Obsah článku
Slovo „nekomedogenní“ popisuje něco docela jednoduchého: jsou to produkty, které nám pravděpodobně pomohou zabránit ucpání pórů kůže, tedy toto označení znamená, že přípravek neucpává póry. Komedogenicita se vztahuje k černým tečkám (komedonům) způsobeným například pleťovými krémy nebo některými jejich složkami.
Produkty s označením „nekomedogenní“ neucpávají póry, a tak vlastně předchází vzniku dalších černých teček nebo pupínků (akné).
Otázkou je, jak s jistotou víte, že konkrétní produkt je nekomedogenní, když výrobci chtějí, abyste věřili, že každý produkt péče o pleť a make-up, který uvedou na trh, splňuje toto kritérium? Pravda je bohužel taková, že někteří výrobci zkrášlují své výrobky, takže vás vystavují riziku problémů s pletí.
Kdo by měl nekomedogenní produkty používat?
Ti, kteří mají mastnou pleť nebo mají sklon k akné, budou mít největší užitek z nekomedogenních produktů.
Jak zjistíte, které kosmetické produkty skutečně fungují?
Nejprve se v rychlosti podívejme na to, jak vlastně vzniká akné. Základní problém spočívá v tom, že kožní maz, bakterie, nečistoty a odumřelé kožní buňky ucpou póry v pokožce a poskytují prostředí pro šíření bakterií na pokožce. Dále hormony – ty jsou zvláště aktivní, když jste mladý dospělý – se do toho také mohou zapojit. Stejně tak těhotenství, nebo sklon člověka k přirozeně mastné pokožce. Někteří lidé také věří, že některé potraviny mohou vyvolat akné. Výzkum naznačuje, že vysoce glykemické potraviny (sladké apod.) mohou akné zhoršit. Obecně však akné není způsobeno jídelníčkem.
Závěrem je, že pokud jste náchylní k akné, vaším cílem je v první řadě zabránit ucpání pórů. A měli byste tedy používat takové produkty na pleť (krémy, séra, make up a další), které póry neucpou.
Neexistují žádná pravidla
Je zde ale problém: Neexistují žádné konkrétní předpisy ani pravidla týkající se používání slova „nekomedogenní“ pro výrobky, jako jsou zvlhčovače pokožky a make-up. Je tak prakticky nemožné, podívat se na složení přípravku a přesně rozhodnout, zdali produkt bude, či nebude zanášet (ucpávat) póry.
Ano, ona sice existuje jakási „stupnice komedogenicity“ – ta nabývá hodnot 0 až 5 a právě přípravky s hodnotou 0 až 2 se udávají jako nekomedogenní (čím vyšší je číslo, tím více bude aktivní látka zanášet póry). Ale problémem je, že tato stupnice komedogenicity není standardizovaná.
To však neznamená, že tabulka a hodnocení nemá žádný význam. Například látky isopropyl myristate, isopropyl palmitate, ethylhexyl palitate a lanolin jsou silně komedogenní látky a můžeme o nich říct, že s jistotou budou zanášet póry a zhoršovat tak stav akné (zejména pokud jsou použité ve vysokých koncentracích).
Sponzorováno
Jaké látky a přísady byste v kosmetice měli hledat?
Mezi vhodné látky a přísady z tohoto pohledu patří:
- benzoylperoxid
- resorcinol
- kyselina salicylová
- síra
Dalšími dobrými přísadami, které byste měli ve svých výrobcích pro péči o pleť hledat, jsou nekomedogenní oleje, které nezanášejí póry a udržují suchou pokožku vláčnou a mastnou pleť bez akné.
Tyto nekomedogenní oleje lze aplikovat na pokožku nebo použít jako nosiče, třeba pro éterické oleje:
- hroznový olej
- slunečnicový olej
- neemový olej
- sladký mandlový olej
- konopný olej
Kterým látkám a přísadám byste se měli v kosmetice vyhnout?
Lékaři často odkazují významnou vědeckou studii z roku 1984, kde je seznam přísad, kterým je třeba se vyhnout. Seznam takových přísad je celkem dlouhý, jsou to třeba tyto látky:
- isopropylmyristát a deriváty, jako například:
- isopropylpalmitát
- isopropylizostearát
- butylstearát
- isostearyl neopentanoát
- myristyl myristate
- decyl oleát
- oktyl stearát
- oktylpalmitát
- isocetylstearát
- propylenglykol-2 (PPG-2) myristylpropionát
- lanoliny, zejména: acetylovaný, ethoxylované lanoliny
- D&C červená barviva
Vždy byste se měli podívat na štítek na kosmetice a hledat tyto těžko vyslovitelné přísady. Jejich seznam je samozřejmě zdlouhavý a je to poněkud nereálný úkol, ale pokud něco, co si dáváte na pokožku, by mělo být bezpečné.
Záleží na vaší pleti i na koncentraci látky
Znalost komedogenní látky vám ale nikdy na 100% neřekne, zdali samotný produkt bude mít u vás nějaký nežádoucí účinek na pleť. Každý z nás je totiž v tomto směru jedinečný, dále vždy záleží i na samotné formuli každého jednotlivého přípravku. Tak třeba takový kokosový olej je silně komedogenní látka (na výše zmíněné stupnici má hodnotu 4) přesto však jsou lidé, kteří jej používají bez jakýchkoliv vedlejších účinků.
A co tedy doporučujeme? Pokud tedy řešíte nějaký problém s akné, je vždy nejlepší cesta každý nově zkoušený produkt nejprve vyzkoušet na malé části pokožky – na zápěstí, spodní části čelisti nebo za uchem. Pak počkejte 24-48 hodin na reakci.
Jaké produkty vyzkoušet
Sponzorováno
Zde je několik produktů, které si můžete koupit online a které moc dobře hodnotí odborníci i spotřebitelé:
- Denní hydratační krém CeraVe
- Inkey List – Salicylic Acid Cleanser – Čistič Pleti S Kyselinou Salicylovou
Co si dále o kosmetice přečíst?
- Vitamín C v kosmetice + zajímavosti o vitamínu C – na co je dobrý v kosmetice?
- Kosmetická akupunktura – může vám obličejová akupunktura opravdu přinést mladší vzhled?
- Jak dlouho vydrží kosmetické výrobky?
Zdroje článku a studie na toto téma
- Comedogenicity and irritancy of commonly used ingredients in skin care products, J Soc Cosmet Chem 1989, 40, 321-333. Autor: JE Fulton
- Petrolatum is not comedogenic in rabbits or humans: A critical reappraisal of the rabbit ear assay and the concept of “acne cosmetica”, J Soc Cosmet Chem 1996, 47, 41-48. Autor: AM Kligman
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kosmetika a vizáž, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články