Sponzorováno

Jak se vyrábí homeopatika a co je dobré o homeopatii jako takové vědět? 4.65/5 (20)

Výzkumy o homeopatii ukazují smíšené výsledky. Některé studie ukazují, že homeopatické léky jsou užitečné, zatímco jiné ne.

Výzkumy o homeopatii ukazují smíšené výsledky. Některé studie ukazují, že homeopatické léky jsou užitečné, zatímco jiné ne.

Homeopatie je lékařský systém založený na přesvědčení, že tělo se může léčit samo. Ti, kteří ho praktikují, používají k léčbě množství přírodních látek, jako jsou rostliny (jejich části) a různé minerály. Věří, že tyto způsoby stimulují v lidském těle proces hojení.

Homeopatie jako taková byla vyvinuta někdy koncem 17. století v Německu. Je běžná v mnoha evropských zemích, ale třeba ve Spojených státech není moc populární.

Jak vlastně homeopatie funguje?

Homeopatie je založená na přírodním principu nazývaném Law of Similar. Tento „zákon“ říká, že lék může vyléčit nemocného, ​​jestliže může způsobit podobnou nemoc u zdravého člověka. Homeopatie tak má za cíl spuštění přirozené obrany těla.

Například, když krájíme červenou cibuli máme z toho slzy v očích, oči vás svědí. Můžete mít také vodnatý hlen v nose a můžete rovněž začít kýchat. Máte-li podobné příznaky při nachlazení nebo alergickém záchvatu (vodnatá rýma, vodnaté oči a kýchání), mohou vám pomoci homeopatické mikrodávky přípravku Allium cepa (červená cibule). To jako příklad.

Léčba dalších onemocnění se tedy provádí i díky jedovatému břečťanu, díky arsenu, drceným včelám i bylince zvané arnika.

Homeopatičtí lékaři (také se jim říká „homeopati“) oslabují tyto přísady přidáním vody nebo alkoholu. Poté se směs protřepe jako součást procesu nazvaného „potencializace“ (aktivita účinku se má zvyšovat protřepáváním, nejen rozpouštěním). Homeopati věří tomu, že tento krok přenáší onu léčivou podstatu. Homeopati také věří, že čím je dávka nižší, tím silnější je lék. Ve skutečnosti mnohé z těchto léků již neobsahují žádné molekuly původní látky. Homeopatika přicházejí v různých formách, jako jsou cukrové kuličky, tekuté kapky, krémy, gely a různé tablety.

Během schůzky se vás homeopat bude ptát na několik otázek týkajících se duševního, emočního a fyzického zdraví. Předepíše přípravek, který nejlépe odpovídá všem vašim příznakům. Následně se léčba ještě může upravovat.

Můžete také koupit volně prodejné homeopatické léky v obchodech se zdravou výživou. Dávkování a kvalita těchto výrobků závisí na výrobci.

Co všechno může léčit homeopatie?

Homeopatie jako taková se používá v léčbě širokého spektra zdravotních problémů, včetně některých chronických onemocnění. Například:

  • Alergie
  • Migrény
  • Deprese
  • Syndrom chronické únavy
  • Revmatoidní artritida
  • Syndrom dráždivého střeva
  • Premenstruační syndrom

Homeopatika ale mohou být určena i pro menší problémy, jako jsou modřiny, problémy se zuby, bolesti hlavy, nevolnost, kašel a nachlazení.

Nepoužívejte homeopatické léky při život ohrožujících onemocněních, jako je astma, rakovina a srdeční onemocnění, nebo v případě mimořádných zdravotních událostí. Také doporučujeme vyvarovat se použití homeopatik namísto očkování. Některé homeopatické produkty nazvané „nosody“ (tj. izopatický lék, který je vytvořen z produktu nějaké konkrétní nemoci) jsou prezentovány jako alternativa pro vakcíny, ale neexistuje žádný výzkum, který by dokázal, že jsou účinné. Tak na to určitě pozor.

Fungují homeopatika?

Dobrá otázka. Výzkumy ukazují smíšené výsledky. Některé studie ukazují, že homeopatické léky jsou užitečné, zatímco jiné ne. Kritici ukazují v souvislosti s homeopatiky spíše na placebo efekt. Při tomto efektu se symptomy zlepšují, protože si myslíte, že léčba funguje – ne proto, že opravdu funguje. Toto myšlení a přesvědčení může způsobit, že se v mozku uvolní chemikálie, které krátce zmírní bolest nebo jiné aktuální příznaky.

Lékaři jsou v tomto ohledu také hodně rozděleni, protože některé teorie v souvislosti s homeopatií neodpovídají zásadám chemie a fyziky. Vědci tvrdí, že přípravek bez účinné složky by neměl mít vliv na tělo. A tak k tomu mnoho lékařů a vědců přistupuje. Takže ve finále je i odborná obec víceméně rozdělená, co se týče názoru na homeopatika – jedni tvrdí, že je homeopatie k ničemu, druzí ji věří.

Někdo nedá na homeopatika dopustit a chemické léky odmítá, jiní tvrdí že homeopatie nemůže fungovat a nefunguje.

Sponzorováno

Jaká jsou zde rizika?

SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) dohlíží na homeopatické léky. Ale nezkontroluje to, zda jsou účinné. Obecně platí, že většina z homeopatických je koncipována tak, že nezpůsobují žádné vedlejší účinky. Ale existují výjimky. Homeopatické léky mohou obsahovat velké množství účinné látky, a některé z nich mohou být nebezpečné. Je to ale spíše výjimka.

Jeden příklad za všechny. V USA v roce 2016 vydal úřad pro kontrolu léků varování před použitím homeopatických tablet a gelů z důvodu možných zdravotních rizik pro kojence a děti. Takže na to pozor.

Pokud uvažujete o použití tohoto alternativního způsobu léčby, poraďte se s lékařem. Ten vám pomůže – například s tím, že spolu navzájem nebudou reagovat léky, které užíváte.

Jak jsou vyráběny homeopatické léky

Homeopatické léky jsou léčivé přípravky vyráběné firmami v souladu s normami a postupy popsanými v homeopatickém lékopisu – oficiálním manuálem pro výrobu homeopatických léků. Látky používané k přípravě homeopatických léků zahrnují rostliny (jako je Oměj, Rulík zlomocný, pampeliška a podobně), minerály (například fosforečnan železa, oxid arsenu nebo chlorid sodný) nebo živočišné produkty (např. látky z jedovatých hadů nebo inkoust sépie a podobně). Dokonce existuje (a málokdo to ví) i několik homeopatických léků připravených z klasických léků, jako je penicilin nebo streptomycin.

Technika pro výrobu homeopatického léku zahrnuje opakované ředění určité látky, dokud nezůstane přítomna jen malá část z této původní látky. Při výrobě například homeopatického léčiva z rostliny první krok zahrnuje čištění a přípravu rostlin alkoholem a vodou, jak je předepsáno v HPUS, k přípravě tinktury. Tato tinktura se pak zředí a silně se protřepe. Tento krok se opakuje opakovaně a vytváří tak rostoucí sílu léku. Například jedna kapka rostlinné tinktury může být smíchána s 9 kapkami alkoholu (k dosažení poměru 1:10) a směs bude silně protřepána, promíchána. Výsledný homeopatický přípravek je označen účinností podle toho, kolikrát toto bylo provedeno.

Například látka, která byla zředěna 1:10 a šestkrát protřepána, bude označena 6X a obsahuje 1 díl původní látky. Homeopatické léky jsou dostupné v různých dávkových formách a poměrech účinnosti. Relativně častou formou jsou tablety, které se skládají z cukru a laktózy nasycené kapalným ředěním. Mezi nejčastější typy potenciálů patří poměr X (poměr 1:10), poměr C (1: 100) a poměr LM nebo padesát mililitrů (poměr 1: 50 000).

Stejně jako tradiční léky může být i homeopatický přípravek označen jako lék na předpis nebo bez předpisu. Většina homeopatických léků je bez lékařského předpisu, pokud:

a) nemají omezené užívání pro závažné stavy
nebo
b) nejsou vyrobeny z toxické látky a mají dostatečné ředění (tj., že neobsahují potenciálně škodlivé množství této látky).

Jak se tedy homeopatie liší od konvenční medicíny?

Asi vás to už napadne, jak se tyto látky od sebe liší.

Homeopatika považují příznaky za zdravý pokus těla obnovit rovnováhu. To je důvod, proč homeopat zvolí lék, který podporuje příznaky – spíše než aby je zastiňoval, nebo je potlačoval, tak jako v konvenční medicíně. V konvenční medicíně je pacientům trpícím nachlazením nebo sennou rýmou podáváno antihistaminium, které uměle způsobuje vysychání vodnatého nosu a vodnatých oči. Tato léčiva však často přicházejí i spolu s nepříjemnými vedlejšími účinky, jako je ospalost a zácpa. Se správným homeopatickým lékem však neexistují žádné vedlejší účinky a osoba (dle homeopatů) obnovuje své zdraví přirozeně.

Homeopatie také uznává, že každá osoba vykazuje svou nemoc v jedinečném a mírně odlišném způsobu. To je důvod, proč dva lidé se stejnou nemocí nemusí mít nutně stejný homeopatický lék. Rýmou trpící člověk se suchýma očima by dostal jiný lék než člověk s vodnatým nosem a vodnatýma očima. Na rozdíl od přístupu „jeden lék se hodí všem“, který se často používá v konvenční medicíně, homeopat zvolí lék, který odpovídá jedinečnému profilu symptomů jedince. Konvenční lékařství se snaží kontrolovat nemoci prostřednictvím pravidelného užívání léků – pokud je léčivý přípravek odebrán, symptomy osoby se vrátí. Například denní užívání léků pro astma (nebo jakékoli chronické onemocnění) zmírňuje příznaky, ale nevylučuje základní problém. V homeopatii je ideální, že člověk dostane dostatek homeopatického léčebného prostředku ke stimulaci léčebné odpovědi jejich těla. Jinými slovy, homeopatie se snaží vyléčit člověka tak, že už nepotřebuje žádné léky – homeopatické nebo i jiné.

Sponzorováno

A jak se na homeopatii jako takovou díváte vy? Používáte homeopatika? Dáváte je svým dětem? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o homeopatii přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva