Obsah článku
- Určité peptidy se používají v produktech péče o pleť proti stárnutí kvůli jejich schopnosti zvýšit produkci kolagenu, a tím snížit výskyt jemných linek a vrásek.
- Mnoho klinických studií prokázalo, že je to pravda, ale mechanismus (mechanismy), kterými to peptidy dosahují, je stále nejasný.
- Jedním ze způsobů, jak peptidy fungují, aniž by musely proniknout do pokožky, je signalizace. Buňky mají schopnost mezi sebou komunikovat a koordinovat určité akce. Pokud vás například pořeže papír, spustí se buněčná signalizační kaskáda, která zahájí proces opravy (regenerace) tkáně. Peptidy mohou napodobovat určité procesy buněčné signalizace.
Co jsou peptidy? Je pravděpodobné, že jste již viděli reklamy a všechny zcela nové produkty péče o pleť, které se chlubí obsahem peptidů. A možná jste si již zakoupili a vyzkoušeli produkt, který tyto „proslulé“ peptidy obsahoval. A přesto o nich nevíte skoro nic a hlavou vám šrotuje několik otázek a mírných obav ohledně peptidů.
Co jsou to vlastně ty peptidy? Jsou peptidy škodlivé nebo zdravé? Mohou vám peptidy pomoci redukovat kožní maz, zbavit se akné nebo zmírnit jizvy? Co vlastně peptidy dělají? Můžete použít peptidy na pokožku? Mnoho otázek, ale velmi málo odpovědí.
A pokud jsou odpovědi to, co hledáte, dobře… Jste na správném místě. Odpovíme na tyto otázky – a i na další.
Takže, co jsou to peptidy?
Hodně lidí je zmateno ohledně peptidů. Odpověď je elegantní i matoucí. Je to jednoduché, ale také složité – hlavně proto, že pochopení peptidů vyžaduje trochu předchozích znalostí.
Předpokládám, že víte, co jsou proteiny (bílkoviny). Jako jedna z mála základních živin pro lidské tělo fungují bílkoviny jako stavební kameny tkání našeho těla. Pozitivních účinků bílkovin na lidské tělo je spoustu. Předně vyživují svaly a podporují jejich růst, zvyšují tedy svalovou hmotu a fyzickou sílu. Dodávají tělu energii. Zajišťují pocit plnosti, snižují chuť k jídlu. Snižují krevní tlak. Podporují zdraví kostí, snižují riziko zlomenin kostí a vzniku řídnutí kostí (osteoporózy). Zvyšují metabolismus a zrychluji spalování tuků, čímž podporují hubnutí. Urychlují hojení ran.
Z čeho se ale bílkoviny skládají? Zde je odpověď na vaši otázku: peptidy.
Peptidy vytvářejí proteiny
Představte si velký svazek molekul. Nebudete daleko od skutečné věci, pokud si představíte něco, co připomíná klubko. Ta zamotaná klubka příze je protein. Existuje nespočetné množství různých proteinů a některé z nich tvoří tkáně v našem těle.
A teď si představte, že bychom vzali klubko příze (bílkovinu) a začali ho rozmotávat. Pokaždé, když jsme zatáhli za provázek, jeho část se v určitých bodech uvolnila a ulomila se. Tato část – menší část molekulárního vlákna obsahujícího protein – se nazývá peptid. Protein (klub příze) se skládal z desítek, nebo dokonce stovek kratších nebo delších provázků – což jsou peptidy – všechny svázané, navzájem spojené.
Takže proteiny jsou komplexní molekuly, které tvoří naše tělo. Zatímco peptidy jsou komplexní molekuly, které postupně vytvářejí proteiny. Super jasné, že?
Ale počkejme. Z čeho jsou vyrobeny samotné peptidy?
Peptidy jsou vyrobeny z aminokyselin
Abychom na tuto otázku odpověděli, budeme se muset hlouběji přiblížit. Vezmeme-li jeden provázek (neboli peptid) tohoto klubka příze (neboli proteinu) a podíváme se blíže… Všimneme si, že samotné provázky nebo peptidy se skládají z menších podsekcí. Tyto menší části se ve skutečnosti nazývají aminokyseliny. Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin, ale mohou se také uspořádat do kratších menších struktur – peptidů.
Peptidy jsou tedy organické sloučeniny z aminokyselin, regulují různé biochemické procesy v buňkách, tkáních i orgánech.
Aminokyseliny hrají v našem těle stovky zásadních rolí. Bez aminokyselin bychom doslova nemohli existovat, od regulace stavby bílkovin v našem těle až po udržení zdravých orgánů a pomoc tělu při regeneraci. Pokud jsou bílkoviny stavebními kameny našeho těla, pak jsou stavebními kameny stavebních kamenů aminokyseliny.
Dosud existuje určitá debata o počtu existujících aminokyselin. V přírodě vědci identifikovali více než 500 aminokyselin, které tvoří rostliny nebo živočichy. Pokud však jde o lidské tělo a naši DNA, je to číslo daleko menší. Běžně přijímaný počet aminokyselin souvisejících s člověkem je 20, ačkoli někteří vědci se domnívají, že jich je alespoň 21 nebo 22. V každém případě jsou aminokyseliny organizovány do dvou skupin: esenciální aminokyseliny a neesenciální aminokyseliny.
Jednoduše řečeno, peptidy jsou krátké řetězce aminokyselin. Když jsou dvě aminokyseliny spojeny jednou vazbou, nazývá se to dipeptid. Tři spojené aminokyseliny jsou tripeptid, následovaný tetrapeptidy atd. Znakem, který odlišuje peptidy od proteinů, je jejich velikost: peptidy typicky obsahují přibližně 50 nebo méně aminokyselin, zatímco proteiny se skládají z jednoho nebo více polypeptidů (dlouhý peptidový řetězec).
Esenciální aminokyseliny musí být konzumovány buď z rostlinných potravin, nebo živočišných potravin. Tyto esenciální aminokyseliny pak pomáhají našemu tělu vytvořit zbytek 20 neesenciálních aminokyselin. Nejen to – některé esenciální aminokyseliny, jako je L-lysin, mají velmi specifické vlastnosti péče o pleť.
V závislosti na tom, koho se ptáte, existuje třetí kategorie aminokyselin, nazývaná podmíněně esenciální, které jsou produkovány, ale nejsou ve skutečnosti nutné. To vše však znamená, že abychom byli zdraví, musíme svému tělu dodávat esenciální aminokyseliny, které pak vytvoří peptidy, které pak – doufám, že vidíte, kam to vede – tvoří bílkoviny.
A když mluvíme o zdraví naší pokožky a péči o pleť obecně, který protein vás napadá? Kolagen. A které molekulární struktury se spojují a vytvářejí proteiny? Správně. Peptidy.
Jak fungují peptidy?
Doufám, že teď už věci dávají větší smysl (i když někdy je potřeba předchozí řádky přečíst vícekrát) a že už se nyní můžeme podívat, proč se peptidy začínají používat v průmyslu péče o pleť a kosmetiky.
V předchozí části jsme nastínili skutečnost, že aminokyseliny konstruují peptidy a že peptidy (a aminokyseliny) konstruují proteiny. A že bílkoviny byly stavebními kameny v našem těle, které plnily různé důležité funkce. No, ale pak vyvstává otázka: co bychom měli dělat, pokud bychom chtěli mít více určitého druhu bílkovin?
Odpověď by byla – přidejte více peptidů. Nebo naopak přidejte více aminokyselin, které mají být transformovány na požadované peptidy. Pouhé zavedení více aminokyselin však neznamená, že naše tělo bude produkovat peptidy a následně bílkoviny, které si přejeme. Pokud bychom tedy chtěli zvýšit produkci určitého druhu proteinu v našem těle, nejlépe uděláme, když mu dodáme přesné, specifické peptidy, které vybudují přesně požadovaný protein. Jednoduché, že?
Ale jak toho peptidy dosáhnou?
Kromě budování bílkovin fungují peptidy také jako biologičtí poslové, signalizující našim tělům, aby dělaly důležité věci. Naše tělo přirozeně produkuje všechny potřebné formy peptidů (tedy pokud mu dodáváme dostatek esenciálních aminokyselin). Peptidy jsou v každé lidské buňce, kde se uspořádají tak, aby vytvořily enzymy, produkovaly hormony a dokonce se připojily k jiným molekulám, aby se staly zdrojem energie. Svým způsobem se peptidy pohybují po těle a pohybují se z buňky do buňky, jako zprávy v lahvi. Kterákoli molekula si přečte zprávu, obdrží signál a využije výhody peptidu.
Ale zpět k praktičnosti péče o pleť. Co dělá lokálně aplikovaný peptid na povrch vaší pokožky pro vaši pokožku a tělo? Jestli to vůbec něco dělá?
Vědci si opravdu nejsou jisti, jak to peptidy dokážou, protože lidská kůže byla považována za nepropustnou pro sloučeniny s molekulovou hmotností vyšší než 500 Daltonů. Existují však výjimky (například alergie na latex, který má MW vyšší než 50 000), což zpochybňuje takzvané „pravidlo 500 Daltonů“. Lokální aplikace peptidů je další takovou z výjimek z pravidla, protože studie ukazují, že peptidy skutečně způsobují zlepšení pokožky. (I když by to technicky nemělo tak být, protože molekulová hmotnost peptidů je výrazně nad 500, což znamená, že by neměly být resorbovány.)
Sponzorováno
Je pochopitelné, že se tak vědci škrábou na hlavě. Jak toho mohou peptidy dosáhnout? Jak může látka, která nemůže proniknout lidskou kůží, ovlivnit její spodní vrstvy k produkci kolagenu, a tím zlepšit pokožku?
No, převládá následující hypotéza. Pokud si vzpomínáte, zdá se, že peptidy mají nějaký druh biologické signalizační vlastnosti. Zdá se, že když se naše kožní buňky dostanou do kontaktu s peptidy, tak jen jejich samotná přítomnost znamená, že je potřeba produkovat více kolagenu. Takže buňky na povrchu pokožky přijímají tyto signály z peptidů aplikovaných na ni a přenášejí je po linii do hlubších buněk v těle. To pak zvyšuje produkci kolagenu a elastinu – dvou klíčových proteinů pro udržení pružnosti a zdraví pokožky.
Jak tedy peptidy fungují? Signalizují tělu, aby začalo produkovat kolagen, elastin a další proteiny, které pomáhají naší pokožce. Stručně řečeno, peptidy „jemně klamou“ pokožku, aby uvěřila, že došlo k ráně nebo zranění, což restartuje hojivé procesy našeho těla.
Ale počkat, potřebujeme vůbec peptidy?
No, to je dobrá otázka. Ale realita je taková, že jak stárneme, naše těla po třicítce produkují stále méně kolagenu a elastinu. Nevěříte mi? Stačí se podívat kolem sebe a věnovat větší pozornost rozdílům mezi kůží mladých lidí, dospělých a starých lidí. Vidíte všechny ty vrásky, skvrny, drsnost a uvolněnost pokožky? To vše se děje kvůli zpomalení našeho metabolismu a tím i produkce peptidů a bílkovin.
Proč tedy potřebujeme peptidy? Protože protože postupem času stárneme a zásoby, které naše tělo přirozeně produkuje, se postupně zmenšují. Proto je používání peptidů v naší rutině péče o pleť velmi užitečné, ne-li nezbytné. A to je důvod, proč stále více produktů péče o pleť používá jako hlavní složku peptidy – protože mohou zvýšit tvorbu kolagenu a elastinu. A posílení kolagenu a elastinu pomáhá pokožce regenerovat se, znovu získat její pružnost a bojovat proti stárnutí.
Jaké jsou nejlepší peptidy pro pleť?
Ve skutečnosti ne všechny peptidy jsou stejné. Existuje mnoho typů peptidů, kvůli desítkám (nebo stovkám v přírodě) aminokyselin, které se spojují a tvoří je. Takže použití jednoho konkrétního peptidu povede pouze ke specifickému souboru účinků.
Proto si musíte vybrat, které peptidy budete na svou pleť používat. Jistě, průmysl péče o pleť již udělal svůj domácí úkol a jeho produkty využívají peptidy, jejichž vlastnosti vaší pleti pomohou nejvíce. To však neznamená, že některé peptidy jsou stejně účinné jako jiné, nebo že neexistují žádné rozdíly.
Obecně lékaři a dermatologové doporučují pro pokožku tzv. nosné peptidy. Nosné peptidy se vážou na stopové minerály a spolu se signálem pokožky, aby zvýšila produkci kolagenu, také dodávají pokožce užitečné minerály. Kromě toho jsou užitečné také peptidy inhibující enzymy, protože vysílají signály do vaší pokožky, aby zastavila rozpouštění kolagenu. Další třída peptidů, nazývaná signální peptidy, vysílá signály do vaší pokožky, aby znovu obnovila produkci kolagenu a elastinu.
Konečně existuje třída peptidů nazývaná neurotransmiterové peptidy. Tyto peptidy vysílají signály do vašich nervových zakončení, což způsobuje stažení určitých obličejových svalů, což vede k vyhlazení vrásek.
Pokud jde o konkrétní peptidy, které vykazovaly výsledky v klinických studiích a vědeckém výzkumu, nejlepší výsledky prokázaly následující dva: Matrixyl (který se skládá z palmitoyl tetrapeptid-7 + palmitoyl oligopeptid) a palmitoyl pentapeptid-3.
Jak používat peptidy
Zatímco někteří lidé si vstřikují peptidy do svého těla, jedná se o zcela jiný typ aplikace, který je mimo rozsah tohoto článku. Pro použití peptidů na pleť je to docela jednoduchá záležitost – stačí je aplikovat lokálně, tedy přímo na pokožku. Většina produktů péče o pleť a kosmetiky, které obsahují peptidy, je určena k místnímu použití, takže vše, co musíte udělat, je pouze postupovat podle pokynů na obalu. Obvykle stačí aplikovat peptidové produkty dvakrát denně na požadovanou oblast pokožky.
Měli byste si však pamatovat, že peptidy potřebují spoustu času, aby fungovalo jejich kouzlo. I při disciplinované a rutinní aplikaci peptidů stále potřebují alespoň šest týdnů, než si všimnete rozdílů.
Je ale použití peptidů bezpečné?
Existují nějaké vedlejší účinky používání peptidů?
Jelikož jsou peptidy zcela přírodní, jsou většinou neškodné. U některých lidí se však přesto mohou objevit nežádoucí reakce podráždění a někdy dokonce alergie. I když jsou vzácné, typické nežádoucí reakce na použití peptidů zahrnují svědění, zarudnutí, zánět nebo vyrážku.
Abyste si neublížili, je vždy moudrým rozhodnutím provést test na malém kousku pokožky před použitím produktu, který obsahuje peptidy. Pokud nezaznamenáte žádné vedlejší účinky ani po 24 hodinách, používání tohoto peptidového produktu by pro vás mělo být zcela bezpečné. Pokud však zaznamenáte jakékoli svědění, zarudnutí, zánět a tak dále, měli byste se vždy poradit se svým lékařem a dermatologem.
Peptidy prokazatelně prospívají pokožce
Nejčastěji používaným peptidem v péči o pleť je palmitoylpentapeptid-3. Tento peptid byl rozsáhle studován pro svou schopnost stimulovat novou produkci kolagenu typu I a II a fibronektinu, které jsou všechny důležité pro pevnost a pružnost pokožky. Dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná randomizovaná klinická studie publikovaná v International Journal of Cosmetic Science pozorovala účinky lokálně aplikovaného palmitoyl pentapeptidu-3 po dobu 12 týdnů. Vědci zjistili, že tento peptid může výrazně zlepšit vzhled jemných linek a vrásek, stejně jako celkovou úroveň hydratace pleti, ve srovnání s placebem.
Dalším peptidem, který může prospět pokožce, je palmitoyl tetrapeptid-7. Podle publikace z roku 2017 tento peptid slouží jako protizánětlivý prostředek po vystavení UVB záření. Článek cituje studii, ve které bylo 60 zdravých dobrovolníků ve věku 45–80 let testováno po dobu 12 měsíců s formulací obsahující palmitoyltetrapeptid-7 a další účinnou látku. Bylo zjištěno, že tímto dlouhodobým používáním se zmírnil výskyt mimických vrásek.
Jedním z nejlepších peptidů, které mohou prospívat vaší pleti, je palmitoyl oligopeptid. Tento peptid může významně stimulovat produkci kolagenu v lidských fibroblastech, jak ukazuje studie z roku 2007 publikovaná v magazínu Dermatologic Therapy. Pevnější pleť lze pozorovat, když se palmitoyl oligopeptid používá dvakrát denně po delší dobu (asi šest měsíců).
Sponzorováno
A jaké zkušenosti s krémy a produkty s peptidy máte vy? Napište mi do komentářů, uděláte mi radost.
A dále si o kosmetice přečtěte
Studie a zdroje článku
- Anti-Wrinkle Benefits of Peptides Complex Stimulating Skin Basement Membrane Proteins Expression Autor: Sekyoo Jeong, Seokjeong Yoon
- Collagen peptides and the related synthetic peptides: A review on improving skin health Autoři: Xiaocao Zhao, Xuejiao Zhang
- Zdroj obrázku ve článku: VitalikRadko / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Aminokyseliny, Bílkoviny (proteiny), Kosmetika a vizáž, Pleť a pokožka těla, Vrásky, Zdravé látky
Přečtěte si také naše další články