Obsah článku
- Ačkoli je olivový olej velmi bezpečnou léčbou, tak olivový olej není tou nejlepší možností léčby akné.
- Mnoho lidí netoleruje přidané oleje v kosmetických produktech, takže pokud jste jedním z nich, nepoužívejte ho při akné.
- Některým lidem s normální nebo suchou pletí může prospět přidání olivového oleje do rutiny péče o pleť. Pokud máte aknózní nebo mastnou pleť, rozhodně byste s touto léčbou měli být opatrní a zkuste ji pomalu a postupně zařadit do své každodenní péče o pleť a udělat si test na malém kousku kůže. Začněte tím, že si to otestujete na svých pažích nebo nohách, a nakonec, pokud jste s výsledky spokojeni, postupujte až k obličeji. Pokud neuvidíte žádné podráždění přibližně 24 hodin po aplikaci, znamená to, že pravděpodobně nezpůsobí žádné další podráždění.
Zdá se, že svět krásy prošel v posledních několika desetiletích určitou změnou. Nyní v módě hlavně přírodní a přirozené kosmetické procedury. A hlavně rostlinné oleje v poslední době hrají v kráse a při péči o pokožku prim. Olivový olej není výjimkou.
To nás přirozeně nutí přemýšlet, proč tolik lidí doporučuje léčbu akné olivovým olejem a co je na tomto typu oleje tak zvláštního.
I když by to mohlo znít kontraproduktivně nanášet jakýkoli druh oleje na pleť náchylnou k akné, někteří lidé tvrdí, že použití extra panenského olivového oleje na obličej dělá zázraky u všech typů pleti. Má rozjasnit pleť a zbavit ji pupínků a jizev po akné.
Pojďme se podívat na některé přednosti olivového oleje, a také jeho případné nedostatky.
Co způsobuje akné? Tuto otázku si vždy musíte položit
Akné je kožní onemocnění, které je důsledkem ucpání vlasových folikulů kožním mazem, bakteriemi a odumřelými kožními buňkami. Existuje několik typů akné, třeba cystické akné se léčí nejhůře.
Ačkoli je obecně akné nejčastější u teenagerů (často kvůli hormonům, které jsou v tomto období života hodně aktivní), akné může trápit kohokoli kvůli velkému počtu možných příčin.
Nejčastějšími důvody pro vznik akné je nadbytek kožního mazu, bakterie způsobující akné, hormonální nerovnováha a překrvení kůže. Existuje několik faktorů životního stylu, které hrají roli v závažnosti a progresi onemocnění, jako je strava, cvičení, spánkový režim, stres a některé léky.
Může olivový olej léčit akné?
Dobrá, a zajímavá otázka.
Olivový olej se pro kosmetickou péči opleť používá již po staletí. Vždy byl oblíbenou volbou pro pleťová a tělová mléka, vlasové masky a ošetření nehtové kůžičky. Lidé si dokonce pravidelně stříkali pár kapek olivového oleje do koupele. Věřili také, že může pomoci chránit pokožku před poškozením. Jsou však tyto výhody mýtem, pokud jde o akné?
Dokonce i bájná egyptská královna Kleopatra používala olivový olej na zjemnění své pleti.
Olivový olej je prý pro pleť zázrakem díky množství antioxidantů a vitamínů, které obsahuje. Navíc se o něm říká, že zlepšuje přirozenou elasticitu pokožky a hydratuje ji, aniž by byla mastná, což je to poslední, co byste chtěli, pokud máte pleť náchylnou k akné.
Někdy pokožka nadměrně produkuje mastnotu (pokud je suchá a není správně zvlhčená) a přebytek kožního mazu vede k prasklinám. Někteří zastánci olivového oleje tvrdí, že přidání olivového oleje lokálně signalizuje pokožce, že je správně zvlhčená, takže ve finále vlastně snižuje množství kožního mazu, který produkuje. Zatím jsou to však všechno neoficiální důkazy. Někteří tvrdí, že olivový olej (panenský) má obrovské výhody, zatímco jiní zjišťují, že jejich akné spíše zhoršuje.
Olivový olej a akné – co na to říká věda?
Nic moc.
Studie ukazují, že použití kyseliny olejové, látky obsažené v olivovém oleji, může spíše přispět ke tvorbě akné. Lokální používání olivového oleje může ale také zhoršit příznaky ekzému (atopická dermatitida). A může také zvýšit počet bakterií způsobujících akné na kůži. Kyselina olejová vyživuje bakterie a usnadňuje usazování ve vrstvách pokožky.
Nejen to, ale i další studie naznačují, že olivový olej narušuje přirozenou ochrannou bariéru pokožky, takže se mnohem snáze objeví další pupínky a překrvení a vaše pokožka bude v důsledku toho sušší.
Je olivový olej komedogenní?
Olivový olej je považován za středně komedogenní, což znamená, že u některých lidí pravděpodobně ucpává póry a spouští akné. To je zvláště důležité pro lidi s pletí náchylnou k akné. Ať už je váš typ pleti jakýkoli, měli byste zvážit jeho vyzkoušení na malé ploše obličeje, než jej přidáte do své pravidelné péče o pleť.
Sponzorováno
Pro které typy pleti je olivový olej vhodný?
Technicky by z olivového oleje mohly těžit všechny typy pleti, protože každá individuální reakce bude jiná. Bez ohledu na typ vaší pleti, pokud na něj máte nějakou intoleranci nebo alergii, vaše pokožka pravděpodobně popraská nebo bude podrážděná v důsledku používání. Jak již bylo řečeno, u některých typů pleti je pravděpodobnější, že na ně budou mít nepříznivou reakci, jako jsou ty s mastnou a aknózní pletí. Pozitivnější zkušenost by měli mít lidé s normální, necitlivou nebo suchou pokožkou.
Může konzumace olivového oleje pomoci s akné?
Pravdou je, že nic konzumovaného izolovaně nemůže pomoci s onemocněním, jako je akné. Důležité je, co většinu času jíte, jaká je vaše strava celkově a jak funguje ve spojení s dalšími faktory životního stylu.
Krátká odpověď je, že pravděpodobně ne, protože neexistují žádné studie, které by prokazovaly korelaci mezi spotřebou olivového oleje a zlepšením akné. Pokud vám však přidání lžíce olivového oleje do listové zeleniny a salátů pomůže častěji konzumovat zeleninu, pravděpodobně to bude mít celkově pozitivní vliv na vaše akné.
Jak používat olivový olej lokálně
Pokud jste jednou z těch statečných duší, které se rozhodnou vyzkoušet tento produkt na obličeji, zde je jedna jednoduchá metoda, kterou můžete použít. Nalijte si do ruky pár kapek olivového oleje a jemně jej rozetřete na obličeji. Nechte pár minut působit a poté použijte žínku namočenou v teplé vodě, abyste odstranili mastnotu z obličeje.
Je důležité si uvědomit, že v tomto případě by nejlépe fungoval extra panenský olivový olej. Můžete jej používat samostatně nebo ve směsi s jinými oleji s nízkým komedogenním rozsahem.
Další možností je použít hydratační krém nebo čisticí prostředek, který obsahuje olivový olej. Vyzkoušet můžete i pár domácích pleťových masek.
Maska s medem a olivovým olejem
K výrobě této masky budete potřebovat jednu lžíci olivového oleje a jednu lžičku medu. Smíchejte je dohromady, naneste směs na obličej a nechte působit asi 15 minut.
Maska z jedlé sody a olivového oleje
Smíchejte jednu lžičku jedlé sody s jednou lžičkou olivového oleje a jemně vmasírujte pastu na obličej pro jemný a rychlý peeling. Pro extra hydrataci můžete přidat pár kapek organického mandlového nebo slunečnicového oleje.
Maska z kurkumy a olivového oleje
Smíchejte lžíci olivového oleje se špetkou kurkumy a naneste pastu na obličej. Nechte působit asi 20 minut a poté důkladně smyjte.
Kurkuma je v kosmetické komunitě velmi oblíbená pro své protizánětlivé a rozjasňující vlastnosti, a proto by tato maska fungovala dobře pro lidi, kteří trpí hyperpigmentací.
Peeling z olivového oleje a mořské soli
Mořská sůl je úžasná exfoliační pomůcka, protože odstraňuje odumřelé kožní buňky a regeneruje pokožku. Tento peeling funguje jak na obličej, tak na tělo.
Smíchejte 60 ml olivového oleje s 80 gramy čisté mořské soli. Jemně masírujte na oblast, kterou chcete ošetřit po dobu 3-4 minut. Opatrně opláchněte vlažnou vodou. Vaše pokožka bude díky tomu jemnější a hydratovanější.
Olivový olej na jizvy po akné
Už jsme diskutovali o realistických výsledcích používání olivového oleje jako léčby akné, ale může olivový olej fungovat jinak na jizvy po akné?
Jizvy po akné jsou frustrujícím vedlejším účinkem akné. Léčba jizev a hyperpigmentace je obvykle delší než léčba akné, a proto jsou lidé netrpěliví na rychlá řešení. Bohužel zatím nebylo prokázáno, že olivový olej má nějaké výhody, pokud jde o odstranění jizev po akné a hyperpigmentaci. Pokud jsou vaše jizvy závažné, nejlepší možností by bylo navštívit dermatologa. Existuje několik možností léčby, jako jsou chemické peelingy a lasery, které mohou zlepšit stav. Ostatním mohou pomoci některé volně prodejné přípravky obsahující Retin-A.
Je samozřejmé, že pokud jste alergičtí na olivový olej, měli byste se mu obloukem vyhnout. Místo toho zkuste použít jiné nekomedogenní oleje, jako je mandlový, šípkový, slunečnicový nebo ricinový olej.
Pamatujte, že každý reaguje na každou lokální léčbu akné jinak. Olivový olej je skvělou volbou pro salátový dresink, ale pokud jde o akné, neměl by být vaší první volbou.
Sponzorováno
Zkoušeli jste olivový olej na akné? Napište mi do komentářů, uděláte mi radost.
A dále si o olivovém oleji můžete přečíst
- Olivový olej na zácpu – dá se použít? Funguje?
- Olivový olej na ekzém – může pomoci? Které oleje mohou léčit ekzém?
- Olivový olej na vlasy – jak a proč ho použít?
- DIM (Diindolylmethan) na akné – dávkování a doporučení
- Olivový olej na pleť – jaké má účinky a jak ho použít?
Studie a zdroje článku
- Anti-Inflammatory and Skin Barrier Repair Effects of Topical Application of Some Plant Oils Autoři: Tzu-Kai Lin, Lily Zhong
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Akné, Nosné oleje
Přečtěte si také naše další články