Sponzorováno

Toto jsou příčiny suché kůže + jak se suchá kůže léčí 4.82/5 (11)

Obsah článku

Suchá kůže se objevuje na obličeji nebo těle tehdy, ztratí-li svoji schopnost se chránit, když dojde k oslabení její ochranné funkce, neboli kožní bariéry.

Suchá kůže se objevuje na obličeji nebo těle tehdy, ztratí-li svoji schopnost se chránit, když dojde k oslabení její ochranné funkce, neboli kožní bariéry.

První věc, o které se domnívám, že by někdo se suchým typem pleti měl vědět, je: vaše pleť je zdravá. Proč tedy neustále hledáme příčiny a způsoby léčby suché kůže? Protože každý typ pleti má svá slabá místa, která mohou vést k dalším kožním problémům a znepříjemnit nám každodenní život, pokud se neléčí. A předpokládám, že už i vy máte nějaké potíže.

Bez ohledu na typ pleti je potřeba každou pleť správně vyživovat. To znamená, že pochopení vašeho typu pleti vám může poskytnout všechny nástroje, které potřebujete, abyste získali bezchybnou pleť, kterou jste vždy chtěli! Pojďme se ponořit do tématu a dozvědět se vše o suché pokožce.

Typ pleti: suchá

Existují čtyři typy pleti: normální, suchá, mastná a smíšená. Typ pleti, se kterým v životě máte tu čest, je určen faktory, jako je genetika, věk, životní styl a dokonce i momentální podmínky prostředí. To znamená, že váš typ pleti se může značně lišit v závislosti na mnoha vnitřních a vnějších faktorech, kterým je v daném časovém období vystavena.

Ale o tom později.

První věc, kterou musíte udělat, je zjistit, zda máte opravdu suchý typ pleti. Můžete se podívat na náš článek s vysvětlením všech typů pleti, takže se můžete opravdu ujistit, že svůj typ znáte.

Co je to suchá kůže?

Slovo „suchá“ se používá k popisu typu pleti, která produkuje méně kožního mazu než normální pleť. Vědečtější slovo je „xeróza“ a vědečtější vysvětlení je typ pleti, jež postrádá lipidy, které potřebuje k udržení vlhkosti a vytvoření ochranného štítu proti vnějším vlivům.

Normální pokožka vs. suchá pokožka

Normální pokožka vs. suchá pokožka

Xeróza je lékařské označení suché pokožky. Pochází z řečtiny: „xero“ znamená „suchý“, a „osis“ znamená „nemoc“ nebo „zdravotní porucha“.

Biologie suché kůže

Xeróza neboli suchá kůže se vyznačuje dehydratací nejpovrchnější vrstvy kůže – epidermis. Tato vrstva se skládá z tuků nebo lipidů a bílkovin. Lipidy v epidermis jsou spolu s některými proteiny odpovědné za udržování vody (vlhkosti) v pokožce a zabránění tak dehydrataci. Ale když má tělo nedostatek lipidů nebo bílkovin, voda (vlhkost) se může snadněji odpařovat z kožních buněk. Bez vody se pokožka vysušuje, ztrácí ochrannou bariéru proti vnějším vlivům, které ji mohou snáze poškodit, způsobit vyrážky a šupinatost.

Téměř všichni lidé měli v určitém okamžiku svého života suchou pokožku, protože mnoho vnějších faktorů může ovlivnit stav naší pokožky a vysušit ji. Xeróza se liší, pokud jde o závažnost nebo formu – což může být trochu matoucí a ne vždy rozlišitelné.

Zajímavá fakta o typu suché pleti

  • Suchá kůže je velmi častým onemocněním, které představuje téměř 40 % návštěv dermatologa.
  • Ženy jsou suchou kůží postiženy více než muži.
  • Každá pokožka je s přibývajícím věkem sušší.
  • Chladnější a sušší klima souvisí se sušší pokožkou.
  • Lidé se suchou pletí mají výraznější vrásky a jemné linky.
  • Svědění je nejčastějším příznakem u lidí se suchou kůží.
  • Extrémní suchost může způsobit praskání a odlupování kůže, což může vést k sekundárním infekcím.
  • Suchá pokožka nezpůsobuje vážné problémy a je obvykle účinně léčena změnami životního stylu a domácími prostředky.

Suché typy pleti podrobněji

Dobrou zprávou je, že lidé se suchým typem pleti obvykle pociťují mírné příznaky, kterým lze snadno předejít nebo je lze napravit. Ale v některých případech, zejména pokud se neléčí nebo zanedbává, se suchost může stát závažnější a může se změnit v dermatitidu, což je lékařský termín pro extrémně suchou pokožku.

Existují tři typy dermatitidy.

Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitida, jak název napovídá, je stav, ke kterému dochází poté, co se kůže dostane do kontaktu s něčím dráždivým nebo alergenem. To je důvod, proč odborníci rozdělují kontaktní dermatitidu do dvou kategorií.

Dráždivá kontaktní dermatitida – ke které dochází poté, co je pokožka vystavena dráždivým činidlům, jako jsou abrazivní a silná mýdla, přípravky pro péči o pleť, bělidla, prací prostředky atd.

Alergická kontaktní dermatitida – vzniká poté, co je kůže vystavena látce, na kterou jste alergičtí.

Kontaktní dermatitida vyvine lokalizovaný zánět a svědění, ale příznaky se mohou značně lišit v závislosti na tom, jak citlivá je vaše pokožka na látku, které jste vystaveni.

Mezi běžné příznaky kontaktní dermatitidy patří suchá, šupinatá a šupinatá kůže, zarudnutí, pocit pálení, extrémní svědění, otoky, puchýře a praskání v důsledku extrémní suchosti.

Atopická dermatitida

Název atopická dermatitida vám možná není známý, ale jsem si jistý, že jste už o ekzému slyšeli. Je to velmi časté a chronické kožní onemocnění charakterizované suchou, svědící kůží, která se často objevuje s červenou vyrážkou. Aby bylo úplně jasno, atopická dermatitida je nejčastějším a chronickým typem ekzému, zatímco samotný ekzém se používá jako termín pro obecnější stav.

Mezi příznaky atopické dermatitidy patří silné svědění, červené nebo hnědé skvrny, ztluštělá, šupinatá kůže a v závažnějších případech zrohovatělé skvrny zaschlého nažloutlého slizu nebo malé vyvýšené hrbolky naplněné tekutinou.

Pro tuto extrémní formu dermatitidy jsou k dispozici volně prodejné léky a další léčebné postupy. Je důležité co nejdříve vyhledat odbornou pomoc, aby nedošlo ke zhoršení stavu.

Seboroická dermatitida

Další velké vědecké jméno pro velmi známý stav – lupy. Je to kožní onemocnění, které způsobuje hrubou, šupinatou pokožku na pokožce hlavy a obličeje. A i když víme, že se lupy objevují na pokožce hlavy, není neobvyklé, že se tento stav objeví i na jiných částech těla. Poznáte to podle svědivých skvrn na šupinaté pokožce, které mohou vypadat trochu mastně, ale mohou se odlupovat, zvláště pokud si kůži poškrábete nebo třete.

Léčba se může lišit v závislosti na závažnosti stavu. Existuje mnoho volně prodejných produktů, stejně jako produktů péče o pleť, které slibují úlevu, i když lupy u některých lidí zmizí samy.

Příčiny a rizikové faktory suché pokožky

Koupací zvyky a návyky

Jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé končí se suchou pokožkou, jsou jejich zvyky při koupání. A ne – není to proto, že byste měli špatný hygienický návyk, právě naopak! Je to proto, že to děláte příliš často, příliš dlouho a s největší pravděpodobností s příliš horkou vodou.

Je mi líto, že vás zklamu, ale ano – časté, dlouhé, hodně horké koupele a sprchy v chladných dnech jsou asi to nejhorší, co můžete své pokožce udělat. Svlékáte tak obrazně svou pokožku z její ochranné vrstvy.

Produkty na péči o pleť, které používáte

Používání agresivních a drsných mýdel, dezinfekčních prostředků a jiných abrazivních produktů péče o pleť, zejména s lipidovými rozpouštědly ve složení (jako je alkohol), může váš obličej a obecně kůži vysušit. Kromě toho přípravky na akné a některé make-upy vhodné pro aknózní nebo mastnou pleť mohou mít také vysušující účinek. Nejlepší volbou je jít cestou přirozenosti, vždy číst etikety – a brát je vážně. Vědět, jaké složky hledat, podle typu pleti.

Vyhněte se používání mýdla při každém mytí obličeje. Lidé často říkají, že méně je více, což v tomto případě znamená, že vlažná voda a hydratační krém mohou stačit.

Chladné počasí

Studený vzduch, vítr a nízká vlhkost mohou vaši pokožku vysušovat, udělat ji opravdu drsnou, červenou a přispívají k projevům předčasného stárnutí, jako jsou vrásky a jemné linky. To je důvod, proč je nezbytné chránit pokožku před drsnými podmínkami prostředí a teplotními extrémy. V takovém případě nikdy nevycházejte z domu bez zvlhčení pokožky pomocí balzámů na rty a ochranných oděvů.

Alergeny a dráždivé látky

Kontaktní dermatitida je silná akutní reakce kůže na látky, které ji dráždí. Spouštěčem mohou být produkty péče o pleť, make-up, prací prostředky nebo jiné alergeny. Dobrou zprávou je, že tato reakce odezní, jakmile dráždidlo nebo alergen již není v kontaktu s pokožkou. Je dobré vždy zkontrolovat produkty, které používáte, na malé ploše pokožky, abyste viděli, jak budete reagovat. Pokud vám něco nevyhovuje, držte se od toho dál. Možná si myslíte, že suchá kůže není velký problém, ale ve finále může vést k vážnějším problémům.

Nějaká léčba nebo terapie

Některé léky či terapie mohou mít na kůži vysušující účinek. Jako takové může působit například léčba akné, jako je retinol, kyselina glykolová, kyselina salicylová a benzoylperoxid.

Jiné léčebné postupy, jako je radiační terapie, dialýza nebo chemoterapie, mají také suchou kůži jako vedlejší účinek.

A některé léky, které kontrolují krevní tlak, známé jako diuretika, také způsobují suchost kůže.

Nemoci a zdravotní problémy

Některé nemoci a stavy jsou spojeny se suchou kůží. Například lidé trpící ekzémem, lupénkou, cukrovkou nebo hypotyreózou jsou náchylnější k suchému typu pleti.

Kromě toho může podvýživa také způsobit suchost, a proto byste se měli podívat na nějakou tu zeleninu pro zdravou pokožku a začít přemýšlet o některých změnách stravy.

Kouření a alkohol

Držte se dál od alkoholu a cigaret – vysušují pokožku.

Věk

Každá pokožka se stárnutím stává sušší, to je známý fakt. Této realitě nikdo neunikne. Někteří starší lidé budou mít přirozeně sušší pokožku než v mládí, ale kůže samotná je s věkem náchylnější k vysychání.

Příznaky suché kůže

  • Vaše pokožka je na dotek opravdu napnutá a hrubá.
  • Svědění pokožky.
  • Mírné až silné odlupování a loupání.
  • Vrásky a jemné linky.
  • V závažných případech se mohou vyvinout praskliny a trhlinky na pleti.

Kdy se suchou kůží navštívit lékaře?

V případě, že máte závažnější stav suché pokožky, vždy byste měli navštívit lékaře nebo dermatologa. Ale pokud máte typický suchý typ pleti, můžete nejprve vyzkoušet ošetření, léky, tipy a změny životního stylu, které doporučuji níže. S disciplínou a pravidelným režimem péče o pleť byste měli během okamžiku zaznamenat zlepšení. Ale v případě, že nedojde k žádné změně, začnete pociťovat svědění nebo zaznamenáte jiné vážnější příznaky – okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Sponzorováno

Jakékoli nepohodlí, které pociťujete, je dobrým důvodem ke kontrole u svého dermatologa. Koneckonců, může profesionálně prozkoumat vaši pokožku a poskytnout vám konkrétnější pokyny.

Léčba a řešení suché pleti

Samotná léčba se může hodně lišit v závislosti na příčině a závažnosti vaší suchosti. Pro běžný typ suché pleti je nejlepší léčbou preventivní změna životního stylu, dobrý režim péče o pleť vhodný pro váš typ pleti a přírodní domácí prostředky ke zlepšení stavu pleti.

Pro extrémnější případy suché pokožky, jako je dermatitida, existují volně prodejné krémy a jsou k dispozici i další možnosti léčby na předpis.

Domácí prostředky pro suchou pleť

Protože mluvíme o zdravém typu pleti, která je jen suchá, a ne o nemoci, můžete tyto úžasné přírodní zdroje využít ke zlepšení pleti a rozloučit se s drsnou a suchou pokožkou.

Kokosový olej

Kokosový olej je vysoce nasycený tuk, který se vyrábí extrakcí oleje ze surových kokosových ořechů. Jeho konzistence se liší v závislosti na pokojové teplotě – najdete ho v pevné nebo tekuté formě. Je velmi častou složkou mnoha kosmetických produktů pro své antimikrobiální vlastnosti a schopnost snižovat zánět, což je také skvělý doplněk v domácích prostředcích pro aknózní pleť. Ale přesto je kokosový olej pro pokožku nejslavnější díky hydratačnímu účinku, který má kokosový olej na pokožku. Věda tato tvrzení také podpořila. V jedné studii z roku 2004 vědci zjistili, že kokosový olej je účinný a bezpečný olej, když se používá jako zvlhčovač při mírné až středně těžké xeróze.

Použití kokosového oleje je docela jednoduché a přímočaré. Stačí si jít koupit kvalitní extra panenský kokosový olej. Očistěte si obličej vlažnou vodou a jemně potřete měkkým ručníkem. Poté konečky prstů naneste malé množství kokosového oleje na obličej a několik minut masírujte. Poté nechte olej na pokožce hodinu až dvě a poté opláchněte vodou pokojové teploty.

Olivový olej

Dalším olejem, který dokáže udržet vaši pokožku jemnou a hydratovanou, je olivový olej. Říká se, že olivový olej dělá zázraky, protože obsahuje velké množství antioxidantů a vitamínů. Také se věří, že olivový olej má schopnost zlepšit elasticitu pokožky a zvlhčit ji, aniž by byla mastná.

Výhody olivového oleje jsou závislé na jeho kvalitě, takže si dejte pozor na značku a certifikace na láhvi olivového oleje. Ujistěte se, že kupujete čistý a nerafinovaný olivový olej (lisovaný za studena).

Po provedení tohoto kroku můžete postup zopakovat jako u kokosového oleje. Očistěte si obličej a naneste několik kapek oleje přímo na obličej. Jemně masírujte konečky prstů, abyste podpořili lepší vstřebávání do hlubších vrstev pokožky. Nechte olej na obličeji půl hodiny a poté smyjte teplou vodou.

Avokádová maska

Suchou pokožku můžete zklidnit smícháním avokáda a medu, abyste vytvořili dokonalou hydratační masku. Zcela přírodní, s vysokým obsahem vitamínů, zdravých tuků a silných antioxidantů můžete tuto masku používat každý den.

Jedno avokádo rozkrojíme napůl a dáme do mísy. Dobře rozmačkejte, dokud nezískáte hladkou pastu, a poté přidejte jednu polévkovou lžíci medu a pár kapek olivového oleje. Míchejte, dokud se ingredience dobře nespojí a nezbude vám krémová pasta. Naneste pastu na celý obličej a nechte ji půl hodiny zaschnout. Poté si umyjte obličej vlažnou vodou a poklepejte měkkým ručníkem. Pro ještě větší efekt můžete zakončit nanesením oblíbeného hydratačního krému.

Maska z ovesných vloček

Ovesné vločky se skvěle doporučují při léčbě problémů s akné, ale nenechte se tím zmást. Tato potravina je uznávána k léčbě různých kožních onemocnění. Ovesné vločky mají mimo jiné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, jsou bohaté na zinek a absorbují přebytečný maz z pokožky, přičemž stále působí jako přírodní zvlhčovač. Může zlepšit různé kožní poruchy, jako jsou spáleniny od slunce, ekzémy a podobně.

Jak masku z ovesných vloček vyrobit?

Velmi jednoduché. Stačí smíchat 2 lžíce ovsa se lžící medu a špetkou vody. Míchejte, dokud se ingredience nespojí, a poté pastu zahřejte, jen tolik, aby byla mírně teplá. Nevařte vločky při vysoké teplotě. Před aplikací masky si očistěte obličej a ruce. Pomocí konečků prstů rozetřete pastu na obličej po dobu několika minut. Poté můžete ihned smýt, nebo můžete masku nechat dalších 10 až 15 minut pro ještě větší hydrataci.

Cukrový peeling s oleji

Chcete vědět, jak můžete svou pokožku bezpečně peelingovat, aniž byste ji ještě více vysušovali? Odpověď by mohla ležet mezi přírodními hydratačními oleji a cukrem. Kokosový olej a olivový olej jsou jedny z nejlepších, ale můžete použít také ricinový olej, emu olej nebo dokonce olej s vitamínem E. Všechny tyto oleje jsou dobře známé tím, že pomáhají pokožce zůstat jemná a hydratovaná, aniž by byla mastná.

Pro vytvoření peelingu smíchejte půl hrnku cukru se 2 lžícemi oleje dle vašeho výběru a poté jej jemně rozetřete na obličej. Nepoužívejte příliš velký tlak, protože cukr je drsný a může podráždit pokožku. Použijte lehký dotek a po pěti až deseti minutách si obličej umyjte vlažnou vodou. Zakončete svým oblíbeným hydratačním krémem.

Aloe Vera

Aloe vera se v kosmetice používá téměř na každý kožní problém a stav. Je to zázračná rostlina, na kterou lidé často přísahají, že úžasně funguje. Nejlepší na tom všem je, že si můžete snadno pěstovat rostlinu aloe vera ve svém vlastním domě a používat přírodní gel přímo z rostliny k léčbě kožních problémů. Koupíte-li si krém s aloe vera od své oblíbené značky nebo si ho vypěstujete sami, je to skoro jedno, jde o to, abyste se ujistili, že jej používáte každý den jako prostředek proti suché pokožce.

Buďte však opatrní, u některých lidí se může vyvinout alergická kontaktní dermatitida na aloe, takže možná budete chtít nejprve provést náplasťový test, než jej nanesete na velkou plochu kůže.

Éterické oleje

Levandulový olej je nejlepším příkladem v této skupině olejů, které vám pomohou zbavit se suché pokožky jednou provždy. Tento olej nejen hydratuje pokožku, ale má také silné antibakteriální vlastnosti, což znamená, že může zabíjet bakterie sídlící ve vašich pórech. Říká se, že má uklidňující účinek na nervový systém a je účinný při léčbě ekzému a dermatitidy.

Chcete-li nejprve použít esenciální oleje, očistěte pokožku vlažnou vodou a jemně ji potřete měkkým ručníkem. Poté nakapejte několik kapek esenciálního oleje do nosného oleje a pak několik minut jemně vmasírujte do suchých míst. Buďte opatrní – některé éterické oleje jsou silné a mohou způsobit alergickou reakci. Nejlepší je nejprve vyzkoušet, jak bude olej reagovat na malém kousku kůže, než jej nanesete na velkou plochu. Vždy míchejte esenciální oleje s nosným olejem a nikdy je nedávejte na pleť přímo.

Prevence suché pokožky

Pravidelně zvlhčujte pleť

Pro lidi se suchým typem pleti je jedním z nejlepších preventivních opatření časté používání dobrého hydratačního krému. Nejlepší možností je jít co nejpřirozeněji. Experimentujte s produkty a vyberte si ten, který nejlépe vyhovuje vaší pleti. A co víc, vždy si můžete doma vyrobit nějaké přírodní hydratační krémy pro ještě větší účinek.

Svoji suchou pleť pravidelně hydratujte. Opravdu pravidelně.

Svoji suchou pleť pravidelně hydratujte. Opravdu pravidelně.

Změňte své návyky při koupání

Nejlepší tipy na koupání pro úlevu suché pokožky, které vám mohu poskytnout, jsou: používat teplou vodu místo horké a nestrávit pod sprchou déle než 5–10 minut. Nepoužívejte houby ani jiné materiály určené k tření pokožky – suchá pokožka by se tím ještě zhoršila. Vaše ruce by měly být více než dostatečné.

Přehodnoťte své produkty péče o pleť

Stejně jako některé produkty mohou pleť mastit nebo ucpávat póry, některé z nich mohou pleť vysušovat. Možná si to neuvědomujete, ale pokud nic nefunguje, je dobré změnit produkty péče o pleť a zjistit, jak se bude vaše pleť cítit.

Hydratujte tělo

Voda! Voda! A více vody. Pít hodně vody. Je to dobré nejen pro pokožku, ale i pro vaše celkové zdraví. Posílí vaši energii a učiní vaši pleť mladší a zářící. Ovoce je v tomto případě také nejlepším přítelem – plné vitamínů prospěšných pro pokožku a dalších živin, stejně jako dostatek vody – tento typ jídla může vše změnit.

Chraňte pokožku před drsným počasím

Nikdy nevycházejte z domu bez šátku, čepice nebo balzámu na rty. Udržujte se v teple a nenechte chlad poškodit vaši pokožku. V zimě je opravdu důležité pleť pravidelně hydratovat. V létě vždy noste ochranu, opalovací krém, brýle a klobouk by měl být vašimi nejlepšími přáteli.

Vybírejte moudře prací prostředek na oblečení a prádlo

Nepoužívejte nic, co by mohlo dráždit pokožku. Pokud si všimnete, že je vaše pokožka sušší, zkuste se zamyslet, zda jste nedávno nevyměnili prací prostředek nebo si koupili nový kus oblečení. Experimentujte a vyzkoušejte jemnější produkty určené pro citlivou pokožku.

Použijte zvlhčovač vzduchu

Jedna věc, kterou nemůžeme ovlivnit, je kvalita vzduchu, který dýcháme v prostředí, ve kterém žijeme – ale vždy můžete provést malé úpravy, abyste změnili kvalitu vzduchu ve svém vlastním domě. Zkuste používat zvlhčovat vzduchu v domácnosti.

Sponzorováno

A jak na suchou pleť jdete vy? Jak ji zlepšujete? Budu moc ráda za komentáře pod článkem.

A dále si o suché pleti přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva