Obsah článku
Co je periorální dermatitida?
Periorální dermatitida je zánětlivá vyrážka postihující kůži kolem úst. Vyrážka se může rozšířit až k nosu nebo dokonce do očí. V takovém případě se označuje jako periorificial dermatitis.
Obvykle se objevuje jako šupinatá nebo červená hrbolatá vyrážka kolem úst. Může dojít i k čirému výtoku kapaliny z vyrážky. Může se také objevit zarudnutí a mírné svědění a pálení.
Periorální dermatitida je častější u žen ve věku od 16 do 45 let, ale lze ji pozorovat u všech věkových skupin, ras a etnických skupin. Vyskytuje se také u dětí v jakémkoli věku.
Bez správné léčby případy periorální dermatitidy i tak samy časem zmizí, ale mohou se znovu objevit později. Epizody periorální dermatitidy mohou trvat týdny i měsíce.
Příčiny – co vlastně způsobuje periorální dermatitidu?
Příčina periorální dermatitidy není úplně známa. Odborníci však naznačují, že k tomuto problému může dojít po použití silných topických steroidů na kůži. Mohou být třeba předepsány k léčbě jiného onemocnění. Nosní spreje obsahující kortikosteroidy mohou také způsobit periorální dermatitidu.
I některé přísady v kosmetice mohou také způsobit periorální dermatitidu. Silné pleťové krémy, které obsahují vazelínu nebo parafínový základ, mohou tento stav způsobit nebo zhoršit.
Mezi další faktory, které mohou periorální dermatitidu vyvolat, patří:
- bakteriální nebo plísňové infekce
- neustálé slintání
- fluorovaná zubní pasta
- antikoncepční pilulky
- opalovací krém
- růžovka
Jaké jsou příznaky periorální dermatitidy?
Periorální dermatitida se obvykle objevuje jako vyrážka (červené hrbolky) kolem úst a v záhybech kolem nosu. Hrboly mohou vypadat i jakoby šupinatě. Mohou se také objevit:
- v oblasti pod očima
- na čele
- na bradě
Tyto malé hrbolky mohou obsahovat hnis nebo tekutiny. Mohou připomínat akné. Mohou se u vás také objevit příznaky jako pálení nebo svědění, zvláště když se vyrážka zhoršuje.
Jak je diagnostikována periorální dermatitida?
Váš lékař nebo dermatolog může často diagnostikovat periorální dermatitidu pouze vizuálním prohlédnutím pokožky spolu s vaší anamnézou. Lékař může také provést test kultivace kůže, aby vyloučil možnou infekci. Během tohoto testu vám lékař otře malou část kůže v postižené oblasti. Pošle pak vzorek do laboratoře, aby otestoval kožní buňky na přítomnost bakterií nebo plísní.
Lékař může také provést biopsii kůže, zvláště pokud vyrážka nereaguje na standardní léčbu.
Léčba – jaké jsou možnosti léčby periorální dermatitidy?
Obecně lékaři doporučuji přestat používat topické steroidní krémy nebo nosní spreje obsahující steroidy, pokud je to samozřejmě možné. Tyto produkty mohou příznaky zhoršit a jsou pravděpodobně zodpovědné za tyto příznaky. Před vysazením léků je však důležité promluvit si se svým lékařem. Musíte ho o problému informovat.
Váš lékař určí léčbu na základě závažnosti vašeho stavu. V některých případech může použití mírných mýdel a ukončení používání těžkých krémů na pokožku a fluorované zubní pasty zmírnit příznaky. Léky mohou také urychlit hojení.
Léky na předpis
Léky, které vám lékař může předepsat k léčbě vašeho stavu, jsou tyto:
- topické antibiotické léky, jako je metronidazol (Metro gel) a erythromycin
- imunosupresivní krémy, jako je pimekrolimus nebo takrolimový krém
- lokální léky na akné, jako je adapalen nebo kyselina azelaová
- perorální antibiotika, jako je doxycyklin, tetracyklin, minocyklin nebo isotretinoin, v závažnějších případech
Jídelníček a životní styl
Součástí léčby periorální dermatitidy je začlenění změn životního stylu, které mohou léčbě nějak bránit. Zvažte následující:
Sponzorováno
- Zbavte se drsných peelingů na obličej nebo parfémovaných čisticích prostředků. Místo toho používejte během vzplanutí pouze teplou vodu.
- Po uzdravení používejte pouze jemné mýdlo a silně nedrhněte pokožku.
- Vyvarujte se steroidních krémů – dokonce i hydrokortizonu bez předpisu.
- Přestaňte používat nebo hodně omezte používání make-upu, kosmetiky a opalovacích krémů.
- Polštáře a ručníky často perte v horké vodě.
- Omezte příliš slaná nebo kořeněná jídla. Mohou dráždit pokožku kolem úst.
Rizikové faktory pro periorální dermatitidu
Někteří lidé budou náchylnější k periorální dermatitidě nebo budou mít vyšší riziko vzniku periorální dermatitidy než jiní. Mezi rizikové faktory obecně patří:
- pohlaví (u žen je tento stav pravděpodobnější než u mužů)
- používání steroidních krémů nebo mastí na obličej
- věk (s největší pravděpodobností budou postiženi teenageři, mladí dospělí a dospělí středního věku)
- historie alergií
- hormonální nerovnováha
Běžné spouštěče periorální dermatitidy
Existuje několik běžných spouštěčů, které mohou vést k propuknutí periorální dermatitidy. Těm byste se měli co nejvíce vyhýbat. Mezi tyto spouštěče patří:
- přítomnost steroidního krému na obličeji
- make-up a čisticí prostředky, které se aplikují na postiženou nebo podrážděnou oblast, což může zhoršit dermatitidu
- antikoncepční pilulky
- fluorovaná zubní pasta
Dlouhodobý výhled paientů s periorální dermatitidou
Periorální dermatitida je docela obtížně léčitelná a někdy může trvat měsíce. Podle některých zdrojů se stav může i po několika týdnech léčby zhoršit, než se opět zlepší. U některých lidí může být periorální dermatitida chronická.
Prevence – jak můžete zabránit periorální dermatitidě?
Jelikož se příčiny periorální dermatitidy liší a příčina není zcela objasněna, neexistuje spolehlivý způsob, jak se jí vyhnout. Existuje ale několik věcí, které vám mohou pomoci zmírnit nebo zabránit zhoršování:
Vyvarujte se lokálních steroidů
Vyvarujte se steroidních krémů a mastí, pokud to není výslovně doporučeno lékařem. Pokud jiný lékař předepíše topický steroid, nezapomeňte mu oznámit, že máte periorální dermatitidu. To je důležité.
Obecně je pravděpodobnější, že k problému dojde u silnějších topických steroidů než u slabších. K léčbě nemoci použijte ten nejslabší možný.
Používejte kosmetiku velmi, velmi opatrně
Nepoužívejte těžkou kosmetiku nebo pleťové krémy. Zeptejte se svého lékaře, jaké zvlhčovače jsou pro vás dobré (přijatelné). Pokud se rozhodnete nadále používat kosmetiku, zkuste změnit značku. Někdy změna značky kosmetiky opravdu hodně pomůže.
Přejděte na jemné čisticí prostředky a zvlhčovače. Požádejte svého dermatologa o doporučení kosmtiky, která by nejlépe vyhovovala vaší pokožce.
Chraňte svou pokožku
Omezte dobu, po kterou pokožka přijde do styku s přírodními silami a živly. Sluneční ultrafialové (UV) záření, teplo a vítr mohou zhoršit periorální dermatitidu. Některé léky používané k léčbě periorální dermatitidy způsobí, že bude vaše pokožka hodně citlivá na slunce.
Pokud budete delší dobu na slunci, chraňte si pokožku, jak jen to jde.
Sponzorováno
A co vy? Máte nějaké zkušenosti s periorální dermatitidou? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
Co si dále o dermatitidě přečíst?
- Neurodermatitida – co je to – příznaky, příčiny a léčba
- Kontaktní dermatitida – jak na ni? Příznaky, příčiny a léčba
- Atopická dermatitída – pomůže i ledová voda
Zdroje článku a studie
- Studie: periorální dermatitida Autoři: Leila Tolaymat; Matthew R. Hall.
- Management of Papulopustular Rosacea and Perioral Dermatitis with Emphasis
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články