Sponzorováno

Jak správně užívat antibiotika? 4.88/5 (8)

Antibiotika účinkují jen na bakterie. Na viry účinek nemají...

Antibiotika účinkují jen na bakterie. Na viry účinek nemají…

O rezistenci na antibiotika je slyšet v současné době stále více. V některých případech ústí dokonce i do smrti, proto ji nelze brát na lehkou váhu. Mnoho lidí si rezistenci na antibiotika přitom „vypěstuje“ samo jejich nesprávným či příliš častým užíváním.

Pamatujte – méně je někdy více

Pacient dokáže předcházet odolnosti bakterií na antibiotika. Podle odborníků ze Světové zdravotnické organizace (WHO) však musí dodržovat jistá pravidla. Například je třeba je užívat pouze na základě předpisu od lékaře. Česko i sousední Slovensko mezi země s nadměrnou spotřebou antibiotik, pacienti je přitom v některých případech užívají zbytečně.

Co když antibiotika nezabírají?

Rezistenci na tyto léky nelze podle ní brát na lehkou váhu, dokáže totiž uškodit zdraví. Pokud bakterie nereagují na antibiotickou léčbu, infekci může pacient zvládat problémově. Platí to zejména u méně odolných lidí či chronicky nemocné. Lékař pak většinou předepíše silnější antibiotika, ty však mohou mít pro člověka závažnější vedlejší účinky. Jedním z následků antibiotické rezistence je i smrt.

Řiďte se instrukcemi lékařů

Odolnosti bakterií vůči těmto lékům se umí pacient vyhnout i dodržováním dalších rad. „Vždy by měl doužívat celou předepsanou dávku. A to i v případě, že se cítí lépe,“ upozornila doktorka. Pokud tak neučiní, tyto léky by neměl nechávat v domácí lékárničce. Zbývající, nespotřebované antibiotika nelze například užít za pár měsíců. Nemají už požadovaný efekt. Bakterie neničí, naopak, zbytečně je posilují. O tyto léky se také pacient nesmí s nikým dělit.

Pravidla a rady pro braní antibiotik

  1. Vždy se držte rady lékaře
  2. Berte antibiotika přesně tak, jak nařídí lékař
  3. Doberte celou určenou dávku
  4. O antibiotika se nedělte s nikým jiným
  5. Nikdy je doma neuchovávejte, je to zbytečné

Na chřipku antibiotika nezabírají

V boji proti antibiotické rezistenci může pomoci i prevence ve formě očkování proti chřipce a pneumokokům. V této oblasti je podle něj posílit i vzdělání odborné i laické veřejnosti. Mnozí například nevědí, že antibiotika nezabírají na léčbu chřipky. Způsobuje ji virus a tyto léky ničí bakterie. Zda je původcem onemocnění jedno nebo druhé, odhalí CRP test.

Sponzorováno

TIP: Antibiotika jsou dobrý sluha, ale zlý pán, na to pamatujte

Na co jsou antibiotika vhodná?

Důležité je poznamenat, na co jsou antibiotika vhodná a přínosná. Mohou být přírodní nebo syntetické, ale vždy jsou to organické látky, které účinkují na buňky bakterií tak, že je hubí, popřípadě zastavují jejich růst a rozmnožování. Účinkují však jen na bakterie. Na viry účinek nemají.

Běžnou praxí je však to, že lékaři předepisují pacientům antibiotika i na obyčejné nachlazení nebo bolest v krku. A tu právě až v 85 – 95% případů u dospělých způsobují viry, ne bakterie, a předepsání antibiotik je tak nepotřebné.

„Antibiotika jsou nenahraditelné například v léčbě angíny způsobené streptokoky, ale už ne na symptomatickou léčbu běžné chřipky, která vyžaduje použití přípravků na bolest v krku s antiseptickým, anestetickým a / nebo protizánětlivým efektem,“ tvrdí praktický lékař MUDr. Jiří Slíva, PhD.

Zbytečné užívání antibiotik

Každé nadbytečné nebo zbytečné užití antibiotik je spojeno s rizikem vzniku rezistentních bakterií, které jsou pak původcem závažnějších, hůře léčitelných infekcí. Rezistentní bakterie se vyvine jako reakce na antibiotické prostředí. Bakterie citlivé na antibiotikum umírají. Rezistentní bakterie však žije dál, rozmnožuje se a předává tuto informaci dalším bakteriím. Rezistentní bakterie se přenášejí na další lidi.

Při potřebě další antibiotické léčby způsobené rezistentní bakterií bude antibiotikum, které bylo použito při léčbě dříve, na rezistentní bakterie neúčinné. To znamená, že léčba nezabere a pacient bude potřebovat nové, silnější, antibiotikum. Taková reakce se navíc projeví i u lidí z jeho okolí (přátel, příbuzných, kolegů), na které pacient přežívající rezistentní bakterie přenesl.

Přečtěte si také k tomuto tématu:

VIDEO: Antibiotika – Zabiják nebo Lék?

VIDEO: Jak fungují Antibiotika?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva