Sponzorováno

Vilín na akné – jak může tato bylinka pomoci? 4.8/5 (10)

Vilín na aknéAkné je nepříjemný dlouhodobý stav, který negativně ovlivňuje pokožku a duševní zdraví mnoha teenagerů a dospělých po celém světě. Ale to asi víte.

Nevím o nikom, kdo by se někdy v životě nemusel potýkat se zaníceným pupínkem, ale bohužel mnoho z nás řeší mnohem závažnější problém s akné.

Když volně prodejné léky i léky na předpis selžou a pokožku více dráždí, než jí pomáhají, nemůžete se ubránit myšlence – mít normálně vypadající a čistou pleť by přeci nemělo být tak těžké! A máte pravdu! Nemělo by!

To je důvod, proč jsme tady a zkoumáme vilín na akné jako alternativní a odlišný přístup, který vám může pomoci získat to, po čem toužíte. Tato úžasná rostlina zde existuje od počátku naší civilizace a od té doby ji lidé vždy využívají pro její léčivé schopnosti.

Jak můžete použít vilín na akné? Pojďme to zjistit.

Co je to vlastně vilín?

Vilín je druh kvetoucí rostliny pocházející ze Severní Ameriky, Číny a Japonska. Nejznámějším a nejběžnějším typem je však ten ze Severní Ameriky, kterému se také často říká „winterbloom“.

Vilín je dokonce pěstován i v Česku jako okrasná dřevina – je pozoruhodný zejména kvetením v zimním období.

Vilín sice nemá žádnou extra zajímavou historii, ale samotná rostlina vilínu nabízí něco mnohem zajímavějšího, než jsou historická fakta.

Od počátku používali domorodí Američané extrakt z vilínu výhradně pro lékařské účely. Vyvařili stonky keře, a pak tím léčili otoky, záněty a dokonce i nádory. Později se rostlina stala tak slavnou, že upoutala pozornost chemiků, kteří ji pak studovali a zjistili, že její větvičky jsou ještě účinnější. Po tomto objevu vilín vstoupil na komerční trh – a šup, tady už si čteme, jak používat vilín na akné.

Než budeme pokračovat a povídat si o výhodách a použití vilínu, musím zdůraznit, že vilín je schválen pro místní použití, ale je třeba se vyvarovat požívání vilínové vody během těhotenství a kojení – kvůli vysokému obsahu tříslovin – je to toxické.

Zdravotní přínosy vilínu

Vilín léčí hemoroidy

Institut efektivity ve zdravotnictví v roce 2016 vydal návod, jak si sami ulevit od příznaků zvětšených hemoroidů. V průvodci autoři doporučují používat protizánětlivé krémy s obsahem zinku nebo rostlinných látek, jako je vilín a aloe vera. Je to proto, že se předpokládá, že tyto složky zmírňují podráždění pokožky a svědění a také pomáhají tišit bolest.

Vilín rozhodně nenahrazuje běžnou léčbu hemoroidů, ale jako přírodní domácí lék vám může přinést úlevu.

Typicky se vilín používá přímo na postižená místa na kůži jemným nanášením pomocí čisté vaty.

Vilín může zastavit ušní infekce

Pro své silné antibakteriální vlastnosti se vilín doporučuje jako preventivní opatření a léčba proti bakteriálním infekcím uší. Předpokládá se, že pokud aplikujete několik kapek extraktu z vilínu do ucha, bude kontrolovat přemnožení bakterií a infekce v uchu a pomůže odstranit nepříjemný zápach.

Vilín chrání pokožku hlavy

Můžete použít vilín, abyste zabránili hromadění mastnoty a odumřelých kožních buněk na pokožce hlavy. Navíc může pomoci zklidnit podráždění, záněty a odstranit zápach z vlasů.

Podle mnoha zkušeností, které lidé sdíleli přes internet, budou vaše vlasy vypadat lesklejší, zdravější a objemnější.

V roce 2014 zveřejnilo Centrum pro dermatologii a nemoci v Curychu studii o účincích šamponů na bázi vilínu na citlivou, zarudlou a spálenou pokožku hlavy. Do studie bylo zahrnuto 1 373 pacientů a všem byl podáván šampon na bázi vilínu. Téměř jedna třetina pacientů hlásila zlepšení symptomů během období výzkumu. Výzkum dospěl k závěru, že produkty péče o pleť obsahující extrakt z vilínu mohou pomoci pacientům zmírnit podrážděnou pokožku hlavy, zarudnutí, svědění a záněty. To je super.

Vilín uklidňuje bolest v krku

Jak řešit nachlazení? Někteří lidé rádi pijí vilínový čaj, aby uklidnili své příznaky.

Díky adstringentním vlastnostem vilínu je užitečný při boji s mnoha onemocněními krku a příznaky běžného nachlazení. Uklidňující vlastnosti vilínu mohou snížit bolest a nepohodlí způsobené kašlem. Pokud chcete zklidňující účinek ještě více posílit, přidejte na oslazení čaje trochu medu.

Vilín může pomoci kousnutí hmyzem

Hmyz nesnáší vůni vilínu, což je štěstí pro vás i pro mě. To je důvod, proč najdete extrakt z vilínu ve složení mnoha repelentů proti hmyzu. Takže v této souvislosti můžete tuto úžasnou přísadu dokonce použít jako prevenci proti bodnutí hmyzem a také jako lék po kousnutí. Mnoho lidí se obrací na vilín, aby snížili bolest a otoky způsobené bodnutím, alergiemi a podrážděním.

Vilín má vlastnosti proti stárnutí a funguje i jako ochrana před sluncem

Další skvělá věc na vilínu je jeho schopnost chránit pokožku před rakovinou kůže nebo jinými vážnými stavy nejčastěji způsobenými nebo spojenými s poškozením sluncem.

Vilín redukuje akné

Vilín je úžasný, dokáže toho ale ještě víc. Může vám přinést úlevu od akné. Vilín je přirozenou a bezpečnou alternativou mnoha přípravků proti akné, které způsobují podráždění pokožky a stojí jmění. Zkuste nanést výtažek z vilínu přímo na postiženou oblast pokožky a nechte ho působit. Pro lepší účinky jej můžete kombinovat s některými účinnými složkami proti akné, jako je třeba čajovníkový olej.

Níže jsem pro vás připravila 6 léků, všechny obsahující vilín spolu s dalšími přírodními složkami a všechny účinné při problémech s akné.

Stále skeptický? I vědecké údaje ve studiích, které jsem zmínila, rozhodně podporují tvrzení, že vilín může být účinný na akné. Může snížit zánět, zarudnutí, mastnotu a krvácení. Může také snížit růst bakterií a napomáhá rychlejšímu hojení pokožky. Jak přesně to vilín dělá?

Čtěte dál a dozvíte se to.

Jak vilín pomáhá při problémech s akné?

Pokud jde o čištění akné, jsou za tento účinek zodpovědné především adstringentní (stahující, svírací) vlastnosti vilínu. Polyfenoly a třísloviny dělají z vilínu jeden z nejúčinnějších přírodních prostředků na akné.

Uvnitř větviček a listů rostliny je velké množství polyfenolů a taninů (tříslovin). Taniny odstraňují přebytečný maz z povrchu pokožky a způsobují stažení tkání, takže se póry zmenšují. To zabraňuje bakteriím a dalším dráždivým látkám z prostředí, aby nemohly vstoupit a ucpat póry.

Kromě tříslovin obsahuje vilín také sloučeniny zvané „galátové estery“, o nichž některé studie ukázaly, že jsou schopné zastavit mutované buněčné cykly a eliminovat nebezpečné buňky.

Kromě toho je vilín považován za antioxidant a protizánětlivou složku, díky čemuž je vynikající v boji proti hromadění volných radikálů – běžnému důsledku oxidačního stresu. Když je pokožka vystavena silnému slunečnímu záření, znečištěnému ovzduší, špatné stravě a nedostatku vody nebo stresu, tělo se dostává do oxidačního stresu a uvolňuje volné radikály, které poškozují buňky. Vilín do jisté míry může tomuto efektu zabránit.

Jedna studie z roku 2014 zkoumala, jak mohou některé zvlhčovače přispět ke snížení známek a příznaků akné. Výzkum analyzoval 52 hydratačních produktů proti akné a zjistil, že aloe vera a vilín, což jsou botanické protizánětlivé látky, byly nejběžnějšími přírodními složkami obsaženými v produktech.

Sponzorováno

Možné vedlejší účinky užívání vilínu na akné

Než se rozhodnete použít něco na kůži jako lék na léčbu akné, doporučuje se, abyste se poradili u svého lékaře.

Některé přísady, včetně vilínu, jsou zcela neškodné a nebyly hlášeny žádné závažné negativní účinky. Přesto by nebylo na škodu se poradit se svým lékařem. Lepší být v bezpečí než pak litovat, ne?

Je to vzácné, ale existují příklady, kdy lidé vykazovali alergické reakce na vilín. Příznaky mohou zahrnovat svědění, otoky, vyrážky a v některých extrémních případech problémy s dýcháním, nevolnost a závratě. Pokud zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

To je důvod, proč je vždy dobré provést test, ve kterém nanesete přísadu přímo na opravdu malou oblast pokožky, abyste viděli, jak bude vaše pokožka reagovat v následujících 24 hodinách.

Tipy při používání vilínu na akné

Vyhněte se vilínovým produktům s alkoholem

Podle dermatologů po celém světě byste měli vždy cílit na produkty bez alkoholu. Vilín není výjimkou. I když samotná složka je pro pokožku opravdu prospěšná, pokud má produkt ve složení alkohol, který by mohl způsobit vysušení a vytvořit zpětný efekt tím, že spustí mazové žlázy, aby produkovaly ještě více oleje.

Před použitím otestujte svou pleť

Jak je uvedeno v odstavci výše, u některých lidí se vyvinou alergické reakce na složku. Problém je v tom, že každý je alergický na něco a vilín může být pro vás problém (nikdy nevíte). To je důvod, proč byste si měli zvyknout, že vždy před vyzkoušením nové přísady nebo produktu proveďte test na malé ploše pokožky. Pokud po 24 hodinách vaše pokožka nereaguje a vy se cítíte pohodlně, můžete produkt začít používat na problematická místa.

Pokud se v každém případě začnete cítit nepříjemně, svědí vás nebo vidíte zarudnutí, jděte si okamžitě umýt obličej.

Pomalu přizpůsobte kůži produktu

Dalším dobrým nápadem, zejména pro lidi s citlivou pokožkou, je začít zavádět novou přísadu do svého režimu péče o pleť pomalu. Začněte například používáním dvakrát až třikrát týdně. Pak příští týden začněte aplikovat každý druhý den, dokud se nedostanete k denní aplikaci. A pokud jste spokojeni s tím, jak to na obličeji vypadá, můžete ho používat i několikrát za den.

Vilín a domácí léky na akné

Jednoduchý toner s viilínem

Chcete-li použít vilín jako domácí lék na akné, můžete jej jednoduše aplikovat přímo na obličej. Ano, je to tak jednoduché a účinné.

Umyjte si obličej teplou vodou a osušte. Poté vezměte jeden vatový tampon a nakapejte na něj několik kapek vilínu. Začněte jemně třít vatovým tamponem na postižené oblasti obličeje a poté pomalu přejíždějte po celém obličeji. Držte se dál od očí. Před opláchnutím vlažnou vodou nechte obličej úplně vyschnout. Dokončete proceduru nanesením hydratačního krému na obličej. Pro dosažení nejlepších výsledků můžete tento postup opakovat každý den.

Aloe Vera a vilín na akné

Dalším skvělým způsobem, jak využít vilín v domácí léčbě akné, je smíchat ho s aloe vera.

Proč aloe vera? No, když se nad tím zamyslíte – kolik znáte produktů péče o pleť, které ve svém složení používají aloe vera? Přesně tak. Aloe vera má neuvěřitelné antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, které vedly k jejímu oblíbenému použití v kosmetice a farmaceutických výrobcích. Gel z aloe vera může zabránit bakteriím infikovat rány po akné, což může vést ke snížení zánětu a rychlejšímu hojení.

Stačí smíchat jednu polévkovou lžíci gelu z aloe vera a jednu polévkovou lžíci vilínu. Míchejte, dokud nezískáte hladkou tekutou pastu, a konečky prstů nanášejte na postižená místa. Protože obě složky mají mnoho výhod pro pokožku a jsou šetrné k pokožce, můžete pastu nanést na celý obličej a nechat zaschnout. Nemusíte si poté omývat obličej.

Med a vilín na akné

Neexistuje žádný seznam domácích léků, který by neobsahoval med! Proč? No protože tato super-silná složka má všechno. Je známo, že med má antimikrobiální, protizánětlivé, antioxidační a hojivé vlastnosti. To znamená, že med je účinný při zabíjení bakterií způsobujících akné na obličeji a tím snižuje zarudnutí a otoky.

Smíchejte obě ingredience v jedné malé misce – jednu polévkovou lžíci medu a pár kapek vilínu a máte v rukou silnou pastu. Očistěte si obličej a ruce vlažnou vodou a osušte. Poté použijte ruce (prsty) k nanesení pasty na celý obličej. Nechte působit asi 20 až 30 minut a poté smyjte teplou vodou. Tento postup můžete opakovat každý den.

Heřmánek a vilín na akné

Bylinky a čaje sice nejsou slavné svými dramatickými účinky na pokožku, ale když je zkombinujete se správnými ingrediencemi a při pravidelném používání, můžete vidět skvělé výsledky. A pokud ne, stále můžete být spokojeni s hladkým, jemným a čistým vzhledem vaší tváře. Pro další recept můžete použít i jinou bylinku, jako je například zelený čaj, pokud jí dáváte přednost. Ale doporučujeme heřmánek, protože se říká, že nabízí antioxidační, protizánětlivé a antibakteriální výhody.

Vezměte jednu prázdnou sklenici a vložte do ní několik bylinek heřmánku a poté nasypte vilín – tolik, aby bylinky zakryly část sklenice. Čím více bylinek dáte, tím silnější bude lektvar. Dobře uzavřeme a uložíme na dva týdny na chladné a suché místo. Měli byste to každý den zkontrolovat, protřepat a zjistit, zda není třeba přidat další vilín.

Po dvou týdnech tekutinu sceďte a uchovávejte v láhvi. Vezměte vatový tampon, ponořte jej do tekutiny a aplikujte na celý obličej. Nemusíte si umývat obličej a můžete jej aplikovat na obličej každý den.

Růžová voda, čajovníkový olej a vilín na akné
růžová voda na pleť

Tento vilínový lék vám může pomoci tím, že stáhne vaše póry a zabrání tomu, aby se do nich dostal přebytečný maz, nečistoty, nečistoty a zbytky make-upu a způsobily zánět.

Co budete potřebovat?

Přibližně 15 ml růžové vody a vilínu a několik kapek čajovníkového oleje. Najděte láhev, která pojme více než 30 mil tekutiny, a přidejte dovnitř růžovou vodu, vilín a olej z čajovníku. Láhev uzavřete a dobře protřepejte, aby se ingredience promíchaly.

Toto tonikum můžete používat každý den, stačí vzít vatový tampon, ponořit ho do tonika a poté aplikovat na obličej. Nemusíte si poté umýt obličej.

Vitamín C, levandulový olej a vilín

Ovoce a zelenina jsou antioxidanty, protože obsahují velké množství vitamínů. Kromě konzumace velkého množství ovoce a zeleniny ale můžete vitamíny užívat i ve formě doplňků stravy, smíchat je s dalšími účinnými složkami a nanášet je společně přímo na povrch pokožky, kde jsou nějaké problémy. Pro tento lék použijeme vitamín C, protože doplňuje a posiluje hojivé a stahující vlastnosti vilínu. Levandulový olej má naopak uklidňující a hojivé vlastnosti a také uklidňující účinek na nervový systém.

Smíchejte dohromady ½ čajové lžičky prášku vitamínu C, 1/4 šálku vilínu a 5-10 kapek levandulového oleje. Ingredience můžete přidat do malé lahvičky, uzavřít a protřepat, aby se vše pěkně propojilo. Toto tonikum můžete používat každý den, ale ujistěte se, že nepoužíváte stejnou směs déle než týden, protože vitamín C zoxiduje a nebude mít tak pozitivní vliv na pokožku.

Sponzorováno

Nejlepších výsledků dosáhnete, když pokaždé po umytí obličeje vezměte vatový tampon, ponořte jej do tekutiny a naneste na celý obličej.

A dále si o boji proti akné přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva