Sponzorováno

Padají vám vlasy? 10 jednoduchých způsobů, jak je posílit 4.73/5 (15)

Jak bojovat proti padání vlasů? Zkuste moje tipy.

Jak bojovat proti padání vlasů? Zkuste moje tipy.

Postřehli jste, že vám začaly nějak víc padat vlasy? Nebojte, nemusí se tým hned skrývat vážný problém. Možná stačí jen více výživy.

V jarních měsících může docházet k sezónním změnám vlasového cyklu. To znamená, že některé vlasy, které byly v režimu růstu nebo odpočinku, že najednou vyměňovat, což může dočasně způsobit výraznější padání vlasů. Zpozornět je třeba, pokud za den ztratíte více než stovku vlasů. Na jaře navíc mnoho z nás podstupuje rozličné diety, což se může také negativně podepsat pod kvalitu vlasů. Nedostatek některých živin, jako jsou bílkoviny, železo, zinek a vitamíny, může ovlivnit jejich kvalitu a sílu, a způsobit jejich padání.

1. Dobře vlasy „nakrmte“

Zajistěte si vyváženou stravu bohatou na bílkoviny, železo zinek, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny, jako například vitamín A, C a E. Tyto živiny jsou důležité pro zdraví vlasů a mohou pomoci předejít jejich padání.

Kromě čerstvé zeleniny a ovoce si pravidelně dejte například lososa. Vhodná jsou i vajíčka, která jsou bohatá nejen na bílkoviny, ale i biotin, tedy vitamín B7, který hraje klíčovou roli při udržování zdravých vlasů. Vhodné jsou i různé ořechy či semínka – jsou totiž bohaté na zinek a selen. Tyto minerály chrání před poškozením vlasovými buňkami.

2. Naučte se relaxovat – vašim vlasům to prospěje

Stres je prokazatelně jedním z hlavních faktorů způsobujících padání vlasů. Znáte tu větu: „Já z tebe zešedivím“? No vidíte, prostě stres se na vlasech negativně podepisuje. Může dokonce ovlivnit cyklus růstu vlasů, tedy způsobit, že přejdou z fáze růstu do fáze odpočinku dříve, což vede k jejich dřívějšímu vypadávání. Zároveň stres může způsobit zhoršení kvality vlasů, což je činí křehčími a náchylnějšími k lámavosti i vypadávání.

U mnohých má například pokožka hlavy tendenci více produkovat maz. Toto nadměrné „mazání“ může vést ke slabšímu růstu vlasů či přímo k padání vlasů. Jediným řešením je naučit se lépe zpracovávat stres a napětí. Tolik se nerozčilujte. Zacvičte si, ?meditujte a hlavně si dopřejte kvalitní spánek.

3. Umývejte vlasy raději vlažnou, studenější vodou

Dbejte na šetrné ošetření a umývání vlasů. Vyhněte se přílišnému používání horkého vzduchu při fénování, může totiž vysušit vlasy a pokožku hlavy, což může způsobit podráždění. Fén vašim vlasům opravdu neprospívá, hlavně když si ho dáte hodně teplý. Suchá pokožka hlavy může vést k oslabení vlasových folikulů a zvýšenému padání vlasů. Při fénování zvolte raději vlažnější vzduch. Vhodné není ani časté používání žehliček na vlasy a příliš energické česání. Raději používejte měkké kartáče a vyhněte se tahání vlasů. Platí to i pro drhnutí hlavy ručníkem po umytí. Raději si jej na vlasy jen přitlačujte, aby z nich jemně vysály nadměrnou vlhkost. A vlasy si myjte studenější vodou, ne moc horkou.

Proč? Sprchování příliš horkou vodou může způsobit tepelné poškození vlasů, a to jak u kořínků, tak u kutikuly. Pára ve sprše může otevřít kutikuly na vlasech, což může mít za následek vlasy, které jsou suché, krepaté a náchylné k lámání.

4. Vyzkoušejte přírodní oleje

Přírodní oleje, jako například kokosový olej, ricinový olej nebo mandlový olej, mohou posílit vlasy a zmírnit jejich padání.

Jak takový olej používat? Velmi jednoduše. Naneste několik kapek oleje na vlasy a jemně ho vmasírujte do pokožky hlavy. Nechte působit alespoň hodinu nebo přes noc a poté umyjte vlasy šetrným šamponem. Proti vypadávání vlasů a na stimulaci vlasových folikulů výborně působí například rozmarýnový olej, případně olej z máty peprné.

5. Zkuste vlasové tinktury

Nesedí vám oleje? Nevadí. Výborným pomocníkem jsou i vlasové tinktury. Ve většině případů obsahují například kofein, výtažky z kopřivy, šalvěje či levandule.

Sponzorováno

V přípravcích proti vypadávání vlasů často využívají i výtažky z lopuchu, obilných klíčků, břízy, arniky či pivovarnický slad. Jarní období můžete využít také pro přípravu kopřivového odvaru, kterým si můžete proplachovat vlasy i pokožku hlavy. Mladé kopřivy bude nyní nepočítaně, sbírejte ji však v přírodním prostředí. Rozhodně ne kolem rušné cesty.

6. Přidejte ještě více výživy

Sáhnout můžete i po výživových doplňcích. Co by měly obsahovat? Jedná se většinou o stejné živiny jako by měla přirozeně obsahovat pestrá strava. Vhodný je již zmiňovaný biotin, ale například i keratin. Je to protein, který tvoří základní strukturu vlasů. Doplňky stravy obsahující keratin mohou posílit vlasy a zlepšit jejich vzhled a texturu. Určitě nic nezkazíte ani kolagenem. Výborné jsou také vitamíny C a E, které patří k antioxidantům. Ale zase se nenechte oblbnout reklamou. Vybírejte chytře a nekupujte zbytečně drahé výživové doplňky.

7. Používejte jemnější šampon

Je důležité udržovat vlasy čisté. To ano. Ale většina šamponů používá přísady, které zbavují vaše vlasy přirozených olejů ve snaze snížit mastnotu a odstranit nečistoty. Což nechcete.

Pokud se vaše vlasy extrémně nemastí, můžete pravděpodobně omezit mytí šamponem dvakrát až třikrát týdně místo mytí každý den. Příliš časté mytí vlasů je může vysušit a případně oslabit vlasový stvol. A používejte jemný šampon.

Také nepoužívejte příliš mnoho šamponu. Dle odhadů odborníku k umytí vlasů potřebujete pouze třetinové množství šamponu, než jaké si většinou aplikujeme na pokožku hlavy.

8. Masírujte si pokožku hlavy

Zlepšení krevního oběhu ve vlasové pokožce může pomoci zlepšit zdraví a stav pokožky hlavy a také zvýšit průtok krve do vlasových folikulů.

Podle malé studie z roku 2016 může mít 4minutová každodenní masáž pokožky hlavy schopnost časem zvýšit tloušťku a sílu vlasů.

Můžete si masírovat vlastní pokožku hlavy tím, že na několik minut aplikujete tlak krouživými pohyby konečky prstů. Můžete to udělat na suché vlasy nebo když jsou vaše vlasy mokré, těsně před aplikací šamponu.

Můžete si také zakoupit masážní přístroj na pokožku hlavy. I to je možnost Tato ruční zařízení podobná kartáčku stimulují pokožku hlavy.

9. Použijte aloe vera na vlasy a pokožku hlavy

Aloe vera je bohatá na vitamíny A, C a E. Tyto vitamíny mohou pomoci podpořit zdravý růst buněk, to se týká i buněk ve vlasech. Kromě toho aloe vera obsahuje také vitamín B-12 a kyselinu listovou, které mohou být užitečné při podpoře zdravých vlasů.

Není však jasné, zda tyto prospěšné vitamíny skutečně pronikají do pokožky hlavy při místní aplikaci aloe vera.

Čistý gel z rostliny aloe můžete aplikovat na vlasy a pokožku hlavy, nebo se zkuste poohlédnout po vlasových přípravcích, které obsahují aloe vera. Můžete si také vyrobit vlastní masku na vlasy z aloe vera.

10. Zkuste vlasovou masku ze žloutku

Vaječný žloutek obsahuje stejné proteiny, které tvoří silný vlasový folikul. A podle studie z roku 2018 mohou peptidy ve vaječném žloutku pomoci stimulovat růst vlasů.

Vaječný žloutek také obsahuje několik základních živin, které byly spojeny s růstem vlasů a zdravými vlasy, včetně vitamínů A a D, biotinu a folátu.

Můžete si vyrobit vlastní masku z vaječného žloutku podle následujících kroků:

  1. Použijte 3 žloutky a 3–4 polévkové lžíce mírně rozehřátého kokosového oleje.
  2. Obě ingredience spolu dobře promíchejte.
  3. Jakmile je směs dobře promíchána, naneste na pokožku hlavy a kořínky vlasů.
  4. Po nanesení směsi si na hlavu nasaďte sprchovou čepici.
  5. Nechte ho na hlavě 20–25 minut.
  6. Opláchněte pak vše studenou vodou.

Sponzorováno

A jak se o zdraví a sílu vlasů staráte vy? Napište mi do komentářů. Budu moc ráda.

A dále si o vlasech přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva