kontrolovat návaly horka během přechodu do menopauzy.
Má užívání antikoncepčních pilulek nějaké vedlejší účinky?
Některé ženy zaznamenají vedlejší účinky léků, když začnou užívat antikoncepční pilulky. Tyto vedlejší účinky se často zlepší po několika měsících. Informujte svého lékaře, pokud zaznamenáte nežádoucí účinky. Možná budete moci přejít na jinou značku pilulek, která nezpůsobuje problémy. Pouhé přečkání příznaků po několik cyklů však často pomůže vyřešit mnoho příznaků, zejména při prvním zahájení braní antikoncepčních pilulek. Mezi potenciální vedlejší účinky patří:
- Citlivost nebo otok prsou.
- Bolesti hlavy.
- Podrážděnost nebo náladovost.
- Nevolnost.
- Špinění mezi menstruacemi (abnormální menstruace).
Za jak dlouho antikoncepční pilulky začnou účinkovat?
Může trvat cca až 7 dní, než se pilulka stane účinnou v prevenci těhotenství. Během této doby byste měla používat jinou formu antikoncepce. Pokud se pilulka používá ke kontrole jiných příznaků, jako je akné nebo abnormální krvácení, může trvat tři až čtyři měsíce, než uvidíte skutečné výhody.
Sponzorováno
A co vy? Berete antikoncepční pilulky? Jak vám sedí?
A přečtěte si i další články o antikoncepci
- Nepravidelná menstruace po vysazení antikoncepce – proč a jak na ni?
- Kombinování více druhů antikoncepce může snížit riziko rakoviny vaječníků
- Jak zabránit nevolnosti z antikoncepčních pilulek?
- Antikoncepce a akné – jak spolu souvisí?
Zdroje článku a studie
- Four Decades of Research on Hormonal Contraception Autor: Diana B Petitti, MD, MPH
- The Effects of Hormonal Contraceptives on the Brain Autor: Marita Kallesten Brønnick
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Antikoncepce, Hormony
Přečtěte si také naše další články