Obsah článku
Nejčastěji bývají antibiotika předepisována v případech respiračních onemocnění a infekcí močových cest. Jejich základním principem je likvidace nebo potlačení růstu bakterií. Předpokladem úspěšné léčby je zajištění stabilní několikadenní hladiny léku v těle.
Vhodný výběr léku
Dnes existuje již široká škála různých antibiotik. Některá působí pouze na vybrané bakterie, jiná zničí více kmenů těchto mikroorganizmů zároveň. Nejdůležitější je ctít skutečnost, že antibiotika léčí opravdu jen nemoci způsobené bakteriemi. Přestože vám může být vážně zle, pokud máte virovou respirační infekci, tyto léky vám nepomohou.
Antibiotika se vyplatí v případě, kdy je známý původce nemoci. Nezbytná jsou u zápalu plic nebo angíny způsobené bakteriemi. Nasadit je jen tak na zkoušku není nikterak vhodné a vašemu zdraví nepomůže. Někteří lidé mají pocit, že když dostanou od lékaře antibiotika, je to vždy nejlepší řešení, kterým si pomohou. Pokud jsou však nasazována často a v situacích, kdy to není nutné, zanechávají za sebou škody.
Vedlejší účinky antibiotik
Hlavním nepříznivým účinkem léčby pomocí antibiotik bývá rozvrat přirozeného prostředí organismu. Bývají patrné škody na mikroflóře, která je lidskému tělu k užitku. To se může projevit narušeným trávením, kdy člověka sužují průjmy, nevolnost, nechutenství. Průjem sám o sobě být nebezpečný nemusí, avšak může značně dehydratovat organizmus a celkově jej oslabit. K tomu dochází snáze u malých dětí, osob vyššího věku nebo u těch, kteří mají další přidružené zdravotní potíže. Ženy mohou po dobrání antibiotik trpět vaginálními infekcemi z důvodu narušeného stavu poševního prostředí.
TIP: Znáte přírodní antibiotika? Víte, která to jsou?
Sponzorováno
Probiotika pomáhají
K prevenci těchto obtíží je vhodné užívat spolu s antibiotiky tzv. probiotika, která naopak podpoří osídlení těla zdraví prospěšnými bakteriemi. Jsou běžně k dostání v lékárnách v podobě kapslí, tablet nebo kapek. Při léčbě antibiotiky nás může překvapit též alergická reakce. Nejčastěji se to projeví vyrážkou na kůži. Při opakování infekčního onemocnění a častém nasazování antibiotik dochází k oslabení imunitního systému. Mezi nežádoucí toxické projevy léčby může patřit postižení sluchu nebo ledvin u některých konkrétních druhů farmakologických preparátů.
Nezničitelnost, odolnost a rezistence bakterií
Velkým rizikem častého užívání antibiotik je fakt, že bakterie zodpovědné na původ nemoci si na ně vytvoří odolnost – takzvanou rezistenci na antibiotika. Příště tak musí být voleny léky jiné, silnější, které obvykle mají i výraznější vedlejší účinky. Toto můžeme podpořit i nevhodným užíváním antibiotik. Mnohdy se stává, že lidé po odeznění nepříjemných příznaků nemoci již léky nedoberou v předepsaném množství. Nejsou takto však zničeny veškeré bakterie a ty, které v těle zůstanou, budou příště při léčbě mnohem odolnější. Podstatné tedy je, pokud již je léčba s pomocí antibiotik nutná, brát léky přesně dle pokynů lékaře.
Antibiotika dobírejte
Základem je dobrat je v předepsaném množství, ale také vyhnout se vlivům, které mohou mít dopad na snížení jejich účinku. Nedoporučuje se při léčbě vystavovat slunečnímu záření a rozhodně vynechejte z jídelníčku alkoholické nápoje. Léky se snažte brát v určenou dobu a dle sdělených instrukcí, všimněte si i toho, zda mají být brány před jídlem nebo po něm. Užívejte je pouze v situacích, kdy vám je předepíše lékař, rozhodně se nesnažte sami léčit těmi, které vám nebo někomu z vašich blízkých zbyly doma.
Antibiotika a co si o nich ještě přečíst?
VIDEO: Antibiotika – Zabiják nebo Lék?
VIDEO: Jak fungují antibiotika?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Antibiotika
Přečtěte si také naše další články